99,7% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam8630Nie polecam26

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

Podzespoły do laptopów

Dysk wewnętrzny SSD Patriot 480 GB Dysk wewnętrzny SSD Patriot 480 GB
Producent: Patriot
Cena: 229,00 zł
szt.
zobacz więcej
Dysk wewnętrzny SSD Patriot 240 GB Dysk wewnętrzny SSD Patriot 240 GB
Producent: Patriot
Cena: 142,00 zł
szt.
zobacz więcej

Podzespoły do laptopów - czego potrzebujesz?

Część osób zapomina, że tak jak i w komputerze stacjonarnym, tak samo w laptopie, można wymieniać podzespoły, by zwiększyć szybkość i podnieść wydajność jego pracy. Bardzo często receptą na wolno działający laptop bądź powtarzające się komunikaty o za małej ilości miejsca na dysku jest modernizacja sprzętu zamiast kupna nowego modelu.

Nowe i szybsze podzespoły mogą sprawić, że komputer mobilny odzyska swoją pierwotną sprawność. 

Jakie podzespoły można wymienić w laptopie?

W komputerach przenośnych można wymienić wszystkie podzespoły. Jedyną przeszkodą przed wymianą matrycy, płyty głównej czy procesora w laptopie jest wysoki koszt takiej operacji. Często te właśnie zabiegi są po prostu nieopłacalne. Dlatego też najczęściej użytkownicy notebooków skupiają się tylko na tych elementach, których modernizacja jest łatwiejsza i tańsza. Sprawdźmy:

- Pamięci RAM - w niektórych modelach na płycie głównej będzie wystarczająca ilość miejsca na dołożenie kości pamięci, a w niektórych konieczna jest wymiana na nowe. Zbyt mała ilość pamięci powoduje wolniejszą pracę laptopa a także częste zawieszanie się programów.

- Dyski twarde SSD i HDD - wymiana twardego dysku wpływa na zwiększenie ilości miejsca na dane w laptopie oraz na wzrost prędkości zapisu i odczytu danych. Czasem można do starych komponentów dołożyć nowe, a gdy na płycie głównej brakuje miejsca, to wówczas konieczna jest wymiana elementów.

Jeszcze niedawno w większości laptopów montowane były klasyczne dyski talerzowe HDD, które choć cechowały się sporą pojemnością to jednak miały znaczną wadę – były dosyć wolne. Nowoczesne dyski SSD oferowały co prawda imponujące transfery danych, jednak początkowo ich cena była za wysoka. Znaczny spadek cen tych dysków sprawił, że producenci zaczęli instalować je w najnowszych notebookach. Warto wiedzieć, że na rynku są także rozwiązania hybrydowe SSHD, a więc dysk mechaniczny oraz pamięć Flash w jednym laptopie dla zwiększenia wydajności i płynności działania.

- Napędy optyczne – są to podzespoły, które służą do zapisu lub odczytu danych z takich nośników jak płyty CD, DVD, DVD+/-RW, Blue-Ray i innych. Dawniej obowiązkowo znajdowały się we wszystkich komputerach stacjonarnych i laptopach. Obecnie wielu producentów komputerów mobilnych rezygnuje z tego a użytkownicy, by nie tracić na funkcjonalności mogą korzystać z zewnętrznych napędów optycznych.

Napędy optyczne wewnętrzne niestety często ulegają awariom, ale dobrze wiedzieć, że jest to komponent, który można wymienić na nowy, ewentualnie zakupić nagrywarkę, która działa na tej samej zasadzie. Napędy optyczne cechują się cichą i wydajną pracą oraz są kompatybilne ze znanymi wszystkim systemami operacyjnymi Mac, Windows i Linux. Należy pamiętać, że oprócz podziału napędów optycznych na wewnętrzne i zewnętrzne, poszczególne modele różnią się przede wszystkim szybkością przetwarzania danych oraz obsługą różnych rodzajów nośników.

Wymiana podzespołów w laptopie

Wymiana podzespołów w laptopie to dosyć skomplikowana kwestia. Nie polecamy robić tego na własną rękę, jeśli nie jesteście profesjonalistami w kwestii modernizacji komputerów mobilnych. Jest to zadanie znacznie trudniejsze niż w przypadku komputerów stacjonarnych a problemy mogą zacząć się już na samym początku podczas demontażu obudowy.

Prawidłowa wymiana odpowiednich podzespołów może dać nowe życie komputerowi mobilnemu, dlatego też warto to zrobić. Polecamy jednak korzystać z fachowej pomocy osób, które zajmują się tym zawodowo w serwisach laptopów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium