Intel

Intel - logo

Intel

Firma Intel oraz jej logo a więc niebieski napis z opuszczoną literą E (obecne zostało zmienione w 2006 roku) znane jest niemal każdemu. Nic dziwnego. Jest to producent najlepszych układów scalonych na świecie oraz wysokiej klasy mikroprocesorów z rodziny x86. Architektura x86 została wymyślona przez markę Intel i od tamtego czasu była systematycznie rozwijana. Dzięki ciągłej pracy nad nimi powstały najpierw procesory 16-bitowe, potem 32-bitowe a teraz już 64-bitowe. Te najnowsze charakteryzują się ultra wydajnością oraz obsługą wielu rdzeni i wątków.

Od 1986 roku marka dba o jakość oraz innowacyjność wszystkich swoich produktów. Misją firmy jest tworzenie technologii, która uczyni świat lepszy, bezpieczniejszy i bardziej produktywny.

Najbardziej znane są procesory Pentium, Intel Core i3, i5, i7 oraz najnowsze i9. W kwietniu 2018 roku najmocniejszym procesorem Intela był model Core Extreme i9-7980XE, który posiada 18 rdzeni. Trzeba wiedzieć, że do rodziny należą także następujące serie: Celeron, Xeon czy Itanium. Intel to także płyty główne, zintegrowane układy graficzne, chipsety do płyt głównych, pamięci flash a także sprzęt sieciowy czy systemy zarządzania pamięcią masową. Każdy produkt tworzony przez te wszystkie lata miał mieć wpływ na polepszenie jakości życia potencjalnych konsumentów.

 

Intel - światowy lider technologiczny

Firma Intel rozpoczęła działalność 18 lipca 1968 roku. Założona została w mieście Santa Clara przez Roberta Noyce'a oraz Gordona E. Moore'a. I tam też, w Kalifornii po dziś dzień znajduje się główna siedziba firmy. Po jakimś czasie do tej dwójki dołączył Andrew Grove, który w przyszłości przez wiele lat zajmował stanowisko prezesa. Intel jest skrótem od wyrażenia „Integrated Electronics”. By móc korzystać z tej nazwy, założyciele koncernu musieli sporą sumę zapłacić właścicielowi sieci hoteli Intel.

 

Na początku istnienia jej działalność związana była głównie z fabrykacją pamięci RAM oraz SRAM. W roku 1985 firma zakończyła jednak ich produkcję, ze względu na wysoką konkurencję w tej branży.

Globalną popularność przedsiębiorstwo zyskało za stworzenie układów 64-bitowych.

 

Rok 1971, to moment w którym na rynku pojawił się pierwszy procesor Intel 4004. Taktowanie jego zegara wynosiło maksymalnie 740 kHz i znalazł on zastosowanie między innymi w kalkulatorach. To był wielki skok technologiczny, ponieważ to wydarzenie dało sygnał do prac nad komputerem osobistym.

Następne lata to ciągły rozwój firmy i jej produktów. Pojawiały się kolejno procesory Intel 8080, 8086 oraz 8088. W produkcji komputera IBM PC miał swój wielki udział wspomniany procesor 8088, który pojawił się na rynku w 1981 roku. To zapoczątkowało kolejna fazę w rozwoju firmy i dostępnych układów. Po kilku latach swoje premiery miały jednostki 386 oraz 486.

Następne były procesory Intel Pentium oraz Core 2 Duo. Nowoczesne rozwiązania znacznie przewyższały ówczesną konkurencję. To spowodowało ich olbrzymią popularność, a co za tym idzie także rozpoznawalność.

 

Kilka ciekawostek o Intelu

 • Małymi krokami firma Intel stawała się światowym liderem wśród producentów układów scalonych. W dużej mierze miały na to wpływ ciężka praca, wielkie aspiracje oraz promowanie prac nad rozwojem komputerów osobistych. Ich obecne fabryki są ze sobą zsynchronizowane tak, by pracować 7 dni w tygodniu, przez całą dobę. Wydajna i ciągła praca około 106 000 pracowników ma gwarantować tworzenie szybkich i oszczędnych chipów komputerowych.
 • Przez lata Intel walczy o uznanie i jakość a największym jego konkurentem jest firma AMD.
 • Pod koniec lat 70’ powstał procesor Intel 8086, który zapoczątkował rodzinę x86. Warto wiedzieć, że mikroprocesory x86 Intela znajdują się w większości komputerów osobistych na świecie.
 • Projektanci Intel 4004 za to, że dzięki ich konstrukcji rozpoczął się na całym świecie etap prac nad rozwojem komputerów osobistych, zostali odznaczeni przez prezydenta Baracka Obamę Medalem Technologii i Innowacji. Zachowane w dobrym stanie egzemplarze 4004 osiągają nadal niebagatelną cenę 1000 dolarów i są poszukiwane przez kolekcjonerów.
 • Intel 8080, który pojawił się na rynku w 1974 roku był niezwykle popularny. Na jego cześć nazwano asteroidę 8080 Intel. Na dodatek numer telefonu do głównej siedziby firmy kończy się ciągiem cyfr 8080.
 • Przez pewien okres Intel zajmował się produkcją zegarków elektronicznych, po tym jak wykupili firmę Microma. Po jakimś czasie przestało to być opłacalne, ale Gordon Moore, twórca koncernu do tej pory nosi swój egzemplarz na nadgarstku.
 • W Santa Carla znajduje się muzeum firmy, w którym znajduje się wiele cennych pamiątek związanych z koncernem.

 

Mądry rozwój firmy Intel

 

Produkty Intel polecane są wielu zastosowań. Wybrane modele mogą być wykorzystywane przez użytkowników domowych korzystających z Internetu oraz profesjonalistów, takich jak gracze, twórcy grafik i video. Wszystkie produkty znane i wykorzystywane są w  licznych branżach i dziedzinach przemysłu.

Intel to firma, która nie tylko tworzy – ona wyznacza nowe ścieżki i kierunki przyszłego rozwoju. Na dodatek to wszystko robione jest z myślą o tym, by tworzyć, konstruować i produkować a jednocześnie dbać o środowisko naturalne. W dzisiejszych czasach jest to bardzo doceniane i za to również firma zbiera liczne pochwały.

 

Firma Intel od sezonu 2014/2015 do sezonu 2016/2017 była oficjalnym sponsorem klubu piłkarskiego FC Barcelona.

 

 

Dlaczego produkty firmy Intel?

Produkty firmy Intel zasługują na uwagę ponieważ:

 1. Są to produkty, które cechują się wysokimi parametrami, a to przekłada się na późniejszą wydajność i możliwości w komputerach do których zostaną zaimplementowane.
 2. Każdy użytkownik będzie w stanie znaleźć produkt dopasowany do jego potrzeb.
 3. Premierowe produkty cechuje innowacyjność i możliwie najlepsze dostępne rozwiązanie na rynku.
 4. Firma Intel na każdym etapie dba o zadowolenie swoich klientów. Jak piszą na swojej stronie: „Nasze wartości – obsesja na punkcie klientów (…) realizujemy nasze ambicje i pomagamy klientom odnosić sukcesy”.
 5. Przedsiębiorstwo może pochwalić się licznymi wyróżnieniami. Ponadto często znajduje się w różnych zestawieniach mówiących o jakości, innowacyjności czy choćby etyce, co podkreśla jej wartość. Jednym z przykładów może być pojawienie się nazwy Intel na: „Liście marek najbardziej zmieniających świat”.

 

 

Procesory INTEL >>

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium