Czy warto samodzielnie wybierać podzespoły komputerowe?

Czy warto dobierać samodzielnie podzespoły komputerowe? Jeśli tylko masz taką możliwość i nieco wiedzy, to jak najbardziej tak. Dlaczego? Ponieważ wybierasz wówczas podzespoły a także jego parametry dokładnie takie, na jakich Ci zależy. Jeśli nie lubisz kompromisów w kwestii sprzętu komputerowego, to decyzja o złożeniu swojego peceta będzie najlepsza. Taki sprzęt będzie doskonale dopasowany do pracy, którą będziesz na nim wykonywał a także zapewni wydajność i stabilność. W sklepie internetowym Hanzo oferujemy podzespoły komputerowe od najlepszych producentów: karty graficzne, dyski twarde HDD i SSD, procesory, płyty główne, pamięci RAM, obudowy komputerowe, zasilacze komputerowe, chłodzenie komputerowe (powietrzem i cieczą) i napędy optyczne.

Podzespoły komputerowe

ADATA AED600-U31-CBK SSD/HDD 2,5 ADATA AED600-U31-CBK SSD/HDD 2,5
Producent: ADATA
Cena: 56,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA AEX500U3-CRD HDD/SSD USB 3.1 ADATA AEX500U3-CRD HDD/SSD USB 3.1
Producent: ADATA
Cena: 54,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA AGAMMIXS70B-2T-CS 2TB M.2 PCIe SSD ADATA AGAMMIXS70B-2T-CS 2TB M.2 PCIe SSD
Producent: ADATA
Cena: 1 349,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA AHD330-1TU31-CBK 1TB HDD USB3.0 ADATA AHD330-1TU31-CBK 1TB HDD USB3.0
Producent: ADATA
Cena: 237,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA AHD330-1TU31-CRD 1TB HDD USB3.1 ADATA AHD330-1TU31-CRD 1TB HDD USB3.1
Producent: ADATA
Cena: 235,00 zł
szt.
zobacz więcej

Podzespoły komputerowe - zadbaj o wnętrze komputera

Podzespoły komputerowe to inaczej części PC, które znajdują się w każdym laptopie i komputerze stacjonarnym. Ich odpowiedni dobór decyduje o wydajności urządzenia. Można korzystać z gotowych zestawów komputerowych, które są dobrym i prostym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcemy mieć komputer idealny to można też samodzielnie złożyć i stworzyć sprzęt odpowiadający naszym potrzebom. Wówczas należy zadbać o szczegółowe parametry każdego komponentu, by wydajność i możliwości komputera dostosowane były do oczekiwań. Dotyczy to szczególnie komputerów gamingowych, które muszą cechować się wybitnymi osiągami i dawać ciągłą możliwość dostosowywania ich do zmieniających się trendów.

Czy warto samodzielnie wybierać podzespoły komputerowe?

Czy warto dobierać samodzielnie podzespoły komputerowe? Jeśli tylko masz taką możliwość i nieco wiedzy, to jak najbardziej tak. Dlaczego? Ponieważ wybierasz wówczas podzespoły a także jego parametry dokładnie takie, na jakich Ci zależy. Jeśli nie lubisz kompromisów w kwestii sprzętu komputerowego, to decyzja o złożeniu swojego peceta będzie najlepsza. Taki sprzęt będzie doskonale dopasowany do pracy, którą będziesz na nim wykonywał a także zapewni wydajność i stabilność.

W sklepie internetowym Hanzo oferujemy podzespoły komputerowe od najlepszych producentów: karty graficzne, dyski twarde HDD i SSD, procesory, płyty główne, pamięci RAM, obudowy komputerowe, zasilacze komputerowe, chłodzenie komputerowe (powietrzem i cieczą) i napędy optyczne.

Podzespoły komputerowe PC – najważniejsze informacje

  1. Karty graficzne

Karta graficzna jest bardzo istotna szczególnie w komputerach przeznaczonych do grania. To ona odpowiada za renderowanie grafiki a więc odbieranie i przetwarzanie sygnału graficznego, a następnie wyświetlanie go na ekranie monitora. W sprzedaży znajdziemy karty graficzne GeForce i Radeon pochodzące od dwóch liderów w produkcji chipsetów NVIDIA oraz AMD. Są one przeznaczone zarówno dla profesjonalistów jak i dla graczy.

Warto dobrze się zastanowić czego potrzebujemy i jak eksploatować będziemy nasz komputer. Do podstawowych zadań wystarczy nam zintegrowana karta graficzna z płytą główną lub procesorem. Do wymagających programów i zaawansowanych gier należy wybrać bardziej wydajną, zewnętrzną kartę graficzną. Hanzo ma w swojej ofercie karty graficzne ASUS, Gigabyte, MSI i Palit.

  1. Dyski twarde HDD i SSD

Dyski twarde należą do najważniejszych i nieodłącznych elementów każdego komputera. Są istotne, gdyż to na nich instalowany jest system operacyjny i wszystkie programy, które służą do obsługi komputera i pracy na nim. Na dyskach przechowywane są podstawowe dane i niezbędne dokumenty. Niemal każdy użytkownik komputerów mobilnych i stacjonarnych potrzebuje także przestrzeni na prywatne zdjęcia i ulubione filmy. Profesjonalistom do pracy potrzebne są natomiast potężne dyski, które będą w stanie magazynować TB informacji.

Warto mądrze wybierać dysk twardy. Oprócz tego, że potrzebny jest do zapisywania danych, to ma także wpływ na to, czy komputer lub laptop będzie działał sprawnie. Bardzo dobrze widać to w momencie uruchamiania urządzenia.

Jeszcze niedawno najważniejszym kryterium w wyborze odpowiedniego dysku twardego była jego pojemność. Panowała zasada, że im więcej tym lepiej. Dziś nie jest to już takie proste. Na rynku mamy bogatą ofertę od wielu producentów, a urządzenia różnią się miedzy sobą rozmiarem, interfejsem, prędkością zapisu i odczytu danych, żywotnością i zastosowaniem.
W naszej ofercie znajdują się dyski twarde takich marek jak: Seagate, ADATA, Samsung, Western Digital, Patriot i innych. Oferujemy także dyski zewnętrzne i przenośne, dyski sieciowe NAS oraz obudowy dysków.

  1. Procesory

Procesory nazywane są często sercem komputera, ponieważ jest to jeden z najważniejszych podzespołów. Nie chodzi tu tylko o urządzenia stacjonarne. Wydajność laptopów również zależy od tego jaki procesor zostanie w nim umieszczony.

Wybierając odpowiedni komponent należy brać pod uwagę zainstalowaną już płytę główną i gniazdo procesora/socket. W naszym sklepie znajdziesz procesory z Socketem AM4, 1200, 3647, 1151, LGA1151 i inne.

W sprzedaży dostępne są układy CPU dwóch głównych producentów – Intel oraz AMD. W ich ofercie są procesory zarówno do użytku domowego, dla profesjonalistów bądź modele dla graczy z odblokowanym mnożnikiem (np. Intel K lub HK – zintegrowana karta graficzna dla laptopów, niektóre procesory AMD Ryzen). Wybierając CPU warto zwrócić uwagę na ilość rdzeni i wątków.

  1. Płyty główne

Płyta główna to najważniejszy podzespół komputera. Dzięki niej możliwa jest wymiana informacji pomiędzy wszystkimi elementami wchodzącymi w skład zestawu komputerowego. Płyty główne różnią się specyfikacją i oczywiście ceną, więc decyzja o zakupie powinna być uwarunkowana przeznaczeniem komputera. Tak jak w przypadku każdego innego elementu komputerowego, mniej wydajne przeznaczone są do użytku domowego, natomiast nowocześniejsze płyty z większą ilością złączy przeznaczone są dla graczy i profesjonalistów. Gamingowe płyty główne bardzo często mają instalowane podświetlenie RGB.

W Hanzo dostępne są najlepszej jakości płyty główne najbardziej znanych producentów:  Gigabyte, Asus oraz MSI.

  1. Pamięci RAM

Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twój komputer nie zacinał się, działał szybko, sprawnie i wydajnie, trzeba zadbać o odpowiednią ilość pamięci operacyjnej. Sklep internetowy Hanzo to idealne miejsce do tego, by wybrać najlepszą pamięć RAM. Mamy szeroki wybór pamięci przeznaczonych do laptopów i komputerów stacjonarnych najlepszych producentów: Patriot, GOODRAM, Kingston, Adata. Sprawdź naszą ofertę!

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze, niezależnie od tego czy jest to laptop, czy urządzenie stacjonarne. Podobny wpływ na pracę komputera mają dyski SSD. Od pamięci operacyjnej w głównej mierze zależy płynność pracy systemu. Jest to pamięć o swobodnym dostępie, która służy do przechowywania danych i przeprowadzania w danym momencie wybranych operacji. Zakup odpowiedniej kości jest więc bardzo ważny i powinno się dobrze nad nim zastanowić. Chcesz mieć komputer, który będzie szybko i płynnie obsługiwał wszystkie programy i zadania, to musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość, ilość i szybkość RAMu. Warto wybierać niezawodne, wydajne i nowoczesne kości najlepszych marek.

Do najpopularniejszych typów pamięci RAM należy DDR3 i DDR4. Pamięć DDR3 używana jest w urządzeniach starszych generacji a jej cechą charakterystyczną jest dosyć wyskoki wskaźnik poboru energii. Pamięci DDR4 są tańsze, wydajniejsze i oferują możliwie najszybsze działanie.  

Wybierając pamięć RAM warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech: przede wszystkim całkowita ilość pamięci (8 GB to minimum we współczesnych urządzeniach), opóźnienia (cycle latency), liczba modułów i rodzaj chłodzenia, który będzie ważnym parametrem w komputerach gamingowych. Przed wybraniem pamięci RAM warto także zwrócić uwagę na to, jakie ograniczenia ma komputer.

  1. Obudowy komputerowe

Obudowa komputerowa to nieodłączny element każdego komputera stacjonarnego. Odpowiednia i wytrzymała obudowa przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo dla podzespołów komputerowych, dobrą wymianę powietrza, funkcjonalność i niebanalny lub eleganci wygląd.

W sklepie Hanzo oferujemy następujące rodzaje: Middle Tower, Mini Tower, Micro Tower, Midi Tower, Big Tower oraz Cube Case. Oczywiście mamy także obudowy tworzone specjalnie dla miłośników gier. Są to obudowy z dodatkową ilością portów USB, często wyposażone w efektowne podświetlenie RGB oraz panele ze szkła hartowanego.

W naszej ofercie są obudowy komputerowe Cooler Master, SilentiumPC, Corsair i Fractal Design.

  1. Zasilacze komputerowe

Solidny zasilacz komputerowy jest niezwykle ważny, ponieważ stanowi podstawę sprawnej i bezpiecznej pracy! Zasilacze komputerowe w skrócie PSU (ang. Power Supply Unit), to komponenty, które dostarczają energię dla takich podzespołów jak procesor czy karta graficzna i decydują o stabilności całego zestawu komputerowego. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie bezpieczeństwa peceta i danych w nim przechowywanych.

Zasilacz komputerowy to urządzenie, które przekształca napięcie przemienne podawane z sieci energetycznej na niskie i stabilne napięcie stałe. Każda część w zestawie komputerowym jest od niego zależna. Dobre zasilacze od sprawdzonych producentów gwarantują dłuższą żywotność komponentów bez awarii. 

W sklepie Hanzo dostępne są między innymi zasilacze komputerowe Corsair, SilentiumPC, Be quiet!, Chieftec i Cooler Master.  

  1. Chłodzenia komputerowe

Chłodzenie do komputera, to istotny element, który ma wpływ na tworzenie optymalnych warunków do pracy układu CPU, jego wydajność, oraz ochronę podzespołów przed uszkodzeniami związanymi z możliwym przegrzaniem. Chłodzenie CPU pozwala zachować odpowiednią temperaturę co daje możliwość podkręcania procesora lub karty graficznej.

Wszystkie podzespoły komputerowe generują ciepło, a niestety wysoki wzrost temperatury w obudowie wpływa niekorzystnie na pracę całego urządzenia, co może się przyczyniać do jego wolniejszego działania oraz do zmniejszenia żywności sprzętu. Sprzęty komputerowe różnią się wieloma cechami, więc często podstawowe kryterium wyboru systemu chłodzenia będzie uzależnione od typu komputera.

Jeśli w komputerze profesjonalnym mamy zainstalowany mocny procesor i chcemy go jeszcze podkręcić, to tutaj zdecydowanie przyda się dobre chłodzenie, które warto poszukać samemu. W przypadku komputerów, które mają słabsze parametry i są przeznaczone do pracy w biurze lub w domu nie ma to takiego znaczenia i w większości wypadków wystarczy fabrycznie wbudowane chłodzenie.

Wyróżniamy kilka rodzajów coolerów. Najpopularniejszym sposobem jest chłodzenie powietrzem w którym obieg powietrza powoduje odprowadzanie ciepła. Dzieli się na dwa rodzaje: aktywne i pasywne. Chłodzenie wodne procesora to z kolei najbardziej kosztowny i skomplikowany w montażu system chłodzenia. Jest to jednak świetna opcja jeśli chodzi o komputery dla graczy, które często mając podkręcone procesory czy karty graficzne, więc generują dużo większe ilości ciepła niż standardowe komputery do zastosowań domowych.

W ofercie Hanzo mamy chłodzenia procesorów SilentiumPC, Be quiet!, Cooler Master czy Thermaltake, niezawodne pasty termoprzewodzące SilentiumPC czy Gembird oraz wentylatory do komputera najlepszej jakości.

  1. Napędy optyczne

Zmiany technologiczne na przestrzeni ostatnich lat miały wpływ na zmniejszenie użytkowania płyt CD i DVD jako podstawowych nośników danych. Nadal są one jednak wykorzystywane, warto więc wybierać urządzenia które mają wbudowany przez producenta wewnętrzny napęd optyczny. Zewnętrzny napęd optyczny będzie odpowiedni dla osób, które nie posiadają go w swoim komputerze lub nie chcą montować dodatkowego. Taki napęd jest bardzo dobrym urządzeniem mobilnym podłączanym wygodnie za pomocą złącza USB. Wybierając napęd należy zwrócić uwagę na oferowaną prędkość odczytu/zapisu danych.

W sklepie Hanzo dostępne są napędy optyczne Asus, Gembird czy LG.

Oferta sklepu Hanzo obejmuje podzespoły komputerowe o różnym przeznaczeniu od najlepszych i najbardziej cenionych światowych producentów. Zajrzyj do nas i wybierz odpowiednie dla siebie komponenty. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium