Procesor

Wybór właściwego laptopa nie jest prosty i wymaga czasu oraz porządnej analizy potrzeb użytkownika. Odpowiedni komputer powinien cechować się doskonałą kompatybilnością wszystkich podzespołów – dlatego przed zakupem należy zawsze dokładnie zapoznać się z dostępną specyfikacją każdego laptopa. Jednym z jej kluczowych elementów będzie procesor. Można powiedzieć, że procesory w laptopach pełnią funkcję mózgu. To jedne z części, które odpowiadają za pracę wszystkich podzespołów, wysoką wydajność urządzenia oraz płynność jego działania. Bez procesora notebook nie byłby w stanie przeprowadzić jakiegokolwiek procesu. CPU jest nazywany sekwencyjnym urządzeniem cyfrowym. Jego praca opiera się na pobieraniu danych z pamięci, interpretowaniu ich we właściwy sposób oraz wykonywaniu wszystkich poleceń.

Jeżeli planujesz zakupy, w Hanzo z pewnością znajdziesz to czego szukasz. Oferta sklepu zapewnia szeroką gamę procesorów, spełniających najwyższe oczekiwania użytkowników. Jeśli nie wiesz jaki procesor do laptopa będzie najlepszy dla Ciebie, pomożemy Ci w wyborze. Pamiętaj, że CPU to jeden z ważniejszych – jak nie najważniejszy – element w Twoim notebooku, dlatego dokonując zakupu postaw na profesjonalizm i rzetelność jaką oferuje sklep Hanzo.

 

Apple MacBook Pro M1 Pro 16GB 512 Mac OS Space Gray Apple MacBook Pro M1 Pro 16GB 512 Mac OS Space Gray
Producent: Apple
Cena: 9 706,00 zł
zobacz więcej
ASUS D515DA-R3-3250U 15.6" 8GB 256GB DOS- Szary ASUS D515DA-R3-3250U 15.6" 8GB 256GB DOS- Szary
Producent: ASUS
Cena: 1 329,00 zł
zobacz więcej
ASUS VivoBook 14 X413EA- i3-1115G4 14" 8GB 512GB DOS ASUS VivoBook 14 X413EA- i3-1115G4 14" 8GB 512GB DOS
Producent: ASUS
Cena: 2 215,00 zł
zobacz więcej

 

Jaki procesor do laptopa będzie najlepszy – określenie swoich potrzeb

Najważniejsze, by zdefiniować przeznaczenie swojego przyszłego komputera. To, jaki procesor w laptopie powinien się znaleźć jest w głównej mierze zależne od tego, jakie dany użytkownik ma potrzeby. Notebook do pracy biurowej, przeglądania zdjęć czy odrabiania lekcji na pewno nie będzie musiał być tak wydajny jak sprzęt do grania – który wymaga najlepszych parametrów, by pozwolić na komfortowy relaks, dobrą jakość obrazu oraz płynne działanie.

Z drugiej strony zawsze warto mieć na uwadze, że laptop nie jest urządzeniem, które kupuje się często. Dobrze jest przewidzieć, w jaki sposób komputer może być użytkowany za jakiś czas. To, że teraz nastolatek używa go jedynie do odrabiania lekcji, nie znaczy, że za rok nie odkryje w sobie pasji do tworzenia skomplikowanych grafik – a do tego będzie potrzebował znacznie wydajniejszej maszyny. Bywa, że w konstrukcji jaką jest laptop procesor jest elementem stałym – nie da się go wymienić na lepszy model. Dzieje się tak gdy CPU jest połączony na stałe z płytą główną. Dlatego zakup notebooka to inwestycja na lata. Należy podejść do niej z rozwagą i nie dać się ponieść emocjom.

 

Procesory w laptopach – przeznaczenie

Procesor – central processing unit, w skrócie CPU – to mózg każdego komputera. By kupić wydajny laptop procesor musi być kompatybilny z resztą podzespołów. Tylko wtedy zostanie osiągnięta pełna symbioza i użytkownik odczuje czym są prawdziwe możliwości dobrego sprzętu. Umiejscowiony w laptopie procesor przetwarza całość zawartych w komputerze danych.

W każdym urządzeniu typu notebook znajduje się procesor. To sekwencyjne urządzenie cyfrowe, pobierające dane z pamięci operacyjnej by je zinterpretować a następnie wykonać w formie rozkazu. Mówiąc inaczej procesor jest odpowiedzialny za przekształcanie sygnału cyfrowego na konkretne działania. Dostarczone informacje zostają poddane logicznym analizom i arytmetycznym obliczeniom a następnie wysłane do pamięci laptopa. Procesor – przeprowadzając aktualne czynności – korzysta z pamięci podręcznej.

 

Procesory w laptopach – budowa

Procesor jest małym urządzeniem, do zbudowania którego niezbędny jest krzem, miedź i aluminium. CPU zwykle wykonuje się jako zamknięte w hermetycznej obudowie układy scalone. Ich sercem jest monokryształ krzemu – to na nim znajdują się warstwy z półprzewodników. Z miedzi i aluminium wykonane są obwody procesora, układy sterujące, jednostka arytmetyczna i zespół rejestrów. To elementy odpowiedzialne za przetwarzanie danych we właściwej kolejności.

CPU zazwyczaj posiada kształt niewielkiego kwadratu. Procesor z jednej strony ma blaszkę – często widnieje na niej logo producenta – a z drugiej bardzo charakterystyczne sterczące i gęsto ulokowane metalowe kolce, które służą do wprowadzenia go i przytwierdzenia do płyty głównej. Niezbędne do pracy procesora jest wydajne chłodzenie. Dlatego, wymieniając CPU nie możemy zapomnieć o wymianie chłodzenia na takie, które sprosta sile nowego procesora.

 

Jaki procesor do laptopa wybrać – rodzaje procesorów

Podczas zakupu notebooka procesor będzie jednym z pierwszych podzespołów wymienionych w udostępnionej w sklepie specyfikacji. Jakiego procesora w laptopie szukać? Do wyboru jest dwóch producentów – Intel oraz AMD. Jednak marka nie jest jedynym wyborem na jaki użytkownik musi się zdecydować. Firmy proponują po kilka serii CPU, różniących się od siebie parametrami technicznymi – każdy procesor ma inne przeznaczenie.

W urządzeniach typu laptop procesor musi być dobrany zgodnie z przeznaczeniem danego komputera. Zarówno Intel jak i AMD posiadają bogatą ofertę CPU pochodzących z różnych segmentów wydajnościowych. W zależności od kupionego notebooka procesor może mieć inny rodzaj układu. Warto poznać rodziny procesorów, by móc odpowiedzieć na pytanie jaki procesor do laptopa wybrać.

 

Procesory w laptopach – oznaczenia

By posiąść wiedzę na temat tego jaki procesor w laptopie został użyty należy umieć rozpoznać poszczególne fragmenty jego oznaczenia oraz wiedzieć co oznaczają.

Oznaczenia procesorów Intel na przykładzie: Intel Core i7 8750H

  • Core – to nazwa rodziny procesorów. Zaliczają się do nich: Core, Celeron, Pentium i Xeon.
  • i7 – oznacza typ procesora.
  • Pierwsza cyfra (w tym wypadku jest to 8) – określa generację procesora.
  • Następne trzy cyfry (w tym wypadku są to 750) – to oznaczenie segmentu wydajnościowego procesora. Im są większe tym lepiej.
  • Litera na końcu (w tym wypadku jest to H) – określa segment oraz dodatkowe cechy CPU.

Oznaczenia procesorów AMD są analogiczne do CPU firmy Intel. Czyli pierwsza cyfra po numerze oznaczającym typ procesora wskazuje na generacji CPU, a cała reszta liczb mówi o jego wydajności. Litera na końcu wskazuje na dodatkowe cechy procesora.

 

Na jaki procesor do laptopa postawić – oznaczenie segmentu i dodatkowych cech CPU

Podczas wyboru laptopa procesor jest dokładnie opisany. Jednak oprócz cyfr sugerujących generację, numer serii oraz wydajność dobrze wiedzieć co definiuje litera, która często pojawia się na samym końcu takiego oznaczenia.

Procesory w laptopach – Intel:

  • Core numerH/HK – to procesory odpowiednie dla wydajnych laptopów przeznaczonych do grania i pracy na wymagających programach, np. graficznych. Pozwalają na zdecydowanie większe osiągi dzięki pełnej liczbie rdzeni i wyższemu taktowaniu. Niestety, imponująca specyfika to wyższy pobór energii i duża ilość generowanego ciepła. Taki CPU na pewno lepiej spisze się w większym gabarytowo laptopie. Przykład: Intel Core i7 8750H.
  • Core numerU – Najczęściej są używane w niewielkich i lekkich laptopach ze względu na brak potrzeby mocno rozbudowanego chłodzenia do wydajnej pracy. Te procesory charakteryzują się mniejszą liczbą rdzeni, obniżonym taktowaniem oraz niedużym zapotrzebowaniem na energie elektryczną. Przykład: Intel Core i5 3317U
  • Core numerY – to procesory przeznaczone dla najmniejszych laptopów, które posiadają pasywne lub zupełnie bezgłośne systemy chłodzenia. Ich pomór energii elektrycznej określa się jako bardzo niski. Przykład: Intel Pentium Gold 4425Y.
  • Xeon E-numerM – to wydajne procesory a ich przeznaczenie jest podobne do tego oferowanego przez modele H/HK. Różnią się oferowanym dodatkowo rozszerzeniem przydatnym dla specjalistów doceniających, między innymi wsparcie dla technologii Intel vPro czy korekcję błędów pamięci ECC. Przykład: Intel Xeon E-2276M.
  • Celeron i Pentium N – te procesory doskonale sprawdzają się w laptopach o podstawowych funkcjach i niewielkiej wydajności. Będą dobrym wyborem dla użytkowników, którzy poszukują CPU do ekonomicznej, mniej wymagającej pracy. Ich największą zaletą jest mały pobór energii elektrycznej i cena. Przykład: Przykład: Intel Celeron N4500 i Intel Pentium Silver N5000.

Nazwy najczęściej stosowanych w notebookach procesorów firmy Intel kończą się właśnie tymi literami.

Procesory w laptopach – AMD:

  • Ryzen numerH/HS/HX – to najwydajniejsze procesory idealne do laptopów przeznaczonych do grania i mobilnych stacji roboczych. Pozwalają na osiąganie zdecydowanie większych osiągów dzięki dużej liczbie rdzeni i wyższemu taktowaniu. Niestety imponująca specyfika to wyższy pobór energii i duża ilość generowanego ciepła. Wybierając ten procesor laptop musi dysponować rozbudowanym chłodzeniem. Przykład: AMD Ryzen 7 4800HS.
  • Ryzen numerU – jest procesorem dla mniej wymagających użytkowników. Nadaje się do niewielkich, cienkich i lekkich laptopów. Wyróżnia go niższe taktowanie. Pobiera mniejszą ilość energii elektrycznej więc bateria w urzadzeniu pracuje dłużej, niestety dzieje się to kosztem osiągów. Przykłąd: AMD Ryzen 7 4700U.
  • Ryzen Pro numerU – to niskonapięciowe procesory z dodatkowymi rozszerzeniami, doskonale spisujące się w laptopach biznesowych. Przykład: AMD Ryzen 5 Pro 4650U.
  • Athlon – wydajność tych procesorów można określić jako podstawową. Cechują się niskim poborem mocy elektrycznej i sprawdzają w mało wymagających zastosowaniach. Są przeznaczone do kompaktowych laptopów. Przykład: AMD Athlon 3000G.

Nazwy najczęściej stosowanych w notebookach procesorów firmy AMD kończą się właśnie tymi literami.

 

Jaki procesor do laptopa wybrać – na co zwrócić szczególną uwagę

To, jaki procesor w laptopie powinien się znaleźć jest uzależnione od wymagań danego użytkownika. Wybierając laptop dobrze zwrócić uwagę na specyfikację techniczną CPU, przede wszystkim:

  • generację procesora – nowe modele zazwyczaj oferują większą ilość rdzeni, lepszą funkcjonalność, wydajniejszy układ graficzny, dobrą efektywność energetyczną i bazują na nowszej architekturze,
  • typ procesora – to na jaki procesor w laptopie użytkownik powinien postawić wiąże się ściśle z zastosowaniem samego komputera. Jeśli poszukiwane jest urządzenie do pracy biurowej, niewielkie i lekkie, które jest w stanie długo pracować bez podłączenia do gniazda elektrycznego – najlepszym rozwiązaniem będzie konstrukcja wyposażona w niskonapięciową jednostkę. Z kolei mocny laptop do gier będzie potrzebował zdecydowanie bardziej wydajnego procesora, który charakteryzuje się dużym poborem energii i większą ilością generowanego ciepła,
  • ilość rdzeni i wątków – umieszczony w laptopie procesor posiada określoną liczbę rdzeni i wątków. To właśnie te elementy są kluczowe dla wydajności CPU. Słabsze procesory posiadają zazwyczaj dwa rdzenie i cztery wątki, lepsze cechują się czterema rdzeniami i ośmioma wątkami, a najlepsze i najmocniejsze dysponują procesorami ośmiordzeniowymi z szesnastoma wątkami. Warto wiedzieć, że im wyższa seria CPU tym więcej rdzeni i wątków proponuje,
  • zintegrowany układ graficzny – zintegrowana grafika to cecha niemal wszystkich mobilnych procesorów. W urządzeniach typu notebook procesor ze zintegrowanym układem graficznym sprawdzi się doskonale do obsługiwania multimediów a nawet grania w niezbyt wymagające gry. Ultra wydajne laptopy, które sprostają najbardziej wymagającym na rynku tytułom będą wymagały zastosowania mobilnej karty graficznej, posiadającej zdecydowanie lepsze osiągi,
  • TDP – dobrze by procesory w laptopach nie zjadały dużej ilości energii. Współczynnik TDP jest ważnym elementem, szczególnie w przypadku procesorów mobilnych. Pozwala na określenie poboru mocy oraz ilości generowanego ciepła – co wpływa na czas pracy baterii i typ zastosowanego chłodzenia. Wyższe TDP jest oznaką lepszej wydajności, z kolei niższe sugeruje dłuższą pracę baterii przy cichym działaniu chłodzenia. Nowoczesne procesory pozwalają na konfigurację tego współczynnika. Oznacza się go wtedy jako cTDP. Dzięki temu można dostosować parametry jednostki do konstrukcji danego laptopa,
  • możliwość podkręcenia – na jaki procesor do laptopa warto postawić by można było w przyszłości go podkręcić i zwiększyć wydajność? Jedynie ten z odblokowanym mnożnikiem dają taką szansę,
  • taktowanie rdzenia – pozwala dowiedzieć się o tym, jaką ilość operacji procesor jest w stanie wykonać w przeciągu jednej sekundy. Im większe taktowanie, tym większa wydajność procesora,
  • pamięć podręczna – to bufor danych pomiędzy pamięcią RAM i procesorem. Pojawia się w trzech poziomach: L1 (wystarczający do zadań biurowych), L2 i L3 (zapewni płynność w grach i profesjonalnych zastosowaniach). Im większa ilość pamięci podręcznej, tym lepsza wydajność procesora,
  • proces litograficzny – przekazuje informacje o wydajności oraz energooszczędności układu scalonego. Im jego wartość jest większa, tym lepsze osiągi układu scalonego.

 

Hanzo to nie tylko sklep, w którym możesz kupić najlepsze produkty wiodących producentów. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek pytań niesiemy również pomoc przy wyborze odpowiedniego dla Ciebie sprzętu. Dlatego jeśli nie wiesz jaki procesor w Twoim laptopie sprawdzi się najlepiej zadzwoń lub napisz do nas! Nasi eksperci rozwieją każdą wątpliwość i zasugerują wybór idealnie dopasowanego do Twoich indywidualnych potrzeb procesora.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium