Tonery do drukarek – co to jest?

Każdy użytkownik posiadający drukarkę, zdaje sobie sprawę z potrzeby dokupowania materiałów eksploatacyjnych do swojego urządzenia. Najpopularniejszymi wymiennymi elementami potrzebnymi do sprawnego działania drukarek są tonery i tusze – czyli produkty, które „tworzą” wydruk. Tusze wykorzystywane są w drukarkach atramentowych. Toner natomiast jest niezbędny w każdej drukarce laserowej oraz laserowym urządzeniu wielofunkcyjnym.

Toner do drukarki to, najprościej ujmując, proszek w skład którego wchodzą sproszkowane pigmenty, żywice oraz drobinki żelaza – dzięki którym naładowany elektromagnetycznie materiał – „przykleja się” najpierw do bębna, by następnie trafić na nośnik – kartkę papieru.

 

 Brother TN-328 Cyan Brother TN-328 Cyan
Producent: Brother
Cena: 831,00 zł
szt.
zobacz więcej
Actis Black Zamiennik TN-2421 Actis Black Zamiennik TN-2421
Producent: ACTIS
Cena: 30,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother Bęben DR-B023 Brother Bęben DR-B023
Producent: Brother
Cena: 173,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-1030 Black Brother TN-1030 Black
Producent: Brother
Cena: 174,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-1090 Black Brother TN-1090 Black
Producent: Brother
Cena: 87,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-135 Magenta Brother TN-135 Magenta
Producent: Brother
Cena: 620,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-135 Yellow Brother TN-135 Yellow
Producent: Brother
Cena: 657,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-2010 Black Brother TN-2010 Black
Producent: Brother
Cena: 160,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-2210 Black Brother TN-2210 Black
Producent: Brother
Cena: 182,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-230 Black Brother TN-230 Black
Producent: Brother
Cena: 342,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-230 Cyan Brother TN-230 Cyan
Producent: Brother
Cena: 324,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-230 Yellow Brother TN-230 Yellow
Producent: Brother
Cena: 331,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-2310 Black Brother TN-2310 Black
Producent: Brother
Cena: 190,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-2320 Black Brother TN-2320 Black
Producent: Brother
Cena: 292,00 zł
szt.
zobacz więcej
Brother TN-241 Black Brother TN-241 Black
Producent: Brother
Cena: 287,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Sklep internetowy Hanzo poleca oryginalne tonery do drukarek HP, Lexmark czy Brother. W naszym asortymencie znajdziecie urządzenia wielofunkcyjne i drukarki oraz materiały eksploatacyjne jednych z najlepszych marek na świecie.

 

Jak działa toner do drukarki

Tak jak tusz jest pigmentem w płynie, tak toner jest proszkiem o wieloskładnikowej budowie, który pod wpływem wysokiej temperatury (ok. 200°C) topi się i wnika w nośnik, tworząc wydruk. Jak to wygląda krok po kroku? Drukarka laserowa otrzymuje od komputera polecenie wydruku danej treści. Przekształca otrzymane informację na mapę bitową, którą wykorzystuje wiązka lasera do stworzenia obrazu na naładowanym dodatnio bębnie światłoczułym, poprzez naświetlenie i rozładowanie poszczególnych obszarów. Toner mający ładunek dodatni z wałka transferyjnego „przykleja się” do tych ujemnie naładowanych miejsc, następnie przenosząc się na nośnik (kartkę papieru), która jest jeszcze mocniej naładowana niż bęben, dzięki umieszczonej zazwyczaj pod nośnikiem elektrodzie o przeciwnym ładunki niż toner. W utrzymaniu się obrazu na kartce pomagają również żywice zawarte w nowszych tonerach. Toner do drukarki przeniesiony na papier jest w tym momencie nietrwały – zostaje więc poddany utrwaleniu, przechodząc przez nagrzane wałki. Dopiero po tym etapie otrzymujemy gotowy wydruk z urządzenia laserowego.

Tonery do drukarek laserowych to dosłowne określenie samego proszku, jednak przyjęło się tym mianem określać także całą kasetę (wkład do drukarki), którą się każdorazowo wymienia po zużyciu tonera.

Najczęściej w kasecie wymiennej znajduje się, oprócz tonera, rolka transferowa oraz wałek światłoczuły (bęben). W kartridżu umieszcza się także pojemniczek, do którego trafia nadmiar pigmentu, który nie przykleił się do papieru. Dokładna budowa kasety zależna jest oczywiście od producenta.

W żadnym sklepie nie kupimy samego proszku – toner zawsze sprzedawany jest jako komplet z całą kasetą, ponieważ umieszczanie tonera we wkładzie wymaga maksymalnej ostrożności i profesjonalnej wiedzy. Używanie drukarek laserowych jest bezpieczne, jednak sam skład tonera (proszku) może negatywnie wpływać na środowisko oraz zdrowie człowieka, dlatego warto wykorzystywać oryginalne tonery do drukarek laserowych, które następnie trzeba odpowiednio zutylizować lub oddać do recyclingu (w każdym elektromarkecie znajdują się pojemniki na elektroodpady, do których możemy wrzucić zużyty kartridż).

 

Toner do drukarki – jaki najlepszy

Tylko oryginalne tonery do drukarek dają gwarancję najwyższej jakości wydruku oraz zapewniają bezawaryjną pracę drukarki. Choć cena oryginalnych materiałów eksploatacyjnych jest wyższa od zamienników, to używanie firmowych tonerów zwiększa żywotność urządzenia, a użytkownik nie musi przejmować się niewyraźnymi wydrukami, szybko kończącym się produktem czy zanieczyszczeniem drukarki. Ponadto, każda marka tworząca oryginalne tonery do drukarek bierze udział w programach recyclingowych – często pozwalając na darmowy zwrot zużytych kaset – i dbając o przetworzenie i ponowne wykorzystanie materiałów w zgodzie z dobrem środowiska naturalnego.

 

Tonery do drukarek laserowych – czy to się opłaca

Na dłuższą metę wykorzystanie drukarek laserowych bazujących na tonerach jest bardzo opłacalne, ze względu na niski koszt eksploatacji. Toner jest dużo bardziej wydajny niż tusz używany w drukarkach atramentowych. Wiąże się to z dużo rzadszą potrzebą zakupu nowej kasety, użytkownik więc może na długi czas zapomnieć o potrzebie wymiany tonera. Najnowsze drukarki mają także automatyczne czujniki poziomu tonera. Gdy wkład będzie się kończył, zasygnalizują to, najczęściej informując, ile pozostało jeszcze stron wydruku.

W odróżnieniu od tuszu – toner nie zasycha, sprawdzi się więc podczas sporadycznego użycia. Jednocześnie dzięki swojej wydajności i szybkości wydruku – urządzenia z tonerami są preferowane w firmach i wszystkich miejscach, gdzie drukuje się często i dużo.

Kolejną zaletą jaką posiadają tonery do drukarek jest to, że wydruki z drukarki wychodzą „suche” – nie ma obawy, że coś się rozmaże, jak czasami zdarza się z urządzeniami na tusz.

 

Zalety tonera:

- wysoka jakość wydruku

- szybkość wydruku

- większa wydajność w porównaniu z urządzeniami atramentowymi

- brak możliwości zaschnięcia tonera podczas sporadycznego używania drukarki

- odporność wydruku na czas i czynniki zewnętrzne

 

Wady tonera:

- wysoka cena drukarek laserowych i oryginalnych materiałów eksploatacyjnych

- gorsza jakość kolorowych zdjęć i grafik

 

Czy tonery do drukarek laserowych mają kolory?

Oczywiście, tonery do drukarek występują również w kolorach. Drukarki monochromatyczne potrzebują tylko wkładu z czarnym tonerem, dlatego w swojej budowie mają miejsce właśnie na jeden wkład. Jeżeli chodzi o drukarki laserowe kolorowe, sprawa ma się trochę inaczej. Są dwie możliwości. Pierwsza to urządzenia o podobnej budowie do drukarek monochromatycznych zawierających jeden bęben światłoczuły. Kolory (CMYK – 4 główne kolory) są po kolei nakładane na pas transferowy, bądź bezpośrednio na papier, jeden kolor podczas każdego przejścia. Wydruki z takich urządzeń są nieco wolniejsze niż wydruki z drukarek posiadających 4 bębny światłoczułe (miejsce na każdy toner osobno) – gdzie na każdy wałek nakładany jest osobny kolor, który trafia na nośnik już za pierwszym przebiegiem.

 

Jaki toner do mojej drukarki będzie pasował?

Producenci najczęściej umieszczają na tonerach informacje dotyczące zgodności z poszczególnymi urządzeniami. Warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj jeden toner pasuje do więcej niż jednego modelu drukarki. Często również marki wprowadzają na rynek tonery o zwiększonej wydajności. Mają one taki sam rozmiar jak standardowy wkład, jednak posiadają więcej proszku – a co się z tym wiąże wystarczają na dłużej. Są również dostępne opakowania zbiorcze – które oszczędzają użytkownikowi czas i pieniądze – wielopaki są tańsze od pojedynczych tonerów a my nie musimy myśleć o zakupie nowego wkładu, bo zawsze je mamy pod ręką.

Najłatwiej wyszukać odpowiedni toner, wpisując w wyszukiwarkę „toner” oraz nazwę posiadanej drukarki. Możesz również do nas zadzwonić lub napisać. Specjaliści z Hanzo z przyjemnością pomogą ci wybrać odpowiedni toner do twojego sprzętu.

 

Toner do drukarki – jak zainstalować?

W zależności od producenta – prawidłowe włożenie tonera może się nieznacznie różnić – jednak zazwyczaj odbywa się w podobny sposób:

  • należy pamiętać o zdjęciu nakładki ochronnej z tonera oraz innych elementów zabezpieczających;
  • otwieramy drukarkę i wyciągamy zużyty toner;
  • trzymając go w odpowiednią stronę, nowy wkład wkładamy w miejsce starego (zazwyczaj wszystko jest na drukarce dokładnie opisane, zwłaszcza przy większej ilości wałków światłoczułych);
  • zamykamy drukarkę, pamiętamy o utylizacji starego tonera – nie wyrzucamy go do śmieci!

Urządzenie samo powinno rozpoznać nowy toner i już po chwili sprzęt będzie gotowy do ponownego działania

 

Tonery do drukarek – podsumowanie

Tonery do drukarek laserowych są świetnym wyborem nie tylko dla domowych użytkowników, ale przede wszystkim sprawdzą się w firmach i urzędach, gdzie drukuje się często i dużo, a na pierwszym miejscu stawia się szybkość wydruku oraz jego trwałość.

Zespół Hanzo profesjonalnie i sprawnie pomoże ci wybrać odpowiedni toner wśród wielu produktów dostępnych w naszym sklepie internetowym! Napisz lub zadzwoń, czekamy na twoje pytania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium