343:;354:;350:

Bestsellery
Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Czarny

436,00 zł

szt.
Apple AirPods 3
Apple AirPods 3

950,00 zł

szt.
Corsair Dark Core RGB Pro SE
Corsair Dark Core RGB Pro SE

552,00 zł

szt.
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP

230,00 zł

szt.
Kingston DataTraveler Max, 1 TB
Kingston DataTraveler Max, 1 TB

395,00 zł

szt.
LG 24MP60G-B
LG 24MP60G-B

463,00 zł

szt.
Microsoft Xbox Series S 1TB
Microsoft Xbox Series S 1TB

1 579,00 zł

szt.
DREAM MACHINES RG4050-17PL24
DREAM MACHINES RG4050-17PL24

5 499,00 zł

szt.
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android

1 881,00 zł

Blog kategorie
Blog chmura tagów
 

Skaner - czym jest i jak działa?

0
Skaner – definicja, budowa, parametry

 

Komfort pracy, w dzisiejszych czasach, jest ważny. Tęgie głowy tego świata, co rusz wymyślają nowe, przydatne gadżety, ułatwiające życie. Jednym z takich przedmiotów – który w pewnym stopniu zrewolucjonizował pracę biurową – jest skaner do dokumentów. Chęć przenoszenia danych z papieru do komputera i możliwość ich dalszego edytowania sprawiła, że i tym razem, w życie wcielono powiedzenie – potrzeba jest matką wynalazku. Tym samym firmy i ośrodki badawcze stworzyły narzędzie zmieniające obraz z rzeczywistego na cyfrowy.

 

 

Skaner – definicja

Obecnie, niemalże we wszystkich domach i biurach można zobaczyć skaner. Bez względu na to, czy jest on częścią urządzenia wielofunkcyjnego, czy osobnym urządzeniem – zajmuje honorowe miejsce na każdym biurku.

Skaner to urządzenie peryferyjne, umożliwiające przetworzenie obrazu dwuwymiarowego lub trójwymiarowego do postaci cyfrowej. Mówiąc prościej, zadaniem skanera jest przeniesienie danych z kartki papieru do komputera, poprzez stworzenie elektronicznej wersji określonego dokumentu. Wygenerowany format cyfrowy można swobodnie przeglądać i edytować na swoim pececie. 

skaner

Na zdjęciu: Epson Perfection V850 Pro Skaner - dzięki temu urządzeniu skanowanie jest łatwe i dokładne

 

Podział skanerów ze względu na budowę

W sprzedaży jest nieskończona ilość typów i modeli skanerów. Urządzenie idealnie dopasowanego do swoich potrzeb znajdą profesjonaliści i laicy, zarówno Ci mieszkający w niedużym M4, jak i Ci pracujący w wielkich korporacjach. Budowa skanera ma tutaj bardzo duże znaczenie. Od wyboru skanera zależy to jak szybko i w jakiej jakości użytkownik otrzyma gotowy do edycji dokument.

Rodzaje skanerów, które są najczęściej spotykane to:

  • Skanery szczelinowe – bywają nazywane rolkowymi. Do takiego skanera dokumenty wkłada się przez wyznaczony do tego otwór. Resztę pracy za użytkownika robi samo urządzenie. Umiejscowione w środku skanera rolki, poruszają kartkę nad promieniem światła. Najciekawsze podstawowe parametry skanera szczelinowego to zdecydowanie skanowanie dwustronne – pozwalające na szybsze zeskanowanie większej partii materiałów. Urządzenia tego typu sprawdzą się doskonale w dużych biurach i miejscach gdzie wymaga się skanowania setek dokumentów.
  • Skanery płaskie – posiadają płaską, szklaną powierzchnię. Sposób skanowania polega na ułożeniu kartki na urządzeniu a następnie zamknięciu pokrywy. Pod szklaną osłoną poruszające się lustro z soczewkami cyfryzuje obraz. Filtr i elementy światłoczułe wyłapują odbijające się światło, zmieniając je w sygnał cyfrowo-analogowy. Parametry skanera powodują, że cały proces skanowania na takim urządzeniu nie należy do najkrótszych. Sięgnąć po niego mogą osoby, które skanują jedynie sporadycznie w domu lub małej firmie.
  • Skanery do negatywów – są przeznaczone – jak sama nazwa wskazuje – do cyfryzacji negatywów. Taki skaner, budowa którego jest mocno zaawansowana, posiada znacznie wyższe parametry od innych urządzeń tej kategorii. Te innowacyjne technologicznie skanery są niezbędne w firmach graficznych i fotograficznych, gdzie na pierwszym miejscu stawia się poziom otrzymanego skanu.
  • Skanery ręczne – to niewielkie mobilne urządzenia, które można zmieścić w dłoni. Skanowanie odbywa się dzięki – umiejscowionemu na spodzie – wałkowi, który śle do elektronicznych układów wewnętrznych urządzenia informację na temat skanowanego obrazu. Taki rodzaj skanera ułatwi pracę podczas podróży służbowej, cyfryzując umowy lub faktury. To nowoczesne rozwiązanie pozwalające na wykonywanie czynności zawodowych praktycznie w każdym miejscu.

 

skaner srodek

Na zdjęciu: Wydajne urządzenie dla wymagających użytkowników, czyli Epson Perfection V600 Skaner

 

Typy skanerów według technik skanowania:

  • Technika skanowania trójprzebiegowego:

Do każdego z trzech kolorów składowych, element światłoczuły musi zrobić jeden, osobny przebieg. By zeskanowany obraz był wyraźny – w trakcie trzykrotnego przebiegu głowicy skanującej – wszystkie punkty trzech obrazów muszą do siebie idealnie pasować. Dlatego wszystkie rodzaje skanerów, korzystające z tej techniki, wymagają wyjątkowych parametrów technicznych. Poza tym skanowanie trójprzebiegowe trwa dość długo.

  • Technika jednoprzebiegowej analizy obrazu:

Technika trójprzebiegowa została wyparta przez zdecydowanie szybszy i dokładniejszy sposób skanowania – jednoprzebiegowy. Epson to jedna z firm, która wprowadziła na rynek skaner, budowa którego opiera się właśnie na wczytywaniu obrazu już po jednym przebiegu głowicy skanującej.

 

Hproduct=16695,16698,16653

 

Każda wczytywana linia skanowanego obrazu jest oświetlana – w tym samym czasie – trzema niezależnymi źródłami światła o podstawowych barwach. Tak powstają – jednocześnie – trzy informacje dla każdego z kolorów. Taka budowa skanera ma jednak jedną wadę – konieczność dopasowania lamp RGB o takim samym natężeniu światła. Nawet najmniejsze niedopasowanie będzie skutkowało zafałszowaną barwą wytwarzaną przez lampę.

 

Kupując urządzenie, weź pod uwagę podstawowe parametry skanera

Wybierając urządzenie, warto dowiedzieć się, na jakie podstawowe parametry skanera możemy liczyć przy danym modelu. Jak większość sprzętów, poszczególne typy skanerów również posiadają funkcje dostosowane do konkretnego systemu pracy. Oznacza to, że inny skaner do dokumentów wybierzemy, pracując w domu, i inny do biura. W studiu graficznym oczekiwania względem takiego urządzenia są o wiele większe niż w małej kancelarii prawnej. Sami musimy zdecydować, które parametry skanera mogą być dla nas kluczowe. Przygotowując budżet do zakupu sprzętu, warto wziąć pod uwagę cel, do którego przeznaczyć chcemy skaner.

 

Nowoczesny skaner, budowa układu optycznego:

Występują różne rodzaje skanerów dostępnych na rynku, które korzystają z trzech technologii – CCD, CIS oraz LiDE.

  • CCD – skanowany dokument jest oświetlany światłem lampy ksenonowej, fluorescencyjnej lub halogenowej. Światło lampy po odbiciu od materiału przechodzi przez układ filtrów – odpowiadający poszczególnym kolorom – i wędruje do elementu CCD. Tam sygnał zmieniany jest z postaci analogowej w cyfrową i poddawany wstępnej obróbce. Kolejny etap – dalsza obróbka – odbywa się po trafieniu do desktopa przy udziale specjalnego oprogramowania. Budowa skanera z tym układem jest skomplikowana, jednak ze względu na wysoki stopień dokładności wszystkie rodzaje skanerów wyposażone w technologie CCD doskonale nadadzą się do cyfryzacji slajdów.
  • CIS – do skanowania dokumentów wykorzystuje zintegrowany układ  optyczno-elektroniczny. Cały system jest mniej energochłonny – za sprawą świecących diod LED. Wyróżnia taki skaner budowa wewnętrzna, która jest znacznie mniej skomplikowana – co służy zarówno zmniejszeniu wagi oraz rozmiaru urządzenia, jak i szybkości jego uruchamiania. Technologia CIS jest ciągle rozwijana. Na tę chwilę parametry skanera dotyczące jakości skanu nie są doskonałe. Rodzaje skanerów wyposażone w tę technologie będą dobrym wyborem dla użytku domowego.
  • LiDE - Łączy zalety CIS I CCD. Budowa skanera charakteryzuje się innowacyjnym źródłem światła, którym są trzy diody LED. Światłowody doprowadzają światło do zespołu soczewek, dzięki czemu oświetlają skanowany dokument. Zarówno soczewki, jak i czujniki obrazu umieszczone są na wspólnej listwie. Wszystkie typy skanerów z technologią LiDE będą cechowały się optymalnym zużyciem prądu oraz lepszą jakością skanu niż CIS – niestety, wciąż gorszą od CCD.

 

Hproduct=15008,21101,3333

 

Obsługiwane nośniki:

Najczęściej skaner do dokumentów wykorzystywany jest do przenoszenia w świat cyfrowy arkuszy w formacie A4. Jeżeli używamy urządzenia często, warto postawić na typy skanerów oferujące możliwość zeskanowania materiałów o różnych rozmiarach.

Obsługiwane formaty:

Przenoszone do komputera dane muszą zostać zapisane. Dostępny jest szereg formatów, w jakich dokument może zostać zarejestrowany. Podstawowe parametry skanera najczęściej obejmują rozszerzenie JPG, ale dla grafika pragnącego zapisać coś w dużo większej rozdzielczości niezbędny będzie TIFF. W standardzie występują OCR oraz PDF. Im więcej obsługiwanych formatów – tym lepiej. Oczywiście, istnieją rodzaje skanerów nakierowane ku typowo graficznemu wykorzystaniu – wtedy dostępny jest cały wachlarz formatów obrazów, w których możemy zapisywać skany.

Rozdzielczość ekranu:

Zasada jest prosta: im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość zeskanowanego materiału. Przy pracach graficznych warto celować w jak najwyższą wartość tego parametru. Kupując skaner do domu lub biura (skaner do dokumentów) wystarczy 10000 dpi. Firmy i pracownie graficzne oraz fotograficzne potrzebują już dużo lepszych specyfikacji ze względu na potrzebę szczegółowych edycji dokumentów.

Szybkość skanowania:

Dla dużych biur szybkość skanowania może mieć duże znaczenie. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że prędkość może wpłynąć na jakość, tym samym pogorszyć efekt końcowy skanu. Jeżeli chodzi o profesjonalny skaner budowa i charakterystyka urządzenia powinny iść w parze z większymi wymogami.

Głębia koloru wyjścia:

Wskaźnik pozwala rozróżnić określoną ilość barw w stosunku do swojej wysokości. Do osiągnięcia dobrych efektów wystarczy, aby parametry skanera mieściły się na poziomie 24 bitów na piksel.

Skala szarości:

Dostarcza nam wiedzy o ilości wyświetlanych odcieni szarości. Występuje wersja 8 bitowa (256 kolorów) i 16 bitowa (65 tysięcy kolorów)

Edycja:

By wyretuszować niedoskonałości w trakcie skanowania, warto aby podstawowe parametry skanera zawierały funkcję edytowania – oprogramowanie OCR sprawdzi się przy tej okazji doskonale.

 

skaner wielofunkcyjne urzadzenie

Na zdjęciu: HP Color LaserJet Pro MFP M183fw urządzenie wielofunkcyjne oszczędzające miejsce i czas

 

Duplex – ratunek dla użytkowników ceniących swój czas

Jeżeli wartością nadrzędną dla użytkownika jest szybkość skanowania dokumentów powinien, bezsprzecznie, zainwestować w sprzęt, w którym parametry skanera pozwalają na skanowanie dwustronne. Odpowiednia budowa skanera daje również możliwość działania urządzenia bez nadzoru.

W firmach pracodawcy coraz bardziej cenią sobie wydruki dwustronne z dwóch przyczyn. Po pierwsze ogranicza to koszt związany z zakupem ogromnych ilości ryz papieru, po drugie okazują w ten sposób swój szacunek dla środowiska. Niestety, pracownicy nie przepadają za dwustronnym drukowaniem, ponieważ w trakcie skanowania muszą spędzać długie godziny przy obracaniu kartek.

W rzeczywistości problem mógłby w ogóle nie istnieć. Na rynku pojawiły się bowiem firmy, takie jak HP czy Epson, które w swojej ofercie posiadają typy skanerów, takich jak: skaner do dokumentów skanujący obie strony pism jednocześnie. Istnieją rodzaje skanerów, które łączą tę funkcję z automatycznym podajnikiem dokumentów. Pracownik nie będzie czuł się przemęczony – ponieważ wystarczy, ze włoży górę dokumentów do takiego podajnika, a skaner wykona całą pracę za niego – i będzie mógł zająć się innymi zadaniami.

 

 

Hlink=https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/299.jpg,Wi-Fi Direct,https://hanzo.com.pl/pl/n/299,Czym jest i kiedy się przyda funkcja Wi-Fi Direct?;https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/292.jpg,Router a switch,https://hanzo.com.pl/pl/n/292,Router czy switch - który wybrać?;https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/293.jpg,Niezbędne kable i akcesoria,https://hanzo.com.pl/pl/n/293,Zamieszanie wokół nazewnictwa złączy HDMI

Komentarze do wpisu (0)

 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium