Producent
Kolor
Wielkość dysku
Wodoodporność
Pojemność dysku
Szybkość odczytu
Szybkość zapisu
Cena
-
od
do
Co to jest dysk zewnętrzny HDD
Dyski zewnętrzne HDD (Hard Disk Drive) umożliwiają magazynowanie dużej ilości danych: dokumentów, plików, programów czy treści multimedialnych w jednej bezpiecznej przestrzeni.
Dysk zewnętrzny występuje również pod nazwami pamięć przenośna czy dysk przenośny. Jest to urządzenie przypominające dysk twardy montowany jako podzespół w komputerze i laptopie. Tutaj jednak mamy do czynienia ze sprzętem mobilnym, który w łatwy sposób możemy przenosić, sprawnie podłączać do różnych komputerów czy przetrzymywać w bezpiecznym miejscu. Dyski zewnętrzne HDD mogą pełnić również rolę magazynu przechowującego pliki, na które nie starczy miejsca w komputerze na wbudowanej pamięci masowej.
Sklep internetowy Hanzo poleca wytrzymałe i bardzo pojemne dyski HDD znanych i wyspecjalizowanych marek, jak: Toshiba, Seagate czy Western Digital.
Sposób działania dysków przenośnych HDD
Dyski zewnętrzne HDD są urządzeniami talerzowymi – oznacza to, że składają się z ruchomych głowic i talerzy, które odpowiadają za odbieranie oraz rejestrowanie danych. Choć pamięć HDD jest cięższa, delikatniejsza i wolniejsza od drugiego rodzaju dysków – SSD – to charakteryzuje się dużo większymi pojemnościami oraz zdecydowanie niższą ceną. Będzie więc doskonałym rozwiązaniem, dla osób – którym nie zależy na szybkim przesyle danych lecz szukających pojemnego magazynu do przechowywania dużej ilości plików, oraz dla tych, którzy mają ograniczony budżet.
Dyski przenośne HDD posiadają dwie podstawowe prędkości obrotowe talerza:
- 5400 obrotów na minutę (wolniejsze lecz zdecydowanie cichsze)
- 7200 obrotów na minutę (głośniejsze jednak bardziej wydajne)
Pamięć masowa zewnętrzna HDD występuje najczęściej w pojemnościach: 500 gigabajtów oraz 1, 2 lub nawet 4 terabajty i więcej.
Na co zwrócić uwagę, decydując się na dysk HDD
Wybierając przenośny dysk twardy, powinniśmy podjąć decyzję na podstawie kilku znaczących parametrów:
- Pojemność – decyzja o tym jakie treści i w jakim rozmiarze będziemy przechowywać jest najistotniejszą kwestią podczas zakupu odpowiedniego dysku HDD.
- Rozmiar dysku – najczęściej oznaczane cyframi 1.8, 2.5 czy 3.5 – wartości te określają wielkość urządzenia w calach. Najmniejsze ładuje się przy pomocy kabla USB, większe, 3.5 calowe HDD potrzebują standardowego zasilania zewnętrznego.
- Łącze – interfejs umożliwiający podłączenie dysku do komputera – odpowiada między innymi za prędkość przysyłania danych. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że ze względu na mechaniczną budowę prędkość rejestrowania i transferowania plików na HDD wynosić będzie między 40 a 120 MB/s. Tutaj wygrywają dyski SSD, które działają z szybkością powyżej 200 MB/s. Do wyboru mamy dyski z:
- USB 2.0 o przesyle 60 MB/s
- USB 3.0 o przesyle 600 MB/s lub szybsze USB typu C o przesyle do 1000 MB/s
- Dyski bezprzewodowe ADATA oparte na łączności Wi-Fi.
- Funkcje ekstra – na przykład czytnik kart SD, oprogramowanie do zapisu kopii zapasowych, zabezpieczające dane szyfrowanie automatyczne, odblokowanie dysku odciskiem palca, itp.
- Marka – nie od dziś wiadomo, że wybór znanego i szanowanego producenta to gwarancja jakości i wydajności urządzenia.
Czy dysk HDD to dobra decyzja?
Choć coraz więcej osób używa dysków przenośnych SSD lub serwerów NAS – to nadal pamięć HDD jest bardzo popularna. Nie tylko ze względu na swoją niską cenę, ale także pojemność, jaką oferuje. Dyski HDD najlepiej spiszą się jako dodatkowa pamięć, którą wykorzystywać będziemy w kontrolowanych warunkach (ze względu na delikatną budowę i podatność na mechaniczne uszkodzenia spowodowane wstrząsami). Na podróże w dalekie miejsca Hanzo poleca pamięć przenośną SSD.
Dyski zewnętrzne HDD jako dodatkowe magazyny danych, zwłaszcza w domach prywatnych, małych biurach czy firmach nadal nie mają sobie równych i warto się nimi zainteresować. Już teraz skontaktuj się z profesjonalną załogą Hanzo – a my odpowiemy na wszystkie twoje pytania dotyczące dysków zewnętrznych dostępnych w naszym sklepie internetowym.