ASUS  Nagrywarka DVD DRW-24D5MT ASUS Nagrywarka DVD DRW-24D5MT
Producent: ASUS
Cena: 92,00 zł
szt.
zobacz więcej
ASUS DVD-RW SATA Bulk Black ASUS DVD-RW SATA Bulk Black
Producent: ASUS
Cena: 95,00 zł
zobacz więcej
ASUS SDRW-08U9M-U USB Ultra-Slim Black ASUS SDRW-08U9M-U USB Ultra-Slim Black
Producent: ASUS
Cena: 179,00 zł
szt.
zobacz więcej
ASUS SDRW-08U9M-U USB Ultra-Slim Gold ASUS SDRW-08U9M-U USB Ultra-Slim Gold
Producent: ASUS
Cena: 181,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Nagrywarka DVD-RW USB F2B56AA HP Nagrywarka DVD-RW USB F2B56AA
Producent: HP
Cena: 256,00 zł
szt.
zobacz więcej
KRUX DVD PORTABLE DRIVE KRUX DVD PORTABLE DRIVE
Producent: Krux
Cena: 99,00 zł
szt.
zobacz więcej
KRUX DVD PORTABLE DRIVE WHITE KRUX DVD PORTABLE DRIVE WHITE
Producent: Krux
Cena: 99,00 zł
szt.
zobacz więcej
LiteOn Nagrywarka eBAU108 Black LiteOn Nagrywarka eBAU108 Black
Producent: LiteOn
Cena: 140,00 zł
szt.
zobacz więcej
LiteOn Nagrywarka eBAU108 White LiteOn Nagrywarka eBAU108 White
Producent: LiteOn
Cena: 136,00 zł
szt.
zobacz więcej
Acer Portable DVD Writer Acer Portable DVD Writer
Producent: Acer
Cena: 149,00 zł
zobacz więcej

Napędy optyczne, czyli nowe możliwości odczytu i zapisu danych

Napędy optyczne to urządzenia, które odczytują lub zapisują dane dzięki działaniu lasera świetlnego. Dawniej obowiązkowo wbudowane były nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale również we wszystkich laptopach. Nowoczesne komputery mobilne są lekkie i smukłe, dlatego też producenci rezygnują z wbudowanego napędu optycznego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ten element dokupić osobno, ponieważ na rynku jest szeroki ich wybór.

Przydają się zarówno w domu i biurze do takich czynności jak instalowanie programów, oglądanie filmów, ale także do archiwizacji danych czy muzyki. Pomimo tego, że przechowywanie w chmurze jest coraz powszechniejsze, to nadal wiele osób lubi mieć zapisane informacje na płycie CD lub DVD. 

Należy pamiętać, że oprócz podziału napędów optycznych na wewnętrzne i zewnętrzne, poszczególne modele różnią się przede wszystkim szybkością przetwarzania danych oraz obsługą różnych rodzajów nośników.

Który napęd optyczny wybrać?

Kupując nowoczesny laptop raczej nie znajdziemy w nim napędu optycznego, więc w tym wypadku warto zastanowić się nad zakupem tego urządzenia na własną rękę. Nadal bardzo często korzystają z nich osoby, które wciąż używają płyt CD i DVD, choć nie są już tak popularne jak jeszcze kilka lat temu.

Wybierając napęd optyczny najpierw decydujemy: zewnętrzny czy wewnętrzny. Następną istotną kwestią będzie rodzaj napędu, który wiąże się z obsługiwanymi nośnikami: CD, DVD lub Blu-Ray:

  • Napęd CD to już klasyka, obsługuje nośniki, które dostępne są w sprzedaży od 1982 roku o pojemność maksymalnie 700 MB. 
  • Napędy DVD mają możliwość odczytywać płyty znacznie większych pojemności i wykonane z połączeń technologii dwustronnej i dwuwarstwowej. 
  • Napęd Blu - Ray obsługuje płyty w najnowszym standardzie i pozwala na zapis danych do 400 GB.

Do ważniejszych parametrów na które należy jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru właściwego  napędu optycznego to: prędkość odczytu i zapisu, głośność pracy, którą producenci podają w dB, wymiary wybranego modelu (do wyboru jest wersja standardowa bądź slim), czy rozmiar bufora, który mówi nam o tym, jak szybko uzyskamy dostęp do danych na płycie. Dla profesjonalistów są też modele, które dają możliwość szyfrowania danych hasłem bądź napędy optyczne USB, które można podłączyć do każdego urządzenia.

Różnica pomiędzy napędem optycznym zewnętrznym i wewnętrznym?

Do wyboru są dwa rodzaje napędów optycznych:

napędy optyczne zewnętrzne, są to urządzenia przenośne, podłączane do urządzenia za pomocą portu USB 2.0 lub USB 3.0. Pracują nieco wolniej niż ich wewnętrzne odpowiedniki, choć są droższe. Te urządzenia poszerzają możliwości sprzętu, który obecnie używamy (np. telewizor czy komputer). Napędy zewnętrzne mają trwałe i mocne obudowy, by mogły być używane i przenoszone według potrzeb użytkownika.

napędy optyczne wewnętrzne, to urządzenia, które mogą być dostosowane do komputerów stacjonarnych albo do komputerów mobilnych. Urządzenia dla komputerów stacjonarnych są kompatybilne z większością płyt głównych, a te przeznaczone do komputerów mobilnych są zdecydowanie lżejsze, mniejsze i przystosowane do tego, by spełniały warunki mobilności. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium