Drukowanie dwustronne

Każdy, kto drukuje dużo i często z pewnością doceni jedną z funkcji wykorzystanych w niektórych modelach drukarek. Duplex – bo o niej mowa – to opcja umożliwiająca automatyczne drukowanie dwustronne. Dzięki niej praca jest dużo łatwiejsza i mniej czasochłonna. Drukarka z funkcją duplex jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego świadomego użytkownika popierającego proekologiczny styl życia – automatyczne drukowanie dwustronne realnie wpływa na znaczne obniżenie ilości zużytego papieru – oraz doceniającego możliwość podniesienia własnego komfortu podczas wykonywania codziennej pracy – funkcja duplex pozbawia konieczności ręcznego przekładania papieru w urządzeniu.

Dokonując zakupu drukarki warto zastanowić się do jakich zadań będziemy jej głównie używać. W Hanzo znajdziesz szeroki wachlarz urządzeń drukujących, w których została wykorzystana funkcja duplex. Jeśli drukujesz na co dzień długie dokumenty tekstowe wybór drukarki z automatycznym drukiem dwustronnym może okazać się prawdziwym zbawieniem.

 

Drukarki z funkcją duplex

Brother HL-L2352DW Brother HL-L2352DW
Producent: Brother
Cena: 736,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother HL-L3270CDW Brother HL-L3270CDW
Producent: Brother
Cena: 1 602,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L14150 Epson EcoTank L14150
Producent: Epson
Cena: 3 168,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L4260 Epson EcoTank L4260
Producent: Epson
Cena: 1 379,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L4266 Epson EcoTank L4266
Producent: Epson
Cena: 1 339,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6260 Epson EcoTank L6260
Producent: Epson
Cena: 1 631,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6290 Epson EcoTank L6290
Producent: Epson
Cena: 1 982,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6550 Epson EcoTank L6550
Producent: Epson
Cena: 3 449,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6570 Epson EcoTank L6570
Producent: Epson
Cena: 4 227,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet M479FDN HP Color LaserJet M479FDN
Producent: HP
Cena: 3 709,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Envy 6020e HP Envy 6020e
Producent: HP
Cena: 419,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Envy 6420e HP Envy 6420e
Producent: HP
Cena: 638,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M209dwe HP LaserJet M209dwe
Producent: HP
Cena: 826,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M234dwe HP LaserJet M234dwe
Producent: HP
Cena: 1 154,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M234sdn HP LaserJet M234sdn
Producent: HP
Cena: 1 693,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Funkcja duplex – czym jest i jak działa

Każda drukarka jest w stanie zadrukować kartkę z dwóch stron. Pytanie brzmi, czy jesteś w stanie – podczas drukowania długiego dokumentu – poświęcić czas na każdorazowe ręczne obracanie strony i umieszczanie jej – we właściwy sposób – z powrotem w podajniku? Nie da się ukryć, że będzie to czynność wyjątkowo czasochłonna i dość niewygodna. W takim momencie ogromną pomoc niosą drukarki z drukiem dwustronnym.

Duplex to nic innego jak specjalna część znajdująca się w drukarce. Dzięki niej kartki, które są pobierane z podajnika papieru i zadrukowywane z jednej strony nie trafiają od razu na tacę wyjściową, ale do specjalnej przestrzeni – gdzie zostają obrócone na drugą stronę i ponownie skierowane do zadrukowania. Warto zdawać sobie sprawę, że to w jaki sposób i gdzie jest umieszczony duplex w drukarce będzie w dużej mierze zależne od modelu urządzenia i wielkości sprzętu. W większych urządzeniach drukujących, przewrócenie strony dokonuje się wewnątrz maszyny – w sposób niewidoczny dla użytkownika – a w mniejszych, kartka papieru po zadrukowaniu jednej strony jest zazwyczaj wysuwana na jedną z tac, a następnie z powrotem wciągana i obracana.

 

Duplex drukarka – jak korzystać z funkcji duplexu

Funkcja duplex jest niezwykle intuicyjna w użyciu. W zasadzie musisz postępować tak jak w trakcie standardowego procesu drukowania. W momencie pojawienia się na wyświetlaczu okna z podglądem Twojego wydruku musisz znaleźć i kliknąć w zakładkę – preferencje drukowania. To w tym miejscu znajduję się opcja – druk dwustronny, którą musisz zaznaczyć.

Pamiętaj, że by móc cieszyć się funkcją dupleks drukarka musi być w nią wyposażona. Oznacza to, że nie każda drukarka posiada opcję dwustronnego wydruku automatycznego!

 

Zalety drukarki z automatycznym drukiem dwustronnym

Opcja automatycznego druku dwustronnego w zasadzie nie generuje żadnych wad. Drukarka z funkcją duplex posiada wiele zalet, z których użytkownicy często nie zdają sobie sprawy.

  • Oszczędność finansowa – drukarka duplex laserowa lub atramentowa zazwyczaj bywa droższa – o około 300 zł – od modelu pozbawionego tej funkcji. Jednak już po krótkim czasie użytkowania ta różnica zwraca się z nawiązką. Jeśli drukujesz dużo to równie dużo zużywasz papieru, który trzeba przecież kupić. Zakładając, że za jedną ryzę papieru zapłacisz około 20 złotych – a miesięcznie zadrukowujesz około 10 ryz – musisz wydać 200 złotych na sam papier. Drukując dwustronnie potrzebujesz połowy mniej kartek, więc w kieszeni zostanie Ci aż 100 złotych – co w przeciągu roku daje 1200 złotych oszczędności! Mniejsza ilość zadrukowanych kartek to również mniejsze wydatki na niezbędne do przechowywania dokumentów organizery.
  • Oszczędność przestrzeni – wszystkie wydrukowane dokumenty muszą znaleźć swoje miejsce. Zazwyczaj przechowuje się je w teczkach, segregatorach, w regałach lub szafach. Drukując dwustronnie zmniejszasz fizycznie ilość kartek papieru aż o połowę – odzyskując ½ zajmowanej przestrzeni.
  • Oszczędność czasu – drukarka z duplexem i Wi-Fi zdecydowanie skróci czas Twojej pracy i zwiększy jej komfort. Ręczne drukowanie dwustronne jest niezwykle czasochłonne i wymaga dużo cierpliwości i uwagi, by w prawidłowy sposób odwrócić kartkę.
  • Dbałość o ekologię – wyprodukowanie papieru wiąże się nie tylko z wycinaniem drzew – które walczą o czyste powietrze i mają zbawienny wpływ na łagodzenie zmian klimatu – ale również z dużym śladem węglowym i koniecznością zużycia ogromnych ilości energii oraz wody. Drukując dwustronnie stajesz po stronie środowiska!

 

Na co zwrócić szczególna uwagę podczas zakupu drukarki z drukiem dwustronnym

Jeżeli drukujesz dużo i często, np. w celach zawodowych z pewnością zależy Ci na szybkim i wydajnym urządzeniu. Podczas zakupu warto dokładnie przyjrzeć się wydajności zalecanej przez producenta danego modelu – to ilość stron, jaką drukarka jest w stanie zadrukować w ciągu miesiąca. Zaawansowane urządzenia poradzą sobie z nakładem do kilkuset tysięcy stron na miesiąc a tańsze do zaledwie kilku tysięcy. Przed zakupem należy się dobrze zastanowić na jaki wariant postawić, żeby później nie żałować i nie narzekać na zbyt słabą wydajność drukarki.

 

Drukarka duplex laserowa lub atramentowa jest szczególnie polecana osobom, które wykonują wiele wydruków naraz i chcą, by odbywało się to w możliwie jak najkrótszym czasie. Urządzenie z funkcją automatycznego drukowania dwustronnego z jednej strony pozwoli Ci zaoszczędzić dużą ilość czasu oraz pieniędzy, a z drugiej umożliwi rozwiązanie męczącego problemu związanego z myśleniem o tym, jak obrócić kartę papieru, by wydruk na drugiej stronie wyszedł w dobrym kierunku. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące drukarki z funkcją duplex zapraszamy do kontaktu. Ekipa Hanzo jest gotowa, by Ci pomóc.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium