343:;354:;350:

Bestsellery
Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Czarny

436,00 zł

szt.
Apple AirPods 3
Apple AirPods 3

950,00 zł

szt.
Corsair Dark Core RGB Pro SE
Corsair Dark Core RGB Pro SE

552,00 zł

szt.
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP

230,00 zł

szt.
Kingston DataTraveler Max, 1 TB
Kingston DataTraveler Max, 1 TB

383,00 zł

szt.
LG 24MP60G-B
LG 24MP60G-B

463,00 zł

szt.
Microsoft Xbox Series S 1TB
Microsoft Xbox Series S 1TB

1 579,00 zł

szt.
DREAM MACHINES RG4050-17PL24
DREAM MACHINES RG4050-17PL24

5 499,00 zł

szt.
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android

1 881,00 zł

Blog kategorie
Blog chmura tagów
 

Czy chłodzenie procesora ma wpływ na pracę komputera?

0
Czy chłodzenie procesora ma wpływ na pracę komputera?

 

Poprawna praca komputera jest ściśle związana z prawidłową temperaturą procesora. Jego przegrzewanie wpływa niekorzystnie na wszystkie podzespoły, spowalnia programy a w związku z tym cały system. W sytuacjach skrajnych, jako reakcja obronna komputera na zbyt wysokie temperatury, będzie dochodziło do wyłączania się urządzenia. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji i chronić swój komputer powinniśmy zadbać o optymalne temperatury procesora. W komputerach stacjonarnych maksymalna temperatura powinna sięgać ok. 55 stopni C a dla laptopów ta granica to około 85 stopni C.

Zatem jeśli zależy Ci na uzyskaniu jak najlepszej wydajności swojego peceta, powinieneś znać podstawowe informacje na temat jego chłodzenia, ponieważ jest to istotny czynnik, który trzeba mieć na uwadze podczas jego budowania. Warto wiedzieć dlaczego jest to tak ważne i umiejętnie korzystać z tej wiedzy.

Dlaczego procesor się nagrzewa? Jaka powinna być odpowiednia temperatura procesora i jak ją sprawdzić? Dowiedz się jak zapewnić optymalne chłodzenie procesora? Oto nasz poradnik.

 

Ryzen AMD

Na zdjęciu: logo firmy AMD Ryzen

 

Dlaczego procesor się nagrzewa?

Komputery stacjonarne składają się z wielu komponentów, które są ze sobą połączone. Kiedy włączamy nasze urządzenie we wszystkich układach zaczyna płynąć prąd, niezbędny do ich działania - niewielki opór w procesorze na przepływający przez niego prąd, generuje małe ilości ciepła.

Wpływ na przegrzewanie się komputera ma obciążenie sprzętu wymagającymi aplikacjami lub zaawansowanymi grami. Przegrzewanie się podzespołów z pewnością powoduje spadek wydajności. By zapewnić dobrą temperaturę warto zadbać o idealną konfigurację podzespołów, dzięki czemu zyskasz też najlepszą wydajność komputera.

Wszystko będzie w porządku, jeśli temperatura generowana przez elementy zestawu komputerowego będzie mieściła się w granicach normy. Natomiast jeśli nasz komputer będzie musiał wykonywać więcej zdań a więc i pobierać większe ilości prądu, może dojść do sytuacji, w której zacznie on pracować wolniej. To nie jest wielki problem, jeśli nie wykonujemy ważnych biznesowych zadań czy nie prowadzimy rozgrywki na wysokim poziomie. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy właśnie to chcemy robić a komputer zwalnia, albo co gorsze, całkiem się wyłącza. Tak się dzieje gdy komputer chce zapobiec trwałym uszkodzeniom podzespołów.

 

Procesor AMD Ryzen 7 3800X

Na zdjęciu: Potężny 8mio rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 3800X 4,5GHz 100-100000025BOX, zapewniający odpowiednią moc do gamingu.
 
 

Co wpływa na wzrost temperatury w komputerze stacjonarnym?

Gdy Twój komputer notorycznie się nagrzewa, to warto sprawdzić kilka rzeczy. Wiadomo, że w PC można zaimplementować nowe, znacznie lepsze chłodzenie. Zanim jednak do tego dojdzie, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą mieć wpływ na wzrost temperatury w naszym komputerze:

 

 NIEODPOWIEDNIA WENTYLACJA – zły system wentylacji lub wręcz całkowity jej brak to powód dla którego podzespoły, w tym procesor, bardzo mocno się nagrzewają. Często komputer postawiony jest na złym podłożu. Mamy na myśli dywan bądź wykładzinę pod komputerem, co zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Drugim powodem może tez być ustawienie komputera stacjonarnego w nieodpowiedniej pozycji. Musisz pamiętać, że otwory zapewniające wentylację urządzenia powinny być zawsze odsłonięte, gdyż ich zablokowanie powodować będzie ciągły wzrost temperatur. Jeśli jesteś na etapie tworzenia/składania własnego komputera, to powinieneś dobrze zastanowić się nad wyborem obudowy. Dobra obudowa to taka, która zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i dobre rozmieszczenie wentylatorów. Każda obudowa – nawet ta, która jest w pełni zabudowana – ma miejsce na zainstalowanie dodatkowych wentylatorów.

 

 KURZ W KOMPUTERZE. Być może wydaje się to nieco zabawne i mało istotne, jednak trzeba pamiętać, że tak samo na zewnątrz urządzeń zbiera się kurz jak i w środku. Warto od czasu do czasu rozkręcić nasz sprzęt i odkurzyć jego wnętrze z tego, co tam się zbiera. Można a nawet powinno się do tego celu używać sprężonego powietrza. W momencie kiedy brud i kurz w dużych ilościach zbiera się na podzespołach komputera, może wzrastać znacząco jego temperatura.

 

 ZUŻYCIE PASTY TERMO – PRZEWODZĄCEJ, warto sprawdzić jej stan i w razie potrzeby wymienić na nową, oczywiście wcześniej usuwając pozostałości po starej. Wszystko co powinieneś wiedzieć o takiej paście znajduje się w poradniku pt.: PASTA TERMOPRZEWODZĄCA - WSZYSTKO CO POWINIENEŚ O NIEJ WIEDZIEĆ!

 

 PODKRĘCONA CZĘSTOTLIWOŚĆ TAKTOWANIA PROCESORA. Wiadomo, że jeśli chcemy zwiększyć wydajność komputera, to podkręcamy jego wydajność do maksymalnej. Trzeba mieć jednak świadomość, że wpływa to w dużym stopniu na wzrost temperatury procesora.

 

Procesory komputerowe >>

 

Jaka powinna być odpowiednia temperatura procesora?

To nie jest tak, że można jednoznacznie wskazać odpowiednią temperaturę dla każdego procesora. Zależy to od bardzo wielu czynników, w tym od wskazań producenta czy też od mocy danego sprzętu. Jak już wcześniej wspominaliśmy dla laptopów średnie wskazania temperatury powinny oscylować w okolicach 85 stopni C, natomiast w przypadku komputerów stacjonarnych wskaźnik ten nie powinien przekraczać 55 stopni C. Poziom krytyczny temperatury procesora, to 95 stopni Celsjusza i więcej. Wtedy też czujniki komputera  automatycznie wyłączają go ze względu na bezpieczeństwo urządzenia i wszystkich jego komponentów.

 Wraith Prism RGB LED

Na zdjęciu: Procesor AMD Ryzen 7 3800X 4,5GHz 100-100000025BOX

 

Jak można sprawdzić temperaturę procesora?

Temperaturę procesora bada się zazwyczaj na dwa sposoby. Nie da się tego zrobić tylko przez sprawdzenie ręką, czy aby nasze urządzenie nie jest za ciepłe. Niestety nie może to być aż takie proste, choć oczywiście w laptopie, będziemy w stanie wyczuć, że przegrzanie może nastąpić wkrótce. Wówczas wiele osób po prostu daje chwilowo odpocząć takiemu urządzeniu. Dobrym rozwiązaniem w przypadku laptopów jest użycie podkładki chłodzącej.

Jeśli chodzi o dwa wspomniane wcześniej sposoby, to zdecydowanie będą one dawały bardziej rzetelne wyniki.

  1. Po pierwsze, możemy to zrobić w BIOSie, choć oczywiście jest to sposób dla tych, którzy się na tym znają. Nie ma co ukrywać – dla wielu użytkowników może to być spory problem. Generalnie – nie jest to rozwiązanie dla laików.

  2. Drugim sposobem na sprawdzenie temperatury procesora jest skorzystanie z darmowego oprogramowania. Takie programy można bez problemu znaleźć w Internecie. Dodatkowo, zaletą tego sposobu jest to, że często programy te pokazują także temperatury pozostałych układów, napięcie a także wydajność wentylatorów.

Do polecanych programów, które będą wskazywać temperaturę procesora należą:

- HWMonitor

- CoreTemp

- SpeedFan

- AIDA

- Speccy

- CPU-Z

 

Chłodzenie procesorów

Aby utrzymać niską temperaturę procesora, producenci korzystają z różnych sposobów. Te elementy mogą być chłodzone olejem mineralnym lub metodą chłodzenia pasywnego. Zdecydowanie najbardziej popularną metodą uzyskiwania optymalnej temperatury w procesorze są układy chłodzenia cieczą lub powietrzem. Takie systemy posiadają funkcje i opcje dostosowane do zarówno do zastosowania ich w komputerach stacjonarnych jak i w laptopach. Przy czym mobilne komputery najczęściej korzystają ze specjalnie dla nich zaprojektowanych systemów chłodzenia powietrzem, które nie są przystosowane do wymiany czy rozbudowy.

Tak jak już wspominaliśmy – pasta termiczna – a właściwie sposób jej nałożenia ma duże znaczenie. Jeśli będzie ona prawidłowo nałożona to zapewni dobre chłodzenie, gdyż pasta jest łącznikiem pomiędzy komponentem a płytką chłodzącą układu chłodzenia procesora.

 

Zobacz popularne procesory marki AMD Ryzen w sklepie komputerowym Hanzo:

Hproduct=21526,18420,14738

 

Dwa najważniejsze podzespoły komputerowe, które muszą mieć optymalne chłodzenie

Jak już wiesz procesor – serce komputera – musi mieć zapewnione dobre chłodzenie. To jednak nie jedyny podzespół komputerowy na który szczególnie musisz zwrócić uwagę. Drugim jest GPU, czyli procesor graficzny. Jest on niezwykle istotny w wysoko wydajnych i bardzo zaawansowanych komputerach dla graczy. Każda karta graficzna ma fabrycznie zamontowane rozwiązania w zakresie chłodzenia GPU - chodzi o wentylatory w osłonie otaczającej procesor graficzny. Oczywiście użytkownicy mają do dyspozycji także inne rozwiązania, które można dodatkowo instalować. Są to miedzy innymi bloki chłodzenia cieczą i układy chłodzenia powietrzem dla zaawansowanych, które dla profesjonalistów znających się na modernizowaniu kart graficznych są prostym i dobrym rozwiązaniem zapewniającym lepsze efekty chłodzenia.

Pamiętaj, że zarówno temperatura procesora graficznego jak i procesora muszą zawsze stanowić priorytet. Dzięki zachowaniu odpowiednich temperatur zapewnią ci one dobre przetwarzanie danych. Oczywiście pozostałe podzespoły komputerowe również powinny pracować w nie najwyższych temperaturach. To wpłynie na żywotność i wydajność zestawu komputerowego.

 

Czynniki wpływające na optymalne chłodzenie procesora i całego zestawu komputerowego?

Jeśli wszystkie proste sposoby na obniżenie temperatury procesora nie dają efektów, pozostaje ostatnie rozwiązanie, czyli ulepszenie systemu chłodzenia. Wyróżniamy dwa sposoby chłodzenia: tradycyjne chłodzenie powietrzem oraz bardziej zaawansowane chłodzenie wodne. Poprawnie i szybko działający komputer – zadbaj o dobre chłodzenie procesora!

Na jakikolwiek sposób się nie zdecydujemy, to najważniejsze, by przez to zapewnić optymalną temperaturę procesorowi. Dzięki temu stworzymy dobre warunki do pracy wszystkim podzespołom, zwiększymy ich żywotność i unikniemy spowolnień w pracy naszego komputera.

Zapamiętaj też, że nawet dobre systemy chłodzenia potrzebują nieco twojego wsparcia, by wszystko działało jak należy. Jest kilka kwestii, które mogą mieć znaczenie mimo dobrze wdrożonej konfiguracji wentylatora czy układu chłodzenia. Oto one:

  • Rozmieszczenie podzespołów na płycie głównej – poprawne i świadome rozmieszenie komponentów wpłynie na jakość i wydajność ich działania. Jeśli nie masz doświadczenia w składaniu komputerów, to warto poprosić o pomoc specjalistę w tym temacie.
  • Rozmieszczenie przewodów w komputerze – dobrze poukładane okablowanie to nie tylko lepsza estetyka zestawu ale też zmniejszone ryzyko zatorów energii czy lepsze przepływy powietrza.
  • Temperatura w pomieszczeniu – wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniu w którym znajduje się komputer może mieć istotne znaczenie przy jego nagrzewaniu. Podczas upalnych dni warto zadbać o klimatyzację – warunki pogodowe w ostatnich latach udowadniają, że dotyczy to nie tylko ciepłych krajów ale też i polskiego klimatu.

 

 Chłodzenia komputerowe >>

 

 

Chcesz więcej o procesorach i komputerach? Przeczytaj podobne poradniki

Hlink=https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/284.jpg,Pasta termoprzewodząca,https://hanzo.com.pl/najlepsza-pasta-termoprzewodzaca-dla-Twojego-procesora,Pasta termoprzewodząca do procesora;https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/12.jpg,Procesory gamingowe,https://hanzo.com.pl/jaki-procesor-do-gier-bedzie-najlepszy,Jaki procesor do gier będzie najlepszy?;https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/263.jpg,Ranking kamer,https://hanzo.com.pl/pl/n/Ranking-najlepiej-sprzedajacych-sie-kamer-internetowych-2021-r.-Top-modele/263,Najlepsze kamery internetowe w 2021 roku

 

Komentarze do wpisu (0)

 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium