Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
 
be quiet! Pure Base 600 Window be quiet! Pure Base 600 Window
Producent: Be quiet!
Cena: 437,00 zł
szt.
zobacz więcej
Corsair iCue 5000D RGB Airflow Corsair iCue 5000D RGB Airflow
Producent: Corsair
Cena: 1 064,00 zł
szt.
zobacz więcej
Corsair iCue 5000D RGB Airflow Corsair iCue 5000D RGB Airflow
Producent: Corsair
Cena: 1 064,00 zł
szt.
zobacz więcej

Pamięć RAM - jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze

W głównej mierze od niej zależy płynność pracy systemu w laptopie i w komputerze stacjonarnym. Jest to pamięć o swobodnym dostępie, która służy do przechowywania danych i przeprowadzania w danym momencie wybranych operacji, dlatego często używa się wobec niej sformułowania pamięć operacyjna. Zakup odpowiedniej kości jest więc bardzo ważny. Jeśli chcesz mieć komputer, który będzie szybko i płynnie obsługiwał wszystkie zadania i programy, to przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na jakość RAMu.

W sklepie Hanzo oferujemy niezawodne, wydajne i nowoczesne kości następujących producentów: Patriot, GOODRAM, Kingston, ADATA, Corsair czy Intel. Nie jest łatwo wybrać idealny model, wśród wielu ofert znanych marek. Na rynku dostępne są wysokowydajne RAMy dla profesjonalistów i graczy oraz solidne wersje budżetowe dla każdego. Mamy nadzieję, że w szerokim katalogu produktów zebranych w tej kategorii, znajdziecie model spełniający Wasze kryteria.

Czym jest RAM?

Określenie RAM pochodzi z języka angielskiego - Random Acces Memory.

Czym jest pamięć RAM? Jest to pamięć operacyjna dowolnego typu komputera i jego nieodzowny element. W prostych słowach tworzy jakby przechowalnię na procesy i dane potrzebne do wykonywania aktualnych zadań. Informacje te są usuwane po zakończonych działaniach, gdy przestają być potrzebne. Pozwala ona pracować w trybie wielozadaniowym, czyli na przykład tworzyć jednocześnie wiele zakładek, odtwarzać muzykę, prowadzić rozmowy online, i to wszystko bez znacznych spadków wydajności. Im więcej rzeczy robimy w jednym momencie i im bardziej są one wymagające, tym więcej RAMu potrzebujemy.

Pamięć operacyjna jest też nazywana pamięcią tymczasową i jest niezbędna do tego, żeby komputer mógł płynnie i szybko pracować.

Jakie są rodzaje pamięci RAM?

Podstawową informacją dotyczącą pamięci RAM jest oczywiście liczba gigabajtów (GB) od której zależy wydajność całego zestawu komputerowego. Jednak podczas zakupów inna kwestia powinna być rozważona jako pierwsza. Chodzi o rodzaj pamięci RAM, który przede wszystkim musi być kompatybilny z płytą główną.

Kości pamięci RAM możemy podzielić ze względu na ich generację, którą zapisuje się używając skrótu DDR, z języka angielskiego Double Data Rate (podwójne tempo danych) oraz cyfr. Z pamięci DDR1 i DDR2 nie korzysta się już we współczesnych urządzeniach, dlatego w regularnej sprzedaży właściwie już nie występują. DDR3 oraz nieco bardziej energooszczędne pamięci DDR4 to obecnie najczęściej spotykane kości pamięci. Najnowsze i najbardziej energooszczędne są kości DDR5, ale nie często można je spotkać w sprzedaży i w użyciu. Trzeba pamiętać, że z tą ostatnią oraz z DDR4 nie wszystkie płyty główne współpracują.

Istnieje jeszcze jeden ważny podział pamięci RAM. Sprawdźmy co oznaczają następujące przedrostki:

  • DIMM – oznacza pamięci RAM do komputerów stacjonarnych. Cechują się one bardzo często wysoką częstotliwością taktowania. Niektóre z nich wyposażone są w dodatki, które mają podnieść ich wydajność, ale również wpłynąć na atrakcyjny i często oryginalny wygląd tych elementów. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim radiatory oraz podświetlenie RGB LED. Trzeba pamiętać, że każdy taki szczegół zwiększa zużycie energii przez te komponenty a w efekcie przez cały zestaw komputerowy.
  • SODIMM – symbol ten oznacza pamięci RAM do komputerów mobilnych. Są one mniejsze od kości pamięci używanych w PC i nie są przystosowane do podkręcania. Nie mają żadnych dodatków, ponieważ w notebookach po prostu nie ma miejsca na zbędne elementy a jeśli chodzi o podświetlenie, to i tak w szczelnie zamkniętej obudowie laptopa nie było by to widoczne.

Ile pamięci RAM?

To ile pamięci RAM jest potrzebnych do naszego komputera zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia. Gdybyśmy chcieli uogólnić, to można trzymać się zasady, że im więcej tym lepiej. Większa ilość gigabajtów wybranej pamięci zapewnia szybsze i płynniejsze działanie w kluczowych momentach pracy na komputerze.

Najmniej pamięci potrzebne jest do obsługi podstawowych zadań domowych i biurowych oraz do przeglądania multimediów, więc wystarczy dobrej jakości pamięć RAM 4 GB lub 8 GB. Dla graczy lub dla bardziej zaawansowanych zadań, np. graficznych warto sięgnąć po większą pamięć – 16 GB lub nawet 32 GB.

Najważniejsze parametry pamięci RAM

Najważniejszym parametrem kości pamięci jest jej pojemność. Przyjęło się, że im wyższa tym komputer płynniej będzie działał. Cechy pamięci podręcznej, które należy brać pod uwagę to:

  • Podział według przeznaczenia – kości do laptopów będą się różniły budową, od kości do komputerów stacjonarnych. Warto zapamiętać, że pamięć przeznaczoną do urządzenia stacjonarnego nie możemy zamontować w mobilnym i odwrotnie.
  • Technologia wykonania – w tym momencie do najpopularniejszych należą pamięci RAM DDR3 oraz DDR4. DDR pozwala na zwiększenie prędkości przesyłania danych. Po pierwsze: wyższa cyfra w oznaczeniu wskazuje na większą wydajność kości. Po drugie: należy pamiętać o tym, by sprawdzić przed dokonaniem zakupu, czy nasza płyta główna obsługuje daną technologię.
  • Częstotliwość taktowania pamięci RAM – ten parametr podawany jest w Megahercach (MHz) i żeby szedł w parze ze wzrostem wydajności należy połączyć go z większą ilością pamięci, odpowiednią kartą graficzną i procesorem. To bardzo istotny wskaźnik dla graczy i dla tej grupy użytkowników ważne jest by był jak najwyższy. Pamięci mogą mieć różne częstotliwości – w sklepie Hanzo dostępne są modele od 1600 MHz do 4133 MHz. Ważne by pamiętać, że ten parametr należy dobierać odpowiednio do płyty głównej i maksymalnej częstotliwości obsługiwanej przez nią.
  • Opóźnienia pamięci RAM – inaczej nazywane timingami, są bardzo ważnym parametrem. Wskaźnik ten oznacza się skrótem CL, czyli CAS Latency. Określa ilość cykli zegara potrzebnych na odczytanie 1 bajta z aktywnego banku pamięci. Ma najistotniejszy wpływ na wydajność. Im niższą ma wartość CL, tym lepiej. CL oznaczany jest ciągiem cyfr w miejscu zapisu parametrów technicznych w opisie pamięci. Timingi oznacza się następująco: CL-tRCD-tRP-rRAS-CR[T]
  • Napięcie zasilania – najbardziej popularnym napięciem stosowanym w pamięciach jest 1,35 V. Polecamy sprawdzić przed dokonaniem zakupu, jakie moduły będą zgodne z Twoją płytą główną. Najłatwiej taką informację znaleźć na stronie producenta.

Dokonując wyboru pamiętaj, że jest to jeden z najważniejszych podzespołów komputerowych. Pamięć RAM ma wpływ na prawidłową i płynną pracę Twojego laptopa lub komputera PC. Sięgaj więc po najlepsze i sprawdzone podzespoły, by zagwarantować sobie największy komfort pracy. Niezależnie od tego, czy szukasz niezawodnej pamięci RAM do laptopa, czy pamięci RAM do komputera stacjonarnego, w sklepie Hanzo znajdziesz odpowiedni i najlepszy model. W razie pytań nie wahaj się skorzystać z pomocy naszych doradców, którzy są dostępni pod numerem infolinii i na czacie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium