Dyski HDD - duża pojemność w dobrej cenie.

Dyski twarde to jedne z kluczowych podzespołów naszego komputera. Bez niego nie moglibyśmy zainstalować systemu operacyjnego oraz programów, które służą do obsługi komputera na co dzień. Potrzebne są także do przechowywania danych, dokumentów, zdjęć czy np. filmów.

Pomimo popularności nowoczesnych dysków SSD, nadal wielu użytkowników komputerów mobilnych i stacjonarnych korzysta z klasycznych dysków twardych z obrotowym talerzem. Posiadacze tych ostatnich cenią je za bardzo dużą pojemność oraz niską cenę.

Dysk ma wpływ na sprawność działania i czas uruchamiania laptopów i komputerów stacjonarnych. Dlatego też warto dobrze przyjrzeć się jaki ma typ interfejsu i jaką prędkość obrotową. Prędkość obrotowa w dysku twardym to przydatna informacja, która pozwoli nam zdecydować czy warto wymienić wolniejszy model dysku na szybszy. 

Kiedy szukać nowego dysku twardego? Gdy w komputerze zaczyna brakować wolnej przestrzeni, lub gdy stary zostanie uszkodzony. Polecamy ofertę dysków twardych w naszym sklepie. Znajdziecie modele różniące się między sobą pod względem wymiarów, typu interfejsu oraz parametrów. Z pewnością każdy znajdzie odpowiedni model dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Kilka informacji o dysku HDD

Dyski HDD popularnie nazywane są też dyskami twardymi (ang. Hard Disc Drive). Słowo „twardy” w nazwie to wynik zastosowania w nim twardego podłoża dla nośnika. To tradycyjne rozwiązanie nadal jest popularne pomimo tego, że na rynku obserwujemy szybką ekspansję napędów półprzewodnikowych. Dyski HDD stanowią jedną z podstawowych pamięci masowych, jakie montuje się w komputerach.

Ich historia sięga połowy XX wieku. Słynna amerykańska firma IBM, skonstruowała pierwsze takie urządzenie w 1956 roku. RAMAC 350 miał następujące parametry: 24 cale średnicy, a więc zajmował cały pokój oraz imponującą jak na tamte czasy pojemność 5 MB. Dopiero w roku 1980 pojawiły się dyski, które znamy z obecnych komputerów a ich producentem była firma Seagate. Pierwszy taki model to ST-506 w rozmiarze 5,25” i pojemność 5 MB.

Budowa dysku HDD

Dyski HDD mają bardzo charakterystyczną budowę, przez co nazywane są także nośnikami magnetycznymi lub talerzowymi. Głównym elementem konstrukcji jest bowiem wirujący dysk (talerz) bądź zespół dysków, które zainstalowane są na wspólnej osi napędzanej niewielkim silnikiem elektrycznym znajdującym się w hermetycznej obudowie. Każdy element wytworzony jest ze stopu aluminium. Ich wypolerowana powierzchnia pokryta jest bardzo cienką powłoką nośnika magnetycznego o grubości najczęściej kilku mikrometrów. Na każdym talerzu umieszczone są dwie głowice: jedna z nich służy tylko do zapisu danych a druga wyłącznie do odczytu.  

Każda głowica umieszczona jest na elastycznym ramieniu pozycjonującym (tzw. pozycjoner). To one zapewniają im właściwe ułożenie przy wciąż obracających się dyskach. Pracą całego tego układu steruje mechanizm wykorzystujący cewkę (ang. voice coil) wzorowaną na układach magnetodynamicznych wykorzystywanych w głośnikach. Cewka osadzona w polu magnetycznym zajmuje pozycję, którą wymusza na niej przepływający prąd.

Dzięki takiemu mechanizmowi praca dysków HDD jest bardzo szybka i precyzyjna - mniej niż 1 milisekunda, to czas przejścia pomiędzy różnymi ścieżkami.

Standardowy dysk HDD składa się z dwóch lub trzech dwustronnych talerzy, na których gromadzone są dane zapisywane w formie ścieżek i sektorów. Na ścieżkę składają się informacje zawarte w koncentrycznym okręgu na talerzu dysku. Okrąg zaś dzieli się na wspomniane już sektory. Każdy z nich ma wielkość 512 bajtów.

Zapamiętaj: dysk twardy to rodzaj pamięci masowej, nieulotnej w której do przechowywania danych wykorzystuje się nośnik magnetyczny. 

 

Zalety i wady dysków twardych HDD

Oto korzyści dla których warto wybrać taki rodzaj dysku:

POJEMNOŚĆ! Duża pojemność! Zdecydowanie jest to największa zaleta dysków tego typu. Każdy kto potrzebuje ogromnej przestrzeni dyskowej na pliki dużego formatu z pewnością docenia i doceni jego możliwości przechowywania. Taki nośnik to świetna baza danych. Z roku na rok pliki robią się większe. Najprostszym przykładem są zdjęcia, których wielkość wzrasta, nawet jeśli robione są tylko smartfonem.

CENA! W tej kategorii dyski HDD wygrywają. Jeśli porównamy dysk HDD i SSD o podobnej pojemności, to ten pierwszy zawsze będzie tańszy.

POWSZECHNA DOSTĘPNOŚĆ.

Należy wspomnieć także o wadach dysków twardych HDD. Jak wiadomo są to nośniki bazujące na starszej technologii. Z tego względu nie są to urządzenia, które pracują najciszej. Ponadto mają tendencję do nagrzewania i przegrzewania, więc trzeba dbać o odpowiedni układ chłodzenia jeśli zdecydujemy się na taki wybór. Dodatkowo ze względu na swoją specyficzną konstrukcję nie są odporne na wstrząsy, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Trzeba dbać o nie zdecydowanie bardziej niż o dyski SSD. Poza tym w porównaniu do dysków SSD cechują się wysokim poborem energii. Ze względu na wolniejszą pracę niż dyski półprzewodnikowe dla niektórych użytkowników  lepiej sprawdzą się jako przestrzeń do przechowywania danych niż do instalowania na nich systemu operacyjnego.

Co to jest prędkość obrotowa dysku?

Prędkość obrotowa dysku twardego wyraża się w liczbie obrotów na minutę (obr./min) lub też można spotkać się z angielską formą tego zapisu – RPM. Jest to wartość, która określa jak szybko pracuje talerzowy dysk twardy. Im jest ona wyższa, tym lepiej, ponieważ oznacza, że dysk pracuje wydajniej. Szybciej odczytuje i zapisuje pliki. To bardzo waży parametr, który powinniśmy brać pod uwagę wybierając konkretny model.

W Hanzo.com.pl znajdziecie dyski, które oferują dwie prędkości obrotowe:

5400 obr. /min, które stosowane są zazwyczaj w tańszych urządzeniach mobilnych,

7200 obr. /min, które stosuje się w wielu modelach laptopów i komputerów stacjonarnych.

Chcąc uzyskać informację na temat prędkości obrotowej dysku twardego powinniśmy sprawdzić jego etykietę, na której powinna być podana wartość RPM (revolutions per minute), wyszukać informację w wyszukiwarce Google lub poszukać w zakładce Menadżer urządzeń.

 

Jak wybrać odpowiedni model dysku HDD?

Format i interfejs dysku HDD

Pierwsza kwestia to wybór odpowiedniego formatu dysku, tak by pasował do naszego komputera lub laptopa. Na rynku dostępne są dwa typy dysków HDD – 3,5 i 2,5 cala. Pierwsze z nich montowane są w komputerach stacjonarnych. Cechują się niezłą wytrzymałością mechaniczną i dosyć sporą budową, pasującą do standardowych przestrzeni znajdujących się w komputerach.

Dyski HDD 2,5 cala są mniejsze i bardziej uniwersalne, dlatego też znajdują zastosowanie w PC oraz laptopach. Zapewniają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Przed zakupem wart sprawdzić na jaki dysk mamy miejsce w naszym komputerze. Warto wiedzieć, że niektóre z nich pozwalają na zamontowanie dwóch dysków w obu formatach.

Interfejs dysku powinien być dopasowany do płyty głównej w komputerze, do którego chcemy dokupić nowy element. Instalacja dysków HDD odbywa się najczęściej za pomocą złącza SATA III, ale w sklepach można znaleźć także inne rozwiązania, dlatego należy sprawdzić to wcześniej.

Pojemność dysków HDD

Pojemność to najważniejszy parametr dysków twardych wewnętrznych. Każdy powinien indywidualnie dobrać odpowiednią jej ilość w zależności od potrzeb. Użytkownicy, którzy wybierają sprzęt do codziennego użytku z pewnością będą potrzebowali nieco mniej miejsca na dysku niż profesjonalni gracze, którzy na co dzień grają w produkcje typu AAA.

W naszej ofercie znajdziecie dyski HDD w pojemności od 500 GB, do nawet 16 TB. Te ostatnie wybierane są przez graczy oraz profesjonalistów, którzy na co dzień pracują na programach do obróbki multimediów. Ich cena w stosunku do pojemności jest dosyć niska, więc raczej nie będzie miała znaczącego wpływu na wybór konkretnego modelu.

Dla kogo dysk twardy HDD?

Dysk twardy HDD ma wielu zwolenników. Najważniejszą kwestią przemawiającą za wyborem tego nośnika jest koszt jego zakupu. Dyski HDD oferują rewelacyjny stosunek ceny do pojemności. Dla osób, które lubią przechowywać zdjęcia, muzykę lub filmy zakup dysku HDD to dobre rozwiązanie. Nośniki HDD polecane są ludziom pracującym z programami graficznymi, twórcom video i wszystkim tym, którym potrzebna jest duża ilość miejsca do zapisu danych.

Dobrym rozwiązaniem są dyski HDD zewnętrzne, które podłączamy do komputera za pomocą łącza USB. Wówczas taki dysk będzie mógł służyć jako mobilny magazyn naszych danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy przenosić dokumenty z domu do pracy, czy na uczelnię lub przechowywać zapisane dane z najnowszych rozgrywek. W tym wypadku także przed zakupem powinniśmy przeprowadzić analizę parametrów, by wybrać odpowiedni dysk.

Do najpopularniejszych producentów dysków HDD zaliczamy takie firmy jak: ADATA, Seagate, Toshiba oraz Western Digital.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium