99,7% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam9299Nie polecam30

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

System Mesh – co to jest i jak działa? Kiedy warto wybrać system Mesh?

0

Tworząc sieć w domu lub w biurze przede wszystkim zwracamy uwagę na fakt, by w każdym zakątku użytkownicy mieli stabilny dostęp do sieci na wysokim poziomie. Wi-Fi, to podstawa w dzisiejszym świecie, dzięki temu bowiem można swobodnie korzystać z wielu technologii i urządzeń.

Standardowo włącza się w tych miejscach jeden router, który oferuje zasięg na różne odległości, w zależności od jego wydajności i ilości przeszkód, takich jak ściana czy strop. Nie zawsze takie rozwiązanie jest wystarczające.

Czy zasięg w Twoim domu lub biurze jest mocno ograniczony i niestabilny? Czy występują w nim miejsca o ograniczonym zasięgu? Czy denerwuje Cię to, że nie w każdym pomieszczeniu możesz swobodnie korzystać z Internetu? Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie! Potrzebujesz pomocy w znalezieniu najlepszego rozwiązania? My je znamy - system Mesh marki Tenda. To nowoczesne rozwiązanie stworzone z kilku routerów, które połączone ze sobą tworzą jedną, dużą sieć Wi-Fi. Korzysta się z niego w miejscach o dużych i niestandardowych powierzchniach.

Jak działa system Mesh, jakie ma zalety i kiedy warto wybrać ten system? Warto przeczytać nasz poradnik.

Stabilny internet - Mesh MW6 Tenda 

Co to jest system Mesh? Jak działa system Mesh?

Najczęściej w domach i biurach korzystamy z jednego routera, który umożliwia dostęp do Internetu w odległości, która zależy od możliwości anten i w dużym stopniu także od wielkości danego budynku i ilości ścian w nim. System Mesh Wi-Fi, który zbudowany jest z kilku takich routerów, swoim zasięgiem może obejmować znacznie większy teren. To jeden z typów topologii sieci komputerowych – układ połączeń pomiędzy współpracującymi ze sobą nadajnikami (w przypadku sieci Wi-Fi są to właśnie routery).

Sieć Mesh nie jest nowym wynalazkiem, choć dopiero niedawno taki system stał się przystępny dla użytkowników domowych i jest wspierany przez routery w atrakcyjnych cenach. Na system Mesh mówi się często, że jest to sieć kratowa, ponieważ urządzenia stale się komunikują i tworzą siatkę. Niektórzy używają sformułowania łańcuch, w którym pojedyncze ogniwa sieci łączą się i są w stanie przekazywać zasięg dalej niż mógłby zrobić to jeden router.

Bez względu na określenie, w systemie Mesh użytkownik przemieszczając się np. ze swoim smartfonem po domu lub biurze, łączy się z różnymi urządzeniami dostępowymi, choć cały czas jest to ta sama sieć. To właśnie to najbardziej ją wyróżnia. By Wi-Fi Mesh działało prawidłowo kolejne elementy nie muszą, ale mogą być połączone kablem sieciowym.

 

Hproduct=14146,15984,14142 

 

Jak działa system Mesh?

By zrozumieć dlaczego warto zdecydować się na system Mesh należy wspomnieć w jaki sposób działa system Mesh Wi-Fi. Tradycyjne routery transmitują sygnał Wi-Fi z jednego punku, natomiast system Mesh ma ich kilka. Jeden z nich łączy się z modemem i zaczyna działać jako router, natomiast drugi i każdy kolejny punkt, mają za zadanie wyłapywać sygnał z routera i transmitować dalej.

Należy napisać także o tym, że wiele dostępnych na rynku routerów ma w ustawieniach możliwość przełączenia trybu pracy na „tryb Mesh”. Jeśli urządzenie, które macie obecnie w domu oferuje taką opcję, wystarczy dokupić drugi router, by połączyć je w domową sieć Mesh. Takie rozwiązanie może być dobre dla osób, które mają ograniczony budżet.

Dla szukających różnych rozwiązań polecamy: RANKING TOP 5 NAJLEPSZYCH ROUTERÓW DO 300 ZŁOTYCH

 

Sieć Mesh a inne rozwiązania?

System Mesh Wi-Fi jest alternatywą dla różnych wzmacniaczy sygnału, takich jak repeater i extender.

Warto podkreślić, że ustawianie kolejno dodawanych routerów do sytemu Mesh jest wręcz banalne. Oczywiście każdy dodatkowy router w jego obrębie znacząco powiększa obszar zasięgu, więc w prosty sposób można umożliwić dostęp do Internetu nawet w bardzo dużym budynku. 

 Mesh Tenda Nova MW5G

 

Mesh Wi-Fi to stabilna, jednolita sieć, która jest bardziej funkcjonalna niż oparta na routerze i wzmacniaczu sygnału. Dodatkowo można nią sterować centralnie a przemieszczając się w jej obrębie nie zanotujemy spadków jakości sygnału. Wybierając tradycyjne rozwiązanie: router + repeater, każda sieć jest osobno z punktu widzenia urządzenia. Laptop lub telefon przełączy się na inny odbiornik dopiero po całkowitej utracie zasięgu z poprzedniego. To nie jest dobre i może denerwować. Dlatego właśnie lepszym rozwiązaniem jest system Mesh, w którym urządzenie końcowe widzi tylko jedną sieć. Dzięki temu pomiędzy kolejnymi punktami (routerami) możemy swobodnie przechodzić, utrzymując płynne połączenie.

siec mesh Tenda 

 

Kiedy warto zdecydować się na system Mesh?

Im większa jest przestrzeń, którą chcemy objąć stabilnym zasięgiem, tym bardziej powinniśmy wziąć pod uwagę system Mesh.

Wi-Fi Mesh to przede wszystkim inny sposób działania sieci bezprzewodowej. Pojedyncze urządzenia, czyli routery, są w stanie zapewnić zasięg Wi-Fi na dosyć ograniczonym obszarze. Routery Mesh natomiast wykorzystują do rozgłaszania sieci dwa lub więcej urządzeń, które łączą się i współpracujących ze sobą. To zapewnia użytkownikowi wiele źródeł sygnału Wi-Fi dostępnych w ramach jednej i tej samej sieci.

W dużych domach i mieszkaniach, a także w biurach o sporej powierzchni taki system sprawdzi się znakomicie. Jest to często nieco droższe rozwiązanie niż zakup jednego routera ze średniej półki cenowej, ale z pewnością zagwarantuje większe pokrycie zasięgiem.

Jeśli szukasz czegoś, co zagwarantuje Ci stworzenie dobrej i stabilnej sieci na całej powierzchni użytkowej powinieneś wybrać system Mesh.

 zasieg system Mesh Tenda WM6

 

Jakie są najważniejsze cechy systemu Mesh? Na co zwrócić uwagę wybierając system Mesh?

Systemy Mesh dostępne na rynku różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem. Trzeba jednak podkreślić, że charakteryzują się one bardzo nowoczesnym i minimalistycznym jednocześnie designem. Śmiało można powiedzieć, że będą pasować niemal do każdego wnętrza. Przede wszystkim jednak właściwie każdy taki system będzie lepszym wyborem od klasycznych wzmacniaczy. 

Każdy szuka najbardziej odpowiednich urządzeń dla swojego otoczenia. Dobra sieć jest ważna zarówno dla osób pracujących jak i dla tych, którzy szukają rozrywki. Warto przed dokonaniem zakupu przyjrzeć się specyfikacji kilku urządzeń, by wybrać model, który sprosta w pełni wszystkim wymaganiom. Chcemy w tym pomóc, dlatego przygotowaliśmy listę najważniejszych cech systemu Mesh:

  1. Porty LAN– ważna jest ich ilość oraz wydajność. Im ich więcej, tym oczywiście możliwość podłączenia większej ilości urządzeń w trybie przewodowym. Optymalna wydajność portów wynosi 1000 Mb/s.
  1. Prędkość WiFi– im większa, tym lepiej dla użytkownika.
  1. Tryb pracy– elementy systemu Mesh oferują dwa tryby pracy: jako router i repeater.
  1. Ochrona danych– warto sprawdzić czy urządzenie oferuje zabezpieczenia WEP, WPA, WPA2, WPA3.
  1. Wygoda użytkowania, czyli dostępna aplikacja do konfiguracji urządzenia.

Czasem w opisach urządzenia możemy również znaleźć informacje na temat pokrycia powierzchni mieszkania oraz o maksymalnej ilości obsługiwanych urządzeń, warto mieć to na uwadze.

aplikacja system Tenda mesh 

 

Zalety korzystania z sytemu Mesh Wi-Fi? Czy system Mesh ma wady?

System Mesh Wi-Fi oprócz stabilnego i zwiększonego zasięgu i lepszego sygnału, zapewnia też kilka dodatkowych korzyści. Jakie zalety ma takie rozwiązanie i czy ma ono jakieś wady? Postaramy się przedstawić kilka z nich.

Najważniejsze zalety systemu Mesh, to:

- Skuteczna poprawa zasięgu sygnału Wi-Fi w domu lub w firmie, na dużej przestrzeni. Dzięki możliwości rozbudowy tej sieci, możemy zapewnić dostęp do sieci nawet w miejscu najbardziej odległym od głównego routera.

- Jedna sieć, która działa możliwie najlepiej i przekazuje sygnał miedzy punktami bez żadnych strat w jakości. Nie ma w niej do czynienia z lagiem i opóźnieniami.

- Gwarancja stabilnego działania. Każdy element w sieci Mesh jest routerem, wiec jeśli z jakiegoś powodu jeden z nich przestanie działać, to zawsze są pozostałe urządzenia, a sieć nadal będzie aktywna.

- Łatwe zarzadzanie siecią, prosta konfiguracja i instalacja dzięki routerom, które są w pełni kompatybilne ze sobą. Sieci Mesh są łatwiejsze w zarządzaniu niż tradycyjne routery, ponieważ wiele z nich działa automatycznie. Można kontrolować sieć z poziomu aplikacji mobilnej z dowolnego miejsca. Konfiguracja poprzez aplikację jest ponadto bardzo prosta. Aplikacje Mesh zapewniają często dodatkowe możliwości, np. przeprowadzanie testów prędkości łącza, blokowanie dostępu do sieci niektórym urządzeniom, czy włączenie kontroli rodzicielskiej.  

- Wysoki poziom bezpieczeństwa. Sieci Mesh zapewniają łatwą konfigurację, ale także bezpieczeństwo. Wiele z nich oferuje funkcję automatycznego pobierania aktualizacji, dzięki czemu nasze urządzenie będzie zawsze miało najnowsze oprogramowanie.

- Wygodna rozbudowa- jeśli tylko w naszym domu bądź biurze znajdziemy miejsce w którym zasięg nie będzie na odpowiednim poziomie, to wystarczy dołożyć kolejny punkt dostępowy (nadajnik), żeby rozbudować sieć Mesh Wi-Fi.

A wady systemu Mesh? Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, to głównie cena. Często systemy Mesh są droższe. Należy jednak pamiętać, że dzięki nim możemy stworzyć rozbudowaną sieć. Za routery, które są w stanie zagwarantować równy i płynny dostęp do sieci na bardzo dużej przestrzeni bardzo często także trzeba zapłacić więcej. Jest to jednak inwestycja warta swojej ceny. Trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie na bardzo duże powierzchnie. Jeśli wybierzemy system Mesh do mieszkania o powierzchni 50 m2, nie będziemy mogli w pełni wykorzystać jego możliwości. Dla niektórych problemem może być też ustawienie kilku dodatkowych urządzeń w domu. Warto mieć to na uwadze przymierzając się do zakupu.

Bardzo dobre systemy ma w swojej ofercie znany producent urządzeń sieciowych - Tenda. Skoro ich produktom zaufało tak wielu użytkowników na całym świecie, to możesz mieć pewność, że wybrany produkt z ich logo rozwiąże w Twoim domu lub firmie, problemy ze słabą siecią i martwymi punktami. W sklepie Hanzo oferujemy kilka ciekawych i bardzo dobrych rozwiązań, które po krótce przedstawimy poniżej.

 

Tenda Nova Mesh 

 

Dla kogo system Mesh?

System Mesh Wi-Fi sprawdzi się najlepiej na dużych powierzchniach, takich jak domy, czy biura powyżej 250 m2. Poleca się stosować takie rozwiązanie wszędzie tam, gdzie są stare, ceglane i grube mury, w mieszkaniach o nietypowych powierzchniach oraz domach w których jest kilka pięter. Warto wówczas zainwestować w system Mesh Tenda, który doskonale poradzi sobie z martwymi strefami i słabym zasięgiem.  

 

Systemy Mesh Tenda dostępne w sklepie Hanzo

  1. Ciekawym systemem jest Mesh Tenda Nova MW6,który ma 3 routery w bardzo eleganckim i nowoczesnym kształcie. Według opisów jest on w stanie pokryć swoim zasięgiem 500 metrów kwadratowych, a więc potrafi zapewnić dostęp do Internetu w bardzo dużych domach oraz ogrodach, które do nich przynależą. Świetnie poradzi sobie także w firmach. Nie trzeba się już bać martwych stref ani obawiać, że w najdalszej części domu przerwie nam połączenie. Dzięki temu, że to urządzenie ma przepustowość na bardzo wysokim poziomie pozwala odtwarzać bez żadnych problemów filmy w jakości 4K. Pracuje w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz, doskonale radzi sobie z takimi przeszkodami jak grube ściany. Systemem Mesh Tenda Nova MW6 możemy zarządzać za pomocą intuicyjnej aplikacji.

Mesh Tenda MW6 

 

  1. System Mesh Tenda Nova MW3 firmy Tenda, to nowoczesny, dwupasmowy system Wi-Fi o przepustowości 1200 Mb/s. Zaprojektowany dla mieszkań i domów o powierzchni do 200 m2. Zapewnia zasięg Wi-Fi w każdym zakamarku domu, na tarasie, balkonie, w garażu i ogrodzie. Nova MW3 wyjątkowo sprawnie przełącza użytkowników między urządzeniami/routerami, co zapewnia stabilne połączenie z siecią, bez straty prędkości i martwych stref.

 Mesh Nova MW3

 

  1. System Tenda Nova MW5G to system Wi-Fi stworzony z myślą o gospodarstwach domowych do 300 m². Wykorzystuje on szerokopasmową przepustowość 100 Mb/s i więcej. Każdy punkt w takim systemie automatycznie łączy się z innymi, tworząc rozproszoną sieć w całym domu. Dodatkowo wyposażone są w porty gigabitowe, które zapewniają płynne przesyłanie strumieniowe filmów 4K. Dokładanie i konfigurowanie kolejnych elementów do sieci odbywa się automatycznie. Przydatna funkcją w tym systemie o której warto wspomnieć jest kontrola rodzicielska.

System Mesh Tenda Nova MW5G

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Router TP-LINK Archer C6 WiFi  AC1200 4LAN 1WAN
Router TP-LINK Archer C6 WiFi AC1200 4LAN 1WAN
159,00 zł 144,00 zł
szt.
Gra PC Sims 4
Gra PC Sims 4
99,00 zł 69,99 zł
szt.
Gra PC Sims 4: Życie Eko
Gra PC Sims 4: Życie Eko
89,00 zł 64,99 zł
szt.
Gra PS4 Cyberpunk 2077
Gra PS4 Cyberpunk 2077
129,99 zł 94,99 zł
szt.
Gra PS5 Sackboy Wielka przygoda!
Gra PS5 Sackboy Wielka przygoda!
249,00 zł 169,99 zł
szt.
Gra PS4 Days Gone PL
Gra PS4 Days Gone PL
89,99 zł 64,99 zł
szt.
Gra PS4 Ghost of Tsushima
Gra PS4 Ghost of Tsushima
249,00 zł 139,99 zł
szt.
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium