Podzespoły do laptopów

Część osób zapomina, że tak jak i w komputerze stacjonarnym, tak samo można wymieniać podzespoły do laptopa, by zwiększyć szybkość, podnieść wydajność pracy oraz jego możliwości. Bardzo często receptą na wolno działające urządzenie bądź powtarzające się komunikaty o za małej ilości miejsca na dysku jest modernizacja sprzętu zamiast kupna nowego modelu. Szeroka oferta sklepu internetowego Hanzo zawiera wydajne komponenty popularnych producentów.

Pamiętaj - nowe i szybsze podzespoły do laptopa mogą sprawić, że odzyska on swoją pierwotną sprawność.  

 

 

Podzespoły do laptopów

ADATA XPG SX6000 Pro 2TB PCIe 3x4 M.2 ADATA XPG SX6000 Pro 2TB PCIe 3x4 M.2
Producent: ADATA
Cena: 805,00 zł
szt.
zobacz więcej
Gembird DVD-USB-02 Black Gembird DVD-USB-02 Black
Producent: Gembird
Cena: 75,00 zł
szt.
zobacz więcej
GOODRAM DDR3 SODIMM 4GB/1600 CL11 GOODRAM DDR3 SODIMM 4GB/1600 CL11
Producent: GOODRAM
Cena: 71,00 zł
szt.
zobacz więcej
GOODRAM DDR3 SODIMM 8GB/1600 CL11 GOODRAM DDR3 SODIMM 8GB/1600 CL11
Producent: GOODRAM
Cena: 141,00 zł
szt.
zobacz więcej
GOODRAM DDR4 SODIMM  4GB/2666 CL19 GOODRAM DDR4 SODIMM 4GB/2666 CL19
Producent: GOODRAM
Cena: 97,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Podzespoły laptopa – które elementy można wymienić?

Wszystkie podzespoły do laptopów można wymieniać. Jedyną przeszkodą przed wymianą matrycy, płyty głównej, karty graficznej czy procesora w laptopie jest wysoki koszt takiej operacji. Często te właśnie zabiegi są po prostu nieopłacalne. Przed decyzją o modernizacji urządzenia warto zrobić analizę za i przeciw, gdyż może się okazać, że zakup nowego komputera jest lepszą decyzją. Ponadto taka wymiana powinna być wcześniej dokładnie skonsultowana ze specjalistą, który podpowie czy i jakie elementy w danym modelu można ewentualnie zmienić.

 

Podzespoły laptopa wymieniane najczęściej

Użytkownicy notebooków zazwyczaj skupiają się tylko na tych elementach, których wymiana jest łatwiejsza i tańsza. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana następujących komponentów:

- Pamięci RAM - w niektórych modelach na płycie głównej będzie wystarczająca ilość miejsca na dołożenie kości pamięci a są takie, w których konieczna jest wymiana na nowe. Zbyt mała ilość pamięci powoduje wolniejszą pracę laptopa a także częste zawieszanie się programów. Pamięć RAM to bowiem miejsce na zapisywanie danych i procesów odbywających się na komputerze, które usuwane są w momencie gdy nie są już potrzebne. Dzięki temu można korzystać z kilku programów jednocześnie.

- Dyski SSD i dyski HDD - wymiana twardego dysku wpływa na zwiększenie ilości miejsca na dane w laptopie oraz na wzrost prędkości zapisu i odczytu danych. Czasem można do starych komponentów dołożyć nowe, a gdy na płycie głównej brakuje miejsca, to wówczas konieczna jest wymiana elementów. Na dyskach twardych dane i pliki przechowywane są przez dłuższy czas - warto zawsze mieć na nich wolną przestrzeń.

Jeszcze niedawno w większości laptopów montowane były klasyczne dyski talerzowe HDD, które choć cechowały się sporą pojemnością to jednak miały znaczną wadę – były dosyć wolne. Nowoczesne dyski SSD oferowały co prawda imponujące transfery danych, jednak początkowo ich cena była za wysoka. Znaczny spadek cen tych dysków sprawił, że producenci zaczęli instalować je w najnowszych notebookach. Warto wiedzieć, że na rynku są także rozwiązania hybrydowe SSHD, a więc dysk mechaniczny oraz pamięć Flash w jednym laptopie dla zwiększenia wydajności i płynności działania.

- Napędy optyczne – to podzespoły laptopa, które służą do zapisu lub odczytu danych z takich nośników jak płyty CD, DVD, DVD+/-RW, Blue-Ray i innych. Dawniej obowiązkowo znajdowały się we wszystkich komputerach stacjonarnych i laptopach. Obecnie wielu producentów komputerów mobilnych rezygnuje z tego a użytkownicy, by nie tracić na funkcjonalności mogą korzystać z zewnętrznych napędów optycznych.

Napędy optyczne wewnętrzne niestety często ulegają awariom, ale dobrze wiedzieć, że jest to komponent, który można wymienić na nowy, ewentualnie zakupić nagrywarkę, która działa na tej samej zasadzie. Napędy optyczne cechują się cichą i wydajną pracą oraz są kompatybilne ze znanymi wszystkim systemami operacyjnymi Mac, Windows i Linux. Należy pamiętać, że oprócz podziału napędów optycznych na wewnętrzne i zewnętrzne, poszczególne modele różnią się przede wszystkim szybkością przetwarzania danych oraz obsługą różnych rodzajów nośników. 

 

Podzespoły do laptopa - wymiana

Wymiana komponentów to dosyć skomplikowana kwestia. Nie polecamy robić tego na własną rękę, jeśli nie jesteście profesjonalistami w kwestii modernizacji komputerów mobilnych. Jest to zadanie znacznie trudniejsze niż w przypadku komputerów stacjonarnych a problemy mogą zacząć się już na samym początku podczas demontażu obudowy.

Podzespoły do laptopów – ich prawidłowa wymiana może dać nowe życie komputerowi mobilnemu, dlatego też warto to zrobić. Polecamy jednak korzystać z fachowej pomocy osób, które zajmują się tym zawodowo w serwisach laptopów. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze komponentów, pamiętaj, że nasz dział obsługi klienta działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium