Komputer do 4000 zł – na co zwrócić uwagę, co wybrać?

Wybór sprzętu w określonym budżecie jest skomplikowanym procesem – użytkownik musi już na początku zdecydować jakie przeznaczenie będzie miało kupione urządzenie. Następny krok to decyzja pomiędzy samodzielnym złożeniem peceta i indywidualnym wyborem wszystkich podzespołów, a gotowym zestawem komputerowym. Sklep internetowy Hanzo w swojej bogatej ofercie posiada szeroką gamę wielozadaniowych desktopów, które sprawdzą się fantastycznie jako komputery do pracy, biura czy nawet jako sprzęt gamingowy. Jaki komputer stacjonarny do 4000 zł wybrać? Szybki, mocny i funkcjonalny. W dzisiejszych czasach użytkownik ma do wyboru ogromną ilość podzespołów, które w różnych kombinacjach przyniosą zupełnie inne efekty. Choć kupno wymarzonego PC może być trudne to komputer stacjonarny do 4000 zł będzie już dobrą i zaawansowaną maszyną, która posłuży użytkownikowi przez kilka lat.

 

 

Jaki komputer do 4000 zł kupić?

Z dnia na dzień na rynku pojawiają się coraz to nowsze standardy oraz technologie, których zastosowanie w podzespołach komputerowych przynosi ogromne zmiany – to jeden z powodów – przez które użytkownik może mieć problem z samodzielnym wyborem komponentów i złożeniem własnej maszyny. W takiej sytuacji najlepiej zaufać doświadczonym profesjonalistom, tym, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem zestawów z najbardziej kompatybilnych podzespołów. Zarówno niektórzy producenci jak i sklepy komputerowe budują wyjątkowe urządzenia w różnych przedziałach cenowych i skupione wokół różnych zastosowań. Hanzo jest jednym ze sklepów, który nie tylko ma w swojej ofercie sprzęt znanych i cenionych marek, ale również samodzielnie tworzy jedyne w swoim rodzaju zestawy z najlepszych podzespołów, które użytkownik także znajdzie w jego obszernym asortymencie.

Aby się nie pomylić, warto przyjrzeć się bliżej opcjom podzespołów, które powinien posiadać komputer stacjonarny do 4000 zł. Oto propozycje Hanzo dotyczące tego – jaki komputer do 4000 zł kupić, aby długo cieszyć się z jego wydajności i funkcjonalności.

 

Jaki komputer stacjonarny do 4000 zł będzie najlepszy – wybór podzespołów

Nieważne, czy sam zechcesz skonfigurować swojego peceta, czy zostawiasz to profesjonalnym serwisom – podstawowa wiedza o podzespołach, ich wydajności oraz kompatybilności między sobą ma duże znaczenie i pomoże ci zrozumieć, czego najbardziej potrzebujesz oraz czego oczekujesz od nowego desktopa. Ostatecznie to ty podejmiesz decyzję jaki komputer do 4000 zł trafi na twoje biurko.

Co powinieneś wiedzieć o poszczególnych podzespołach składających się na nowoczesny komputer stacjonarny?

 

Procesor – czy komputer stacjonarny do 4000 zł może mieć naprawdę wydajny procesor?

Procesor to prawdziwe jądro komputera – to jego mózg i serce zarazem – pozwalające na szybkie i wydajne wykonywanie obliczeń. Ta baza każdego PC występuje w dwóch wersjach – na rynku dostaniemy procesory firmy AMD oraz Intel. W tym miejscu nie oszczędzamy – bo procesor jako jednostka obliczeniowa musi być na tyle mocny, by nie okazał się po kilku miesiącach już zbyt powolny. A to dlatego, że tempo z jakim rosną wymagania najnowszych gier i profesjonalnych programów jest olbrzymie.

Na jaki CPU zwrócić uwagę? Jeżeli chodzi o PC do gier – to warto skupić się na procesorach czterordzeniowych lub większych. Pozwoli to procesorowi na wykonywanie wielu obliczeń jednocześnie – czyli na działanie nawet kilku programów w jednym momencie, bez opóźnień i ścinania. Oprócz ilości rdzeni, bardzo ważne jest taktowanie. Szybkość zegara odpowiada za czas z jaką procesor jest w stanie wykonać pojedyncze obliczenie/zadanie. Dla graczy taką minimalną częstotliwością taktowania będzie 3 GHz – choć warto szukać jeszcze wyższych wartości.

 

Karta graficzna – podstawa dla gamerów oraz grafików

Choć w pececie za 4000 zł nie znajdziesz kart graficznych z najwyższej półki (bo ich koszt może nawet dwukrotnie przekroczyć budżet na cały komputer) – to już w PC za tę kwotę znajdzie się całkiem niezły procesor graficzny w okolicach 1200 zł. Dlaczego karta graficzna jest tak istotnym elementem?  To dzięki niej renderowane są obrazy – jest więc niezbędna dla graczy, grafików i wszędzie tam, gdzie obraz i jakość grafiki ma duże znaczenie. Istnieją karty zintegrowane z procesorami, jednak w tej kwocie kupimy już samodzielną kartę, która spełni oczekiwania bardziej wymagających użytkowników.

Co należy wiedzieć, gdy wybieramy kartę graficzną? Kupując lub składając komputer do 4000 zł, pierwszy wybór pada między kartami graficznymi marki AMD oraz Nvidia – choć obie mają znakomite osiągi to w naszym budżecie wydajniejsza będzie któraś z kart AMD.  Głównymi cechami procesora graficznego, którymi powinniśmy się kierować – jest jego pamięć RAM (minimum 4 GB i w najszybszym standardzie GDDR5) oraz taktowanie pamięci (dobrym wyborem są wartości powyżej 7000 MHz). Kolejne istotne wartości w kartach graficznych to rodzaj chłodzenia karty oraz typ złącza, który musi być dopasowany do płyty głównej.

 

Płyta główna – baza i początek komputera

Wszystko powinno mieć swoje miejsce – podzespoły komputerowe także. W każdym pececie komponent, do którego podpina się wszystkie podzespoły nazywamy płytą główną. Najważniejsze, to sprawdzić jej kompatybilność z pozostałymi podzespołami. Gdy użytkownik postanawia sam składać komputer, to płyta główna musi posiadać odpowiedni slot na procesor – dobór płyty głównej do procesora jest najistotniejszy. Na rynku znajdziemy płyty główne z następującymi gniazdami CPU:

  • Socket 1150,
  • Socket 1151,
  • Socket 1151,
  • Socket AM4
  • Socket AM3+

Także zastosowany chipset ma znaczenie, przy wyborze płyty (on również musi być kompatybilny z procesorem). A czym jest? – to komplet układów – sterowniki magistral, CPU, klawiatury, Cache oraz pamięci dynamicznych.

Ultraważne znaczenie ma rozmiar płyty (zwłaszcza, jeśli wybraliśmy już obudowę) – użytkownik powinien także zwrócić uwagę na standard obsługiwanej pamięci RAM, na maksymalną pojemność i taktowanie czy chociażby możliwość łączenia kart graficznych oraz typ kontrolera RAID. Koszt samej płyty oscyluje wokół 200-600 zł – w zależności od posiadanych funkcji oraz ilości portów.

 

Pamięć RAM – ilość pamięci w gamingowych pecetach

To tak zwana pamięć krótkotrwała – wykorzystuje się ją do tymczasowego zapisu danych – choć nie jest tak istotna jak wcześniejsze podzespoły to nadal ma duży wpływ na wydajność peceta. 8 GB DDR4 to totalne minimum, jeżeli chodzi o desktopy do grania. Ze względu na coraz większe wymogi warto tę wartość podwoić. A dlaczego wybrać kość DDR4 a nie DDR3? Ta pierwsza jest zdecydowanie szybsza i bardziej energooszczędna. Przy wyborze RAM taktowanie zegara jest także ważnym elementem podczas decyzji, na którą kość pamięci się zdecydować. Ten parametr określa liczbę cyklów zegara na sekundę. Dla komputerów gamingowych – ów wartość powinna wynieść minimum 3200 MHz. Zwróć jeszcze uwagę na opóźnienie CAS latency – im wartość opóźnienia jest mniejsza, tym szybciej dostaniesz się do zasobów pamięci RAM. Koszt RAM 16 GB DDR4 to około 300-400 zł.

 

Dysk twardy i dysk SSD – co będzie lepsze?

Dysk HDD to doskonała opcja do przechowywania dużych plików. Wybierając go warto postawić na pojemność od 1 Tb wzwyż. To niedrogie podzespoły, dlatego zakup pojemnego dysku twardego z prędkością obrotową na poziomie 7200 obr./min. oraz interfejsem SATA III i pamięcią podręczną – nie nadwyręży naszego budżetu a zapewni dobre osiągi.

Oczywiście nie musisz decydować się wyłącznie na dysk HDD choć jest tani i pojemny jest również znacznie wolniejszy niż jego flashowy odpowiednik – dysk SSD. Najlepszym rozwiązaniem będzie do pojemnego dysku twardego dodać jednostkę SSD, która zagwarantuje dziesięciokrotnie szybszy odczyt niż w przypadku dysków twardych. Urządzenia półprzewodnikowe są bardziej energooszczędne, cichsze i wytrzymalsze, jednak także droższe i mniej pojemne. Jeżeli chcemy wykorzystać dysk SSD to szybkiego uruchamiania komputera oraz gier – wystarczy dysk SSD o pojemności 256 lub 512 Gb, który kosztuje kilkaset złotych.

 

Zasilacz – czy to istotna część komputera

Jeżeli chodzi o główne podzespoły to już wiesz na jaki komputer stacjonarny do 4000 zł możesz liczyć, i które podzespoły zasługują na większą uwagę. Teraz kilka słów o zasilaczu komputerowym. To rzecz ważna jednak często traktowana z lekka po macoszemu przez producentów zestawów komputerowych. A to przecież dzięki zasilaczowi możemy cieszyć się stabilnym i bezpiecznym działaniem wszystkich podzespołów. Zasilacz powinien mieć większą moc niż wszystkie podłączone do niego urządzenia – zwłaszcza jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę lub upgrade naszego peceta. Najważniejsze, aby zasilacz miał certyfikat sprawności – tylko dzięki temu mamy gwarancję jego bezawaryjnego działania i wydajności. Format, w którym został stworzony zasilacz musi być również kompatybilny z wybraną przez użytkownika płytą główną. Co jeszcze warto wiedzieć? Między innymi to, czy zasilacz posiada układ PFC (minimalizujący straty energii) oraz jaki ma typ chłodzenia. Poznanie średnicy zasilacza pomaga dopasować go do wnętrza obudowy. A dostępność odpowiednich kabli i portów (SATA do dysków i napędów oraz PCIe do kart graficznych) pozwoli bezproblemowo podłączyć wszystkie podzespoły. Wydajny zasilacz to koszt około 300 zł.

 

Obudowa – żeby podzespoły stały się komputerem

To dzięki niej komputery stacjonarne zyskują swój ostateczny wygląd. Do wyboru mamy wiele różnych rozmiarów obudów – Micro Tower, Mini Tower, Mid Tower czy Big Tower (do tych dwóch ostatnich zmieszczą się standardowe pełnowymiarowe płyty główne). Obudowa peceta musi być odpowiednio pojemna, aby w jej wnętrzu zmieściły się wszystkie podzespoły. Niektóre z komponentów są spore – więc warto z uwagę dobrać rozmiar obudowy. Co jeszcze należy wiedzieć? Ważna jest ilość wnęk na dyski i napędy, rodzaje złączy, czy obudowa ma wbudowane dodatkowe funkcje – jak zasilacz czy rozwiązania wyciszające. Możemy wybrać również czy chcemy komputer z jedną przezroczystą ścianką ze szkła hartowanego, aby podziwiać wnętrze naszego peceta, czy będzie on schowany pod biurkiem (wtedy zakup droższej obudowy nie ma sensu.) Koszt obudowy oscyluje w okolicach 140 zł a 1800 zł – w zależności od proponowanych opcji oraz materiałów wykonania.

 

Do końca konstrukcji potrzebujemy jeszcze dobrego chłodzenia, systemu operacyjnego i względnie napędu optycznego.

  • Możemy pomyśleć o obudowie, która ma wbudowany system wentylatorów, lub kupić ten komponent osobno - zwracając uwagę na jego wydajność. Do wyboru mamy chłodzenie powietrzne i droższe chłodzenie wodne.
  • Jeżeli chodzi o system operacyjny – to w gotowych zestawach często pojawia się już firmowo wgrany Windows, którego można (lub nawet trzeba) bezpłatnie zaktualizować do najnowszej wersji.
  • Współcześnie coraz częściej odchodzi się od napędów optycznych, w zamian, wybierając nowoczesne i szybkie porty USB Type-C, oraz łączność bezprzewodową.

 

Jaki komputer do 4000 zł kupić – podsumowanie

Budżet o wartości 4000 zł to już kwota, która pozwala na zakup naprawdę dobrego PC, który posłuży nam przez kilka lat. Składanie komputera nie jest bardzo skomplikowane nawet dla początkującego pasjonata – jeżeli ściśle trzymamy się kolejnych kroków budowy maszyny. Jeżeli jednak nie mamy czasu ani ochoty na własnoręczne stworzenie takiego peceta – wystarczy zajrzeć na Hanzo.com.pl i wybrać już złożone komputery, które mogą pochwalić się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Ceny, która nie przekroczy 4000 zł. Jeżeli więc jesteś zainteresowany którymś z naszych komputerów lub masz jakieś pytania dotyczące komputerów stacjonarnych lub poszczególnych podzespołów – nasz profesjonalny zespół czeka na twój e-mail bądź telefon.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium