Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
 
Cudy RE1800 Cudy RE1800
Producent: Cudy
Cena: 181,00 zł
szt.
zobacz więcej
Cudy RE3000 Cudy RE3000
Producent: Cudy
Cena: 259,00 zł
szt.
zobacz więcej
MikroTik ATLGM&EG18-EA MikroTik ATLGM&EG18-EA
Producent: MikroTik
Cena: 1 099,00 zł
szt.
zobacz więcej
TP-Link WA850RE_TUO TP-Link WA850RE_TUO
Producent: TP-Link
Cena: 67,00 zł
szt.
zobacz więcej
Xiaomi WiFi Range Extender N300 Xiaomi WiFi Range Extender N300
Producent: Xiaomi
Cena: 40,00 zł
szt.
zobacz więcej
Asus RP-AX58 WiFi Repeater Mesh AX3000 Asus RP-AX58 WiFi Repeater Mesh AX3000
Producent: ASUS
Cena: 363,00 zł
szt.
zobacz więcej
D-Link DAP-1620/E D-Link DAP-1620/E
Producent: D-Link
Cena: 134,00 zł
szt.
zobacz więcej
D-Link DAP-2680 D-Link DAP-2680
Producent: D-Link
Cena: 865,00 zł
szt.
zobacz więcej
ExtraLink Dynamite C31 ExtraLink Dynamite C31
Producent: ExtraLink
Cena: 257,00 zł
szt.
zobacz więcej
MikroTik  RBCAPGI-5HAXD2HAXD MikroTik RBCAPGI-5HAXD2HAXD
Producent: MikroTik
Cena: 498,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Urządzenia sieciowe w domu i w firmie - mocna i stabilna sieć

Stabilna sieć komputerowa to jeden z najważniejszych elementów każdego współczesnego domu czy biura. Najprościej mówiąc są to wszystkie komputery stacjonarne albo laptopy bądź też urządzenia peryferyjne w sieci, połączone ze sobą przewodowo lub bezprzewodowo. Połączenie sieciowe daje użytkownikom możliwość współdzielenia zasobów. Globalnie znaną siecią komputerową jest Internet, który reprezentuje wszystkie sieci WAN.

Urządzenia sieciowe w domu umożliwiają surfowanie po sieci całej rodzinie. Takie sprzęty jak komputery, notebooki, smartfony czy telewizory Smart TV nie mogłyby być w pełni funkcjonalne bez odpowiednich urządzeń sieciowych, które ułatwiają pracę i przepływ informacji.Aby można było połączyć ze sobą poszczególne elementy sieci komputerowej musimy korzystać z kilku dostępnych rozwiązań:

  • Kabel koncentryczny - jest to kabel dosyć wrażliwy i podatny na uszkodzenia. Na jego końcu znajduje się łącze BNC,
  • Kabel teleinformatyczny – jest to kabel miedziany, zakończony złączem RJ-45. Bardzo często nazywany jest skrętką. W sprzedaży znajdują się dwa typy tych kabli: ekranowane i nieekranowane,
  • Światłowód – jest to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, w którym kabel przewodzi impulsy świetlne,
  • Fale radiowe (Wi-Fi) – takie rozwiązanie umożliwia podłączenie różnych urządzeń i połączenie elementów sieci bezprzewodowo.

 

Urządzenia sieciowe – rodzaje

Do stworzenia wydajnej sieci komputerowej potrzebujemy różnych elementów. Urządzenia sieciowe funkcje mają różne, zatem by sieć działała tak jak chcemy, musimy znać zakres ich pracy. Podstawowe urządzenia sieciowe – oto kilka słów o najpopularniejszych z nich.

- Routery

Są to urządzenia, które pozwalają łączyć sieci komputerowe zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. Przykładem może być połączenie Internetu z siecią domową. Routery potrafią także dzielić sygnał, by zgromadzone w domu lub w biurze komputery, telefony, czy tablety mogły korzystać z jednej sieci. Router kieruje ruchem pakietów w sieci, mówiąc kolokwialnie: wyznacza dla nich najlepszą trasę. Właśnie od tego tworzenia tras (ang. routing) wzięła się nazwa tego typu urządzeń.

- Wzmacniacze sygnału Wi-Fi

Inne popularne nazwy tych urządzeń to ekspander zasięgu Wi-Fi lub repeater Wi-Fi. Urządzenie służy do wzmacniania sygnału sieciowego w miejscach gdzie sygnał Wi-Fi jest tłumiony przez ściany działowe, stropy budynku lub zanika z powodu zbyt dużej odległości od głównego routera. Wzmacniacz sygnału to taki specjalny i dodatkowy punkt dostępowy, który montowany jest w miejscu, gdzie podstawowa sieć Wi-Fi jest jeszcze dostępna. Stworzona za jego pomocą dodatkowa sieć ma identyczne ustawienia, nazwę oraz zabezpieczenia.

Jego instalacja jest bardzo prosta. Najczęściej trzeba wpiąć go do gniazdka elektrycznego, następnie skonfigurować w przeglądarce internetowej i gotowe.

- Mosty Wi-Fi

Mosty Wi-Fi to określenie wywodzące się od angielskiego słowa – bridge. Urządzenia sieciowe tego typu działają odwrotnie niż w przypadku punktu dostępowego. Jego zadaniem jest zmiana w połączenie kablowe sygnału sieci bezprzewodowej. Przydaje się to do podłączania określonego typu telewizorów z DLNA lub konsol do grania.

- Systemy Mesh Wi-Fi

System Mesh Wi-Fi składa się z kilku współpracujących ze sobą routerów, dzięki którym można stworzyć niezwykle stabilną sieć Wi-Fi. Jeśli będziesz przemieszczać się w różne punkty domu np. z laptopem, to system ten odpowiada za to, by twoje urządzenie automatycznie i płynnie łączyło się z routerem o najlepszym zasięgu.

- Switche

Przełącznik (ang. switch) to urządzenie centralne, które służy do obsługi połączeń między wszystkimi komputerami znajdującymi się w sieci Ethernet. Switch ma możliwość przechowywania w wewnętrznej pamięci numerów MAC interfejsów sieciowych, które skojarzone są z portami RJ-45 do których podłączone są komputery. Switch sprawdza adres każdej ramki danych co pozwala przesłać pakiety danych wyłącznie do właściwych urządzeń. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć obciążenie sieci.

- Access Pointy

Punkt dostępowy (ang. Access  Point) to urządzenie służące do tworzenia z istniejącej sieci LAN sieć bezprzewodową poprzez wpięcie kabla zakończonego złączem RJ-45 do Access Pointa. Mówiąc nieco prościej: urządzenie, które zapewnia bezprzewodowy dostęp do zasobów sieci przy pomocy Wi-Fi.

- Karty sieciowe

W każdym komputerze znajdującym się w sieci komputerowej musi być zainstalowane urządzenie, które umożliwi przewodowe lub bezprzewodowe przyłączenie do sieci. Najczęściej ma ono postać karty rozszerzeń, która montowana jest w gnieździe magistrali PCI, PCI-Express albo zewnętrznego portu USB. By komputer mógł być zidentyfikowany w sieci, każda taka karta posiada indywidualny adres sprzętowy MAC. Składa się on z 48 bitów z czego pierwsze 24 bity oznaczają producenta, natomiast kolejne 24 są indywidualnie nadawane dla każdej karty sieciowej.

- Inne urządzenia sieciowe

W tej kategorii znajdują się elementy niezbędne do stworzenia prawidłowo działającego systemu Smart Home. Znajdziecie tu zatem inteligentne: gniazdka, lampy i kamery, dzięki którym wiele czynności codziennych będzie łatwiejsze a także bezpieczniejsze. Te i inne urządzenia sieciowe funkcje zapewniają przeróżne, warto więc szukać elementu, który w idealnym stopniu odpowie na Twoje potrzeby.

- Adaptery HomePlug

Adaptery HomePlug nazywane są też PowerLine. Służą do przesyłania sygnału sieciowego poprzez istniejącą w mieszkaniu instalację elektryczną. Potrzebne są do tego są dwa adaptery w standardzie HomePlug AV. Jeden adapter należy podłączyć do gniazdka w pobliżu rutera natomiast drugi do urządzenia z wejściem RJ-45. Na końcu skrętką podłączamy urządzenia do adapterów. Standard HomePlug AV pozwala przesyłać dane maksymalnie z prędkością do 200 Mb/s. Wpływ na to ma długość przewodów a także jakość i obciążenie prądowe instalacji elektrycznej. Nie ma możliwości, by takie łącze internetowe udostępnić komuś mieszkającemu obok nas, ponieważ licznik energii elektrycznej jest bezpieczną zaporą.

 

Urządzenia sieciowe oznaczenia

Urządzenia sieciowe – funkcje ich umożliwiają podłączanie komputerów do sieci, zwłaszcza tej najpopularniejszej, czyli Internetu. Jest wśród nich modem (odbiera sygnał Internetu), router (rozdziela sygnał w sieci), most Wi-Fi (łączący segmenty sieci) ale też i punkt dostępowy czy koncentrator.

Podczas projektowania sieci komputerowej w domu lub w biurze korzysta się z papieru lub z odpowiedniego oprogramowania. Już na tym etapie należy dobrze rozplanować rozmieszczenie wszystkich urządzeń uwzględniając obecne potrzeby ale też z myślą o późniejszej ewentualnej rozbudowie. Żeby każdy spoglądający ów projekt orientował się w zapisach, warto do tego celu używać znanych wszystkim symboli graficznych.

 

Urządzenia sieciowe oznaczenia – jak one wyglądają?

Symbole urządzeń sieciowych są ujednolicone. Jednym z najbardziej znanych symboli sieciowych jest ten, który oznacza router. Znak ten pokazuje formę okrągłego dysku na górze ma cztery strzałki - dwie zwrócone są do środka natomiast pozostałe na zewnątrz. Router bezprzewodowy ma w symbolu dodatkowo dwie strzałki.  

Most Wi-Fi to z kolei symbol elementu łączącego sieci. Graficzny jego znak to prostopadłościan z wyciętym łukiem. Producenci bardzo często tworząc swoje grafiki produktowe korzystają ze znaku zapory sieciowej. Przedstawia on po prostu kawałek ściany z cegły – bardzo intuicyjny symbol. Urządzenia sieciowe – oznaczenia ich będą pomocne każdemu, kto będzie projektował lub tworzył symulację działania sieci w specjalnych programach komputerowych. Warto wiedzieć: które urządzenie sieciowe zostało przedstawione na rysunku.

 

Pamiętaj, że najlepsze urządzenia sieciowe w domu to takie, która będą idealnie odpowiadały Twoim potrzebom i spełnią Twoje oczekiwania w zakresie płynnej i bezpiecznej dla użytkowników sieci. Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące tak skomplikowanej kwestii jak: urządzenia sieciowe rodzaje to zadzwoń lub napisz do nas. Sklep internetowy Hanzo posiada doświadczony team, który chętnie pomoże w dobraniu odpowiednich elementów do Ci w dokonaniu najlepszego dla Ciebie wyboru.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium