Opcje przeglądania
Podświetlenie LED
Cena
 • od
  do
 

Jeden z najważniejszych komponentów każdego komputera – karta graficzna

Pracując, odrabiając lekcje lub oddając się wirtualnym rozgrywkom większość użytkowników nie zastanawia się dzięki czemu tak naprawdę może cieszyć się wysokojakościowym obrazem wyświetlanym na ekranie monitora. Odpowiedzialność za te czynności i wiele innych – między innymi: wspomaganie obliczeń procesora w bardziej skomplikowanych zadaniach, np. renderowaniu animacji, obróbce zdjęć, konwertowaniu i renderowaniu wideo, a nawet archiwizowaniu plików – bierze karta graficzna przekazująca konkretne informacje do wyświetlacza. Układy graficzne są podstawowymi komponentami jednostek stacjonarnych, dlatego ich dokładna specyfikacja powinna znajdować się w opisie każdego desktopa.

Znajdujące się w naszym asortymencie karty graficzne NVIDIA oraz AMD będą idealne nawet dla najbardziej wymagających graczy oraz profesjonalistów oczekujących dużej mocy obliczeniowej. W swojej ofercie posiadamy najnowsze karty graficzne, wyposażone w najnowocześniejsze technologie. Zapewnij sobie fantastyczną rozrywkę z niesamowitymi efektami dzięki niezawodnym układom graficznym, które kupisz w Hanzo.

 

Asus Dual GeForce RTX 3050 OC V2 8GB GDDR6 Asus Dual GeForce RTX 3050 OC V2 8GB GDDR6
Producent: ASUS
Cena: 1 028,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Karta graficzna – czym jest i do czego służy

Użytkownicy komputerów, którzy zaliczają się do grupy laików mogą powiedzieć, że karta graficzna nie jest im potrzebna, ponieważ nie planują zajmować się tworzeniem grafiki – nie zdając sobie sprawy z tego, że układ graficzny jest odpowiedzialny za wszystko to, co widzą na ekranie swojego monitora. Zatem każdy komputer musi być w niego bezwzględnie wyposażony.

Karta graficzna jest podstawowym komponentem jednostki stacjonarnej, dlatego jej dokładna specyfikacja powinna znajdować się w opisie każdego desktopa. Szukając informacji na temat karty można natrafić na określenie GPU. Jest to skrót od angielskiej nazwy: Graphics Processing Unit i choć nie do końca oznacza to samo – GPU to jedna z części karty graficznej – to właśnie tak jest często nazywana. Karta graficzna jest, przede wszystkim odpowiedzialna za generowanie i wyświetlanie obrazu na ekranie monitora, jednak na tym nie kończą się jej funkcje. GPU wspomaga obliczenia procesora w bardziej skomplikowanych czynnościach, np. renderowaniu animacji, obróbce zdjęć, konwertowaniu i renderowaniu wideo, a nawet archiwizowaniu plików.

Warto dodać, iż kupując komputer gamingowy lub jednostkę przeznaczoną do profesjonalnych zastosowań – w trakcie użytkowania których proces generowania animacji jest zazwyczaj o wiele bardziej złożony – należałoby zainwestować w urządzenie wyposażone w szczególnie wydajną kartę graficzną oferującą wyższą rozdzielczość oraz godną podziwu szczegółowość.

 

Karty graficzne – budowa i możliwości GPU

Obecne na rynku karty graficzne w zdecydowanej większości są zbudowane w ten sam sposób. Podzespół odpowiedzialny, przede wszystkim za wyświetlany obraz składa się z:

 • GPU – procesora graficznego odpowiedzialnego za generowanie obrazu,
 • pamięci obrazu – bufora ramki, którego zadaniem jest przechowanie informacji o obrazie, teksturze czy geometrii,
 • pamięci ROM – odpowiedzialnej za przechowanie firmware karty i dwóch interfejsów: pierwszego do komunikacji z resztą desktopa oraz drugiego do podłączenia wyświetlacza,
 • układu RAMDAC – pojawiającego się w wielu kartach graficznych, by umożliwić wygenerowanie sygnału dla ekranów analogowych.

Możliwości współczesnych kart graficznych są ogromne. Do ich najważniejszych funkcji można zaliczyć przede wszystkim:

 • filtrowanie anizotropowe – poprawiające jakość tekstur,
 • mapowanie wypukłości – imitujące nieduże wypukłości na powierzchniach danych obiektów dla polepszenia efektu realizmu,
 • efekty cząsteczkowe – symulujące bardziej złożone zjawiska, np. deszcz, śnieg czy płomienie,
 • pełnoekranowe wygładzanie krawędzi, HDR – stosowane do symulowania natężenia światła niewykonalnego do osiągnięcia na ekranie, np. oślepiania przez słońce,
 • Pixel Shader czyli cieniowanie pikseli i Vertex Shader czyli cieniowanie wierzchołkowe – umożliwiające modelowanie oświetlenia, np. odbicia lustrzane i oświetlenie HDR,
 • PhysX – nadające obiektom fundamentalne własności fizyczne, jak np. masa, prędkość czy przyspieszenie dla zwiększenia realizmu wyświetlanych obrazów.

 

Karty graficzne – rodzaje

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kart graficznych. Są to:

Karty graficzne zintegrowane:

Zazwyczaj można je spotkać w komputerach mobilnych głównie ze względu na ich niewielką bryłę. Karty graficzne tego typu dzielą zarówno procesor jak i pamięć z innymi komponentami. Są na stałe zainstalowane na płycie głównej komputera i nie dają użytkownikowi możliwości ich wymiany. Karty zintegrowane sprawdzają się w urządzeniach służących do wykonywania podstawowych zadań, nieskomplikowanych prac biurowych i mało wymagającej rozrywki. Jest to tańsza opcja, która zużywa mniejszą ilość energii i rzadko kiedy się przegrzewa.

Karty graficzne dedykowane:

Ten rodzaj kart graficznych charakteryzuje się własnym procesorem oraz własną pamięcią VRAM czyli Video RAM. Karty dedykowane można wymieniać na inne modele. To doskonały wybór wszędzie tam, gdzie użytkownikowi zależy na dużej wydajności desktopa. Najczęściej stawiają na nią fani gamingu oraz specjaliści z branży kreatywnej.

 

Karta graficzna – na jakie parametry techniczne należy zwrócić szczególną uwagę

Wybierając kartę graficzną użytkownik powinien dokładnie przeanalizować jej wszystkie parametry techniczne, by dokonany zakup nie okazał się rozczarowaniem. Właściwie postawione pytanie o kartę graficzną brzmi: jak wydajna karta graficzna jest mi potrzebna – bo to, że jest to nieodzowny element niezbędny do funkcjonowania całego komputera nie ulega wątpliwości.

 • Taktowanie – tym słowem określa się ilość operacji jakią jest w stanie wykonać karta graficzna w ciągu zaledwie jednej sekundy – zatem im wyższe taktowanie, tym większe możliwości obliczeniowe czyli lepsza wydajność układu. Mówiąc o kartach graficznych podawane są dwie wartości: taktowanie rdzenia oraz taktowanie pamięci.
 • Pamięć VRAM – to pamięć, która obsługuje pracę karty graficznej. Obecnie standardem jest pamięć GDDR6, GDDR5, GDDR6X lub GDDR5X. Im więcej pamięci tym lepiej – jej zbyt mała ilość może być przeszkodą w obsłudze wszystkich ustawień w grach oraz zaawansowanych ustawień monitora.
 • Chłodzenie – by karta graficzna działała jak należy nie można dopuścić do jej przegrzewania się, czemu zapobiegać ma właśnie wydajne chodzenie. Właściwe chłodzenie powinno sprostać mocy układu graficznego. Na rynku oprócz różnych rodzajów wentylatorów oraz turbin można spotkać również chłodzenie wodne.
 • Wielkość – nie każda karta graficzna posiada taką samą wielkość. Małe karty są dedykowane kompaktowym komputerom, gdzie w obudowie brakuje miejsca na pełnowymiarowe elementy. Gabaryty karty mogą mieć wpływ na skuteczność jej chłodzenia.
 • Kompatybilność – nie wszystkie modele współpracują z każdym podzespołem. Złącze płyty głównej musi odpowiadać temu w karcie graficznej. Za słaby procesor nie pozwoli ukazać pełnych możliwości układu graficznego. Warto korzystać z Internetu w poszukiwaniu pomocy, zadając pytanie czy dany model karty graficznej spełni swoje zadanie w określonej konfiguracji.
 • Porty i złącza – podstawowe porty to: HDMI lub miniHDMI – przenoszące zarówno dźwięk jak i obraz, pozwalające podłączyć monitor i VR – oraz Display Port– umożliwiający wykorzystywanie synchronizacji obrazu FreeSync lub G-Sync. Korzystanie ze starszych modli monitorów zmusza użytkowników do posługiwania się złączem cyfrowym DVI lub analogowym VGA.
 • Obsługiwane standardy i efekty – by móc w pełni wykorzystać możliwości układu graficznego – biorąc pod uwagę system Windows – karta powinna obsługiwać Direct X – funkcję wspierającą grafikę i dźwięk, niezbędną do gry na najwyższych ustawieniach. Przydatne są również takie efekty jak: wygładzanie krawędzi, poprawa jakości tekstur czy odpowiednie cieniowanie.
 • Zasilanie – każda karta graficzna potrzebuje prądu do działania. Im bardziej wydajny model tym większe zapotrzebowanie na prąd. Warto sprawdzić jaki poborem prądu charakteryzuje się dany model, żeby nie okazało się, że należy wymienić cały zasilacz w komputerze.
 • Producent – na rynku panują dwie doskonałe firmy produkujące procesory graficzne o podobnych parametrach i osiągach – mowa o AMD oraz NVIDIA. Każdy z producentów posiada swoje nazewnictwo dlatego warto zapoznać się z oznaczeniami kart, które stanowią pierwszą i podstawową informację dla użytkowników.
 • Cena – kwota jaka zostanie przeznaczona na kartę graficzną w ogromnej mierze zależy od jej przeznaczenia oraz wydajności. Najdroższe zawsze będą profesjonalne karty przeznaczone do gamingu na najwyższym poziomie. Układy chłodzenia będą różniły się ceną również ze względu na: liczbę rdzeni, ilość pamięci, zastosowane rozwiązania, chłodzenie oraz obsługiwane technologie.

 

Karty graficzne cena

Ostatnimi czasy kupując karty graficzne cena tych podzespołów wprawiała użytkowników w silny ból głowy. Głównym powodem wysokiej ceny GPU były i w dalszym ciągu są kryptowaluty. Na szczęście ostatnimi czasy – w maju 2022 cena kart graficznych spadła o około 15% w stosunku do poprzednich miesięcy – poprawiła się ich dostępność w sklepach internetowych, można je kupić w normalnej cenie detalicznej bez konieczności korzystania z serwisów aukcyjnych i przepłacania.

 

Niewielu użytkowników wie, jak dużo zawdzięcza karcie graficznej. Wysokowydajny układ graficzny to: najważniejszy podzespół dla gracza, kopalnia kryptowalut, niezawodna szybkość (wykorzystanie mocy karty potrafi dwukrotnie skrócić czas wykonywania zadań), cisza jak makiem zasiał (wykorzystanie mocy karty do poprawiania obrazu z kamery internetowej i jakości dźwięku w telekonferencjach), komfort pracy na kilku monitorach (większość nowoczesnych kart graficznych umożliwia bezproblemowe podłączenie 3-4 monitorów o wysokiej rozdzielczości) i kolorowy zawrót głowy (wykorzystanie mocy karty do dopasowania fantazyjnego podświetlenia RGB). Szukając karty graficzne sklep Hanzo stawia na wyjątkowe modele najlepszej jakości wyróżniające się topowymi osiągami. Jeśli zależy Ci na wydajności oraz niezawodności skorzystaj z naszej oferty.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium