Opcje przeglądania
Dostępność

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Urządzenia sieciowe - mocna i stabilna sieć

Domowa sieć komputerowa to jeden z najważniejszych elementów każdego współczesnego domu czy biura. Najprościej mówiąc są to wszystkie komputery stacjonarne albo laptopy bądź też urządzenia peryferyjne w sieci, połączone ze sobą przewodowo lub bezprzewodowo. Połączenie sieciowe daje użytkownikom możliwość współdzielenia zasobów. Globalnie znaną siecią komputerową jest Internet, który reprezentuje wszystkie sieci WAN.

Urządzenia sieciowe umożliwiają surfowanie po sieci całej rodzinie. Takie sprzęty jak komputery, notebooki, smartfony czy telewizory Smart TV nie mogłyby być w pełni funkcjonalne bez odpowiednich urządzeń sieciowych, które ułatwiają pracę i przepływ informacji.

Aby można było połączyć ze sobą poszczególne elementy sieci komputerowej musimy korzystać z kilku dostępnych rozwiązań:

  • Kabel koncentryczny - jest to kabel dosyć wrażliwy i podatny na uszkodzenia. Na jego końcu znajduje się łącze BNC,
  • Kabel teleinformatyczny – jest to kabel miedziany, zakończony złączem RJ-45. Bardzo często nazywany jest skrętką. W sprzedaży znajdują się dwa typy tych kabli: ekranowane i nieekranowane,
  • Światłowód – jest to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, w którym kabel przewodzi impulsy świetlne,
  • Fale radiowe (Wi-Fi) – takie rozwiązanie umożliwia podłączenie różnych urządzeń i połączenie elementów sieci bezprzewodowo.

Urządzenia sieciowe - elementy

Do stworzenia wydajnej sieci komputerowej potrzebujemy różnych urządzeń. Do najpopularniejszych zaliczamy:

- Routery

Są to urządzenia, które pozwalają łączyć sieci komputerowe zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. Przykładem może być połączenie Internetu z siecią domową. Routery potrafią także dzielić sygnał, by zgromadzone w domu lub w biurze komputery, telefony, czy tablety mogły korzystać z jednej sieci. Router kieruje ruchem pakietów w sieci, mówiąc kolokwialnie: wyznacza dla nich najlepszą trasę. Właśnie od tego tworzenia tras (ang. routing) wzięła się nazwa takich urządzeń.

- Wzmacniacze sygnału Wi-Fi

Inne popularne nazwy tych urządzeń to ekspander zasięgu Wi-Fi lub repeater Wi-Fi. Urządzenie służy do wzmacniania sygnału sieciowego w miejscach gdzie sygnał Wi-Fi jest tłumiony przez ściany działowe, stropy budynku lub zanika z powodu zbyt dużej odległości od głównego routera. Wzmacniacz sygnału to taki specjalny i dodatkowy punkt dostępowy, który montowany jest w miejscu, gdzie podstawowa sieć Wi-Fi jest jeszcze dostępna. Stworzona za jego pomocą dodatkowa sieć ma identyczne ustawienia, nazwę oraz zabezpieczenia.

Jego instalacja jest bardzo prosta. Najczęściej trzeba wpiąć go do gniazdka elektrycznego, następnie skonfigurować w przeglądarce internetowej i gotowe.

- Systemy Mesh Wi-Fi

System Mesh Wi-Fi składa się z kilku współpracujących ze sobą routerów, dzięki którym można stworzyć niezwykle stabilną sieć Wi-Fi. Jeśli będziesz przemieszczać się w różne punkty domu np. z laptopem, to system ten odpowiada za to, by twoje urządzenie automatycznie i płynnie łączyło się z routerem o najlepszym zasięgu.

- Switche

Przełącznik (ang. switch) to urządzenie centralne, które służy do obsługi połączeń między wszystkimi komputerami znajdującymi się w sieci Ethernet. Switch ma możliwość przechowywania w wewnętrznej pamięci numerów MAC interfejsów sieciowych, które skojarzone są z portami RJ-45 do których podłączone są komputery. Switch sprawdza adres każdej ramki danych co pozwala przesłać pakiety danych wyłącznie do właściwych urządzeń. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć obciążenie sieci.

- Access Pointy

Punkt dostępowy (ang. Access  Point) to urządzenie służące do tworzenia z istniejącej sieci LAN sieć bezprzewodową poprzez wpięcie kabla zakończonego złączem RJ-45 do Access Pointa. Mówiąc nieco prościej: urządzenie, które zapewnia bezprzewodowy dostęp do zasobów sieci przy pomocy Wi-Fi.

- Karty sieciowe

W każdym komputerze znajdującym się w sieci komputerowej musi być zainstalowane urządzenie, które umożliwi przewodowe lub bezprzewodowe przyłączenie do sieci. Najczęściej ma ono postać karty rozszerzeń, która montowana jest w gnieździe magistrali PCI, PCI-Express albo zewnętrznego portu USB. By komputer mógł być zidentyfikowany w sieci, każda taka karta posiada indywidualny adres sprzętowy MAC. Składa się on z 48 bitów z czego pierwsze 24 bity oznaczają producenta, natomiast kolejne 24 są indywidualnie nadawane dla każdej karty sieciowej.

- Telefony VoIP

Telefony VoIP, czy też IP to urządzenia sieciowe, które pozwalają wykonywać połączenia za pośrednictwem Internetu. Dzieje się to za pomocą protokołu VoIP. Telefonu IP nie podłącza się do tradycyjnego portu RJ-11, tylko do gniazda Ethernet (RJ-45). Wpina się więc taki telefon bezpośrednio do sieci. By móc prowadzić rozmowę, telefon IP nie musi być podłączony do żadnego komputera, gdyż jest to autonomiczne urządzenie. Komputer jest niezbędny tylko do skonfigurowania telefonu VoIP.

- Akcesoria sieciowe

Akcesoria sieciowe to wszystkie niezbędne elementy wykorzystywane do tworzenia sieci komputerowej. Należy do nich: kontroler bezprzewodowy, przewód, Injector, konwerter światłowodowy, Moduł zasilania itd.

- Adaptery HomePlug

Adaptery HomePlug nazywane są też PowerLine i służą do przesyłania sygnału sieciowego poprzez istniejącą w mieszkaniu instalację elektryczną. Potrzebne są do tego są dwa adaptery w standardzie HomePlug AV. Jeden adapter należy podłączyć do gniazdka w pobliżu rutera natomiast drugi do urządzenia z wejściem RJ-45. Na końcu skrętką podłączamy urządzenia do adapterów. Standard HomePlug AV pozwala przesyłać dane maksymalnie z prędkością do 200 Mb/s. Wpływ na to ma długość przewodów a także jakość i obciążenie prądowe instalacji elektrycznej. Nie ma możliwości, by takie łącze internetowe udostępnić komuś mieszkającemu obok nas, ponieważ licznik energii elektrycznej jest bezpieczną zaporą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium