
Producent
Tryb pracy
Zastosowanie
Standard szyfrowania
Anteny
Maksymalna moc anteny
-
• (2)
-
1.5 dBi (8)
-
1.8 dBi (1)
-
2 dBi (16)
-
2.5 dBi (7)
-
3 dBi (12)
-
3.5 dBi (1)
-
4 dBi (15)
-
4.2 dBi (1)
-
4.3 dBi (1)
-
4.5 dBi (1)
-
5 dBi (17)
-
5.4 dBi (3)
-
5.6 dBi (1)
-
5.9 dBi (1)
-
6 dBi (10)
-
6.5 dBi (1)
-
7.5 dBi (3)
-
8 dBi (3)
-
9 dBi (2)
-
10 dBi (3)
-
11 dBi (1)
-
13 dBi (6)
-
14 dBi (2)
-
15 dBi (2)
-
16 dBi (8)
-
17 dBi (2)
-
18 dBi (2)
-
20 dBi (4)
-
22 dBi (1)
-
23 dBi (2)
-
24 dBi (1)
-
25 dBi (3)
-
27 dBi (2)
-
Nie dotyczy (15)
-
Brak danych (81)
Częstotliwość pracy
Cena
-
od
do
Urządzenia sieciowe w domu i w firmie - mocna i stabilna sieć
Stabilna sieć komputerowa to jeden z najważniejszych elementów każdego współczesnego domu czy biura. Najprościej mówiąc są to wszystkie komputery stacjonarne albo laptopy bądź też urządzenia peryferyjne w sieci, połączone ze sobą przewodowo lub bezprzewodowo. Połączenie sieciowe daje użytkownikom możliwość współdzielenia zasobów. Globalnie znaną siecią komputerową jest Internet, który reprezentuje wszystkie sieci WAN.
Urządzenia sieciowe w domu umożliwiają surfowanie po sieci całej rodzinie. Takie sprzęty jak komputery, notebooki, smartfony czy telewizory Smart TV nie mogłyby być w pełni funkcjonalne bez odpowiednich urządzeń sieciowych, które ułatwiają pracę i przepływ informacji.
Aby można było połączyć ze sobą poszczególne elementy sieci komputerowej musimy korzystać z kilku dostępnych rozwiązań:
- Kabel koncentryczny - jest to kabel dosyć wrażliwy i podatny na uszkodzenia. Na jego końcu znajduje się łącze BNC,
- Kabel teleinformatyczny – jest to kabel miedziany, zakończony złączem RJ-45. Bardzo często nazywany jest skrętką. W sprzedaży znajdują się dwa typy tych kabli: ekranowane i nieekranowane,
- Światłowód – jest to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, w którym kabel przewodzi impulsy świetlne,
- Fale radiowe (Wi-Fi) – takie rozwiązanie umożliwia podłączenie różnych urządzeń i połączenie elementów sieci bezprzewodowo.
Urządzenia sieciowe – rodzaje
Do stworzenia wydajnej sieci komputerowej potrzebujemy różnych elementów. Urządzenia sieciowe funkcje mają różne, zatem by sieć działała tak jak chcemy, musimy znać zakres ich pracy. Podstawowe urządzenia sieciowe – oto kilka słów o najpopularniejszych z nich.
- Routery
Są to urządzenia, które pozwalają łączyć sieci komputerowe zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. Przykładem może być połączenie Internetu z siecią domową. Routery potrafią także dzielić sygnał, by zgromadzone w domu lub w biurze komputery, telefony, czy tablety mogły korzystać z jednej sieci. Router kieruje ruchem pakietów w sieci, mówiąc kolokwialnie: wyznacza dla nich najlepszą trasę. Właśnie od tego tworzenia tras (ang. routing) wzięła się nazwa tego typu urządzeń.
- Wzmacniacze sygnału Wi-Fi
Inne popularne nazwy tych urządzeń to ekspander zasięgu Wi-Fi lub repeater Wi-Fi. Urządzenie służy do wzmacniania sygnału sieciowego w miejscach gdzie sygnał Wi-Fi jest tłumiony przez ściany działowe, stropy budynku lub zanika z powodu zbyt dużej odległości od głównego routera. Wzmacniacz sygnału to taki specjalny i dodatkowy punkt dostępowy, który montowany jest w miejscu, gdzie podstawowa sieć Wi-Fi jest jeszcze dostępna. Stworzona za jego pomocą dodatkowa sieć ma identyczne ustawienia, nazwę oraz zabezpieczenia.
Jego instalacja jest bardzo prosta. Najczęściej trzeba wpiąć go do gniazdka elektrycznego, następnie skonfigurować w przeglądarce internetowej i gotowe.
- Mosty Wi-Fi
Mosty Wi-Fi to określenie wywodzące się od angielskiego słowa – bridge. Urządzenia sieciowe tego typu działają odwrotnie niż w przypadku punktu dostępowego. Jego zadaniem jest zmiana w połączenie kablowe sygnału sieci bezprzewodowej. Przydaje się to do podłączania określonego typu telewizorów z DLNA lub konsol do grania.
- Systemy Mesh Wi-Fi
System Mesh Wi-Fi składa się z kilku współpracujących ze sobą routerów, dzięki którym można stworzyć niezwykle stabilną sieć Wi-Fi. Jeśli będziesz przemieszczać się w różne punkty domu np. z laptopem, to system ten odpowiada za to, by twoje urządzenie automatycznie i płynnie łączyło się z routerem o najlepszym zasięgu.
- Switche
Przełącznik (ang. switch) to urządzenie centralne, które służy do obsługi połączeń między wszystkimi komputerami znajdującymi się w sieci Ethernet. Switch ma możliwość przechowywania w wewnętrznej pamięci numerów MAC interfejsów sieciowych, które skojarzone są z portami RJ-45 do których podłączone są komputery. Switch sprawdza adres każdej ramki danych co pozwala przesłać pakiety danych wyłącznie do właściwych urządzeń. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć obciążenie sieci.
- Access Pointy
Punkt dostępowy (ang. Access Point) to urządzenie służące do tworzenia z istniejącej sieci LAN sieć bezprzewodową poprzez wpięcie kabla zakończonego złączem RJ-45 do Access Pointa. Mówiąc nieco prościej: urządzenie, które zapewnia bezprzewodowy dostęp do zasobów sieci przy pomocy Wi-Fi.
- Karty sieciowe
W każdym komputerze znajdującym się w sieci komputerowej musi być zainstalowane urządzenie, które umożliwi przewodowe lub bezprzewodowe przyłączenie do sieci. Najczęściej ma ono postać karty rozszerzeń, która montowana jest w gnieździe magistrali PCI, PCI-Express albo zewnętrznego portu USB. By komputer mógł być zidentyfikowany w sieci, każda taka karta posiada indywidualny adres sprzętowy MAC. Składa się on z 48 bitów z czego pierwsze 24 bity oznaczają producenta, natomiast kolejne 24 są indywidualnie nadawane dla każdej karty sieciowej.
- Inne urządzenia sieciowe
W tej kategorii znajdują się elementy niezbędne do stworzenia prawidłowo działającego systemu Smart Home. Znajdziecie tu zatem inteligentne: gniazdka, lampy i kamery, dzięki którym wiele czynności codziennych będzie łatwiejsze a także bezpieczniejsze. Te i inne urządzenia sieciowe funkcje zapewniają przeróżne, warto więc szukać elementu, który w idealnym stopniu odpowie na Twoje potrzeby.
- Adaptery HomePlug
Adaptery HomePlug nazywane są też PowerLine. Służą do przesyłania sygnału sieciowego poprzez istniejącą w mieszkaniu instalację elektryczną. Potrzebne są do tego są dwa adaptery w standardzie HomePlug AV. Jeden adapter należy podłączyć do gniazdka w pobliżu rutera natomiast drugi do urządzenia z wejściem RJ-45. Na końcu skrętką podłączamy urządzenia do adapterów. Standard HomePlug AV pozwala przesyłać dane maksymalnie z prędkością do 200 Mb/s. Wpływ na to ma długość przewodów a także jakość i obciążenie prądowe instalacji elektrycznej. Nie ma możliwości, by takie łącze internetowe udostępnić komuś mieszkającemu obok nas, ponieważ licznik energii elektrycznej jest bezpieczną zaporą.
Urządzenia sieciowe oznaczenia
Urządzenia sieciowe – funkcje ich umożliwiają podłączanie komputerów do sieci, zwłaszcza tej najpopularniejszej, czyli Internetu. Jest wśród nich modem (odbiera sygnał Internetu), router (rozdziela sygnał w sieci), most Wi-Fi (łączący segmenty sieci) ale też i punkt dostępowy czy koncentrator.
Podczas projektowania sieci komputerowej w domu lub w biurze korzysta się z papieru lub z odpowiedniego oprogramowania. Już na tym etapie należy dobrze rozplanować rozmieszczenie wszystkich urządzeń uwzględniając obecne potrzeby ale też z myślą o późniejszej ewentualnej rozbudowie. Żeby każdy spoglądający ów projekt orientował się w zapisach, warto do tego celu używać znanych wszystkim symboli graficznych.
Urządzenia sieciowe oznaczenia – jak one wyglądają?
Symbole urządzeń sieciowych są ujednolicone. Jednym z najbardziej znanych symboli sieciowych jest ten, który oznacza router. Znak ten pokazuje formę okrągłego dysku na górze ma cztery strzałki - dwie zwrócone są do środka natomiast pozostałe na zewnątrz. Router bezprzewodowy ma w symbolu dodatkowo dwie strzałki.
Most Wi-Fi to z kolei symbol elementu łączącego sieci. Graficzny jego znak to prostopadłościan z wyciętym łukiem. Producenci bardzo często tworząc swoje grafiki produktowe korzystają ze znaku zapory sieciowej. Przedstawia on po prostu kawałek ściany z cegły – bardzo intuicyjny symbol. Urządzenia sieciowe – oznaczenia ich będą pomocne każdemu, kto będzie projektował lub tworzył symulację działania sieci w specjalnych programach komputerowych. Warto wiedzieć: które urządzenie sieciowe zostało przedstawione na rysunku.
Pamiętaj, że najlepsze urządzenia sieciowe w domu to takie, która będą idealnie odpowiadały Twoim potrzebom i spełnią Twoje oczekiwania w zakresie płynnej i bezpiecznej dla użytkowników sieci. Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące tak skomplikowanej kwestii jak: urządzenia sieciowe rodzaje to zadzwoń lub napisz do nas. Sklep internetowy Hanzo posiada doświadczony team, który chętnie pomoże w dobraniu odpowiednich elementów do Ci w dokonaniu najlepszego dla Ciebie wyboru.