Dyski twarde serwerowe do bezpiecznego przechowywania danych

Dyski serwerowe należą do najważniejszych elementów serwera tuż obok procesora. To od nich przede wszystkim zależy ile informacji będzie mógł zgromadzić serwer. Poza tym mają one również wpływ na prędkość odczytywania i zapisywania danych, a to z kolei przekłada się na wydajność pracy użytkowników.

Czym się różni dysk serwerowy od zwykłego dysku? Dyski serwerowe stosowane są do przechowywania danych w serwerowniach, z tego względu, w przeciwieństwie do zwykłych dysków HDD i SSD, są przystosowane do trybu ciągłej pracy nawet przez cały rok. Dyski przeznaczone do serwerów dokonują ciągłego odczytu i zapisu danych, umożliwiając dostęp do nich wielu użytkownikom równocześnie. Właśnie z tego powodu nośniki tego typu powinny gwarantować solidność i niezawodność, albowiem ewentualna utrata danych może pociągnąć za sobą ogromne koszty finansowe dla firmy lub utratę jej renomy. Postaw więc na najlepsze marki i wybierz dysk z oferty sklepu internetowego Hanzo!

 

Intel 1.92TB 2.5'' SATA III (6 Gb/s) Intel 1.92TB 2.5'' SATA III (6 Gb/s)
Producent: Intel
Cena: 1 359,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Czym są dyski do serwerów?

Dyski serwerowe montuje się w serwerowniach. W związku z tym, że służą do przechowywania i przetwarzania ogromnej ilości danych muszą cechować się nie tylko odpowiednią wielkością ale również niezawodnością. Takie dyski powinny gwarantować wysoką wydajność i bezpieczeństwo danych nawet przy nieprzerwanym działaniu. W przeciwieństwie do zwykłych dysków twardych SSD i HDD, przez cały czas zapisują i odczytują informacje oraz pozwalają na dostęp do danych wielu użytkownikom jednocześnie.

 

Jakie są parametry dysków serwerowych?

Wybierając odpowiednie urządzenie warto poznać jego główne cechy. Dyski do serwerów różnią się od siebie interfejsem, prędkością obrotową, pamięcią podręczną, pojemnością i wielkością obudowy. Poznajmy najważniejsze parametry dysków serwerowych:

  1. Interfejs – wybierając dysk serwerowy przede wszystkim decydujemy o tym, który interfejs wybrać? To ważny parametr. Ma on wpływ na możliwości dysku oraz ich kompatybilność z posiadaną płytą główną. Na rynku są dostępne lub były, dyski z interfejsem: SATA (SATA I – 1.5 Gbit/s, SATA II – 3 Gb/s, SATA III - 6Gb/s), SAS (3 Gb/s, 6 Gb/s lub 12 Gb/s) albo FC (4, 8 Gb/s lub 16 Gb/s). Najpopularniejsze obecnie i najbardziej cenione są dyski SATA III oraz SAS. Te pierwsze są częściej wybierane z tego powodu, że większość płyt głównych obsługuje ten interfejs. Są bardzo uniwersalne i można ich używać do przechowywania naprawdę sporej wielkości danych. Dyski twarde serwerowe z interfejsem SAS są z kolei bardziej wydajne i oferują zdecydowanie wyższe prędkości odczytu i zapisu danych niż dyski SATA III. Ma to wpływ oczywiście na szybkość pracy całego serwera jednak trzeba pamiętać, że wymagają one kompatybilnej płyty głównej. Decydując się na zakup dysku SSD warto szukać modelu z interfejsem PCI-Express 3.0, które zapewniają wysokie parametry pracy. Dyski z interfejsem FC stosuje się w najwyższej klasy serwerach i macierzach dyskowych.

 

  1. Pojemność - jest to bardzo często najważniejszy parametr, na który użytkownicy zwracają uwagę. Powinna być ona dostosowana do rodzaju i wielkości przechowywanych plików, do wielkości firmy i formy wykonywanej działalności ale również do indywidualnych potrzeb. W sklepie Hanzo dostępne są dyski o pojemności 250 GB, 800 GB, 1 TB, 2 TB, 3 TB, 4 TB, 6 TB, 8 TB, 10 TB, 12 TB, 14 TB a nawet 20 TB. Tam gdzie tworzone są ogromne bazy danych, pojemność dysku też powinna być taka. Tam gdzie w serwerowni przechowywanych danych będzie mniej, można wybierać dyski mniej pojemne, ale za to z lepszymi parametrami.

 

  1. Prędkość obrotowa – ten parametr ma zastosowanie w przypadku dysków twardych HDD. Warto zwrócić na nią uwagę wybierając taki rodzaj dysku, gdyż ma on duże znaczenie. Im wyższe wartości oferują dyski HDD, tym szybsze będzie przetwarzanie danych i lepsza praca serwera. Oferujemy dyski, których prędkość obrotowa wynosi od 4200 obr/min5400 obr/min, 5900 obr/min, 7200 obr/min a nawet 15000 obr/min. W przypadku dysków SDD oraz dysków M.2, równoznacznymi parametrami jest prędkość zapisu i prędkość odczytu danych. Im wyższe parametry tym większe możliwości i lepsza sprawność serwera.

 

  1. Pamięć podręczna – ma ona wpływ na możliwości dysku. Im będzie ona wyższa, tym zapewni szybszy dostęp do przechowywanych na dysku informacji. W naszym sklepie są dyski oferujące pamięć podręczną 8 MB, 16 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB oraz 512 MB.

 

  1. Format dysku serwerowego – format dysku twardego ma wpływ na możliwości rozbudowy serwerowni. Na rynku dostępne są dyski serwerowe HDD w formacie 2.5” oraz 3.5”. Pierwsze z nich są większe, ale ich zaletą jest często wzmocniona obudowa. Dyski do serwerów w formacie 2.5” są mniejsze, ale oczywiście nie umniejsza to ich możliwościom. Z kolei dyski twarde SSD oferowane są w formacie 2,5 oraz M.2. Najbardziej kompaktowe są oczywiście dyski SSD M.2, które przypominają pamięć RAM. Najważniejsza w kwestii rozbudowy serwera jest jednak ilość dostępnych kieszeni 2,5 oraz 3,5 cala.

 

Co wybrać – dysk serwerowy HDD czy SSD?

Najważniejsza kwestia to oczywiście wybór pomiędzy dyskami twardymi HDD i SSD. Pierwsze z nich po pierwsze oferują duże przestrzenie dyskowe, a po drugie ich koszt nie jest wygórowany. To przede wszystkim doskonały stosunek ceny do pojemności sprawia, że są one tak popularne. Dyski SSD ze względu na brak ruchomych części są odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez co zapewniają niezawodne działanie na długie lata. Ich pojemność nie jest jednak aż tak imponująca, cena jest znacznie wyższa, dlatego sprawdzają się w tych serwerowniach w których nie liczy się duża pojemność dyskowa a wydajność i jakość pracy dysków.

 

Jaki dysk serwerowy wybrać?

Dyski twarde serwerowe HDD bardzo często są dodatkowo wzmacniane przez producentów, by zapewnić dłuższą ich trwałość. Przed zakupem warto mieć informacje na temat konkretnego modelu, bądź sprawdzić jego recenzje w testach wytrzymałościowych. Niektóre dyski serwerowe posiadają dodatkowe funkcje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych na nich przechowywanych. Oczywiście dla wielu użytkowników kluczową informacją jest także nazwa producenta. Renoma i dobre opinie o marce, często mają wpływ na decyzję końcową. W sklepie Hanzo oferujemy dyski serwerowe uznanej firmy Seagate, Kingston oraz Western Digital. Pamiętaj, że dobre i odpowiednie parametry oraz wysoka jakość dysku serwerowego to klucz do wydajności serwera oraz gwarancja bezpieczeństwa danych i niezawodność przez długie lata.

 

Bez względu na to jak bardzo profesjonalnego i pojemnego dysku potrzebujesz w Hanzo znajdziesz taki, który z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Nasz sklep posiada w ofercie dyski w formacie 2,5” oraz 3,5”. Jeśli nie jesteś pewny, który z nich jest idealnie dopasowany do twoich potrzeb, to zespół doświadczonych pracowników chętnie zasugeruje Ci, który dysk serwerowy w twoim przypadku może okazać się najlepszy. Nie wahaj się - zadzwoń lub napisz do działu obsługi klienta jeśli masz jakiekolwiek pytania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium