Drukowanie w sieci LAN – standard w każdym biurze

Drukarka LAN to niezastąpione urządzenie w miejscach, gdzie konieczne jest połączenie z konkretnym sprzętem większej ilości użytkowników. Stworzenie sieci domowej bądź firmowej zwiększa szybkość i efektywność pracy, niweluje konieczność używania indywidualnych drukarek i pozwala oszczędzić miejsce zwłaszcza w mniejszych wnętrzach.

Drukarki z funkcją LAN najchętniej wykorzystywane są w niewielkich firmach, dużych korporacjach, szpitalach oraz szkołach. Dzięki pojedynczemu adresowi IP przydzielonemu do urządzenia – sprzętu mogą używać wszyscy, których komputery, laptopy i tablety zostały podłączone do tej samej bramy sieciowej.

 

Drukarki z funkcją LAN

Epson EcoTank L1250 Epson EcoTank L1250
Producent: Epson
Cena: 729,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L14150 Epson EcoTank L14150
Producent: Epson
Cena: 2 810,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L5290 Epson EcoTank L5290
Producent: Epson
Cena: 1 375,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6260 Epson EcoTank L6260
Producent: Epson
Cena: 1 631,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6290 Epson EcoTank L6290
Producent: Epson
Cena: 1 982,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6550 Epson EcoTank L6550
Producent: Epson
Cena: 3 449,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6570 Epson EcoTank L6570
Producent: Epson
Cena: 4 227,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet 179FNW HP Color LaserJet 179FNW
Producent: HP
Cena: 2 021,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet M479FDN HP Color LaserJet M479FDN
Producent: HP
Cena: 3 709,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet Pro M282NW HP Color LaserJet Pro M282NW
Producent: HP
Cena: 2 653,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet Pro MFP M183fw HP Color LaserJet Pro MFP M183fw
Producent: HP
Cena: 2 599,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M209dwe HP LaserJet M209dwe
Producent: HP
Cena: 826,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M234dwe HP LaserJet M234dwe
Producent: HP
Cena: 1 154,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M234sdn HP LaserJet M234sdn
Producent: HP
Cena: 1 693,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M234sdne HP LaserJet M234sdne
Producent: HP
Cena: 1 229,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

 

Drukarka do sieci domowej i do firmy – co to jest LAN?

Jak wspominaliśmy LAN jest pewnym typem sieci komputerowej łączącej różne kompatybilne sprzęty na określonym obszarze. Aby sieć działała, konieczny jest zakup urządzenia (w naszym przypadku drukarki) posiadającego specjalne wejście Ethernet (RJ45) oraz wyposażenie pracowni czy domowego gabinetu w router lub przełącznik sieciowy Switch. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami, w ostatecznym rozrachunku to bardzo opłacalna funkcja, która podnosi komfort pracy, dodatkowo poprawiając jej efektywność. Nie potrzebujemy dodatkowych urządzeń – wszyscy użytkownicy korzystają z jednej drukarki – możemy więc sobie pozwolić na zakup wielofunkcyjnego sprzętu, który spełni oczekiwania każdego pracownika.

 

Drukarka LAN – jak to się robi – instrukcja konfiguracji sprzętu

Chociaż drukarki sieciowe są droższe od urządzeń nie mających tej funkcji a ich podłączenie trwa dłużej, jest dość skomplikowane i często wymaga choć minimalnej wiedzy informatycznej to najlepszy wybór w miejscach, gdzie wiele osób musi często drukować duże ilości materiałów. Jeżeli jednak krok po kroku prześledzisz naszą instrukcję – może się okazać, że nie jest to wcale takie trudne i z powodzeniem sam skonfigurujesz urządzenie LAN. Aby sprzęt stał się widoczny na wszystkich telefonach, laptopach czy tabletach, należy go dodać do każdego z nich. Zazwyczaj wystarczy skorzystać z kreatora Windows 10, lub z oprogramowania, które znajdziemy na dodanej płycie bądź na stronie internetowej producenta drukarki.

 • W pierwszej kolejności włączamy drukarkę i podłączamy do routera za pomocą kabla sieciowego (RJ45). Warto wybrać właśnie drukarki z połączeniem przewodowym, gdyż jest ono najstabilniejsze, spośród pozostałych typów łączenia.
 • Następnie (na podstawie systemu Windows 10) klikamy „Start”, dalej wchodzimy w „Ustawienia”.
 • Kolejnym krokiem jest wybór kategorii „Urządzenia” oraz „Drukarki i skanery”.
 • Teraz zaznaczmy opcję „Dodaj drukarkę lub skaner”.
 • W tym momencie nasz system powinien wyświetlić wszystkie dostępne do konfiguracji urządzenia.
 • Gdy pojawi się interesująca nas drukarka, klikamy na nią, następnie na przycisk „Dodaj urządzenie”. Windows 10 sam zainstaluje niezbędne sterowniki i przygotuje sprzęt do działania.

W trakcie konfiguracji należy pamiętać, że wszystko robimy przy włączonej drukarce. Przed zastosowaniem powyższych punktów musimy na samym początku oczywiście stworzyć naszą sieć domową/firmową. Kolejny krok to konfiguracja drukarki i nadanie jej nazwy i indywidualnego adresu IP – tylko wtedy możemy instalować sterowniki na każde urządzenie, z którego użytkownik będzie wykonywał wydruki. Chociaż cały proces brzmi raczej skomplikowanie, jednak w najnowszych systemach Windows jest on wysoce zautomatyzowany i kreator przeprowadzi nas komfortowo przez pełną konfigurację.

 

Drukarki w sieci LAN – którą wybrać?

Zarówno drukarka do sieci domowej jak i urządzenia przeznaczone do wykorzystania profesjonalnego mogą się od siebie nieco różnić – tak czy inaczej powinny zawierać pewien komplet funkcji i technologii, które ułatwią użytkownikom pracę z tym sprzętem drukującym. Urządzenie z funkcją LAN to fantastyczny pomysł do domu, gdzie znajdziemy masę urządzeń elektronicznych, z których chcielibyśmy drukować, oraz do biur i pracowni – gdzie korzystanie z jednego modelu wiąże się z oszczędnością nie tylko miejsca, ale także z mniejszymi rachunkami za prąd elektryczny (porównując do kilku drukarek połączonych przez USB z pojedynczymi komputerami).

Dostępność urządzeń drukujących z funkcją LAN jest bardzo duża. Marki prześcigają się w propozycjach drukarek sieciowych posiadających najróżniejsze funkcje, które mogą zmienić wykonywanie czynności zawodowych przez użytkownika na lepsze. Choć jest to sprzęt droższy od standardowych drukarek, jest też najczęściej zdecydowanie bardziej funkcjonalny. Zanim więc zakupimy drukarkę z LAN – warto sprawdzić, co jeszcze ma do zaoferowanie interesujący nas model:

 • Szybkość wydruku. Ważna, gdy zależy nam na druku dużej ilości treści, oraz gdy do drukarki podłączonych jest wielu użytkowników (im szybciej wykonywany jest wydruk, tym mniejsza kolejka do urządzenia).
 • Pojemność i wielkość podajników.
 • Obecność opcji kontrolującej ilość wydruku (zwłaszcza przydatny w sieci domowej, w której dzieci często korzystają z urządzenia, drukując ogromne ilości niepotrzebnych materiałów).
 • Moduły wykańczające – dodające każdemu wydrukowi profesjonalny wygląd i elegancki sznyt.
 • Szybkość połączenia (od wysłania polecenia drukowania z komputera do odebrania informacji przez drukarkę) – połączenie przewodowe jest zawsze najszybsze i najstabilniejsze.
 • Dostępność funkcji i aplikacji do drukowania z urządzeń mobilnych.
 • Dostępność pozostałych opcji, jak duplex, skanowanie podwójne, podajnik ADF.

Warto również wziąć pod uwagę późniejsze koszty drukarki, jak np. cenę i wydajność materiałów eksploatacyjnych.

 

Drukarki z funkcją LAN – dodatkowe informacje

Użytkownik nie musi dłużej podłączać drukarki bezpośrednio do komputera. Sieć domowa podobnie jak sieć LAN w dużych korporacjach pozwala na bezproblemowe podłączenie drukarki do lokalnej sieci i sprawne korzystanie z możliwości urządzenia – łącznie z dostępem do webserwera sprzętu drukującego.

Oprócz połączenia przewodowego LAN, drukarkę można podłączyć do wspólnej sieci modułem łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Kolejną bezprzewodową opcją są drukarki wyposażone w Bluetooth – są to najczęściej małe lub przenośne urządzenia – ich wadą jest to, że muszą być stosunkowo blisko laptopa czy smartfonu, z którego zostaje przesłany wydruk. Ostatnią metodą połączenia drukarki z komputerem jest użycie przewodu USB – niestety pozwala on wyłącznie na jednoczesne podłączenie jednego komputera. Podsumowując, to drukarki z funkcją LAN oraz modułem Wi-Fi są najlepszymi propozycjami sprzętów do lokalnej sieci, przy czym te pierwsze charakteryzują się lepszą stabilnością.

 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o drukarkach sieciowych, masz szczegółowe pytania lub chcesz zakupić sprzęt do domu albo firmy – zadzwoń lub napisz do Hanzo. Nasz profesjonalny zespół z chęcią udzieli ci wszystkich informacji i pomoże wybrać model, który spełni wszystkie twoje wymagania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium