Materiały eksploatacyjne

Brother BT5000C Cyan Brother BT5000C Cyan
Producent: Brother
Cena: 25,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother BT5000M Magenta Brother BT5000M Magenta
Producent: Brother
Cena: 25,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother BT5000Y Yellow Brother BT5000Y Yellow
Producent: Brother
Cena: 25,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother BT6000BK Black Brother BT6000BK Black
Producent: Brother
Cena: 33,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother LC229XL Black Brother LC229XL Black
Producent: Brother
Cena: 131,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother LC525XLC Cyan Brother LC525XLC Cyan
Producent: Brother
Cena: 30,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother LC525XLM Brother LC525XLM
Producent: Brother
Cena: 30,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother LC525XLY Yellow Brother LC525XLY Yellow
Producent: Brother
Cena: 30,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-1030 Black Brother TN-1030 Black
Producent: Brother
Cena: 167,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-1090 Black Brother TN-1090 Black
Producent: Brother
Cena: 84,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson  EcoTank 101 Yellow C13T03V44A Epson EcoTank 101 Yellow C13T03V44A
Producent: Epson
Cena: 31,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson  EcoTank 103 Yellow C13T00S44A Epson EcoTank 103 Yellow C13T00S44A
Producent: Epson
Cena: 25,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson 110 Black C13T03P14A Epson 110 Black C13T03P14A
Producent: Epson
Cena: 68,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson 112 Black C13T06C14A Epson 112 Black C13T06C14A
Producent: Epson
Cena: 68,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson 112 Cyan C13T06C24A Epson 112 Cyan C13T06C24A
Producent: Epson
Cena: 55,00 zł
szt.
zobacz więcej

Tusze i tonery, które wystarczą na dłużej – materiały eksploatacyjne do drukarek

Najczęściej wymianie podlegają właśnie tusze i tonery w drukarkach, co jest naturalnym następstwem użytkowania urządzeń. W naszym sklepie znajdziesz zarówno czarne, jak i kolorowe zamienniki, do takich popularnych marek jak HP czy Brother. Przed zakupem koniecznie upewnij się, czytając specyfikację produktu, czy będzie pasował do Twojego urządzenia.

Materiały eksploatacyjne

Aby urządzenie drukujące mogło pracować prawidłowo potrzebne są odpowiednio dobrane materiały eksploatacyjne. Bardzo ważne jest, by były one kompatybilne z modelem drukarki laserowej lub atramentowej, którą posiadamy. Spora ilość produktów dostępnych w ofercie rynkowej nie powinna odstraszać, ponieważ znalezienie właściwych produktów nie jest trudnym zadaniem. Dobre materiały eksploatacyjne gwarantują najwyższą jakość i trwałość wydruków, bogatych w szczegóły i odpowiednio nasyconych kolorami.

Rodzaj materiałów eksploatacyjnych dostępnych w sklepie Hanzo

Materiały eksploatacyjne to elementy, które zużywają się bądź mija termin ich ważności w czasie użytkowania urządzenia. Dotyczy to zarówno drukarek atramentowych jak i laserowych. W każdym przypadku wymiana materiałów eksploatacyjnych prędzej czy później będzie konieczna. Różnica dotyczy tylko elementów, które trzeba będzie wymieniać lub uzupełniać.

Hanzo w swojej ofercie posiada przede wszystkim oryginalne materiały eksploatacyjne, które gwarantują najlepszą jakość wydruków. W drukarkach atramentowych i laserowych są pewne elementy, które w trakcie pracy urządzenia trzeba wymieniać. Oto one:

- Tusza atramentowy – jest to materiał eksploatacyjny dla drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych. To specjalnym pojemnik zawierający atrament, który w niektórych modelach może być połączony z głowicą drukującą.

- Głowica drukująca - istotnym elementem drukarki atramentowej jest głowica drukująca. To element odpowiedzialny za nanoszenie wydruku na nośnik. Może stanowić oddzielny produkt lub być połączona z tuszem atramentowym.

- Butelki z atramentem – w najnowszych modelach drukarek producenci stosują zamiast wkładów atramentowych, butelki z atramentem. Butelki z odpowiednim płynem umożliwiają łatwe uzupełnianie pojemników wbudowanych w urządzeniach. Takie rozwiązanie zastosowane po raz pierwszy przez firmę Epson, gwarantuje niskie koszty druku i wysoką wydajność.

Najważniejszą zasadą jest przechowywanie butelek z atramentem w bezpiecznym i zacienionym miejscu bez dostępu do światła.

- Bęben - to element sprzętu drukującego, który ma za zadanie przeniesienie tonera na powierzchnię papieru. W niektórych modelach wbudowany jest na stałe, w innych jest częścią wymienną, a czasami uzupełnieniem wkładu drukującego. Bęben wytwarza ładunek elektryczny, która pozwala wałkom przenosić toner na bęben światłoczuły. Następnie ciśnienie i temperatura sprawiają, że toner przytwierdza się do papieru.

- Toner - materiał eksploatacyjny dla drukarek urządzeń wielofunkcyjnych laserowych  oraz kserokopiarek

Materiały eksploatacyjne kompatybilne z drukarką? Jak wybrać odpowiedni model?

Rozpoczynając poszukiwania materiałów eksploatacyjnych, przede wszystkim należy ustalić model drukarki. Nie każdy tusz czy toner znaleziony w Internecie, będzie pasował do konkretnego sprzętu. By odnaleźć informację o nazwie modelu wystarczy obejrzeć dokładnie drukarkę, ponieważ firmy umieszczają je na boku, na górze lub spodzie sprzętu. Zazwyczaj opis modelu to nazwa firmy, a następnie kombinacja liter i cyfr. Kolejny wybór dotyczy rodzaju materiałów eksploatacyjnych do druku monochromatycznego lub kolorowego, które zakupić można osobno oraz w zestawie.

Oryginalny tusz jest droższy – dlaczego?

Tusz oryginalny czy zamiennik – na to pytanie każdy użytkownik w końcu musi odpowiedzieć. Dylemat czy pozostać przy oryginalnej marce, czy też spróbować nieco obniżyć koszty eksploatacji drukarki dotyczy wielu osób. Wszyscy też zastanawiają się czym różni się oryginalny produkt od zamiennika w niższej cenie?

Cena końcowa oryginalnych tuszy zawiera w sobie koszty badań i testów, które zapewniają spełnianie odpowiednich standardów jakości. By tusz był trwały i nie zasychał producenci muszą przeprowadzać wiele kosztownych badań w tym kierunku, co przekłada się na cenę. Tym różni się właśnie oryginalny tusz od zamiennika, na co w pierwszej kolejności zwracają uwagę użytkownicy.

Warto zaznaczyć, że oryginalne produkty oraz ich tańsze zamienniki powstają bardzo często z tych samych składników. Dotyczy to jednak dobrych zamienników. Na rynku jest wiele produktów cechujących się słabą wydajnością i niską trwałością wydruku.

Co wybrać: zamiennik czy oryginalny tusz?

Oryginalne tusze zawsze będą nieco droższe. To niestety przekonuje wiele osób do wyboru tańszych produktów, które są też łatwo dostępne. Ich minusem jest jednak brak testów, które gwarantowałyby jakość wydruku. To powoduje, że Ci, którzy oczekują najlepszych wydruków nie będą ryzykować zakupu zamienników z niesprawdzonych źródeł. Poza tym ilość wydrukowanych kopii z jednego zamiennika jest mniejsza niż z oryginalnego wkładu.

Zamienników przede wszystkim nie powinno się używać w czasie obowiązywania umowy gwarancyjnej. W razie awarii urządzenia, producent może odmówić prawa do gwarancji. Używanie zamienników zamiast zalecanych oryginalnych tuszów jest w tym okresie błędem.

Jeśli urządzenie jest już po okresie gwarancyjnym a nie zależy Ci na wyjątkowej jakości wydruku, to można wybrać zamienniki, ale warto wówczas sięgać tylko po sprawdzone firmy, które mają pozytywne opinie użytkowników.

Podsumowując: ceny zamienników do drukarek są dla wielu bardzo atrakcyjne. Ich cena oznacza przede wszystkim niższą jakość przez co narażamy drukarkę na szereg uszkodzeń. Niesprawdzone materiały eksploatacyjne zwiększają prawdopodobieństwo zepsucia drukarki, a w interesie właściciela powinno być jak najdłuższe i bezawaryjne użytkowanie. Warto zatem dbać o możliwie najlepszą jakość materiałów eksploatacyjnych. Producenci zawsze zalecać będą używanie oryginalnych materiałów, ponieważ mają na uwadze zapewnienie maksymalnej żywotności urządzenia i maksymalnie najlepszych jakościowo wydruków.

Decydując się na zakup urządzenia drukującego musimy pamiętać o tym, że w trakcie użytkowania niezbędne będą odpowiednio dobrane materiały eksploatacyjne, które umożliwią jego prawidłową pracę. Nazwą tą określane są elementy czy też materiały, które w trakcie użytkowania zużywają się lub może zakończyć się ich termin przydatności. Częstym problemem dla użytkowników jest połączenie konkretnych materiałów eksploatacyjnych z różnymi typami drukarek bądź urządzeń wielofunkcyjnych. A ponieważ bardzo ważne jest, by były one kompatybilne z wybranym modelem drukarki laserowej lub atramentowej, którą posiadamy, musimy je więc rozróżniać. Zapraszamy was zatem do krótkiego przewodnika po materiałach eksploatacyjnych do różnych urządzeń drukujących.   

 

Urządzenia drukujące a wymiana materiałów eksploatacyjnych

Niezależnie od rodzaju drukarki, wymiana elementów eksploatacyjnych jest nieunikniona. Wraz z ilością wydrukowanych dokumentów zużywają się zarówno materiały jak i niektóre podzespoły i to zarówno w drukarkach atramentowych, jak i drukarkach laserowych czy igłowych. Różnić się będą w tym wypadku tylko elementy. W laserówkach co jakiś czas trzeba wymieniać toner, bęben ale także pas transferowy czy utrwalacz. W atramentówkach najczęściej kończą się wkłady z tuszem. W nowoczesnych systemach z butelkami taka wymiana polega zazwyczaj tylko na dolaniu odpowiedniego koloru atramentu do właściwego pojemnika w urządzeniu. Z kolei w drukarkach igłowych trzeba pamiętać o taśmach igłowych. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy element można bezpiecznie wymieniać w domu. Takim przykładem może być np. rolka pobierająca. Ten element, jeśli się na tym nie znamy, powinno się wymienić w serwisie, by nie zepsuć drukarki.

Warto dbać o wysoką jakość materiałów eksploatacyjnych. Ceny niektórych zamienników z pewnością są interesujące, ale ich jakość nie zawsze jest wysoka. Dobre materiały eksploatacyjne gwarantują trwałość wydruków, bogatych w szczegóły i odpowiednio nasyconych kolorami. Dobrze więc wybierać takie elementy, które są od sprawdzonych producentów i mają dobre opinie innych użytkowników. Dzięki temu oprócz ładnych wydruków, zapewnimy także długie i bezawaryjne działanie urządzeniom drukującym.

Hproduct=17754,17747,15303,17500,17787,17636

 

Jak zadbać o urządzenie drukujące?

Warto dbać o drukarkę podczas codziennej eksploatacji. Tylko wówczas będzie ona prawidłowo pracowała a jakość wydruków pozostanie na tym samym poziomie. Dobrą zasadą jest umieszczenie urządzenia w takim miejscu, by nie trzeba było jej ciągle przesuwać lub przenosić. Po drugie, warto znaleźć stanowisko, które nie będzie narażone na promienie słoneczne. Dobrym nawykiem jest regularne czyszczenie drukarki w tym także z kurzu i drobinek śmieci, które mogłyby spowodować usterkę. W momencie wykrycia problemu trzeba od razu oddać urządzenie do serwisu, to może pomóc szybko i skutecznie go rozwiązać. Długotrwała usterka może doprowadzić do trwałego uszkodzenia naszego urządzenia. Oczywiście bardzo ważną kwestią, jest także kupowanie dobrych materiałów eksploatacyjnych, których jakość jest wysoka i sprawdzona.

 Beben HP 120A

Na zdjęciu: Bęben HP 120A CMYK W1120A

 

 

Rodzaj materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących

Spora ilość produktów dostępnych w ofercie rynkowej nie powinna odstraszać, ponieważ znalezienie właściwych produktów nie jest trudnym zadaniem. Warto przede wszystkim sięgać po oryginalne materiały eksploatacyjne, które gwarantują najlepszą jakość wydruków. W drukarkach każdego typu są pewne elementy, które w trakcie pracy urządzenia trzeba wymieniać.

Istnieje kilka elementów w drukarkach, które po pewnym czasie kwalifikują się do wymiany. Ich wymiana leży w zakresie obowiązków użytkownika sprzętu. W drukarkach każdego typu są pewne elementy, które w trakcie pracy trzeba wymieniać. Ich rodzaj uzależniony jest od konstrukcji systemu druku w konkretnym urządzeniu. 

Oto rodzaje materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących:

- TUSZ ATRAMENTOWY – jest to podstawowy materiał eksploatacyjny dla drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych. Tusz do kserokopiarki to specjalnym pojemnik zawierający atrament, który w niektórych modelach może być połączony z głowicą drukującą. Bardzo często jest on nazywany kartridżem. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje takich tuszów: barwnikowy i pigmentowy. Pierwszy z nich jest w stanie ciekłym, a więc klasyczny tusz atramentowy. Jest on bardzo prosty w wymianie. Cechuje się tym, że jest to jeden z tańszych elementów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących. Trzeba pamiętać, że używając drukarki z klasycznymi kartridżami trzeba ją regularnie używać, gdyż tusze tego typu lubią zasychać. Drugi tusz składa się natomiast z cząsteczek pigmentu.

- GŁOWICA DRUKUJĄCA - istotnym elementem drukarki atramentowej jest głowica drukująca. To element odpowiedzialny za nanoszenie wydruku na nośnik. Może stanowić oddzielny produkt lub być połączona z tuszem atramentowym.

- BUTELKI Z ATRAMENTEM – w najnowszych modelach drukarek producenci stosują zamiast wkładów atramentowych, butelki z atramentem. To kompletny zestaw umożliwiający łatwe uzupełnianie atramentem pojemników wbudowanych w urządzeniach. Takie rozwiązanie zastosowane po raz pierwszy przez firmę Epson, gwarantuje niskie koszty druku i wysoką wydajność.

Ważną zasadą jest przechowywanie butelek z atramentem w bezpiecznym i zacienionym miejscu bez dostępu do światła.

- BĘBEN – materiał eksploatacyjny przeznaczony tylko do laserowych urządzeń drukujących. Jest to osobna część, która ma za zadanie współpracować z tonerem w procesie wydruku. Bęben ma za zadanie przeniesienie tonera na powierzchnię papieru. W niektórych modelach wbudowany jest na stałe, w innych jest częścią wymienną, a czasami uzupełnieniem wkładu drukującego. Bęben wytwarza ładunek elektryczny, która pozwala wałkom przenosić toner na bęben światłoczuły. Następnie ciśnienie i temperatura sprawiają, że toner przytwierdza się do papieru. Tym co się zużywa, jest właśnie światłoczuła część, która z czasem traci swe właściwości. Gdy do tego dochodzi to znacznie spada jakość drukowanych materiałów. Bęben światłoczuły jest odpowiedzialny w drukarce za wyraźny tekst i grafikę.

- TONER - materiał eksploatacyjny przeznaczony do drukarek laserowych, urządzeń wielofunkcyjnych laserowych oraz kserokopiarek. Jest on powszechnie mylony z tuszem. Budowa tonera bardzo zbliżona jest do tradycyjnego tuszu. Toner ma postać suchego proszku i znajduje się w kasetce idealnie kompatybilnej z konkretnym modelem urządzenia. Wybierając drukarkę laserową mamy jeden problem z głowy – toner nie zaschnie. Jest on niezwykle wydajnym materiałem dzięki czemu nie trzeba go często wymieniać, a to akurat dobrze, ponieważ ten element nie należy do najtańszych.

- POJEMNIK NA ZUŻYTY TONER – kolejny element, z którego korzysta się tylko w drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych laserowych. Gromadzi on zużyty toner z elementów przenoszących, ponieważ na wałki bębna zawsze pobierana jest nieco większa ilość tonera niż jest to konieczne. Elementy wewnętrzne mogą być zatem czyszczone z jego nadmiaru i odkładane w pojemniku na zużyty toner. Takie pojemniki znajdują się w profesjonalnych urządzeniach, które po zapełnieniu należy wymieniać. Poprzez jego wymianę dbamy o czystość, poprawne działanie drukarki a także o wyraźne wydruki bez zanieczyszczeń. Taka wymiana gwarantuje też dłuższą żywotność urządzenia. Użytkownik sam może wymienić ten element. Nie wolno opróżniać tego pojemnika i używać go ponownie, ponieważ cząsteczki tonera mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

- PAS TRANSMISYJNY – jego funkcją jest idealne zakończenie procesu nanoszenia obrazów i tekstów na papier. Pas transmisyjny to lepsza wydajność dzięki czemu otrzymamy większą ilość wydruków. Wymienia się go równie prosto jak toner w drukarkach laserowych.

- TAŚMA BARWIĄCA - to materiał eksploatacyjny do innych rodzajów drukarek, przeznaczonych do specjalistycznego użycia. Podczas drukowania igły uderzają w taśmę barwiącą, która barwi papier. W trakcie użytkowania to właśnie ta taśma ulega zużyciu i należy ją wymieniać. Jej zaletą jest niska cena.  

 Toner HP Magenta W9003MC

Na zdjęciu:Toner HP Magenta W9003MC

 

Materiały eksploatacyjne kompatybilne z drukarką? Jak wybrać odpowiedni model?

Rozpoczynając poszukiwania materiałów eksploatacyjnych, przede wszystkim należy ustalić model drukarki. Nie każdy tusz czy toner znaleziony w Internecie, będzie pasował do konkretnego sprzętu. By odnaleźć informację o nazwie modelu wystarczy obejrzeć dokładnie drukarkę, ponieważ firmy umieszczają je na boku, na górze lub spodzie sprzętu. Zazwyczaj opis modelu to nazwa firmy, a następnie kombinacja liter i cyfr. Kolejny wybór dotyczy rodzaju materiałów eksploatacyjnych do druku monochromatycznego lub kolorowego, które zakupić można osobno oraz w zestawie.

 

Oryginalny tusz jest droższy – dlaczego?

Tusz czy zamiennik? Ważne pytanie na które każdy użytkownik w końcu musi odpowiedzieć. Dylemat czy pozostać przy oryginalnej marce, czy też spróbować nieco obniżyć koszty eksploatacji drukarki dotyczy wielu osób. Wszyscy też zastanawiają się, czym różni się oryginalny produkt od zamiennika w niższej cenie?

Cena końcowa oryginalnych tuszy zawiera w sobie koszty badań i testów, które zapewniają spełnianie odpowiednich standardów jakości. By tusz był trwały i nie zasychał producenci muszą przeprowadzać wiele kosztownych badań w tym kierunku, co przekłada się na cenę. Tym różni się właśnie oryginalny tusz od zamiennika, na co w pierwszej kolejności zwracają uwagę użytkownicy.

Warto zaznaczyć, że oryginalne produkty oraz ich tańsze zamienniki powstają bardzo często z tych samych składników. Dotyczy to jednak dobrych zamienników. Na rynku jest wiele produktów cechujących się słabą wydajnością i niską trwałością wydruku.

 Tusz w butelkach Epson L6276

Na zdjęciu: Urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L6276

 

Co wybrać: zamiennik czy oryginalny tusz?

Oryginalne tusze zawsze będą nieco droższe. To niestety przekonuje wiele osób do wyboru tańszych produktów, które są też łatwo dostępne. Ich minusem jest jednak brak testów, które gwarantowałyby jakość wydruku. To powoduje, że Ci, którzy oczekują najlepszych wydruków nie będą ryzykować zakupu zamienników z niesprawdzonych źródeł. Poza tym ilość wydrukowanych kopii z jednego zamiennika jest mniejsza niż z oryginalnego wkładu.

Zamienników przede wszystkim nie powinno się używać w czasie obowiązywania umowy gwarancyjnej. W razie awarii urządzenia, producent może odmówić prawa do gwarancji. Używanie zamienników zamiast zalecanych oryginalnych tuszów jest w tym okresie błędem.

Jeśli urządzenie jest już po okresie gwarancyjnym a nie zależy Ci na wyjątkowej jakości wydruku, to można wybrać zamienniki, ale warto wówczas sięgać tylko po sprawdzone firmy, które mają pozytywne opinie użytkowników.

Podsumowując: ceny zamienników do drukarek są dla wielu bardzo atrakcyjne. Ich cena oznacza przede wszystkim niższą jakość przez co narażamy drukarkę na szereg uszkodzeń. Niesprawdzone materiały eksploatacyjne zwiększają prawdopodobieństwo zepsucia drukarki, a w interesie właściciela powinno być jak najdłuższe i bezawaryjne użytkowanie. Warto zatem dbać o możliwie najlepszą jakość materiałów eksploatacyjnych. Producenci zawsze zalecać będą używanie oryginalnych materiałów, ponieważ mają na uwadze zapewnienie maksymalnej żywotności urządzenia i maksymalnie najlepszych jakościowo wydruków.

 

Hlink=https://hanzo.com.pl/userdata/public/assets/Opisy%20produkt%C3%B3w/Drukarki/Epson/Epson%20model%20L6270.jpg,Drukarki Eco Tank,https://hanzo.com.pl/pl/n/276,Czas pożegnać kartridże;https://hanzo.com.pl/userdata/public/assets/O-firmie/Blog/Drukarki/Model%20Lexmark%20MC3224DWE.jpg,Oznaczenia drukarek,https://hanzo.com.pl/pl/n/271,Poznaj oznaczenia drukarek;https://hanzo.com.pl/userdata/public/assets/O-firmie/Blog/Drukarki/HP%20LaserJet%20M102W.jpg,Drukarki do recept,https://hanzo.com.pl/pl/n/262,Zobacz polecane modele

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium