Producent
- ADATA (4)
- AeroCool (23)
- Akyga (29)
- ASUS (37)
- Be quiet! (75)
- Chieftec (71)
- Cooler Master (52)
- Corsair (64)
- Deepcool (18)
- Endorfy (7)
- EVGA (26)
- Gembird (5)
- Gigabyte (17)
- iBOX (7)
- Krux (3)
- LC-POWER (25)
- Logic Concept (3)
- MODECOM (5)
- MSI (12)
- NZXT (7)
- Qoltec (12)
- SilentiumPC (16)
- Thermaltake (108)
- Ubiquiti (1)
- Xilence (26)
- XPG (6)
Standard/Format
Moc
- 200 W (1)
- 250 W (3)
- 300 W (7)
- 350 W (11)
- 380 W (1)
- 400 W (16)
- 420 W (2)
- 425 W (2)
- 450 W (15)
- 460 W (1)
- 500 W (35)
- 505 W (1)
- 530 W (2)
- 550 W (25)
- 560 W (3)
- 600 W (26)
- 630 W (2)
- 650 W (51)
- 700 W (20)
- 730 W (2)
- 750 W (71)
- 800 W (1)
- 850 W (72)
- 1000 W (37)
- 1050 W (11)
- 1100 W (1)
- 1200 W (17)
- 1250 W (9)
- 1300 W (9)
- 1350 W (1)
- 1500 W (4)
- 1550 W (1)
- 1600 W (6)
- 1650 W (2)
- 1800 W (3)
- 1850 W (1)
- 2000 W (1)
Certyfikat sprawności
Układ PFC
Sprawność
Typ chłodzenia
Średnica wentylatora
Zabezpieczenia
Modularne okablowanie
PCI-E 8-pin (6+2)
PCI-E 8-pin
SATA
Cena
-
od
do
Solidny zasilacz komputerowy podstawą sprawnej i bezpiecznej pracy!
Zasilacze komputerowe w skrócie PSU (ang. Power Supply Unit), to bardzo ważne komponenty, które dostarczają energię dla takich podzespołów jak procesor czy karta graficzna i decydują o stabilności całego zestawu komputerowego. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie bezpieczeństwa peceta i danych w nim przechowywanych.
Co to jest zasilacz komputerowy?
Zasilacz komputerowy to urządzenie, które przekształca napięcie przemienne podawane z sieci energetycznej na niskie i stabilne napięcia stałe.
Zasilacz ma formę niewielkiej kostki, która umieszczona jest w obudowie komputera stacjonarnego. Od zewnątrz ma on wejście służące do podłączenia zasilania z gniazdka elektrycznego, a od strony wewnętrznej znajdują się wiązki przewodów potrzebne do podłączenia konkretnych podzespołów komputera.
Zasilacz jest istotnym elementem komputera a każda inna część w zestawie komputerowym jest od niego zależna. Dobre zasilacze od sprawdzonych producentów gwarantują dłuższą żywotność komponentów bez awarii. Przeciążone i złej jakości urządzenia są najczęstszą przyczyną niewydolności i uszkodzeń sprzętu. Komputer z zasilaczem o nieprawidłowych parametrach będzie się zawieszał, resetował albo wyświetlał błędy.
Wybierając podzespoły do komputera stacjonarnego należy poszukać również odpowiedniego zasilacza, który w składanej jednostce zapewni stabilne i bezpieczne zasilanie a nie tylko większą ilość watów.
Jak wybrać zasilacz do komputera? Na jakie parametry zasilacza zwracać uwagę?
Wybierając zasilacz należy zwrócić uwagę na kluczowe parametry tego podzespołu. Oto najważniejsze cechy, które pozwolą wybrać właściwy model:
- Standard zasilacza
Podczas wybierania zasilacza użytkownik powinien zwrócić uwagę na standard zasilacza. Podzespoły te dostępne są w różnych rozmiarach:
- Zasilacze ATX - najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane zasilacze do zestawów komputerowych. Ich standardowe wymiary to 15 x 14 x 8,6 cm (szerokość, głębokość, wysokość). Zasilacze typu ATX maja spory zasięg mocy: od 300 W do 1700 W. Modele, które oferują wyższą moc cechują się dłuższą obudową (głębokość), np. 18 cm. Warto przed zakupem sprawdzić, czy konkretny model zmieści się do obudowy. Zasilacze typu ATX są stosowane w dużych komputerach stacjonarnych.
Norma ATX pozwala na wyłączanie komputera przyciskiem "soft-off". Oznacza to, że użytkownik może nacisnąć przycisk główny na obudowie a to nie spowoduje natychmiastowego odcięcia zasilania, tylko rozpoczęcie procedury zamykającej system operacyjny.
- Zasilacze SFX- grupa zasilaczy, które mają mniejszą budowę niż te w standardzie ATX. Ich wymiary to 125 x 100 x 63,5 mm. Przeznaczone są do małych obudów komputerowych. SFF (Small Form Factor) jest to standard dla małych PC.
- Zasilacze TFX – standard najmniejszych zasilaczy do komputerów stacjonarnych. Najczęstsze ich wymiary to 175 x 85 x 65. Stosuje się je w małych obudowach komputerowych w których jest niewielka ilość miejsca.
- Moc zasilacza
Jest to parametr, który oznacza maksymalną moc, jaką zasilacz jest w stanie dostarczyć do podzespołów. Zasada jest prosta: im bardziej wydajne podzespoły, tym więcej energii wymagają. W naszej ofercie mamy modele od 400W do 1450W.
- Certyfikat sprawności energetycznej
Wszystkie zasilacze wykazują straty energii. Im wyższa będzie jego sprawność tym mniejsze straty i oczywiście mniej generowanego ciepła.
Certyfikat 80 Plus powstał, by obiektywnie oceniać sprawność zasilaczy komputerowych. Ma to pomagać użytkownikom w prostym porównywaniu różnych modeli. Nadawanie tego certyfikatu było wspólną inicjatywą prywatnych przedsiębiorstw oraz instytucji energetycznych.
Na rynku europejskim jest sześć poziomów certyfikatu 80 Plus. W nawiasach podana jest minimalna sprawność przy obciążeniu 20/50/100%. Oto one:
- 80 Plus (82/85/82%)
- 80 Plus Bronze (85/88/85%)
- 80 Plus Silver (87/90/87%)
- 80 Plus Gold (90/92/89%)
- 80 Plus Platinum (92/94/90%)
- 80 Plus Titanum (94/96/94%)
Ważne: wyższa sprawność energetyczna to niższe zużycie energii.
Warto pamiętać, że zasilacze komputerowe, które posiadają wyższy certyfikat 80 Plus, są lepsze, bo cechują się większą niezawodnością, niższą temperaturą pracy a więc i dłuższą żywotnością.
Wybierając zasilacz należy jednak kierować się rozsądkiem. Zasilacze o wysokiej sprawności są droższe, a nie zawsze oszczędność na energii będzie aż tak odczuwalna. Bardzo dobrym certyfikatem cechującym się świetnym stosunkiem ceny do wydajności jest 80 Plus Silver.
- Zabezpieczenia
Norma ATX wymusza stosowanie odpowiednich zabezpieczeń w zasilaczach, które maja na celu przeciwdziałanie różnym uszkodzeniom. Ważne: nie zawsze producenci informują o tym na opakowaniu. W sprzedaży dostępne są modele w których zastosowane są tylko podstawowe zabezpieczenia (np. IOP), jak i takie, które oferują wszystkie dostępne zabezpieczenia (IOP, OVP, SCP, OLP/OCP, oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem).
- Rodzaj okablowania
Wybierając zasilacz należy szczególną uwagę zwrócić na okablowanie oraz na to, czy kabli wystarczy do podzespołów w naszym zestawie komputerowym.
Okablowanie w zasilaczach dzielimy w następujący sposób:
- niemodularne– stosowane w najtańszych podzespołach. Wiązki w tych zasilaczach są podłączone na stałe a więc nie można ich odpinać.
- semi-modularnelub pół-modularne – w takich zasilaczach część wiązek jest podłączona na stałe, a pozostałe nieużywane przewody można odczepiać.
- modularne– stosowane w lepszych i droższych zasilaczach. Poszczególne kable w takim podzespole można odpiąć gdy jest nieużywany co pozwala zachować większy ład w obudowie.
- Wtyczki zasilające
Zasilacze potrzebują specjalnych wtyczek, by podłączyć je do zasilania. Wybierając konkretny model należy zwrócić uwagę na typy i ilość. Oto przykłady: EPS 4+4 pin, PCIe 6+2 pin, SATA.
- Chłodzenie/wentylator
Producenci zasilaczy najczęściej wykorzystują wentylator o średnicy 120 lub 140 mm. Jak w każdym innym podzespole tak i tutaj, taki typ chłodzenia może generować hałas, choć przy mniejszym obciążeniu oczywiście może się wyłączać. Zbyt wysoka temperatura może trwale uszkodzić zasilacz komputerowy, dlatego producenci korzystają z trzech sposobów chłodzenia:
- chłodzenie aktywne – najczęściej wykorzystywane w podzespołach o dużej mocy, w których potrzeba mocnego schładzania. Chłodzenie takie odbywa się za pomocą wiatraczka.
- chłodzenie pasywne– nie ma w nim wentylatora ani innego elementu ruchomego, a wykorzystuje się zjawisko oddawania przez metal energii cieplnej do otoczenia. Stosuje się w nim często radiator. Takie zasilacze są bardzo ciche. Taki rodzaj chłodzenia używa się w komputerach o niskiej wydajności.
- chłodzenie półpasywane - to kompromis pomiędzy pozostałymi metodami. Wykorzystane są jednocześnie elementy chłodzenia pasywnego i aktywnego, gdzie wentylator włącza się tylko wtedy gdy jest taka potrzeba.
- Technologia PFC
PFC to układ poprawy współczynnika mocy, który ma na celu zmniejszenie strat mocy w liniach przesyłowych. Skrót PFC pochodzi od ang. zwrotu Power Factor Correction, czyli korekcja współczynnika mocy. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje PFC:
- układy aktywne PFC są dostosowane do warunków panujących w sieci, dzięki czemu zasilacze osiągają wysoką wydajność.
Ważne: nowoczesne modele powinny posiadać aktywny układ PFC.
- układy pasywne PFC opracowane były do użytku przy stałym obciążeniu. Jednostka pasywna jest przestarzała i obecnie właściwie nie korzysta się już z tego rozwiązania.
Wybór odpowiedniego zasilacza – jaki producent zasilaczy komputerowych?
Nie polecamy kupowania zasilaczy od firm, których nie znamy lub tzw. no name. Często takie zasilacze nie mają żadnych zabezpieczeń antyprzepięciowych lub antyzwarciowych. W momencie większego lub słabszego napięcia w gniazdku zasilacz przepuści je dalej a awarii może ulec część a w najgorszym wypadku większość podzespołów. Złej jakości zasilacze bardzo często nie są w stanie utrzymać odpowiedniego napięcia dostosowanego do wszystkich najważniejszych podzespołów a to niestety znacząco wpływa na obniżenie ich wydajności np. w czasie renderowania wideo lub grania.
Komputery stacjonarne, których używa są w biurach i firmach muszą być niezawodne i mieć dobrej jakości parametry techniczne. Zasilacz, który odpowiada za dostarczanie energii elektrycznej do wszystkich podzespołów musi być odpowiednio dobrany. Wybierając komponenty do naszego PC warto sięgać po sprawdzone i dobre urządzenia od znanych firm.
W ofercie Hanzo znajdziecie urządzenia od takich marek jak: SilentiumPC, By quiet!, Chieftec czy Cooler Master.