343:;354:;350:

Bestsellery
Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Czarny

436,00 zł

szt.
Apple AirPods 3
Apple AirPods 3

997,00 zł

szt.
Corsair Dark Core RGB Pro SE
Corsair Dark Core RGB Pro SE

552,00 zł

szt.
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP

230,00 zł

szt.
Kingston DataTraveler Max, 1 TB
Kingston DataTraveler Max, 1 TB

395,00 zł

szt.
LG 24MP60G-B
LG 24MP60G-B

463,00 zł

szt.
Microsoft Xbox Series S 1TB
Microsoft Xbox Series S 1TB

1 579,00 zł

szt.
DREAM MACHINES RG4050-17PL24
DREAM MACHINES RG4050-17PL24

5 499,00 zł

szt.
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android

1 881,00 zł

Blog kategorie
Blog chmura tagów
 

Procesory Intel - jakie mają oznaczenia? Co znaczą?

1
Oznaczenia procesorów Intel – najważniejsze informacje

 

Intel to nazwa marki, którą kojarzą niemal wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z komputerami. Przez wiele lat Intel był liderem na rynku procesorów, a obecnie z firmą AMD walczą o większe uznanie i względy użytkowników.

Twórcy procesorów Intel nadają swoim produktom wiele oznaczeń, które mają ułatwić wybór odpowiedniego modelu. To właśnie zrozumienie tych wszystkich cyfr w nazwie, spowoduje, że zakup komputera stacjonarnego czy laptopa z procesorem, który spełni indywidualne potrzeby, będzie zdecydowanie prostszy. To bowiem one stanowią klucz do zrozumienia najważniejszych cech, możliwości, wydajności i przeznaczenia owego niewielkiego elementu, zwanego często sercem komputera.

W naszym poradniku zebraliśmy więc oznaczenia procesorów Intel. Warto go przeczytać by zrozumieć ich sens i dowiedzieć się na przykład co oznacza „K” w procesorze. Zapraszamy.

 

Dowiedzmy się więc, co oznaczają cyfry i litery w nazwach procesorów Intela?

 

                                           logo Intel

Procesory Intel Core i3, i5, i7, i9

Kiedy już decydujemy się na zakup nowego procesora marki Intel, to pierwsze co rzuca się w oczy i co powinno się wziąć pod uwagę, to nazwa modelu i oznaczenie. Jest to podstawowe podział, który często jest błędnie interpretowany. Wielu osobom wydaje się, że procesor z mniejszą cyfrą jest mniej wydajny. W najprostszym „niby” tłumaczeniu wyglądałoby to tak, że Intel Core 3 to najsłabszy z procesorów, a i9 oczywiście najbardziej wydajny. Niestety, to nie jest do końca prawda i nie tak łatwo to rozszyfrować. Ocena wydajności procesora powinna w głównej mierze opierać się na sprawdzeniu ilości rdzeni czy taktowania zegara. Dodatkowo przed jego zakupem warto sprawdzić jakie technologie wspiera oraz czy jest kompatybilny z wyposażeniem urządzenia, które posiadamy.

Hproduct=14720,16452,19849

 

Krótka charakterystyka serii procesorów:

Intel Core i3 – są to procesory Intel dedykowane do codziennej pracy czy też podstawowych zadań wykonywanych w biurze. Bez problemu radzą sobie z obsługa multimediów i prostych aplikacji czy programów kalkulacyjnych. Ponieważ ich wydajność przy wykonywaniu zbyt wielu zadań może być ograniczona, więc nie nadają się do zastosowań wysoce profesjonalnych. Te uniwersalne procesory zwykle wyposażone są w 2 rdzenie, choć niektóre nowsze mogą mieć ich 4. Charakteryzują się dosyć dobrą wytrzymałością baterii i stosunkowo niską ceną, co wpływa na ich atrakcyjność dla budżetowego klienta.

Polecany model: Procesor Intel Core i3-10100 3.6GHz

 Intel Core i3-10100 3.6GHz BOX BX8070110100 

Intel Core i5 – to procesory, które nadają się zarówno do domu jak i do biura, pozwalają na dość dobre granie, na korzystanie z multimediów a nawet na odtwarzanie w rozdzielczości 4K. Wyposażone w 2, 4 lub 6 rdzeni.

Polecany model: Idealny dla graczy procesor Intel Core i5-10400

Intel Core i5 10gen

Intel Core i7 – procesor polecany dla użytkowników bardziej wymagających a także dla graczy. Wśród nich znajdziemy układy wyposażone w 4, 6, 8 a nawet 10 fizycznych rdzeni.

Polecany model: Procesor Intel Core i7-12700, 4.90GHz, BOX BX8071512700

Intel Core i7

Intel Core i9 – niezawodny procesor z wysoką mocą obliczeniową, który dominuje rynek pod względem wydajności, ale także kosztów. Może posiadać imponującą ilość aż 18 rdzeni i jest dedykowany do bardzo konkretnej grupy użytkowników o wysokich wymaganiach, takich jak zawodowi gracze.

Polecany model: Procesor Intel Core i9-12900K 5.2 GHz LGA1700 BX8071512900K

Intel Core i9

 

                                           

Jak rozumieć oznaczenia w procesorach Intel Core?

W specyfikacji procesorów Intel znajduje się wiele cyfr i oznaczeń. Czego możemy się dowiedzieć po ich rozszyfrowaniu? Otóż zacznijmy od początku.

 


 

Oto przykład:

Intel® Core™ i9 – 9900 K processor

Tak więc „Intel® Core™” to brand a i9, to Brand Modifier, które spełniają rolę marketingową.

Pierwsza cyfra, w tym wypadku 9, to odpowiednik generacji procesora. Druga cyfra oznacza numer serii pod kątem wydajności, trzecia cyfra wydajność konkretnego modelu procesora, a czwarta i zarazem ostatnia informuje o poziomie pobieranej energii przez dany układ. 0 na pozycji 4 jest standardem w procesorach Intela, natomiast gdyby było to 9, wówczas oznaczało by jednostkę o obniżonym poborze energii. Litera K w nazwie daje informację o tym, że możemy podkręcać wydajność tego procesora, które będzie wiązało się z większym zużyciem energii oraz wytwarzaniem ciepła.

 


 

 

Co oznaczają litery na końcu nazw procesorów Intel?

Na końcu nazwy każdego modelu procesora Intel znajduje się też litera bądź litery, które informują o zastosowanych cechach bądź technologiach. Sprawdźmy co one oznaczają:

  • F – brak zintegrowanej grafiki, wymagana oddzielna karta graficzna
  • G – zintegrowana karta graficzna
  • H – zintegrowana karta graficzna o wysokiej jakości
  • HK – zintegrowana karta graficzna (odblokowany mnożnik)
  • HQ – zintegrowana karta graficzna, wyposażona w 4 rdzenie o wysokiej wydajności
  • K – odblokowany mnożnik do podkręcania wydajności układu, kosztem zużycia energii i wytwarzanego ciepła
  • M – procesory mobilne
  • Q – wielowątkowość/ wielordzeniowość
  • S – niski pobór mocy
  • T – bardzo niski pobór mocy
  • U – ultra niski pobór mocy (procesory do laptopów: zapewniają niski pobór prądu, dłuższą żywotność w zamian za wydajność)
  • XM – najniższa wydajność
  • Y – bardzo niski pobór mocy, mniejsze niż w U (są to procesory do najmniejszych laptopów o najmniejszej mocy)

Są jeszcze przyrostki, które zmieniają znaczenie zależnie od modelu który opisują:

  • X – najwyższa wydajność, wersja Extreme obecna w procesorach Core ix. W przypadku starych procesorów oznacza zużycie energii na poziomie 75 W i więcej
  • E – zużywa energię na poziomie od 50 do 74 watów albo dwurdzeniowy procesor o mocy TDP 55 W lub wyżej.

 

Oznaczenia procesorów. Procesor Intel oznaczenia i przegląd kolejnych generacji

Pierwsza generacja – Clarkdale, Lynnfield -Socked 1156, Bloomfield – Socked 1366

W roku 2010 zadebiutowała na rynku pierwsza numerowana generacja procesorów Intel Core. CPU z tej serii korzystały ze złącza 1156 LGA na płycie głównej oraz dwukanałowej pamięci DDR3. Wówczas niezwykłą innowacją było użycie pojedynczego tranzystora na płytce procesora o rozmiarze 45 nanometrów, gdzie wcześniej było to 60 nm i 90 nm.

Druga generacja – Sandy Bridge – Socked 1155

Procesory Intel drugiej generacji zadebiutowały w 2011 roku. Wykonano je w technice 32 nanometrów. Korzystały one ze złącza 1155 LGA oraz dwukanałowej pamięci DDR3, której maksymalne taktowanie wynosiło 1066 MHz.

Trzecia generacja – Ivy Bridge – Socked 1155

Procesory Intel z tej generacji pojawiły się w sprzedaży we wrześniu 2012 roku. Korzystały ze złącza 1155 LGA i dwukanałowej pamięci DDR3 z maksymalnym taktowaniem 1600 MHz. Wówczas także poprawiono poprzednią wersję i zmniejszono tranzystory do 22 nanometrów.

Czwarta generacja – Haswell – Socked 1150

Czwarta generacja pojawiła się na sklepowych półkach w czerwcu 2013 roku. Procesory Intel tworzone były w procesie 22 nanometrowym. To co się zmieniło, to wymagania względem złączy – trzeba było zadbać o nowe łącza LGA 1150, BGA 1364, LGA 2011-3. Ponadto te procesory pozwalały na instalowanie nowych pamięci RAM (DDR4).

Piąta Generacja – Broadwell – Socked 1150

Firma Intel oznaczenia procesorów wynikające ze zmian generacji wprowadza z wysoką częstotliwością. Piąta generacja procesorów tej marki pojawiła się w sprzedaży w 2015 roku. To był bardzo widoczny skok wydajności. Procesory tworzone były w nowoczesnym, jak na tamte lata, procesie produkcyjnym 14 nm, który podwyższał wydajność i obniżał zużycie energii. Były kompatybilne ze złączem 1150 LGA i pamięciami DDR3 i DDR4.

Szósta Generacja – Skylake – Socked 1151

Jak już wspominaliśmy – oznaczenia procesorów Intel szybko się zmieniały. Kolejna, szósta już generacja dostępna była w zaledwie kilka miesięcy po piątej. Do sprzedaży trafiła w sierpniu 2015 roku. Konstruktorzy wprowadzili tylko drobne zmiany w konstrukcji CPU Haswell.

Siódma generacja – Kaby Lake – Socked 1151, Seria X – Socked 2066

Oznaczenia procesorów a mianowicie nazwy kolejnych generacji nie mają wielkiego znaczenia, ale warto mieć świadomość, że producent ich używa. Siódma generacja otrzymała nazwę Kaby Lake. Jako odświeżone wersje układów Skylake opierały się również o architekturę 14 nm. Różnica polegała na korzystaniu ze złącz LGA 1151 oraz współpracy z pamięciami DDR4 o częstotliwości taktowania 24000 MHz.

Ósma generacja – Kaby Lake R, Whisky Lake – Socked 1151

Procesor Intel oznaczenia zmienił po raz kolejny. Tym razem chodziło tylko o odświeżenie poprawnie działającej technologii. Modele z tej generacji różniły się częściowo wsparciem dla pamięci DDR4 o taktowaniu 2666 MHz.

Dziewiąta generacja – Coffe Lake

Pod koniec 2017 roku nastąpiła kolejna premiera. Oznaczenia procesorów znowu się zmieniły a Intel wprowadził do sprzedaży linię Core i9 a także ośmiordzeniowe CPU, które używały zmodyfikowanych slotów LGA 1151.

Dziesiąta generacja – Comet Lake/Ice Lake

W tej generacji Intel oznaczenia procesorów miał dwa, ponieważ rodzina ta została podzielona na dwie części. Procesory Comet Lake ukazały się na przełomie 2017 i 2018 roku. Była to okazja do przedstawienia światu pierwszych w historii tej marki procesorów z architekturą 10 nm. Ice Lake, czyli odświeżona wersja CPU Comet Lake cechowała się natomiast wyższą wydajnością niż poprzedniczka. Te procesory 10-tej generacji Intela, które wciąż można kupić, wymagają do poprawnego działania złącza BGA1526, współpracują z pamięcią RAM DDR4-3200, są kompatybilne z najwyższym standardem Wi-Fi 6 (802.11ax) oraz Thunderbolt 3.

Jedenasta generacja – Tiger Lake

Pierwsze egzemplarze procesorów jedenastej generacji pojawiły się na rynku w październiku 2020 roku. Wykorzystują ulepszony proces produkcyjny 10 nm i są kompatybilne z pamięciami DDR5.

 

Podsumowanie – jaki wybrać procesor Intel Core?

W procesorach oprócz omówionych już oznaczeń cyfrowych i literowych możemy spotkać się jeszcze z następującymi rozwiązaniami:

- Turbo Boost – jest to technologia dla graczy, która umożliwia przyspieszenie procesora wtedy, kiedy występuje wzmożone zapotrzebowanie na moc obliczeniową

- Hyper-Threading – tworzy wirtualny procesor, który przejmuje część zadań z głównego procesora, co zwiększa jego wydajność

- vPro – rozwiązanie, które pozwala analizować bieżące informacje o podzespołach a także pozwala na zdalny dostęp do komputera wraz z monitorowaniem jego pracy

- Enhanced Intel SpeedStep technology – rozwiązanie, które stosuje się często w laptopach. Zmniejsza prędkość procesora, dzięki czemu redukowana jest ilość wydzielanego ciepła. Zwiększa to żywotność urządzenia mobilnego.

Procesor powinien być wybierany zdecydowanie pod kątem jego przeznaczenia. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że najwięcej możliwości oferują te z serii Core i9, tylko, czy jest sens kupować drogi i wybitnie wydajny sprzęt do codziennego użytkowania? Zdecydowanie nie. Dlatego też są to urządzenia dla wymagających, dla zawodowych graczy czy też dla osób pracujących z multimediami. Osobom, które potrzebują sprzętu do wszystkiego (czyli do pracy i do rozrywki), który zapewni dobre parametry, procesory Core i5 oraz i7 od czwartej generacji z pewnością wystarczą.

Polecamy artykuł, w którym znajduje się zestawienie procesorów Intel, które najlepiej sprzedawały się w roku 2020 w naszym sklepie. Czytaj TUTAJ>> 

 

Zobacz procesory Intel >>

Wszystkie procesory >>

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o procesorach czy nakładaniu pasty termoprzewodzącej to zapraszamy na nasz blog

Hlink=https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/252.jpg,Procesory Intel, https://hanzo.com.pl/procesory-intel-core-11-generacji-co-juz-o-nich-wiemy,Procesory Intel Core 11. Generacji – kilka informacji; https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/277.jpg,Intel Adler Lake S, https://hanzo.com.pl/Intel-alder-lake-s-co-wiemy-o-procesorach-12-generacji,Co wiemy o procesorach 12. Generacji; https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/279.jpg,Procesory Intel Core 12, https://hanzo.com.pl/procesory-intel-core-i12-najlepsze-procesory-do-gier-i-streamowania, Procesory 12. Generacji do gier i streamowania

Komentarze do wpisu (1)

24 października 2023

jest ok.

 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium