Inteligentne gniazdka – sposób na Smart dom

Gniazdka inteligentne, inaczej Smart gniazdka lub z angielskiego gniazdka Smart Plug to wyjątkowo praktyczne urządzenia pozwalające na stworzenie nowoczesnego domu z wieloma nowymi możliwościami.

To mały, ale ogromnie funkcjonalny sprzęt, którego minimalistyczne wzornictwo doskonale wpisuje się zarówno do eleganckich i klasycznych jak i nieszablonowych wnętrz. Sposób użycia inteligentnego gniazdka zależy od potrzeb i pomysłowości użytkownika.

Sklep Internetowy Hanzo posiada w swojej ofercie mobilne gniazdka takich marek, jak: D-LINK, TP-LINK czy Tenda. O tym, jakie inteligentne gniazdo będzie najlepiej pasowało do naszego domu, oprócz standardowej kontroli nad dostępem do sieci energetycznej, decydują najczęściej dodatkowe funkcje wprowadzone do urządzenia.

 

D-Link DSP-W118 D-Link DSP-W118
Producent: D-Link
Cena: 89,00 zł
szt.
zobacz więcej
TP-Link Tapo P100(1-pack) TP-Link Tapo P100(1-pack)
Producent: TP-Link
Cena: 58,00 zł
szt.
zobacz więcej
TP-Link Tapo P100(2-pack) TP-Link Tapo P100(2-pack)
Producent: TP-Link
Cena: 113,00 zł
szt.
zobacz więcej
TP-Link Tapo P110 TP-Link Tapo P110
Producent: TP-Link
Cena: 64,00 zł
szt.
zobacz więcej
D-Link DSP-W115 D-Link DSP-W115
Producent: D-Link
Cena: 129,00 zł
zobacz więcej
Tenda Beli SP3 Tenda Beli SP3
Producent: Tenda
Cena: 59,00 zł
zobacz więcej
Tenda Beli SP6 Tenda Beli SP6
Producent: Tenda
Cena: 69,00 zł
zobacz więcej
TP-Link HS100 TP-Link HS100
Producent: TP-Link
Cena: 79,00 zł
zobacz więcej
TP-Link HS110 TP-Link HS110
Producent: TP-Link
Cena: 90,00 zł
zobacz więcej
TP-Link TAPO P100 TP-Link TAPO P100
Producent: TP-Link
Cena: 49,00 zł
zobacz więcej

 

Relaks w zaciszu własnego domu może być jeszcze bardziej efektywny. Wystarczy, że zdecydujesz się na inteligentne gniazdka, zarządzane aplikacją mobilną. Takie rozwiązanie jest nie tylko maksymalnie wygodne, ale przede wszystkim - ekonomiczne. Decydując się na takie rozwiązanie, szybko przekonasz się, jak wiele korzyści gwarantuje!

 

Czym jest gniazdko inteligentne?

Mówiąc najprościej, Smart Plug jest nakładką na standardowe gniazda 220 V, dostępne w każdym domu. Przypomina wyglądem mały prostopadłościan lub sześcian z wtyczką do gniazdka, a w jego wnętrzu znajduje się zaawansowana elektronika, pozwalająca na sterowanie urządzeniem.

Co robi mobilne gniazdko? Główną funkcją tego niewielkiego sprzętu jest kontrola nad przepływem prądu do podłączonych urządzeń. Dzięki sparowaniu ze smartfonem – użytkownik ma ciągły dostęp do opcji gniazdka poprzez aplikację mobilną lub, w niektórych przypadkach, poprzez centralkę Smart domu.

 

Działanie gniazdka Smart Plug

Gniazdko Smart jest zdalnie sterowane, pozwala więc na całkowitą kontrolę nad włączaniem i wyłączaniem urządzeń elektronicznych. Zazwyczaj jest też wyposażone w tryb pomiaru energii.

Instalacja gniazdka mobilnego nie wymaga żadnej wiedzy ani przygotowań, wystarczy wyjąć urządzenie z opakowania i podłączyć do gniazda 220 V, następnie do niego podłączyć sprzęt, który chcemy kontrolować.

Każda informacja o automatycznym włączeniu i wyłączeniu podpiętego sprzętu oraz ilość energii, którą zużywa, będzie trafiała w czasie rzeczywistym na tablet bądź telefon użytkownika.

 

Centralka a gniazdko Smart

W większości przypadków do używania Smart Plug w domu nie jest konieczna centralka. Jednak jeżeli naprawdę zależy nam na inteligentnym wnętrzu, to tylko instalując centralę sterującą, użytkownik będzie miał dostęp do mobilnego gniazdka z każdego miejsca na świecie. Dzięki centralce, dowiemy się, np. o wybiciu korków od naszego inteligentnego gniazdka, które przekaże informacje centralce, by ta przesłała je na nasze urządzenie mobilne.

 

Inteligentne gniazdko – na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu?

Jak w większości przypadków, tutaj również liczą się funkcje, którymi dysponuje Smart Plug, oprócz podstawowej kontroli nad włączaniem i wyłączaniem podpiętego urządzenia:

  • Kontrola ilości zużywanej energii – dzięki tej opcji możemy poznać statystyki zużycia energii oraz dowiedzieć się, np., które urządzenie zużywa najwięcej energii, gdy przebywa w trybie stand by.
  • Harmonogram automatycznego włączania i wyłączania gniazda – warto wybrać tę funkcję, jeżeli nie chcemy, by nasze urządzenia (np. telewizory) przez długi czas przebywały w stanie czuwania.
  • Wizualizacja pobierania energii – im większy pobór energii tym bardziej zmienia się kolor wbudowanych diod świetlnych.
  • Autonomiczna kontrola temperatury – przydatna funkcja alarmująca użytkowników, gdy temperatura standardowego gniazda zacznie się niepokojąco zwiększać.
  • Tryb wykrywający zwarcie – nowoczesne inteligentne gniazdka potrafią wykrywać zwarcia w podpiętych sprzętach i automatycznie odłączać je od zasilania, by zapobiec przepięciom.

 

Sposoby komunikacji gniazd Smart Plug

Zdalna kontrola – to najważniejsza idea gniazdek inteligentnych. W jaki sposób te urządzenia łączą się ze smartfonem, laptopem lub tabletem użytkownika?

  • Gniazdka Wi-Fi wykorzystują domową sieć Wi-Fi do kontaktu z aplikacją na dowolnym sprzęcie mobilnym. Oba urządzenia muszą być podpięte do tej samej sieci Wi-Fi.
  • Gniazdko Bluetooth – łączy się poprzez wbudowany moduł Bluetooth – ma jednak najmniejszy zasięg, gdyż użytkownik musi znajdować się niedaleko inteligentnego gniazdka.
  • Gniazdko łączące się przez Internet – to najlepszy sposób na łączność ze względu na możliwość zrobienia tego z dowolnego miejsca na świecie.

Zarówno Smart Plug z Wi-Fi jak i inteligentne gniazdko Bluetooth mają ograniczony zasięg, jednak, jeżeli użytkownikowi wystarczy kontrola nad gniazdkiem w domu, są one jak najbardziej funkcjonalne i warte zakupu.

 

Co podłączymy do gniazdka inteligentnego?

Takie gniazdko może kontrolować wszystkie te urządzenia, które standardowo podłączamy do prądu.

A więc automatyczne włączenie stacji parowej żelazka, czajnika, ekspresu do kawy, telewizora, zmywarki, grzejnika elektrycznego czy pralki nie będzie stanowiło dla gniazdka inteligentnego żadnego problemu, a my będziemy mogli zaraz po wstaniu napić się gorącej kawy, czy włączyć oczyszczacz powietrza przed powrotem do domu.

Chcesz wiedzieć więcej, sklep Hanzo zaprasza do kontaktu z naszym profesjonalnym teamem. Odpowiemy na wszystkie twoje pytania o gniazdka inteligentne oraz inne urządzenia sieciowe.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium