Drukarka z podajnikiem do skanera lub kserokopiarki – ADF

Drukarki z ADF – najczęściej są elementem nowoczesnych urządzeń wielofunkcyjnych skierowanych do biur i pracowni, w których kseruje i kopiuje się duże ilości treści.

Podajnik ADF – Automatic Document Feeder, czyli automatyczny podajnik dokumentów, jest technologią pozwalającą na włożenie w specjalny pojemnik nawet kilkudziesięciu kartek papieru (zazwyczaj około 50) i automatycznym pobieraniu jedna po drugiej w trakcie jednostronnego kopiowania bądź skanowania. Posiadając taką funkcję w urządzeniu wielofunkcyjnym, użytkownik nie musi manualnie kłaść pojedynczych dokumentów na szybkie skanera/kopiarki i w ten sposób tracić czas oraz niepotrzebnie przejmować się jakością skanu.

 

Drukarki z dodatkowym podajnikiem ADF

Epson EcoTank L14150 Epson EcoTank L14150
Producent: Epson
Cena: 3 168,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L5290 Epson EcoTank L5290
Producent: Epson
Cena: 1 375,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6290 Epson EcoTank L6290
Producent: Epson
Cena: 1 982,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6550 Epson EcoTank L6550
Producent: Epson
Cena: 3 449,00 zł
szt.
zobacz więcej
Epson EcoTank L6570 Epson EcoTank L6570
Producent: Epson
Cena: 4 227,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet 179FNW HP Color LaserJet 179FNW
Producent: HP
Cena: 2 021,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet M479FDN HP Color LaserJet M479FDN
Producent: HP
Cena: 3 709,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet Pro M282NW HP Color LaserJet Pro M282NW
Producent: HP
Cena: 2 653,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Color LaserJet Pro MFP M183fw HP Color LaserJet Pro MFP M183fw
Producent: HP
Cena: 2 599,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP DeskJet Plus 4120e HP DeskJet Plus 4120e
Producent: HP
Cena: 384,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP Envy 6420e HP Envy 6420e
Producent: HP
Cena: 638,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M234sdn HP LaserJet M234sdn
Producent: HP
Cena: 1 693,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M428DW HP LaserJet M428DW
Producent: HP
Cena: 2 151,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet M428FDW HP LaserJet M428FDW
Producent: HP
Cena: 2 373,00 zł
szt.
zobacz więcej
HP LaserJet Pro M428FDN HP LaserJet Pro M428FDN
Producent: HP
Cena: 2 229,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

 

Hanzo to sklep internetowy oferujący szeroki wachlarz sprzętu elektronicznego, w tym drukarki z ADF, urządzenia wielofunkcyjne z podajnikiem do skanera oraz oryginalne materiały eksploatacyjne najpopularniejszych firm zajmujących się różnymi technologiami druku.

 

Podajnik ADF – działanie i obsługa

Drukarka z dodatkowym ADF jest wygodnym rozwiązaniem w firmie, gdzie masowo skanuje się i kopiuje dokumenty. Zastosowanie funkcji, jaką jest podajnik ADF – wiąże się z przyspieszeniem i zwiększeniem efektywności pracy – urządzenie dużo prędzej kończy pracę, co umożliwia dostęp do drukarki innym użytkownikom. Oprócz modeli skanujących jednostronnie, istnieje bardziej zaawansowana funkcja podajnika zwana ARDF (automatyczny dwustronny podajnik oryginałów), która pozwala na skanowanie i kserowanie dokumentów dwustronnych podczas jednego przebiegu.

Aby podajnik ADF działał sprawnie i bezawaryjnie, należy przestrzegać wytycznych umieszczanych w instrukcji obsługi poszczególnych urządzeń. Najważniejsze z nich dotyczą dokumentów, których nie można umieszczać w automatycznym podajniku. Powodują one zacięcie maszyny, co w efekcie może doprowadzić do zniszczenia ważnego oryginalnego dokumentu lub uszkodzenia podajnika. Te typy dokumentów należy skanować manualnie, podnosząc pokrywę i kolejno kładąc dokumenty na szybie skanera:

 • Dokumenty połączone zszywkami, pospinane na stałe lub sklejone;
 • Dokumenty posiadające uszkodzenia fizyczne jak rozdarcia i dziury;
 • Pozginane i zmarszczone kartki papieru;
 • Materiały zawilgocone;
 • Materiały naelektryzowane i przez to sklejające się ze sobą;
 • Dokumenty na papierze powleczonym i błyszczącym, na kalkach i foliach;
 • Świeżo stworzone dokumenty posiadające fragmenty niewyschniętego korektora oraz tuszu;
 • W złym rozmiarze, niestandardowym kształcie, za cienkie lub za grube;
 • Materiały wieloczęściowe lub w oprawie;
 • Materiały stworzone na papierze posiadającym linie perforowane.

Każdorazowe sprawdzenie stanu dokumentów daje nam pewność bezpiecznej i efektywnej pracy urządzenia wielofunkcyjnego. Drukarka z dodatkowym ADF to praktyczne rozwiązanie, choć producenci zachęcają do skanowania najcenniejszych dokumentów standardowym sposobem – manualnie, dla pełnego komfortu i bezpieczeństwa ważnych materiałów.

 

Urządzenia wielofunkcyjne z podajnikiem do skanera – jak używać?

Jeżeli zastanawiasz się czy stosowanie ADF jest skomplikowane – odpowiedź brzmi nie! Warto jednak wiedzieć w jaki sposób umieszczać dokumenty w podajniku, aby praca urządzenia z ADF przebiegała płynnie i bezproblemowo:

 • Wysuń maksymalnie na zewnątrz elementy prowadnic, które będą przytrzymywać papier na tacy podajnika;
 • Teraz warto przejrzeć dokument w poszukiwaniu sklejonych stron czy uszkodzeń – szerzej opisanych w poprzednim akapicie, które mogłyby zablokować podajnik ADF.
 • Pierwsza strona dokumentu musi być umieszczona tekstem do góry i górną krawędzią tekstu do wnętrza podajnika;
 • Po wsunięciu dokumentów do podajnika należy dosunąć prowadnice do rozmiaru materiałów, zwracając uwagę by nie przycisnąć ich zbyt mocno i nie zniekształcić kartek;
 • W tym momencie drukarka najczęściej sama rozpoznaje, że dokumenty zostały załadowane do podajnika i wyświetla o tym komunikat na panelu, lub wydaje sygnał dźwiękowy bądź świetlny.

 

Drukarka z podajnikiem do skanera – jak samodzielnie sprostać awariom?

Problem z pobieraniem papieru czasami pojawia się przy korzystaniu z drukarki z ADF. Zazwyczaj możemy sami go rozwiązać, bez ingerencji profesjonalisty. Co zrobić na początku?

Sprawdź czystość wałków (kurz, włókna) oraz ilość papieru w podajniku (nie więcej niż 50 stron). Czyszczenie wałków nie jest skomplikowane. Otwórz pokrywę ADF, weź ściereczkę z mikrofibry, wcześniej nasączoną wodą destylowaną lub specjalistycznym płynem przeznaczonym do czyszczenia i lekko dociskając materiał do wałka, powoli go obracaj, zdejmując wszelkie zabrudzenia, następnie tą samą ściereczką wyczyść podkładkę separującą. Poczekaj aż wałek zupełnie wyschnie, następnie zamknij pokrywę i zrób test, wkładając kilka kartek do podajnika. Jeśli to nie zadziała, wykonaj twardy reset, odłączając urządzenie od zasilania. Po minucie podłącz urządzenie ponownie, powinno samo się włączyć, wykonaj po raz kolejny test. Jeśli dalej podajnik nie będzie działać – zapewne musisz oddać urządzenie do serwisu.

 

Podajnik ADF – niezastąpiony podczas częstego skanowania/kserowania

Urządzenia wielofunkcyjne posiadające automatyczny podajnik to współcześnie niezastąpiony sprzęt w większości firm. Na szczęście coraz więcej najlepszych producentów sprzętu drukującego wprowadza tę opcję do swoich wielozadaniowych modeli.

Już teraz zadzwoń lub napisz do Hanzo – jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące różnych technologii dostępnych w drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych lub chcesz wiedzieć, które modele dostępne w naszej ofercie mają podajnik ADF – nasi specjaliści z pewnością odpowiedzą na wszystkie twoje pytanie i podpowiedzą jaki model będzie najlepszy właśnie dla ciebie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium