Opcje przeglądania
Producent
Przeznaczenie
Typ napędu
Kolor
Interfejs
Rozmiar bufora
Obsługa M-DISC
Wersja opakowania
Obsługa płyty
BD-ROM (SL)
BD-ROM (DL)
DVD-RW (SL)
DVD-RW (DL)
DVD+RW (SL)
DVD+RW (DL)
DVD-R (SL)
DVD-R (DL)
DVD+R (SL)
DVD+R (DL)
CD-RW
BD-R (SL)
BD-R (DL)
BD-RE (SL)
BD-RE (DL)
DVD-RW (SL)
DVD-RW (DL)
DVD+RW (SL)
DVD+RW (DL)
DVD-R (SL)
DVD-R (DL)
DVD+R (SL)
DVD+R (DL)
CD-RW
Cena
  • od
    do
 

Napędy optyczne

Obecnie, coraz rzadziej słyszy się o płytach CD czy DVD. Wiele osób określa je mianem reliktu przeszłości. Dzieje się tak z uwagi na zalewające rynek inne skuteczne metody przechowywania danych – począwszy od kart pamięci i pendrive’ów poprzez rozwiązania typu NAS skończywszy na magazynowaniu istotnych informacji w chmurze. Czy w takim razie napęd optyczny do laptopa odszedł do lamusa? Absolutnie nie! Niektórym w dalszym ciągu niezwykle trudno wyobrazić sobie pracę bez chociażby napędu zewnętrznego CD do notebooka. Napędy optyczne to urządzenia, które w dalszym ciągu cieszą się popularnością wśród graczy i informatyków. Doskonale sprawdzają się również w sytuacjach codziennych – podczas oglądania zdjęć z wakacji, które zostały nagrane na przysłowiową płytkę.

Jeżeli jesteś użytkownikiem, który posiada wiele płyt CD lub DVD i przechowujesz na nich istotne dane lub warte zapamiętania wspomnienia to napęd zewnętrzny do laptopa jest przeznaczony właśnie dla Ciebie! Dostępne w Hanzo urządzenia są najwyższej jakości, dlatego warto skorzystać ze specjalnie przygotowanej w naszym sklepie, szerokiej gamy napędów zewnętrznych do notebooka.

 

Co to jest napęd optyczny w laptopie i jak działa

Wiele osób szykujących się do zakupu laptopa poszukuje takiego, który posiadałby jak najwięcej funkcji. Niektóre z komputerów mobilnych wyposażone są w wysuwaną szufladkę z boku obudowy. Co to jest napęd optyczny w laptopie? – takie pytanie zadała z pewnością nie jedna osoba rozglądająca się za nowym notebookiem.

Napęd optyczny do laptopa to urządzenie, które zazwyczaj pozwala na odczytywanie danych z nośników optycznych – płyt CD, DVD oraz Blu-ray – oraz ich zapisywanie za pomocą wiązek lasera. Napęd optyczny bywa oznaczany, jako: Optical Disc Drive lub ODD.

Zewnętrzny napęd optyczny do notebooka odczytuje dane z płyty dzięki niskoenergetycznemu światłu laserowemu. Staje się to poprzez cienką, aluminiową warstwę z płyty kompaktowej. To na niej receptor wiązki laserowej wyczuwa jakie natężenie – mocne, rozproszone, słabe czy w ogóle nie istniejące – ma światło. Podczas pracy, napęd zewnętrzny do laptopa korzysta również z fotodiody. W niej wiązka światła jest odbijana od gładzi i ponownie wraca do lasera – tworząc impuls elektryczny. Ważne by pamiętać, że w przypadku płyt niezwykle istotne jest, by o nie dbać i nie dopuszczać do powstawania rys. Jeśli strumień lasera natrafi na rowek, impuls elektryczny nie powstanie. Dzieje się tak ponieważ wiązka światła nie ma możliwości na odbicie się od gładzi i powrót do lasera.

Napęd zewnętrzny do notebooka – główne zadania:

  • odczytywanie informacji z nośników CD, DVD oraz Blu-ray,
  • magazynowanie danych na płytach CD, DVD oraz Blu-ray,
  • bootowanie systemu z płyt CD, DVD oraz Blu-ray.

 

Zewnętrzny napęd optyczny do notebooka – niezbędny dodatek

Wydawało by się, że napęd optyczny do laptopa coraz częściej jest zastępowany przez inne opcje zapisu danych. Ale czy naprawdę napęd zewnętrzny CD do notebooka lub nagrywarka DVD do laptopa są urządzeniami bezużytecznymi? Nic bardziej mylnego! Do tej pory w wielu przypadkach napędy optyczne są niezbędne. Szczególnie, gdy użytkownik:

  • chce stworzyć kopie zapasowe,
  • posiada płyty z filmami i muzyką, które chciałby obejrzeć lub odsłuchać na swoim komputerze,
  • dysponuje płytami ze swoimi zdjęciami i ma ochotę je przejrzeć,
  • kupi laptop bez systemu operacyjnego i musi go zainstalować, używając nabytej wcześniej płyty,
  • jest wytrawnym graczem i należy do grupy osób, które są zwolennikami zakupu gier pudełkowych,
  • potrzebuje laptopa do nauki – do wielu podręczników dołączone są materiały dydaktyczne zamieszczone na płytach CD,
  • potrzebuje laptopa do pracy – programy multimedialne i biznesowe bywają dostępne wyłącznie na płytach CD.

 

Typy napędów optycznych

Można dokonać podziału napędów optycznych do laptopa w dwojaki sposób. Pierwszy – na podstawie rodzaju obsługiwanego nośnika:

  • napęd CD – jest najbardziej powszechny. Posiada niedużą pojemność zapisu – do 700 MB. Obsługuje płyty CD-ROM, CD-R oraz CD-RW,
  • napęd DVD – pozwala na umieszczenie danych o pojemności od 4,7 GB do ponad 17 GB. Wykorzystuje laser o krótszej fali niż w napędach CD. Po roku 1995, nagrywarka DVD do laptopa była nieodzownym gadżetem w każdym domu,
  • napęd Blu-ray – to najbardziej nowoczesny typ napędu ze względu na wprowadzenie niebieskiego lasera. Można na nim zapisać od 25 GB do 400 GB danych.

Drugi – ze względu na to w jaki sposób nośnik jest umieszczony w komputerze:

  • napęd wewnętrzny – jest na stałe zamontowany w środku laptopa. Można wyróżnić trzy rodzaje interfejsu tego napędu optycznego: SATA, ATA lub SCSI.
  • napęd zewnętrzny – jest mobilnym gadżetem. Użytkownik może podłączyć go za pomocą właściwego kabla (USB, FireWire, SCSI, SATA) lub przez złącze LAN.

 

Zewnętrzny napęd optyczny do notebooka – zalety

Nie każdy laptop posiada wewnętrzny napęd optyczny. Wtedy na ratunek przychodzą zewnętrzne napędy optyczne, które wybawiły z opresji niejednego użytkownika. Ich największe zalety to:

  • kompatybilność z wszystkimi systemami operacyjnymi,
  • możliwość podłączenia do każdego laptopa, komputera stacjonarnego a nawet tableta,
  • brak konieczności instalacji, wystarczy podłączyć gadżet za pomocą kabla i odłączyć, gdy praca na nim zostanie skończona,
  • mobilność,
  • niewielkie gabaryty oraz smukła i wąska obudowa – to sprawia, że zewnętrzny napęd optyczny jest niezwykle poręczny i zajmuje niewiele miejsca,
  • przemyślany wygląd – elegancki design to radość dla oka każdego gadżeciarza.

 

Napęd zewnętrzny do laptopa – na co zwrócić uwagę

Szeroki wachlarz – dostępnych w sklepie Hanzo – napędów optycznych może przysporzyć wielu problemów w zakupie jednego, najbardziej dopasowanego do potrzeb danego użytkownika. By ułatwić ten wybór warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami tych urządzeń, są to:

  • rozmiar bufora – to, mówiąc inaczej szybkość z jaką porusza się napęd. Im większy rozmiar bufora, tym lepiej, ponieważ dane będą szybciej odczytywane,
  • czas dostępu – definiuje ilość czasu potrzebną do uzyskania dostępu do danych. Im mniejsza ilość czasu, tym lepiej,
  • prędkość zapisu i odczytu danych – opisuje największą prędkość obrotową. Im wyższa prędkość, tym szybsze działanie napędu,
  • obsługiwane nośniki – wskazują na rodzaj płyt jakie napęd będzie w stanie obsługiwać,
  • interfejs – odnosi się do trybu podłączenia.

 

Jeśli uważasz, że napęd optyczny jest Ci potrzebny, powinieneś w niego zainwestować. W Hanzo uważamy, że każdy sprzęt musi być dobrany do indywidualnych preferencji użytkownika. Jeśli zastanawiasz się nad swoim wyborem, napisz lub zadzwoń do nas. Nasz niezastąpiony team pomoże Ci w wyszukaniu najlepszego dla Twoich potrzeb napędu optycznego.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium