Drukarki monochromatyczne – czym są?

Gdy interesujący nas model drukarki zawiera w nazwie słowo „monochromatyczna” – oznacza to, że wydruki z tego urządzenia będą czarno-białe. Współcześnie, użytkownik ma do wyboru drukarki laserowe oraz atramentowe, które drukują w odcieniach szarości.

Jeżeli mamy do czynienia z drukarkami laserowymi, to musimy wybrać między modelem monochromatycznym a kolorowym. W urządzeniach atramentowych możemy drukować w czerni na drukarce kolorowej, wyposażając ją w tusz czarny i kolorowy.

Podstawową zaletą podczas korzystania ze sprzętu monochromatycznego jest oszczędność. Po pierwsze same urządzenia są dużo tańsze w porównaniu z ich kolorowymi odpowiednikami. Po drugie cena materiałów eksploatacyjnych (czarne tusze i tonery) jest także zdecydowanie niższa od kolorowych kaset i kartridżów.

 

Drukarki monochromatyczne

Brother HL-1110E Brother HL-1110E
Producent: Brother
Cena: 714,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother HL-1222WE Brother HL-1222WE
Producent: Brother
Cena: 739,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother HL-L2352DW Brother HL-L2352DW
Producent: Brother
Cena: 736,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank M2120 Epson EcoTank M2120
Producent: Epson
Cena: 951,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Laser 107A HP Laser 107A
Producent: HP
Cena: 569,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet 135A HP LaserJet 135A
Producent: HP
Cena: 1 299,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M110w HP LaserJet M110w
Producent: HP
Cena: 1 059,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M140w HP LaserJet M140w
Producent: HP
Cena: 1 128,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M140we HP LaserJet M140we
Producent: HP
Cena: 828,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M209dwe HP LaserJet M209dwe
Producent: HP
Cena: 826,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M234dwe HP LaserJet M234dwe
Producent: HP
Cena: 1 154,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M234sdn HP LaserJet M234sdn
Producent: HP
Cena: 1 693,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M28W HP LaserJet M28W
Producent: HP
Cena: 1 042,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M404DN HP LaserJet M404DN
Producent: HP
Cena: 1 180,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M428DW HP LaserJet M428DW
Producent: HP
Cena: 2 151,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

 

Internetowy sklep – Hanzo.com.pl posiada w swoim asortymencie drukarki mono, laserowe oraz atramentowe znanych na całym świecie firm, jak Hewlett Packard, Epson, Lexmark czy Brother.

 

Drukarki czarno-białe – tanie i praktyczne urządzenia do firmy i do domu.

W miejscach, w których drukuje się bardzo dużo a treść wydruku to głównie dokumenty tekstowe nie posiadające zdjęć lub grafik – drukarka monochromatyczna laserowa będzie najlepszym z możliwych wyborów. Chodzi przede wszystkim o wszelkiej maści firmy i urzędy, gdzie wciąż drukowane umowy, faktury i inne pisma przewijają się w ogromnej skali. W mniejszych biurach, domowych gabinetach lub pokojach uczniów i studentów – gdzie intensywność wydruków jest mniejsza – sprawdzą się tanie drukarki monochromatyczne atramentowe.

Cena czarnego tonera i tuszu jest także bardzo atrakcyjna, więc użytkownik zaoszczędzi na materiałach eksploatacyjnych.

Jeżeli w firmie potrzebujesz szybkich wydruków – tutaj także drukarki monochromatyczne laserowe wiodą prym i zbierają najlepsze opinie wśród użytkowników. Kartki papieru są zadrukowywane praktycznie natychmiast i wychodzą z urządzenia już zupełnie suche, więc nie ma obawy o rozmazanie atramentu.

 

Co to jest drukarka monochromatyczna?

Co znaczy monochromatyczny dosłownie? Budowa słowa składa się z dwóch członów – mono – to łacińskie słowo znaczące „pojedynczy”, „jeden”, natomiast – chroma – jest łacińskim wyrazem oznaczającym „barwę”.  Monochromatyczny to „o pojedynczej barwie” i zazwyczaj używamy tego słowa, gdy opisujemy coś jednobarwnego, jednokolorowego. W środowisku przyjęło się oznaczać tym przymiotnikiem urządzenia wykorzystujące do druku tylko czarny barwnik.

Drukarki czarno-białe trafiły na rynek jako pierwsze, długo przed urządzeniami drukującymi w kolorze. Niektóre opinie pojawiające się w sieci opisują sprzęt monochromatyczny jako przestarzały – oczywiście, nie jest to prawda. Wiele modeli drukarek powstaje z myślą o specyficznym wykorzystaniu. W tym przypadku również – urządzenia drukujące w odcieniach szarości skierowane są przede wszystkim do firm, gdzie niezbędny jest szybki druk dużych ilości dokumentów tekstowych.

Jak na początku wspominaliśmy drukarki mono są znacznie tańsze od urządzeń drukujących w kolorze – zwłaszcza w przypadku modeli laserowych. Nie chodzi wyłącznie o zakup sprzętu, ale także o akcesoria do drukarek. Najekonomiczniejsze z punktu widzenia ilości wydruków są właśnie urządzenia laserowe pracujące na tonerze, którego wymiana choć kosztowna – odbywa się bardzo rzadko i generuje koszt kilku groszy na pojedynczym wydruku. Wydatek na pojedynczy wydruk na urządzeniu atramentowym będzie kilkukrotnie większy. Drukowanie w kolorze jest jeszcze kosztowniejsze.

 

Drukarki czarno-białe – tanie rozwiązanie dla kogo?

Jeżeli zazwyczaj drukujemy materiały, które nie stracą na jakości albo przekazie, gdy zostaną wykonane w szarościach (książki, dokumenty urzędowe, faktury) – wtedy możemy postawić na druk monochromatyczny. Czy wybierzemy sprzęt laserowy czy atramentowy – to wybór powinien paść na maszynę, która będzie lepiej dobrana do indywidualnych potrzeb użytkownika. W niewielkim gabinecie lub w domu drukarka atramentowa, posiadająca proste do wymiany kartridże – będzie świetnym wyborem, jednak, gdy wzrośnie ilość drukowanych treści, sprzęt atramentowy straci swoją atrakcyjność, na rzecz oszczędniejszego na dłuższą metę urządzenia laserowego.

Do domu zazwyczaj wybierane są drukarki kolorowe, zarówno atramentowe, jak i droższe laserowe. Drukujesz zdjęcia i grafiki, masz dziecko, które często potrzebuje do szkoły kolorowych projektów –  w tych przypadkach lepszym pomysłem są właśnie opcje pozwalające na druk wielobarwny. Jeżeli jednak w zupełności wystarczą ci wydruki czarno-białe, nie musisz zaopatrywać się w droższe urządzenia.

 

Plusy i minusy drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych monochromatycznych

 

Zalety:

  • Szybkość drukowania – tutaj wygrywają czarno-białe urządzenia laserowe, gdzie najtańsze modele drukują już od 20 stron na minutę. Są jednak i takie drukarki, które na jedną minutę są w stanie wydrukować 60 kartek!
  • Cena urządzenia – cena drukarki monochromatycznej jest zazwyczaj znacznie niższa od jej kolorowego odpowiednika.
  • Koszty eksploatacyjne – materiały eksploatacyjne są tańsze w przypadku czarnego tonera i jednego koloru tuszu.

 

Wady:

  • Brak możliwości druku w kolorze – oczywiście, jeżeli wybieramy ze świadomością taką drukarkę – nie będzie to minus urządzenia.

 

Wiele monochromatycznych drukarek jest częścią urządzeń wielofunkcyjnych. Znajdziemy więc drukarki monochromatyczne ze skanerem lub kserokopiarką.

Przeszukując modele drukarek czarno-białych, warto skusić się na takie z połączeniem Wi-Fi. Ułatwi to użytkownikowi utrzymanie porządku w pokoju lub biurze (bez plątaniny kabli) i pozwoli na podłączenie do więcej niż jednego urządzenia (komputera, telefonu, laptopa) jednocześnie.

 

Funkcje drukarek monochromatycznych skierowanych specjalnie do firm to przede wszystkim:

  • możliwość automatycznego druku dwustronnego, co zmniejsza ilość wykorzystanego papieru i sprzyja ochronie środowiska;
  • ADF – automatyczny podajnik papieru, ułatwiający użytkownikowi skanowanie oraz kserowanie pism, umów, itp. Wersja ADF obsługuje jednostronne dokumenty, funkcja DADF pracuje z materiałami dwustronnymi;
  • drukarki monochromatyczne przenośne – łączą się przez Bluetootha i łatwo je zabrać na wyjazd konferencyjny lub spotkanie służbowe.

 

Tanie drukarki monochromatyczne – rozwiązanie dla ciebie!

Na rynku istnieje ogromna ilość drukarek czarno-białych znanych producentów. Internetowy sklep – Hanzo.com.pl posiada cały wachlarz sprzętu drukującego HP, Lexmark, Brother czy Epson.

Wybierając odpowiednią drukarkę, kieruj się zawsze swoimi potrzebami, tylko wtedy będziesz zadowolony i pewny swojego zakupu. Jeżeli masz jakieś pytania związane z drukarkami monochromatycznymi – napisz do nas lub zadzwoń. Team Hanzo zawsze chętnie odpowie na każdą twoją niewiadomą i pomoże dokonać najlepszego wyboru.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium