Opcje przeglądania
Załączone chłodzenie
Odblokowany mnożnik
Architektura
Pamięć podręczna L1
Cena
  • od
    do
 

Procesory – wybierz mądrze jeden z najważniejszych podzespołów PC

Procesor stanowi jeden z najważniejszych elementów wchodzących w skład zestawu komputerowego lub laptopa. Komponent ten nazywa się też CPU bądź układem scalonym. Jego zadanie jest niezwykle ważne, ponieważ odpowiada za prawidłową pracę pozostałych podzespołów wymieniając informację między kartą graficzną bądź pamięcią RAM. Podczas standardowych lub bardziej profesjonalnych zadań zazwyczaj nie zastanawiamy się dzięki czemu tak naprawdę każde obliczenie lub proces jest możliwe. Układy scalone są podstawowymi komponentami każdego komputera, więc użytkownik powinien mieć przynajmniej minimalną wiedzę na temat jego cech i możliwości. Desktopy wszystkich producentów mają w specyfikacji technicznej informacje na temat zainstalowanego procesora niemal zawsze na pierwszym miejscu.

Sklep komputerowy Hanzo ma w swojej szerokiej ofercie procesory do komputera oraz procesory do laptopa marki Intel oraz AMD. Każdy model cechuje się inną wydajnością i mocą, dostosowaną do każdego typu zadań - od najprostszych zastosowań w domu do bardzo zaawansowanych aplikacji i programów tworzonych dla profesjonalistów oczekujących najwyższych cech. Nasz sklep internetowy z procesorami to właściwe miejsce – tutaj znajdziesz najlepsze warianty i otrzymasz niezbędną pomoc podczas zakupów.

 

AMD Epyc 7343, 3.2 GHz, 128 MB, OEM AMD Epyc 7343, 3.2 GHz, 128 MB, OEM
Producent: AMD
Cena: 7 968,00 zł
szt.
zobacz więcej
AMD Epyc 7443, 2.8 GHz, 128 MB, OEM AMD Epyc 7443, 2.8 GHz, 128 MB, OEM
Producent: AMD
Cena: 4 363,00 zł
szt.
zobacz więcej
AMD Epyc 7543, 2.8 GHz, 256 MB, OEM AMD Epyc 7543, 2.8 GHz, 256 MB, OEM
Producent: AMD
Cena: 5 000,00 zł
szt.
zobacz więcej
AMD Ryzen 3 4100, 3.8 GHz, 4 MB, BOX AMD Ryzen 3 4100, 3.8 GHz, 4 MB, BOX
Producent: AMD
Cena: 299,00 zł
szt.
zobacz więcej
AMD Ryzen 3 4300G, 3.8 GHz, 4 MB, BOX AMD Ryzen 3 4300G, 3.8 GHz, 4 MB, BOX
Producent: AMD
Cena: 390,00 zł
szt.
zobacz więcej
AMD Ryzen 5 4500, 3.6 GHz, 8 MB, BOX AMD Ryzen 5 4500, 3.6 GHz, 8 MB, BOX
Producent: AMD
Cena: 328,00 zł
szt.
zobacz więcej
AMD Ryzen 5 4600G, 3.7 GHz, 8 MB, BOX AMD Ryzen 5 4600G, 3.7 GHz, 8 MB, BOX
Producent: AMD
Cena: 427,00 zł
szt.
zobacz więcej
AMD Ryzen 5 5500, 3.6 GHz, 16 MB, BOX AMD Ryzen 5 5500, 3.6 GHz, 16 MB, BOX
Producent: AMD
Cena: 443,00 zł
szt.
zobacz więcej
AMD Ryzen 5 5600, 3.5 GHz, 32 MB, BOX AMD Ryzen 5 5600, 3.5 GHz, 32 MB, BOX
Producent: AMD
Cena: 600,00 zł
szt.
zobacz więcej
AMD Ryzen 5 5600G, 3.9 GHz, 16 MB, BOX AMD Ryzen 5 5600G, 3.9 GHz, 16 MB, BOX
Producent: AMD
Cena: 569,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Procesory – mózg i serce komputera

Jednym z najważniejszych podzespołów komputerowych jest procesor, z tego też powodu jego zakup powinien być dobrze przemyślany. CPUCentral Processing Unit, a więc po polsku centralna jednostka sterująca jest przez wielu nazywana sercem bądź mózgiem komputera, gdyż ma wpływ na wszystkie działania w nim wykonywane. Ponadto odpowiada także za sprawną i wydajną pracę wszystkich komponentów i całego urządzenia. Jednym z głównych jego zadań jest oczywiście wymiana informacji pomiędzy kartą graficzną bądź pamięcią RAM.

W sprzedaży jest kilkadziesiąt różnych modeli procesorów od dwóch głównych marek: Intel oraz AMD. Większą popularnością cieszą się pierwsze z nich, choć oczywiście procesory konkurencji także mają wielu zwolenników. Wybierając procesor do laptopa bądź procesor do komputera i tak w pierwszej kolejności powinieneś zwracać uwagę na parametry techniczne konkretnego wariantu. Sklep Hanzo, w którym procesory online możesz kupić codziennie, ma dział obsługi klienta w którym pracownicy chętnie pomogą dobrać odpowiedni komponent do twoich potrzeb. Nie zawsze bowiem opinie i ceny są w stanie nakierować konsumenta na właściwy produkt.

 

Czym są procesory?

W języku technicznym, procesory są układami scalonymi, które wykonują ciągi operacji logicznych. To właśnie dzięki nim możliwe jest obsługiwanie wielu różnych poleceń i zadań oraz wykonywanie wszystkich obliczeń i procesów. CPU umieszcza się na kompatybilnej płycie głównej a tak zwane wyprowadzenia pozwalają na komunikację z kolejnymi podzespołami. Przed zakupem nowego procesora należy sprawdzić czy model konkretnej firmy będzie odpowiedni. W wielu przypadkach, podczas dokonywania modyfikacji PC trzeba zdecydować, czy będzie to produkt konkretnego producenta zgodny z płytą główną, czy zależy nam na konkretnym CPU i to pod niego zmienimy w komputerze inne komponenty.

Z tego względu, że procesor ma tak wielki wpływ na działanie całego zestawu komputerowego, należy go dobrać odpowiednio do indywidualnych potrzeb użytkownika. Każdy rodzaj zadań i pracy wymaga innego rodzaju procesora. Warto więc wiedzieć jakie podstawowe wymagania powinien spełniać i jakie cechy kluczowe powinien posiadać, by dobrać właściwą jednostkę sterującą. Ważne dla wielu użytkowników są także inne kwestie, chodzi mianowicie o ceny i opinie użytkowników. Często na ten konkretny podzespół przeznaczona jest określona kwota w budżecie – warto jednak dobrze się zastanowić, czy jest to element na którym można oszczędzać. Pamiętaj, że jego praca przekłada się na działanie peceta i wpływa na wszystkie zadania na nim wykonywane. Nie kupuj więc tańszego modelu tylko zainwestuj w taki, który całkowicie odpowiada wymogom przyszłych zastosowań. Wówczas za każdym razem będziesz wykonywać swoją pracę bez problemów i niepotrzebnych opóźnień.

 

Procesory firmy Intel czy AMD – procesory online w sklepie Hanzo

Wybierając komputer lub laptop musimy zdecydować, która jednostka będzie dla nas lepsza. To samo dotyczy procesorów. Na rynku od wielu lat królują dwie główne firmy: Intel i AMD. Każdy dobry sklep internetowy z procesorami ma je w swoim asortymencie.

Markę Intel kojarzą niemal wszyscy. Powstała w roku 1968 i produkuje bardzo dobre układy scalone o czym świadczą liczne opinie zadowolonych użytkowników. Przez lata firma dbała o nieustanny rozwój swoich produktów, by zapewniały jakość i najlepsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku. Dzięki temu powstawały najpierw 16-bitowe, następnie 32-bitowe a teraz 64-bitowe procesory, które cechują się wysoką wydajnością oraz obsługą wielu rdzeni i wątków. Do najbardziej rozpoznawalnych serii procesorów Intel należą: Core i3, Core i5, Core i7, Core i9, Core i12 oraz Pentium i Celeron. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy wybrać odpowiedni model.

Żeby odnaleźć się w oznaczeniach tej marki trzeba po prostu poznać zasady przez nich stosowane. Oto przykład: Intel® Core™ i9 – 9900 K. Tak więc „Intel® Core™” to brand a i9, to Brand Modifier, które spełniają rolę marketingową. Pierwsza cyfra - 9, to odpowiednik generacji procesora. Druga cyfra oznacza numer serii pod kątem wydajności, trzecia cyfra wydajność konkretnego modelu procesora, a czwarta i zarazem ostatnia informuje o poziomie pobieranej energii przez dany układ. 0 na pozycji 4 jest standardem w procesorach Intela, natomiast gdyby było to 9, wówczas oznaczało by jednostkę o obniżonym poborze energii. Litera K w nazwie daje informację o tym, że możemy podkręcać wydajność tego procesora, które będzie wiązało się z większym zużyciem energii oraz wytwarzaniem ciepła. Warto wiedzieć, że w nazwach producent stosuje różne litery, które ułatwiają znalezienie odpowiedniego  CPU. Dla przeciętnego użytkownika najważniejszą informację zawiera pierwsza cyfra, mówiąca o numerze generacji danego procesora.  

Advanced Micro Devices zostało założone w 1969 roku i choć na początku w dużym stopniu naśladował produkty firmy Intel, to od wielu lat już tworzy swoje własne autorskie produkty, cechujące się wysoką jakością. W tym momencie AMD jest firmą, której flagowe produkty z serii Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7, Ryzen 9, Ryzen Threadripper oraz Athlon mają bardzo zróżnicowane ceny i są cenione na całym świecie za niezawodność i wydajność.
Jeśli chodzi o nazewnictwo, to nie jest ono trudne do zrozumienia. Przykładem niech będzie procesor AMD Ryzen 7 3800X. 7 oznacza główną grupę CPU a cyfra 3 generację. Kolejne trzy cyfry, a więc w tym wypadku: 800, oznaczają wydajność jednostki i w tym wypadku im wyższa liczba, tym lepiej. W tym modelu na końcu jest litera X, która oznacza podwyższone taktowanie procesora. AMD również korzysta z liter w oznaczeniu, które pomagają klientom wybrać właściwy CPU.

Procesory każdej z tych dwóch marek cechują się różnymi parametrami. Z obu korzystają zarówno miłośnicy gier, profesjonaliści jak i pracownicy biurowi.


Na co zwrócić uwagę wybierając procesory do komputera i procesory do laptopa?

Wybierając procesor musimy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Sprawdźmy je:

  • Liczba rdzeni fizycznych i wątków logicznych – jest to właściwie najważniejsza informacja dotycząca procesora, ponieważ to ona głównie określa jego wydajność. Im więcej rdzeni fizycznych (ang. core), tym większą ilość zadań będzie mógł wykonywać w jednym momencie. Producenci dzielą rdzenie fizyczne na wątki logiczne (ang. logicial core, thread). Intel wykorzystuje do tego celu technologię Hyper-Threading (HT), natomiast AMD korzysta z SMT, a więc jednoczesnej wielowątkowości. Wirtualne wersje rdzenia mają za zadanie zwiększać wydajność CPU.

 

  • Taktowanie rdzenia – informuje o ilości operacji możliwych do wykonania przez procesor w ciągu 1 sekundy. Częstotliwości taktowania wyrażana jest w GHz. Warto zapamiętać: im wyższe taktowanie zegara tym wydajniejszy CPU. Dla profesjonalistów wartość ta powinna być wyższa niż 3,5 GHz.

 

  • Kontroler pamięci RAM i pamięć podręczna cache - kontroler pamięci operacyjnej obsługuje obecnie moduły DDR4. Podstawowe procesory posiadają kontrolery 2-kanałowe, natomiast potężne jednostki do wysoce zaawansowanych komputerów oraz stacji roboczych dysponują kontrolerem 4-kanałowym. Pamięć podręczna cache to miejsce w którym procesor zapisuje chwilowo informacje, które mogą być w niedalekiej przyszłości potrzebne. Wyróżniamy cztery poziomy tej pamięci. Jest to L1, L2, L3 i najrzadziej spotykana L4. Im więcej pamięci podręcznej tym lepiej (np. L1 wystarczy do codziennych zajęć a L3 sprawdzi się w zaawansowanych zadaniach i w grach).

 

  • Odblokowany mnożnik – informacja o odblokowanym mnożniku jest szczególnie ważna dla osób, które chcą samodzielnie zwiększać wydajność CPU. W przypadku układów scalonych Intela, należy sięgać po modele oznaczone literą „K”, natomiast jeśli chodzi o układy AMD, to wszystkie procesory Ryzen dają możliwość podkręcenia.

 

  • Zintegrowany układ graficzny – taki układ sprawdzi się w komputerach przeznaczonych do codziennych zastosowań. Jest to bardzo ekonomiczny wybór.

 

  • Proces litograficzny – jest to proces technologiczny, który mierzy się w nanometrach. Ma wpływ na to, jak dużo ciepła będzie finalnie wytwarzał procesor. Im mniejsza wartość, tym lepsze osiągi CPU. Nie wolno jednak porównywać tego wskaźnika pomiędzy procesorami marki Intel i AMD, gdyż korzystają one z odmiennych parametrów.

 

  • Gniazdo procesora – należy pamiętać, że socket, procesor i płyta główna muszą być zawsze kompatybilne, by móc skomponować idealny zestaw komputerowy. Przed zakupem CPU musisz sprawdzić rodzaj gniazd, by mieć pewność, że płytę główną będzie można sparować z wybranym procesorem.

 

Procesory do laptopa

Za każdym razem wybierając konkretny model laptopa należy zwrócić uwagę na komponenty jakie się w nim znajdują. Chodzi przede wszystkim o kartę graficzną czy pamięć RAM. Najważniejszym elementem jest jednak procesor – CPU. Jest to bardzo istotne, ponieważ najczęściej nie można go później wymienić na inny. Zatem zastanów się dobrze przed kupieniem notebooka na czym Ci zależy i jaką powinien mieć wydajność, by gwarantował Ci odpowiednią moc.

Komputery przenośne mają zapewniać nie tylko wydajność, ale też długi czas pracy na baterii, więc dobrze by były wyjątkowo energooszczędne. Polecamy więc jednostki oznaczone literą „U”, bowiem oznacza to warianty niskonapięciowe.

 

Sklep internetowy z procesorami – wybieraj mądrze procesory online

Sklep internetowy z procesorami to miejsce w którym kupisz nowoczesne procesory marki Intel i AMD. Warto jednak wiedzieć jaki procesor do gier a jaki do nauki powinieneś wybrać. Na wszystkie pytania odpowie nasz doświadczony team z działu obsługi klienta, lecz już teraz możemy Ci powiedzieć, że dobre procesory do gier pochodzą z serii Intel Core oraz AMD Ryzen – ważne, by były o jak najwyższej wydajności. Można to sprawdzić po cyfrze w nazwie modelu, która im wyższa tym lepiej. Do nauki czy pracy z pewnością niezawodne będą modele z serii Intel Celeron czy Intel Pentium.

Porównując procesory obu marek kieruj się stosunkiem wydajności do ceny oraz tym, by zastosowana architektura danego CPU była jak najbardziej nowoczesna. Czytając informacje zawarte w specyfikacji technicznej zwróć uwagę na liczbę rdzeni, taktowanie ale także pojemność pamięci cache i pobór energii (TDP). Nie zapominaj, że procesory do laptopa najczęściej są przylutowane na stałe, więc ich wymiana albo jest całkowicie niemożliwa albo bardzo trudna do wykonania.

 

Sklep Hanzo dba o to, by zakupy w tym miejscu były przyjemnością. Jeżeli masz problem z dokonaniem odpowiedniego wyboru, ponieważ opinie użytkowników, ceny produktów i ich zróżnicowane specyfikacje nic Ci nie podpowiadają, to skontaktuj się z nami meilowo lub telefonicznie. Stawiamy na najlepsze procesory do komputera i procesory do laptopa – wierzymy więc, że znajdziesz dla siebie najlepszy i najbardziej wydajny układ scalony.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium