Komputer stacjonarny do 5000 zł

Za 5000 złotych można kupić całkiem dobry i efektywny desktop – nie jest to mały budżet. Istotne, by zwrócić uwagę na wykorzystane do jego budowy komponenty, aby mógł zaoferować użytkownikowi jak najlepszą jakość i płynność pracy. Niezawodna karta graficzna, wydajny nośnik SSD, procesor z możliwością podkręcenia, itd. – odpowiednio dobrane podzespoły, funkcjonujące w idealnej symbiozie to klucz do sukcesu. Posiadając budżet w wysokości 5000 zł warto wybrać desktop składający z się z takich komponentów, które pozwolą na jak najbardziej uniwersalne zastosowanie komputera stacjonarnego. PC dla gracza może równocześnie służyć jako uniwersalny sprzęt, z którego korzystają wszyscy domownicy: do surfowania po sieci, pracy, korzystania z mediów społecznościowych oraz innych aplikacji.

W Hanzo posiadamy liczne modele komputerów stacjonarnych do 5000 zł, wyróżniające się wydajnymi konstrukcjami, które kładą silny nacisk na topowe, wydajne podzespoły – kartę graficzną, procesor oraz dysk SSD – oraz ich wysoki poziom kompatybilności względem siebie.

 

DELL 3280 AIO i5-10500T 8GB 256GB W11P DELL 3280 AIO i5-10500T 8GB 256GB W11P
Producent: Dell
Cena: 4 117,00 zł
szt.
zobacz więcej
DELL 3280 AIO Touch i5-10500T 8 256 W11P DELL 3280 AIO Touch i5-10500T 8 256 W11P
Producent: Dell
Cena: 4 772,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Komputer do 5000 zł – na jakie podzespoły zwrócić szczególną uwagę analizując specyfikację techniczną desktopa w tym przedziale cenowym

Jaki komputer do 5000 zł kupić? Dla wielu osób wybór desktopa w tym przedziale cenowym stanowi spore wyzwanie – należy dokładnie zweryfikować wszystkie komponenty, by cieszyć się satysfakcjonującą wydajnością przez długie lata. 5000 zł to kwota, która jest w stanie zapewnić sprzęt wysokiej klasy umożliwiający grę w najnowsze tytuły – może nie na maksymalnych ustawieniach graficznych, ale na pewno na średnich i wysokich zapewniających płynną i komfortową rozgrywkę.

Komputer stacjonarny do 5000 zł – kluczowe podzespoły:

 • procesor – absolutne minimum to cztery lub sześć rdzeni,
 • karta graficzna – im wydajniejszy model, tym lepiej,
 • pamięć RAM – minimalna ilość pamięci to 8 GB RAM, jednak warto zainwestować w taką, która posiada opcję rozbudowy do 16 GB,
 • pamięć – najlepiej wybrać szybki i pojemny dysk SSD i uzupełnić go dodatkowym dyskiem HDD do przechowywania danych,
 • wydajny system chłodzenia.

 

Jaki komputer do 5000 zł kupić – charakterystyka najważniejszych podzespołów, które powinny znaleźć się w wydajnym i wysokojakościowym desktopie w tym budżecie

Z pewną śmiałością można powiedzieć, że da się kupić dobry komputer do 5000 zł, w którym znajdą się szybkie i wydajne podzespoły. Desktopy w tym przedziale cenowym zazwyczaj cechują się przyzwoitym stosunkiem jakości do ceny. Najważniejsze, by komponenty znajdujące się we wnętrzu obudowy doskonale do siebie pasowały – jest to niezbędne do osiągnięcia jak najwyższej szybkości działania komputera.

Jaki komputer stacjonarny do 5000zł – procesor:

W pierwszej kolejności warto sprawdzić w jaki procesor został wyposażony desktop. Nie warto na nim oszczędzać jeśli planujemy inwestycje na lata, która ma wykonywać swoją pracę – gaming, nauka, praca, rozrywka – szybko i stabilnie. Komputer do 5000 zł powinien cechować się procesorem co najmniej sześciordzeniowym, najnowszej generacji. Procesory z poprzedniej generacji mogą okazać się dobrym kompromisem miedzy niską ceną a możliwie satysfakcjonująca wydajnością.

Jaki komputer do 5000 zł kupić – płyta główna:

Płyta główna jest elementem, który łączy ze sobą wszystkie komponenty procesor, pamięć RAM, kartę graficzną, dyski twarde, zasilacz oraz wszystko to, co zostanie dokupione w przyszłości z zamiarem ewentualnej rozbudowy desktopa. Warto zwrócić uwagę na:

 • gniazdo procesora – pamięć RAM musi posiadać gniazdo dopasowane do procesora jaki został wybrany,
 • obsługiwaną pamięć RAM – powinna być zgodna z tym, co obsługuje procesor,
 • liczbę złączy M.2 – absolutne minimum to jedno złącze M.2.

Jaki komputer stacjonarny do 5000zł – pamięć RAM:

Pamięć RAM jest niezwykle ważną jednak niezbyt kosztowną częścią każdego komputera dlatego warto postawić na kości o pojemności co najmniej 16 GB wyróżniające się taktowaniem na poziomie 3200 MHz. Najważniejsze parametry pamięci RAM to:

 • typ kości,
 • rodzaj kości,
 • częstotliwość taktowania – musi być zgodna z tym co obsługuje zarówno procesor jak i płyta główna.

Nie ma sensu inwestować w kości o niższych parametrach, ponieważ pełna moc procesora i płyty głównej nie zostanie wykorzystana w 100%, co negatywnie wpłynie ogólne osiągi całego zestawu. Zakup lepszych kości RAM może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, gdyż i tak będą obsługiwane z niższą szybkością.

Jaki komputer do 5000 zł kupić – karta graficzna:

Karta graficzna to kluczowy komponent każdego komputera gamingowego – dzięki niej generowane są prawie wszystkie elementy ściśle związane z wyświetlaną grafiką. Potężna karta graficzna to gwarancja wysokiej wydajności oraz satysfakcjonującej płynności w trakcie wirtualnych rozgrywek. W specyfikacji technicznej warto zwrócić uwagę na:

 • model karty graficznej,
 • wielość szyny,
 • rodzaj i wielkość pamięci VRAM,
 • prędkość procesora,
 • liczba rdzeni wspomagających.

Komputer stacjonarny do 5000 zł powinien wyróżniać się, np. kartą NVidia GeForce RTX 3060 cechującą się stosunkowo dużą wydajnością. Jeżeli możliwe jest zwiększenie budżetu to w pierwszej kolejności zawsze warto pomyśleć o inwestycji w lepszą kartę graficzną.

Jaki komputer stacjonarny do 5000zł – dysk:

Dysk służy do przechowywania wszystkich plików, dokumentów, gier, aplikacji, plików systemowych, itd. Komputer do 5000 zł powinien zostać wyposażony w dysk SSD na złącze M.2 charakteryzujący się niesamowitą szybkością zapisu oraz odczytu danych. Dyski SSD działają dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowej – co oznacza szybszy dostęp do plików oraz krótki czas dostępu do zapisanych danych. Absolutne minimum w komputerze w tym zakresie cenowym to dysk SSD o pojemności 512 GB.

Jaki komputer do 5000 zł kupić – zasilacz:

Dzięki zasilaczowi możliwe jest dostarczenie odpowiedniego prądu do wszystkich podzespołów znajdujących się w desktopie. Najwięcej energii pobiera karta graficzna i jej producent powinien zaznaczyć poniżej jakiej wartości zasilacza nie należy wybierać. Do komputerów oscylujących w budżecie do 5000 zł właściwy zasilacz to taki w granicy 650-750 W.

Jaki komputer stacjonarny do 5000zł – obudowa:

Wzornictwo obudowy jest kwestią indywidualną. Obudowa nie jest wyłącznie elementem designerskim – jej zadaniem jest, przede wszystkim efektywne odprowadzanie ciepła oraz dostarczanie podzespołom zimnego powietrza.

 

Komputer stacjonarny do 5000 zł może okazać się na prawdę dobrym wyborem. W tym budżecie można kupić wysokowydajny desktop o dobrej jakości. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, a dobranie odpowiedniego desktopa dopasowanego do indywidualnych preferencji jest dla Ciebie problematyczne – skontaktuj się z nami. Profesjonalny personel Hanzo chętnie Ci pomoże dopasować sprzęt odpowiadający wszystkim Twoim potrzebom.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium