Drukarki kolorowe - nowoczesny sprzęt dla każdego

Urządzenia drukujące w kolorze już nikogo w dzisiejszych czasach nie dziwią. Nowoczesny sprzęt zarówno atramentowy jak i laserowy jest łatwo dostępny a jego cena, w zależności od modelu i funkcji, jest zazwyczaj atrakcyjna i przystępna. Mała drukarka kolorowa rewelacyjnie spisze się w domu, gdzie użytkownik często drukuje zdjęcia i grafiki. Większe, bardziej skomplikowane urządzenia to niezbędny sprzęt do biur projektowych i designerskich, w których konieczny jest dostęp do wysokiej jakości druku w świetnie odwzorowanych kolorach.

Pierwsza atramentowa drukarka kolorowa weszła na rynek konsumencki w 1991 roku, była to, wyprodukowana przez amerykańską firmę Hewlett Packard – HP DeskJet 500C.  W 1993 roku do sprzedaży trafiła pierwsza drukarka kolorowa w technologii laserowej – ColorScript Laser 1000. Stworzyła ją nieistniejąca już marka QMS.

 

Epson EcoTank L1250 Epson EcoTank L1250
Producent: Epson
Cena: 729,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L1300 Epson EcoTank L1300
Producent: Epson
Cena: 2 419,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L14150 Epson EcoTank L14150
Producent: Epson
Cena: 2 810,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L3210 Epson EcoTank L3210
Producent: Epson
Cena: 819,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L3251 Epson EcoTank L3251
Producent: Epson
Cena: 969,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L3256 Epson EcoTank L3256
Producent: Epson
Cena: 969,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L4260 Epson EcoTank L4260
Producent: Epson
Cena: 1 379,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L4266 Epson EcoTank L4266
Producent: Epson
Cena: 1 339,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L5290 Epson EcoTank L5290
Producent: Epson
Cena: 1 375,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6290 Epson EcoTank L6290
Producent: Epson
Cena: 1 982,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6550 Epson EcoTank L6550
Producent: Epson
Cena: 3 439,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6570 Epson EcoTank L6570
Producent: Epson
Cena: 4 270,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L805 Epson EcoTank L805
Producent: Epson
Cena: 999,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L810 Epson EcoTank L810
Producent: Epson
Cena: 1 770,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet 179FNW HP Color LaserJet 179FNW
Producent: HP
Cena: 2 021,00 zł
zobacz więcej

 

 

Sklep internetowy Hanzo wybiera najlepsze modele urządzeń drukujących w kolorze czołowych producentów. Mamy sprzęt HP, Epson, Lexmark oraz Brother. U nas zawsze najlepsza cena i urządzenia posiadające rewelacyjne opinie. Hanzo zapewnia kompleksową obsługę na najwyższym poziomie. 

 

Kolory w drukarce – co oznacza CMYK

Drukarki kolorowe posługują się gamą CMYK. W przeszłości kolorowe drukarki obsługiwały tylko 3 kolory CMY – cyjan, magentę i kolor żółty (yellow) – jednak nie były one w stanie wydrukować obrazu posiadającego głęboką czerń. Dlatego dodano czwarty kolor – czarny, jako kolor kluczowy (key color) oznaczony literką K (literka B – odnosiła się już do barwy niebieskiej – blue). Tak został stworzony CMYK – pozwalający na wyraźne, ostre i żywe wydruki w kolorze.

Drukarki kolorowe atramentowe pracują na tuszu – czyli połączeniu wody i pigmentów, natomiast kolorowe drukarki laserowe drukują za pomocą tonera – proszku zawierającego głównie barwnik, żywicę i opiłki żelaza.

 

Drukarki kolorowe – piękno barw uchwycone w wydruku

Choć drukarka kolorowa tania w eksploatacji nie jest, porównując do urządzenia monochromatycznego, to taki sprzęt skierowany jest przede wszystkim do osób, które często wykonują kolorowe wydruki – a przez ich wysoką częstotliwość każdorazowe wizyty w profesjonalnych drukarniach stają się nieopłacalne.

Najchętniej wybierane są drukarki kolorowe do domu. Rzadziej urządzenia drukujące w kolorze pojawiają się w firmach – najczęściej w biurach spotykamy laserowy sprzęt mono, który działa szybko i jest wydajny. W miejscach, gdzie nie ma konieczności wydruku grafik, zdjęć itp., w zupełności wystarczy wydruk w gamie szarości – zwłaszcza, gdy powielamy umowy, faktury czy pisma urzędowe. Trochę inaczej ma się sprawa w pracowniach projektowych – gdzie wydruki kolorowe są bardzo istotne. Tam zarówno urządzenia wielofunkcyjne, drukarki atramentowe jak i sprzęt laserowy musi wykonywać wydruki w kolorze. Są to najczęściej profesjonalne urządzenia z wachlarzem specjalistycznych opcji, obsługujące różne formaty.

 

Drukarki kolorowe do domu – obiektywne opinie i podpowiedzi

Mała drukarka kolorowa to zdecydowanie najlepszy wybór do domowych gabinetów, pokojów uczniów i studentów. Umożliwiają wielobarwny wydruk prac domowych, projektów, czy nawet zdjęć (na odpowiednim papierze i za pomocą odpowiedniego sprzętu). Oprócz standardowych opcji, urządzenia posiadają wiele dodatkowych funkcji. Niezwykle praktyczna jest drukarka kolorowa ze skanerem czy drukarka z modułem Wi-Fi.

 

Wśród ogromnej ilości dostępnych modeli, na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać tę najlepszą?

 

Cel – warto na początku zastanowić się, do czego drukarka kolorowa będzie nam potrzebna. Co będziemy nią drukować, jak często będziemy z niej korzystać, ilu będzie miała użytkowników i czy każdy będzie miał do niej ciągły dostęp.

 

Budżet – to również ważny element, który powinniśmy określić na początku. Pamiętajmy jednak, że cena jaką chcielibyśmy zapłacić musi być adekwatna do funkcji jakich oczekujemy od urządzenia. Tylko wtedy nie zawiedziemy się i będziemy mogli wybierać wśród wielu różnych modeli. Warto także obliczyć koszt dalszego korzystania z urządzenia – materiały eksploatacyjne do drukarek kolorowych są zazwyczaj spore – przeliczenie późniejszych wydatków może sprawić, że wydając na początku większą kwotę na nowoczesną drukarkę kolorową z biegiem czasu oszczędzimy na jej elementach eksploatacyjnych.

 

Technologia druku – gdy zależy nam na rewelacyjnych rozdzielczościach i najwyższej jakości wydruku – warto wybrać drukarkę atramentową. Jeżeli chcemy szybkich wydruków oraz drukujemy w sporych ilościach najlepszą opcją będzie sprzęt laserowy.

 

Rozdzielczość wydruku – od niej zależy jakość drukowanej treści. Im wyższa, tym lepiej będą wyglądać fotografie czy grafiki.

 

Format i obsługiwany rodzaj papieru – drukarki A4 są najpopularniejszym wyborem wśród osób prywatnych. Na rynku dostępne są również rządzenia obsługujące format A3 – wszystko zależy od potrzeb i wymagań użytkownika.

 

Funkcje dodatkowe – to również ważny element podczas wyboru kolorowej drukarki. Czy będziemy potrzebować opcji Wi-Fi, czy wystarczy połączenie przez USB? Dodatki, jak Wi-Fi Direct, podajnik papieru, drukowanie dwustronne, połączenie NFC czy możliwość druku z telefonu i różnych nośników pamięci zdecydowanie ułatwiają korzystanie z drukarki kolorowej, ale także podnoszą cenę urządzenia. Dlatego warto dokładnie przemyśleć na jakich funkcjach nam najbardziej zależy a z jakich możemy zrezygnować, gdyż nie będą często przez nas wykorzystywane.

 

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? – czy drukarka kolorowa ze skanerem, ksero, dużym zewnętrznym wyświetlaczem – to coś niezbędnego, czy wystarczy ci urządzenie, które tylko drukuje? Opłaca się zebrać opinie całej rodziny, aby każdy dostał sprzęt, którego potrzebuje.

 

Łatwość obsługi – zwrócenie uwagi na intuicyjność sterowania urządzenia, ułatwi późniejsze użytkowanie sprzętu, zwłaszcza przez młodszych użytkowników (uczniowie).

 

Wygląd, wielkość, głośność – to elementy, które nie określają wewnętrznych cech kolorowej drukarki, jednak je również należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia.

 

Ze względu na dużą różnorodność drukarek kolorowych – wybór odpowiedniej może zająć trochę czasu, zwłaszcza jeżeli nie będziemy jedynymi jej użytkownikami. Kupno drukarki znanej marki jest zdecydowanie dobrym posunięciem ze względu na zaawansowane i dopracowane technologie wykorzystane w urządzeniu, dobry dostęp do serwisu i mnogość akcesoriów eksploatacyjnych.

 

Drukarka kolorowa tania w eksploatacji – którą wybrać?

Do wyboru użytkownik ma drukarki laserowe oraz drukarki atramentowe. Na początek przyjrzyjmy się, co do zaoferowania mają urządzenia drukujące za pomocą tuszu. Działanie drukarki atramentowej jest proste – na ruchomym ramieniu zainstalowana jest głowica oraz pojemniki z tuszem. Przesuwają się one nad krótszym bokiem karki – z głowicy „wystrzeliwane” są małe krople tuszu, które w odpowiednich miejscach padają na papier, w ten sposób po kolei dochodzi do naniesienia druku na nośnik.

 

Drukarki atramentowe:

  • Duża różnorodność modeli oraz atrakcyjna cena.
  • Funkcjonalność – możliwość druku (na zgodnych urządzeniach z wykorzystaniem odpowiednich materiałów) wysokiej jakości zdjęć, naprasowanek, itp.
  • Prosta eksploatacja – w kolorowych drukarkach atramentowych ważne jest zachowanie czystości dysz i niedoprowadzenie do ich zaschnięcia – najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest regularne korzystanie z urządzenia. Przed wymianą materiałów eksploatacyjnych i czyszczeniem drukarki – warto zapoznać się z instrukcją obsługi produktu.
  • Cena kartridżów – jest ona zazwyczaj spora – zwłaszcza, gdy potrzebujemy kompletu kolorów CMYK. Tańsze urządzenia są mniej wydajne – a późniejszy koszt eksploatacji przewyższa koszt używania droższych urządzeń. Zanim zdecydujesz się na konkretny model drukarki atramentowej – postaraj się obliczyć ile będzie cię kosztowała w późniejszym czasie.

 

A jak sprawa ma się z kolorowymi drukarkami pracującymi w technologii laserowej? W odróżnieniu od urządzeń laserowych mono mają najczęściej 4 osobne bębny światłoczułe – każdy odpowiedzialny za jeden z kolorów CMYK. Każdy wałek nakłada kolor albo bezpośrednio na papier, albo na taśmę transferową i dopiero na ostateczny nośnik, gdy obraz jest już w całości.

 

Czym charakteryzują się drukarki laserowe?

  • Duży koszt zakupu – dobra drukarka laserowa będzie znacznie droższa od atramentowej, zwłaszcza gdy mowa o modelach drukujących w kolorze. Jednak warto zwrócić uwagę, że jest to zazwyczaj urządzenie trwalsze, zazwyczaj bezawaryjne, zdecydowanie bardziej wydajne i tańsze w eksploatacji (gdy obliczymy koszt wydruku pojedynczej strony).
  • Szybkość druku – kolorowe drukarki laserowe charakteryzują się szybkim wydrukiem – nawet kilkudziesięciu kartek na minutę. Są one także praktycznie natychmiast gotowe do pracy.
  • Trwałość wydruku – laserowe wydruki zachowują swój kolor i intensywność przez długie lata i nie blakną, gdy zostają wystawione na wilgoć czy działanie promieni słonecznych. Świeżo wydrukowane kartki są suche i nie ma obawy, że się rozmażą.
  • Cicha praca – modele laserowe są znacznie cichsze od ich atramentowych odpowiedników.
  • Łatwość eksploatacji – obsługa czy wymiana kasety z tonerem nie wymaga specjalistycznej wiedzy i każdy użytkownik sobie z nią poradzi. Tonery nie wysychają, więc użytkownik nie musi martwić się nieregularnością drukowania.
  • Wielkość – drukarki laserowe są znacznie większe od urządzeń atramentowych – dlatego częściej spotykane są w biurach. Jeżeli jednak masz wystarczającą ilość miejsca w domowym gabinecie czy pokoju, taki sprzęt będzie spisywał się rewelacyjnie przez długie lata.

 

Drukarki kolorowe – podsumowanie

Drukarki kolorowe są i zawsze będą droższe od sprzętów pozwalających na wydruk monochromatyczny. Jeżeli jednak w domu lub firmie musisz posługiwać się kolorowymi wydrukami w Hanzo z pewnością znajdziesz modele drukarek, które spełnią twoje wymagania. Nasz sklep internetowy posiada cały szereg nowoczesnych urządzeń o różnym przeznaczeniu. Jeżeli chcesz dopytać o drukarki kolorowe, zależy ci na jakiejś szczególnej funkcji, nie wystarczą ci opinie znalezione w sieci lecz chcesz usłyszeć zdanie profesjonalistów – zadzwoń lub napisz do nas – Team Hanzo rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium