Laptopy do gier

Przed dekadą nikt nie wpadłby na pomysł odpalenia najlepszej i najbardziej wymagającej sprzętowo gry na komputerze mobilnym. Obecnie dzięki – będącej w niepohamowanym rozwoju – technologii laptopy gamingowe swoimi możliwościami z powodzeniem dorównują niezastąpionym do tej pory desktopom. Laptopy do gier łączą w sobie moc oraz wydajność – charakterystyczną dla komputerów stacjonarnych – z mobilnością i swobodą jaką zapewniają urządzenia przenośne.

Zakup dobrego laptopa gamingowego jest poważną i niemałą inwestycją. Należy zdawać sobie sprawę, że będzie to duży wydatek, ale dobrze dobrany laptop dla gracza pozwoli Ci przez lata cieszyć się z płynnej i jakościowej gry. W Hanzo posiadamy całą gamę przenośnych komputerów gamingowych z różnych półek cenowych. W naszym sklepie z pewnością uda Ci się znaleźć laptop do grania idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

 

 

Laptopy dla graczy – czemu zawdzięczają swoją popularność

Przez wiele lat żadnemu prawdziwemu graczowi nie przyszłoby do głowy, by porzucić komputer stacjonarny na rzecz laptopa gamingowego. Aktualnie, niemal każdego dnia rozwijająca się w błyskawicznym tempie technologia zaskakuje użytkowników coraz nowszymi rozwiązaniami. Świat gamingu ciągle ewoluuje, a laptopy do grania mocno zmieniły się pod względem osiągów. Różnice są widoczne również w podejściu do gier komputerowych. Sięga po nie coraz więcej osób w różnym wieku oraz odmiennym stylu życia. To jedna z najbardziej popularnych metod spędzania wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że laptopy do gier sprzedawane w sklepach spełniają wymagania żądnych swobody graczy przy jednoczesnym zachowaniu zalet komputera przenośnego.

 

Mocny laptop do gier – dla kogo okaże się idealnym wyborem 

Dzisiejsze dobrej klasy laptopy dla graczy bez problemu poradzą sobie z uruchomieniem najnowszych gier dostępnych na rynku w najwyższych detalach. Oprócz tej podstawowej funkcji pozwalają też na szybkie przemieszczania się. Warto wziąć pod uwagę, że nie chodzi wyłącznie o możliwość wyniesienia komputera poza swój dom, ale również swobodne poruszanie się z nim po całym mieszkaniu. Mobilność ma niebagatelne znaczenia dla graczy, którzy nie mogą pozwolić sobie na stworzenie stałego stanowiska gamingowego, ze względu na małą przestrzeń. Notebook po zakończonej rozgrywce można zamknąć i schować do szuflady.

Mocny laptop gamingowy ze swoimi osiągami doskonale poradzi sobie również z programami graficznymi, tymi do obróbki filmów i architektonicznymi. Komputery mobilne trafiają do szerokiego grona konsumentów ponieważ użytkownicy odnajdują narzędzie do pracy i rozrywki w jednym urządzeniu. To powody dla, których laptopy do gier cieszą się tak dużą popularnością.

 

Mocny laptop do gier – czym powinien się charakteryzować

Mocne laptopy gamingowe powinny przede wszystkim cechować się dobrze dobranymi, uzupełniającymi się nawzajem komponentami o wysokiej jakości. To oczywiście nie wszystko. Podczas zakupu laptopa do grania należy zwrócić uwagę na szereg innych elementów. Najważniejsze z nich to:

 

Ekran

Ekran ma znaczący wpływ na odbiór wrażeń z gry. To, co użytkownik widzi na ekranie jest finalnym efektem wspólnej pracy wszystkich podzespołów. Dlatego nie można dopuścić, by zły dobór ekranu w jakikolwiek sposób pogorszał jakość rozgrywki. Podczas zakupu laptopa dla gracza należy skupić się na określonych parametrach ekranu:

 • rozdzielczość – wysoka rozdzielczość to większa ilość pikseli na ekranie czyli wyraźniejszy obraz. Standardem jest FullHD (1920x1080px) – jest optymalny i daje bardzo dobrą jakość obrazu w grach. Mocny laptop gamingowy powinien posiadać ekran w rozdzielczości 4K (3840x2160px),
 • częstotliwość odświeżania – odpowiada za płynniejszą i łatwiejszą do śledzenia akcję na ekranie. Staje się to możliwe dzięki przerysowywaniu obrazu jak największą ilość razy w czasie jednej sekundy. Najlepsze laptopy do gier w sklepach mają częstotliwość odświeżania na poziomie minimum 120 Hz – choć można spotkać ekrany ze 144 lub 240 Hz,
 • rozmiar ekranu – maksymalny komfort w trakcie rozrywki zapewni największy ekran o przekątnej 17,3 cala. Osoby, które planują często przemieszczać się z laptopem gamingowym mogą postawić na konstrukcje 15,6 calową. Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie posiadające cieńsze obramowanie wokół ekranu, zmniejszające wielkość obudowy komputera,
 • typ matrycy – najlepsze laptopy dla graczy muszą posiadać matryce klasy IPS, zapewniającą perfekcyjne odwzorowanie kolorów, szeroki kąt widzenia, doskonałą jakość obrazu oraz krótki czas reakcji.
 • powłoka ekranu – wyróżnia się matryce matowe i błyszczące. Każda z nich posiada inne zalety i wady.

Matryca matowa – zalety:

 • żadne oświetlenie nie wpływa na komfort podczas pracy,
 • kurz i brud nie jest mocno widoczny,
 • dzięki odbitym promieniom światła oczy są chronione i nie męczą się tak szybko.

Matryca matowa – wady:

 • kolory mogą wydawać się lekko wyblakłe,
 • jest dość trudna w utrzymaniu czystości,
 • to droższa opcja w porównaniu do powłoki błyszczącej.

Matryca błyszcząca – zalety:

 • intensywne, żywe kolory,
 • łatwa w utrzymaniu czystości,
 • tańsza od powłoki matowej.

Matryca błyszcząca – wady:

 • jest gorsza dla wzroku, użytkownik może męczyć się podczas śledzenia tego co dzieje się na ekranie,
 • kolory mogą być bardziej intensywne niż te w rzeczywistości,
 • zmieniające się warunki oświetleniowe utrudniają pracę.

By światło nie przeszkadzało podczas rozgrywki bez względu na jej porę i miejsce laptopy do gier zazwyczaj posiadają powłokę matową z antyrefleksem.

 • obsługa Nvivia G-Sync – to technologia niwelująca błędy w dynamicznej grafice,
 • OLED – to typ ekranu, który wykorzystuje piksele wytwarzające własne światło. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie głębszego poziomu czerni i większego kontrastu.

Warto pamiętać, że do laptopa gamingowego zawsze można podłączyć zewnętrzny monitor.

 

Procesor

Dobre laptopy gamingowe musza posiadać wydajny mózg. Procesor jest odpowiedzialny za wysyłanie sygnałów do innych podzespołów oraz przetwarzanie instrukcji wysyłanych przez oprogramowanie.  Procesor ma wpływ na liczbę klatek na sekundę, czas reakcji aplikacji a nawet długość pracy baterii. Wybierając mocny laptop do grania warto sprawdzić jaki posiada procesor i skupić się na:

 • szybkości zegara – określa liczbę cykli, jakie wykonuje procesor w trakcie jednej sekundy. Większa szybkość zegara to szybszy procesor,
 • liczbie rdzeni – dzięki dużej ilości rdzeni procesor jest bardziej wielozadaniowy.

Dobre laptopy gamingowe do streamowania na żywo powinny posiadać co najmniej sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor.

 

Karta graficzna

To niezwykle ważny element, od którego zależy wysokość rozdzielczości w grze. Nawet tani laptop do gier powinien posiadać dedykowaną kartę graficzną. Najlepsze układy znacznie podnoszą ostateczną cenę całego urządzenia, ale dają większe możliwości graczowi: maksymalną płynność, drobiazgowe odwzorowanie każdej tekstury, a nawet obsługę technologii ray-tracing. Warto zdawać sobie sprawę, że wybór karty graficznej ostatecznie zawsze będzie zależał od wymagań konkretnej gry i oczekiwań samego użytkownika.

 

Pamięć masowa

Laptopy zazwyczaj są wyposażane w błyskawiczne dyski SSD. Mają większą wydajność i pozwalają na szybszy dostęp do danych od dysków HDD. Można więc powiedzieć, że dzięki nim gra szybciej się załaduje i wczyta kolejne elementy. Plusem SSD jest także cicha praca – to ważne przy długich godzinach spędzonych przed laptopem – oraz mały pobór energii. W porównaniu z HDD są niestety droższe i nie tak pojemne.

Dlatego laptopy do grania powinny posiadać dwa dyski. SSD o pojemności minimum 256 GB, pozwalający na szybki dostęp do najważniejszych gier oraz bardzo pojemny HDD do przechowywania plików i kopii. Dobrze jeśli użytkownik zainwestuje w dysk NVMe SSD – wykorzystujący magistralę PCIe, pozwalającą na szybkie losowe prędkości zapisu i odczytu danych oraz większą przepustowość.

Jeśli pamięć laptopa dla gracza zostanie przepełniona dobrze pomyśleć o pamięci zewnętrznej. To świetny pomysł na zapewnienie sobie dodatkowego miejsca w dobrej cenie.

 

Pamięć operacyjna

To pamięć o dostępie swobodnym. Przechowuje dane jedynie tymczasowo, by procesor miał do nich szybki dostęp. Im większa ilość RAM-u, tym lepiej ponieważ komputer jest w stanie uruchomić jednocześnie większą liczbę procesów. Najważniejsze cechy pamięci operacyjnej to:

 • pojemność – absolutne minimum w przypadku laptopa do grania to 8 GB – choć taka pojemność wystarczy jedynie do płynnej gry w tytuły ze średniej półki. Najlepiej postawić na 16 GB RAM-u, a jeśli użytkownika nie ogranicza zasobność portfela warto, by zastanowił się nad 32 GB RAM-u,
 • szybkość – jest mierzona w MHz – milionach cykli na sekundę. Określa szybkość z jaką RAM jest w stanie uzyskać dostęp do pamięci w chwili otrzymania komendy od procesora. Zdecydowane minimum to kość DDR4-2400. Mocne laptopy gamingowe powinny posiadać wersje 2666, 2800 a nawet 3000 MHz,
 • możliwość modernizacji – niektóre laptopy do grania pozwalają na dostęp do slotów SO-DIMM, gdzie umiejscowiony jest RAM i dołożenie drugiej kości pamięci.

 

Chłodzenie

Mocny laptop do gier pozwala użytkownikowi na prowadzenie wielogodzinnych rozgrywek. Dlatego nie można zapominać o wydajnym chłodzeniu. Przegrzane komponenty mogą pracować wolniej a w najgorszym wypadku ulec awarii.

Bywa, że solidne laptopy do gier dostępne w sklepie posiadają dwa autonomiczne układy chłodzenia. Jeden odpowiedzialny jest za chłodzenie procesora a drugi układu graficznego.

 

Porty

Jaki laptop do gier będzie najbardziej funkcjonalny? Na pewno taki, który posiada dużą ilość portów. Rodzaje portów jakie powinien mieć gamingowy komputer mobilny to:

 • USB – numery 2.0, 3.0 lub 3.1 oddają prędkość transmisji danych przez port, a klasyfikacje takie jak typ A i typ C określają kształt złącza,
 • port wideo czyli HDMI lub DisplayPort,
 • interfejs internetowy czyli, np. gigabitowy LAN i dwuzakresowe wi-fi z technologią MU-MIMO lub Gniazdo Ethernet RJ-45 – mogące zapewnić szybkie, stabilne połączenie systemowi,
 • gniazda słuchawkowe – większość laptopów posiada gniazdo o średnicy 3,5 mm,
 • gniazdo na kartę SD.

 

Napęd optyczny

Tani laptop do gier raczej nie będzie posiadał napędu optycznego. Dzieje się tak ponieważ producenci często są zmuszani do rezygnowania z mniej istotnych elementów na korzyść tych priorytetowych. Prawda jest taka, że obecnie większość programów i gier znajduje się w wersji cyfrowej i nie ma konieczności korzystania z płyt CD lub DVD. Gamerzy, którzy są zwolennikami gier w wersji pudełkowej powinni podczas zakupu laptopa do grania zwrócić uwagę na obecność napędu optycznego, lub – jeśli go nie ma – zaopatrzyć się w napęd optyczny zewnętrzny.

 

Klawiatura

Klawiatura umożliwia wydawanie kolejnych komend podczas gry. Laptopy dla graczy powinny posiadać:

 • solidną i wytrzymałą konstrukcję odporną na uderzenia, wstrząsy i zachlapania,
 • niezawodne i programowalne klawisze,
 • klawisze WASD lub strzałki kierunkowe,
 • podświetlenie pozwalające na szybkie rozpoznanie danego klawisza i komfortową grę po zmroku – niektóre dobre laptopy gamingowe mają możliwość zdefiniowania koloru,
 • funkcję Anti-Ghosting zapobiegającą blokowaniu się klawiatury,
 • mechaniczne przełączniki dające szansę na błyskawiczną reakcję, dużą precyzję i wydłużoną żywotność.

 

Eye Tracking

To opcja, której na próżno szukać w tanim laptopie do gier. Pozwala na śledzenie miejsc na ekranie, na które użytkownik patrzy w określonym momencie w trakcie rozgrywki. Po wyłączeniu gry gamer ma możliwość zweryfikowania swojej spostrzegawczości, czasu reakcji i wydajności. Moduł Eye Trackingu bywa instalowany w ramce nad ekranem.

 

Design

To, na jaki laptop do gier zdecyduje się użytkownik zależy wyłącznie od niego. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Dzisiejsza technologia pozwala by laptopy z klasy premium o zaawansowanej konstrukcji termicznej przy użyciu wysokiej jakości komponentów były smukłe i lekkie. Najważniejsze cechy designu na jakie warto zwrócić uwagę podczas kupna mocnego laptopa gamingowego to:

 • jakość wykonania – najlepszym wyborem będzie obudowa aluminiowa,
 • wąskie ramki – zwężone ramki oznaczają zmniejszony rozmiar całego laptopa z zachowaniem wielkości ekranu,
 • ciężar – lekka i wąska konstrukcja sprawdzi się podczas przenoszenia z miejsca na miejsce. Cięższe i grubsze musclebooki często proponują graczowi więcej portów i bardziej wydajne chłodzenie,
 • estetyka wykonania – laptopy gamingowe z wyższej półki cieszą oko gracza wykończeniami ze szczotkowanego metalu, sterowalnym oświetleniem RGB i innymi przykuwającymi wzrok detalami. Każdy gamer powinien wybrać laptop, który trafi w jego gusta. Od niego zależy czy postawi na drapieżność, industrialny minimalizm czy wyrafinowaną elegancję.

 

Rynek oferujący mocne laptopy gamingowe rozrasta się w mgnieniu oka. Każdy, kto decyduje się na zakup takiego komputera stoi przed odpowiedzią na trudne pytanie: jaki laptop do gier będzie najlepszym wyborem dla mnie? W Hanzo wiemy, że porównywanie użytych komponentów w notebookach nie wystarczy. Kluczowa w doborze idealnego laptopa gamingowego jest umiejętność zidentyfikowania cech, będących dla danego użytkownika priorytetem. Z naszym wykwalifikowanym teamem z pewnością uda Ci się znaleźć maszynę cechującą się wszystkim tym, czego szukasz.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium