Opcje przeglądania
Dostępność

Laptop z mocną baterią

Laptop to przyjaciel osób niezależnych, które ponad wszystko cenią sobie swobodę. Użytkownicy, którzy decydują się na zakup notebooka, robią to głównie ze względu na jego małe gabaryty i mobilność. Możliwość pracy w dowolnym miejscu o każdej porze to komfort, który doceniają miliony osób na całym świecie. By radość korzystania z laptopa była jeszcze większa, komputer przenośny powinien charakteryzować się dobrą, pojemną i wytrzymałą baterią. Dzięki niej, pracujący użytkownik nie musi znajdować się w bliskim kontakcie gniazda elektrycznego. Bateria to jedna z ważniejszych części w każdym komputerze przenośnym, ponieważ odpowiada za długość pracy urządzenia bez konieczności podłączenia go do prądu. W przypadku laptopa z dobra baterią liczą się zarówno parametry jak i późniejszy stan techniczny akumulatora.

W Hanzo jak nikt doceniamy możliwości jakie daje laptop z długim czasem pracy. Jesteśmy przekonani, że wybór notebooka z wytrzymałą baterią pozwoli na długie godziny zapomnieć o konieczności podłączenia się do gniazda elektrycznego. Jeśli należysz do osób, dla których brak jakichkolwiek barier jest istotą komfortowego działania, powinieneś postawić na laptop z dobrą baterią dostępny w ofercie naszego sklepu.

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

 

Notebook z długim czasem pracy – z czego składa się bateria do laptopa

Podstawowym materiałem, który jest używany do produkcji baterii jest lit. Właściwości jakimi dysponuje ten metal sprzyjają gromadzeniu energii. Lit posiada niski potencjał standardowy oraz masę atomową co tłumaczy wysoką gęstość mocy i energii. Obecnie nie buduje się baterii z niklu oraz kadmu, szczególnie do notebooków z długim czasem pracy.

Każda bateria jest skonstruowana z ogniw, których podstawą są elektrody, elektrolit oraz separator – odpowiadające za gromadzenie energii i jej późniejsze wykorzystanie w celu zasilenia komputera przenośnego. Baterie w notebookach z długim czasem pracy mają zazwyczaj sześć lub osiem ogniw.

 

Rodzaje baterii stosowane w laptopach

Kupując komputer przenośny można trafić na różne typy akumulatorów. By dokonać podziału baterii stosowanych w laptopach można użyć kilku kryteriów. Najczęściej stosowane są dwa.

Pierwszy – ze względu na materiał użyty do budowy baterii:

 • baterie Li-Ion – akumulatory litowo-jonowe są stosowane najczęściej. Ich niewielka waga doskonale sprawdza się w urządzeniach mobilnych. Lit sprawia, że bateria dobrze gromadzi energię. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj akumulatorów źle znosi pełne rozładowania, jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury oraz wyróżnia się niską tolerancja na spadki napięcia,
 • baterie Li-Poly – akumulatory litowo-polimerowe są podobne do Li-Ion, ale cechują się większą gęstością mocy i nieco wyższym napięciem – co ma pozytywny wpływ zarówno na trwałość jak i czas pracy baterii. Ich wady są tożsame z tymi, występującymi w akumulatorach litowo-jonowych.

 

 Drugi – ze względu na pojemność baterii:

 • baterie standardowe – dostaje się je w zestawie, kupując laptop. Zazwyczaj posiadają cztery komory i pozwalają na korzystanie z komputera – bez konieczności podłączenia go gniazda elektrycznego – przez około dziesięć godzin. Wszystko zależy również od: obciążenia i intensywności pracy na komputerze,
 • baterie o zwiększonej ilości ogniw – posiadają nawet do dziewięciu ogniw, które pozwalają na komfortowe korzystanie z laptopa w lokalizacjach pozbawionych możliwości podłączenia go do kontaktu przez wiele długich godzin. Niestety są większe od standardowych baterii i nie do każdego notebooka będą się nadawać. Po podłączeniu do laptopa mogą nieco zmienić jego ułożenie – będzie mocniej pochylony i bardziej podniesiony.
 • baterie o zwiększonej pojemności ogniw – leżą gdzieś pomiędzy pierwszą i drugą opcją. Są mniejsze od baterii o zwiększonej ilości ogniw ale równie wydajne. Dzieje się tak za sprawą zastosowania bardziej pojemnych ogniw, które nie powiększają gabarytów akumulatora.

 

Laptop z dobrą baterią – jak znaleźć odpowiedni model

Nawet najlepszy notebook z wytrzymałą baterią może z czasem potrzebować wymiany akumulatora. Wtedy nie wystarczy znajomość marki i modelu laptopa. Równie istotne są inne aspekty:

 • napięcie – jego wartość można sprawdzić na naklejce znamionowej pod znakiem V (voltage) w okolicy nazwy modelu akumulatora. Wartość napięcia jest powiązana z ilością ogniw występujących w baterii. Akumulatory o napięciu 10.8V posiadają sześć ogniw a te o napięciu 14.4V osiem ogniw. W laptopach używa się zazwyczaj baterię o napięciu wynoszącym 10,8V, choć notebook z dobrą baterią będzie miał akumulator o wyższym napięciu. Warto pamiętać, że jeden model baterii może pojawić się zarówno w niższym jak i wyższym napięciu i nie można ich stosować wymiennie,
 • pojemność – na naklejce znamionowej oznaczona jest w dwóch jednostkach: miliamperogodzinach (mAh) i watogodzinach (Wh). Im ich wartość jest wyższa, tym dłuższym czasem pracy baterii będzie cieszył się użytkownik. Najczęściej używanymi akumulatorami są te o pojemności 4400 mAh czyli 48 Wh. Laptop z długim czasem pracy będzie miał baterię o zwiększonej pojemności. Powiększanie pojemności to dołożenie następnego zestawu ogniw do już pracujących. Dzięki temu możliwe jest nawet dwukrotne wydłużenie czasu pracy baterii. Im większa ilość ogniw w baterii, tym większy gabaryt akumulatora,
 • oryginalne oznaczenie – jest zlokalizowane na baterii, dokładniej mówiąc na naklejce znamionowej. Wśród innych parametrów znajduje się na niej indywidualny kod baterii. Gdy laptop – z jakiegoś powodu – nie posiada oryginalnej baterii, w celu zakupu nowego akumulatora należy zidentyfikować model laptopa. Można to zrobić przez wpisanie w pasek Windows zwrotu: informacje o systemie.

Polecamy poradnik: JAKI ZASILACZ DO LAPTOPA BĘDZIE NAJLEPSZY?

 

Laptop z wytrzymałą baterią – od czego zależy jej żywotność

By bateria w laptopie działała jak najdłużej, podczas zakupu nie wystarczy wybrać tej z idealnymi parametrami. Niezwykle istotny jest również sposób, w jaki bateria jest eksploatowana. Warto skupić się na trzech działaniach które zapewniają jej długą żywotność:

 1. Ładowanie laptopa z wytrzymałą baterią

Użytkownicy notebooków z dobrą baterią traktują je podobnie jak komputery stacjonarne – podłączają na stałe do gniazda elektrycznego. Niestety ma to negatywny wpływ zarówno na długość jak i efektywność pracy baterii. W jaki sposób ładować laptop z wytrzymała baterią?

 • Po zakupie nowego notebooka z dobrą baterią nie należy formatować baterii. Używane najczęściej baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe są niezwykle czułe na całkowite rozładowanie.
 • Notebooka z wytrzymałą baterią nie można trzymać cały czas podpiętego do gniazda elektrycznego. Uważa się, że dzięki temu procent naładowania baterii będzie wynosił 100%. Nic bardziej mylnego. Podłączenie na stałe do źródła zasilania rozpoczyna wielokrotnie powtarzany cykl doładowań między 95% a 100% i prowadzi do znacznego osłabienia baterii.
 • Po wyłączeniu laptopa z długim czasem pracy warto odłączyć od niego zasilacz. Ważne, by podczas wyłączenia urządzenia bateria była naładowana do poziomu minimum 40%.
 • Do notebooków z dobrą baterią powinno używać się jedynie oryginalne ładowarki. Jeśli nie ma takiej możliwości należy sięgnąć po zamiennik o potwierdzonych parametrach dobrego i sprawdzonego producenta. Brak kompatybilności może doprowadzić do osłabienia żywotności baterii a nawet nieodwracalnych uszkodzeń komputera.

Najbezpieczniejszy dla baterii sposób ładowania laptopa (który go nie przegrzeje) polega na:

 • nie rozładowywaniu baterii do 0%,
 • nie ładowaniu baterii do 100%,
 • rozpoczynaniu ładowania baterii kiedy jej wartość wynosi około 20%,
 • kończeniu ładowania baterii gdy osiągnie od 80% do 90%.
 1. Oszczędzanie energii w notebooku z długim czasem pracy

Im mniej intensywnie eksploatujemy komputer mobilny, tym dłużej będzie pracował bez konieczności podłączenia go do gniazda elektrycznego. By zaoszczędzić jak najwięcej energii warto pamiętać o kilku prostych czynnościach.

 • Odłączenie niewpływających na komfort pracy urządzeń peryferyjnych, takich jak: słuchawki, mikrofon, dysk zewnętrzny, podkładka chłodząca – podczas pracy przy biurku – a nawet mysz, czy dodatkowa klawiatura.
 • Zmniejszenie jasności ekranu. Każdy laptop ma opcję oszczędzania baterii – automatycznie dostosowuje wydajność komputera mobilnego oraz podświetlenie ekranu, by zużycie energii było jak najmniejsze.
 • Zamknięcie nieużywanych programów – programy znajdujące się w tle są prawdziwymi pożeraczami energii.
 • Regularne usuwanie plików i aplikacji, które nie są używane.
 • Wyłączenie dodatkowych funkcji, takich jak: Bluetooth lub podświetlenie klawiatury.
 • Korzystanie w racjonalniejszy sposób z trybu uśpienia. Pozostawienie w tym nim laptopa z dobrą baterią ma sens przez godzinę a nie przez całą noc.
 1. Nie przegrzewanie laptopa z dobrą baterią

Istotne dla długiej pracy baterii, ale też dla właściwej pracy wszystkich podzespołów w komputerze jest niedopuszczanie do jego przegrzewania się. Przestrzeganie kilku zasad powinno załatwić sprawę.

 • Czyszczenie wentylatorów i otworów wentylacyjnych.
 • Ochrona urządzenia przed promieniami słonecznymi i wysoką temperaturą.
 • Zagwarantowanie dopływu powietrza do wentylatora – największym przeciwnikiem cyrkulacji powietrza jest położenie notebooka na pościeli lub kocu.
 • Nie przeciążanie laptopa dużą ilością pracujących programów – wliczając w to programy pracujące w tle.
 • Nie przeciążanie komputera grami, których wymagania sprzętowe są zbyt wysokie względem parametrów komputera.

 

Laptop z długim czasem pracy – jak właściwe przechowywać baterię

Zaleca się wcale nie wyjmować baterii z laptopa. Zwłaszcza w tych urządzeniach, w których jest częścią ich obudowy. Jej nieumiejętne wyciągnięcie może powodować niewłaściwą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – naruszenia stabilności komputera. Bywają sytuacje, gdy baterię trzeba wyjąć. Warto naładować ją wtedy do co najmniej 80% i nie dopuścić do przetrzymywania poza laptopem dłużej niż kilka dni. Odłączony akumulator również traci energię. Bateria po wymontowaniu powinna trafić w chłodne – temperatura pokojowa będzie najlepsza – i suche miejsce. Ważne, by nie została wystawiona na działanie promieni słonecznych. 

 

W Hanzo znajdziesz najlepsze laptopy z mocną baterią. Szeroki wachlarz jakościowego asortymentu nie ułatwi Ci wyboru – ale nie jest to powód do zmartwień. Nasza wykwalifikowana ekipa chętnie odpowie na każde pytanie i wytłumaczy niezrozumiałą terminologię. Zakupy z nami to pewność, że sprzęt, który wybierzesz będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium