Opcje przeglądania
Dostępność

 

Pamięć RAM do laptopa

Nie ma użytkownika, dla którego szybkość i wydajność nie byłaby zagadnieniem kluczowym w odniesieniu do funkcjonalnego laptopa. Za sprawność działania w komputerze mobilnym odpowiada między innymi pamięć RAM. Laptop używa jej do zapisu przebiegu oraz wyniku pracy wszystkich programów. Poza tym, ten rodzaj pamięci do laptopów pozwala przechowywać dane, które są aktualnie wykorzystywane.

Sklep Hanzo posiada w swojej ofercie różnorodne modele pamięci RAM do laptopów, które wyróżniają się niezawodnością, idealnymi parametrami oraz konkurencyjną ceną.

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

 

Pamięć RAM do laptopa – czym jest

Ten rodzaj pamięci do laptopów jest odpowiedzialny za szybkość działania komputera, płynną grę oraz efektywną pracę przy wielu otwartych aplikacjach w tym samym czasie.

RAM - Random Access Memory to pamięć operacyjna komputera. Wielu nazywa ją także pamięcią tymczasową ponieważ po wyłączeniu zasilania wszystkie zapisane na niej dane zostają utracone – pamięć RAM jest używana wyłącznie wówczas gdy komputer jest uruchomiony.

Spośród wielu pamięci do laptopów, ta pełni jedną z najistotniejszych funkcji – wszystkie uruchomione procesy, aplikacje i gry trafiają właśnie do pamięci RAM. Laptop z odpowiednio dobraną ilością RAM-u będzie szybko odpowiadał, a nielubiane przez nikogo sceny z uruchamiającymi się w nieskończoność programami nie będą miały w ogóle miejsca.

 

RAM do laptopów – jak działa i czym się wyróżnia

Po włączeniu komputera wszystkie elementy uruchomionego systemu operacyjnego oraz całe oprogramowanie zostają przeniesione z twardego dysku do RAM-u – dzięki czemu ich działanie jest błyskawiczne. Pamięć operacyjna to jeden z ważniejszych podzespołów skrywanych w laptopie, ponieważ przechowuje tymczasowe dane włączonych aktualnie programów i aplikacji. Im więcej GB RAM-u, tym praca będzie szybsza. Nie wolno zapominać, że nie każda pamięć RAM do laptopa będzie tak samo szybka i wydajna jak inna. W tej materii wiele zależy od jej klasy oraz ilości pamięci jaką dysponuje.

 

Czy warto wymienić RAM w laptopie

Pamięć operacyjną w laptopie można wymienić na inną, jednak nie trzeba tego robić. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego użytkownika, a konkretnie tego, czy rzeczywiście dodatkowe GB RAM-u są niezbędne. Wymianę można rozważyć szczególnie gdy:

 • komputer zaczyna wolniej pracować a obsługa oprogramowania staje się coraz mniej komfortowa,
 • zaszła potrzeba częstego uruchamiania bardziej wydajnych programów, które po otwarciu spowalniają działanie całego systemu,
 • laptop przestaje radzić sobie z płynnym odpalaniem najnowszych gier na rynku i pewne jest, że wina leży po stronie zbyt małej pojemności RAM-u,
 • użytkownikowi zależy na szybszym ładowaniu systemu operacyjnego.

 

Pamięci RAM do laptopów – na co postawić podczas wyboru

Najważniejsze, by pamięć operacyjna była idealnie dopasowana do tego co w laptopie się znajduje. Jedynie pełna kompatybilność RAM-u z innymi podzespołami pozwoli na zupełne wykorzystanie możliwości jakimi dysponuje karta graficzna oraz procesor. Wolny moduł i zbyt mała pojemność RAM-u może źle wpłynąć na pracę reszty podzespołów i ograniczyć ich moc.

Wybierając RAM do laptopa nie warto pomijać takich elementów jak:

 • przeznaczenie modułu – pamięć RAM musi być dedykowana do laptopów i odznaczać się opisem SODIMM. Nie ma możliwości podłączenia pamięci RAM z komputera stacjonarnego do przenośnego,
 • rodzaj pamięci RAM i kompatybilność z płytą główną – żeby móc dobrze wybrać pamięć RAM trzeba zapoznać się z modelem płyty głównej a także RAM-em, który aktualnie jest w laptopie. Należy sprawdzić generację RAM-u, obsługiwane maksymalnie częstotliwości, pojemność pamięci, jej architekturę – ile kanałów posiada i liczbę banków. Wymieniając RAM każda próba zamontowania kolejnej generacji skończy się niepowodzeniem, ponieważ nie będzie kompatybilna z danym laptopem,
 • pojemność pamięci operacyjnej – jest określana w GB. To ilość miejsca jakim dysponuje RAM. Im większe pojemności tym lepiej. Do bardziej wymagających operacji zawsze będzie potrzebny bardziej pojemny RAM,
 • częstotliwość taktowania – jest wyrażana w MHz. Opisuje wydajność modułu i czas w jakim procesor dokonuje obliczeń. To wizytówka pamięci operacyjnej komputerów gamingowych, ponieważ wysokie taktowanie przekłada się na wysoką liczbę fps,
 • Timing – opóźnienia wpływają na liczbę fps czyli wydajność gry. Na opóźnienia RAM-u ma wpływ kilka parametrów. Najistotniejszym jest: CL (CAS latency) – czas między wykonaniem zadania a otrzymaniem na nie odpowiedzi. O opóźnieniach pamięci RAM przeczytasz TUTAJ.
 • Pobór energii – wybór energooszczędnych podzespołów jest ważny. Wpływ na napięcie zależy od modelu pamięci RAM oraz taktowań – im wyższe, tym bardziej rośnie napięcie,
 • Cena – ceny pamięci RAM są różne i zależą od: pojemności, generacji, konstrukcji, rodzaju kości, częstotliwości taktowania i opóźnień.

 

Wybierając pamięć do laptopów wybierz sklep, w którym pracują specjaliści gotowi pomóc każdemu, kto tej pomocy oczekuje. Hanzo – w razie jakichkolwiek wątpliwości – pomoże w profesjonalny sposób dobrać idealną pamięć RAM do potrzeb konkretnego użytkownika.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium