Karty microSD różne pojemności - dobierz kartę do swoich potrzeb

Karty pamięci microSD to zdecydowanie mniejsze odpowiedniki kart pamięci SD, o wymiarach 11 x 15 x 1 mm i wadze 0,25g. Stworzone zostały dla niewielkich urządzeń, takich jak smartfony, tablety czy aparaty fotograficzne.  

Mimo swoich kompaktowych rozmiarów mogą pomieścić naprawdę sporo danych. W sklepie Hanzo oferujemy karty microSD od 8 GB aż do 512 GB. Mając tak duże pojemności mogą konkurować nawet z dyskami twardymi. Wśród producentów warto wyróżnić takie popularne i niezawodne marki jak Kingston, SanDisk oraz Samsung.

Jaka karta: microSD, microSDHC, czy micro SDXC?

Aby łatwiej było rozpoznać jaką ilość pamięci oferuje karta microSD stworzone zostały pewne oznaczenia. To one wskazują jaką maksymalną pojemność oferuje dany typ karty. Sprawdźmy zatem jak to wygląda:

- microSD – oznacza, że ten typ karty oferuje pojemność nie przekraczającą 2 GB,

- microSDHC – karta z takim oznaczeniem oferuje pojemność od 4 do 32 GB,

- microSDXC – kupując taką kartę możemy oczekiwać pojemności od 64 GB nawet do 2 TB.

Wybierając konkretny model upewnij się, że urządzenie, które posiadasz obsługuje dany typ karty. 

Aby móc korzystać z kart microSD w urządzeniach z czytnikiem kart SD, można dokupić do nich specjalny adapter.

Oznaczenie na kartach microSD

Karty microSD oprócz maksymalnej pojemności, różnią się także innymi parametrami. Dowiedzmy się zatem jakie inne oznaczenia definiujące ich cechy, można spotkać na nośnikach flash.

Karty microSD dzielą się ze względu klasy prędkości. Jest to ważne kryterium, które mówi o tym, jak szybko końcowe urządzenie będzie odczytywać i zapisywać dane na nośniku flash. Na ich oznaczenie istnieje kilka sposobów. Przede wszystkim korzysta się z cyfr. W tym wypadku 10 oznacza najwyższą klasę szybkości a 1 najniższą. Na kartach, które korzystają z magistrali UHS, czyli Ultra High Speed , będzie z kolei widniało oznaczenie: UHS i cyfra klasy prędkości.

Jakie klasy prędkości kart microSD wyróżniamy:

  • Klasa prędkości minimalnej zapisu UHS. Np. oznaczenie U1 oznacza prędkość nie mniejszą niż 10 MB/s, a U2 co najmniej 20 MB/s.
  • Klasa prędkości minimalnej odczytu UHS (I-III). Jeśli będzie sam znak UHS, to oznacza, że maksymalny odczyt wynosi 25 MB/s. Karty microSD o klasie UHS-II (do 312 MB/s) oraz UHS-III (do 624 MB/s, co sprawia, że są odpowiednie do nagrań wideo w jakości 4K) mają po 2 rzędy pinów.
  • Klasa prędkości zapisu wideo (V). Mówi ona albo o maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości filmu, albo jeśli mamy przy literze V także liczbę, to o minimalnej prędkość zapisu w MB/s.
  • Klasa prędkości obsługi aplikacji. Oznacza się ją liczbą A1 lub A2 i mówi nam o liczbie obsługiwanych operacji wejścia i wyjścia w ciągu jednej sekundy:

- Karty A1 (500 / 1500 IOPS) - 500 operacji wejścia i wyjścia przy zapisie w ciągu sekundy, 1500 operacji wejścia i wyjścia przy odczycie w ciągu sekundy.

- Karty A2 (2000 / 4000 IOPS).

Jakie są zalety kart microSD?

Karty pamięci microSD cechują się sporą pojemnością i mimo niewielkich rozmiarów, także wysoką odpornością na wstrząsy i upadki. Dzięki temu, że podobnie jak dyski SSD, wykonane są w technologii flash, nie posiadają żadnych ruchomych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Są więc odpowiednimi akcesoriami do takich przenośnych urządzeń jak nowoczesne smartfony, tablety czy aparaty. Niektóre karty microSD mogą być odporne na zalanie lub zmieniającą się temperaturę otoczenia.

Mamy nadzieję, że w bogatej ofercie sklepu Hanzo znajdziesz dla siebie odpowiedni model karty microSD.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium