Opcje przeglądania
Wbudowane głośniki
Pivot - obrotowy ekran
Cena
  • od
    do

Częstotliwość odświeżania monitora

Decydując się na zakup nowego monitora kierujemy się głównie parametrami technicznymi urządzenia. Najczęściej porównujemy takie cechy jak rozdzielczość ekranu, przekątna bądź typ matrycy. Wraz ze wzrostem popularności gamingu jeszcze jedna kwestia zaczęła mieć znaczenie. Chodzi oczywiście o częstotliwość odświeżania ekranu. Liderzy branży elektronicznej prześcigają się już od dłuższego czasu w tworzeniu ekranów osiągających jak najwyższy wskaźnik herców. Częstotliwość odświeżania monitora w grach ma ogromne znaczenie.

Sprawdź więc asortyment sklepu komputerowego Hanzo. W naszej bazie znajdziesz monitory o najróżniejszych parametrach. Stale poszerzamy listę dostępnych produktów, by zapewnić naszym klientom optymalny wybór. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tutaj w dobrej cenie odpowiadający twoim potrzebom monitor.

 

Monitory - Częstotliwość odświeżania

Acer B246HLymdpr Acer B246HLymdpr
Producent: Acer
Cena: 735,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer B248Ybemiqprcuzx Acer B248Ybemiqprcuzx
Producent: Acer
Cena: 1 204,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer B277bmiprzx Acer B277bmiprzx
Producent: Acer
Cena: 950,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer ED270RPbiipx Acer ED270RPbiipx
Producent: Acer
Cena: 823,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer ED320QRPbiipx Acer ED320QRPbiipx
Producent: Acer
Cena: 1 269,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer EG270Pbipx Acer EG270Pbipx
Producent: Acer
Cena: 912,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Nitro VG271UPbmiipx Acer Nitro VG271UPbmiipx
Producent: Acer
Cena: 1 484,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Nitro XV252QFbmiiprx Acer Nitro XV252QFbmiiprx
Producent: Acer
Cena: 1 900,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Nitro XV253QPbmiiprzx Acer Nitro XV253QPbmiiprzx
Producent: Acer
Cena: 1 102,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Nitro XV270Pbmiiprx Acer Nitro XV270Pbmiiprx
Producent: Acer
Cena: 1 064,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Nitro XV272Pbmiiprzx Acer Nitro XV272Pbmiiprzx
Producent: Acer
Cena: 1 219,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Nitro XV272S Acer Nitro XV272S
Producent: Acer
Cena: 1 077,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Nitro XV273Xbmiiprzx Acer Nitro XV273Xbmiiprzx
Producent: Acer
Cena: 1 584,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Nitro XV322QUPbmiipphzx Acer Nitro XV322QUPbmiipphzx
Producent: Acer
Cena: 1 774,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Nitro XZ322QPbmiiphx Acer Nitro XZ322QPbmiiphx
Producent: Acer
Cena: 1 520,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Częstotliwość odświeżania monitora co to jest?

Częstotliwość odświeżania wyrażana jest w hercach. Jednostka częstotliwości – Hz - oznacza liczbę wyświetleń statycznego obrazu w ciągu jednej sekundy. W przypadku monitora 75 Hz będzie to więc 75 klatek obrazu na sekundę. Jeśli chodzi o ten parametr to działa bardzo prosta zasada: im więcej herców oferuje dany wyświetlacz tym lepszą i dokładniejszą animację lub film będzie wyświetlał.

Częstotliwość odświeżania monitora – jak sprawdzić? Najprościej jest zajrzeć do specyfikacji technicznej wybranego modelu. Jest to jedna z kluczowych informacji dlatego każdy producent i sprzedawca umieszcza taka informację w widocznym miejscu. Nie mamy wątpliwości, że uda ci się ją znaleźć bez problemu. Oczywiście w razie pytań lub wątpliwości nasi eksperci chętnie odpowiedzą na twoje pytania i pomogą wybrać najlepszy monitor.

 

Częstotliwość odświeżania monitora a karta graficzna

Producenci monitorów tworzą warianty o różnych parametrach. Sklep Hanzo oferuje modele z częstotliwością odświeżania wynoszącą 240 Hz, 270 Hz, 280 Hz, 300 Hz a nawet 360 Hz. Podana w specyfikacji liczba herców nie zawsze może zostać osiągnięta w warunkach normalnego użytkowania. Jeśli monitor o wysokich parametrach nie będzie miał idealnych warunków i sprzętu, to nie będzie w stanie uzyskać maksymalnej częstotliwości.

By móc uzyskać wysokie odświeżanie obrazu w monitorze 120 Hz lub 280 Hz, komputer z zestawu musi mieć wydajny procesor oraz dobrą kartę graficzną. Jeśli te warunki nie będą zachowane to ekran obniży jakość obrazu. Monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania, skierowane są do profesjonalistów oraz zawodowych graczy, którzy posiadają potężne zestawy komputerowe o wysokiej mocy.

 

Częstotliwość odświeżania monitora a wzrok

Częstotliwość około 25 Hz – tyle potrzeba, by nasz wzrok ocenił obraz jako płynny. W związku z tym, moglibyśmy pomyśleć, że tyle wystarczy. Niestety nie, ponieważ chodzi o kwestie zdrowotne. Udowodnione jest, że wielogodzinne oglądanie filmów bądź programów telewizyjnych na monitorach o częstotliwości 50 Hz może nie tylko wywoływać bóle głowy, ale także wpływać na szybsze zmęczenia organizmu. 

Pewnie dla wielu użytkowników ciekawostką jest fakt, że ludzkie oko, by odbierać wideo jako płynne i ruchome potrzebuje zaledwie 25 -30 klatek na sekundę. Inaczej to wygląda gdy chodzi o psy lub koty. Nasi pupile posiadają ostrzejszy wzrok, zatem dla nich odpowiedni ekran to taki, który zapewnia częstotliwość migotania powyżej 75 Hz.

 

Częstotliwość odświeżania monitora w grach

Z pewnością zastanawiasz się kto tak naprawdę powinien zwracać uwagę na parametr mówiący o częstotliwości odświeżania monitora?

Największą popularnością cieszą się urządzenia oferujące częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz. Oznacza to, że na takie właśnie sprzęty jest największy popyt wśród konsumentów. Czy zatem potrzeba więcej? Wszystko zależy od tego, do czego konkretny model ma być używany. O ile przeciętny użytkownik podczas przeglądania Internetu właściwie nie zauważy różnicy pomiędzy modelem 60Hz a 160 Hz, o tyle dla graczy jest to kluczowa kwestia. Jeśli weźmiemy pod uwagę np. grę Counter-Strike: Global Offensive to różnica w ilości herców będzie widoczna natychmiast. Tylko wysoki wskaźnik tego parametru zapewni płynny obraz. Dotyczy to wszystkich dynamicznych produkcji – monitory z jak największą liczbą wyświetleń na sekundę będą pozwalały na dokładne ruchy i przewagę nad przeciwnikiem w każdej rozgrywce.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium