Dyski zewnętrzne i przenośne

ADATA AHD330-1TU31-CBK 1TB HDD USB3.0 ADATA AHD330-1TU31-CBK 1TB HDD USB3.0
Producent: ADATA
Cena: 237,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA AHD330-1TU31-CRD 1TB HDD USB3.1 ADATA AHD330-1TU31-CRD 1TB HDD USB3.1
Producent: ADATA
Cena: 235,00 zł
szt.
zobacz więcej

Przenośne dyski zewnętrzne – praktyczna pamięć

Przenośne dyski zewnętrzne są niezwykle praktyczne. W czasach gdy z komputera korzystamy właściwie wszędzie, a pracować możemy niemal z każdego miejsca na ziemi, potrzebne są nam również urządzenia na których możliwe będzie przenoszenie niezbędnych danych. Do tego celu może służyć oczywiście pendrive, ale w wielu wypadkach jego pojemności mogą się okazać niewystarczające. Dyski tego typu są idealne dla tych osób, które zapisują i przechowują ogromne ilości informacji. Ich cechą charakterystyczną jest mały rozmiar i niewielka waga, dzięki czemu noszenie takich nośników w torbie czy plecaku na laptopa nie jest wielkim obciążeniem. Przenośne dyski zewnętrzne są na tyle praktyczne, że można je nosić nawet w małej torebce.

Czym jest i do czego służy przenośny dysk zewnętrzny?

Przenośny dysk zewnętrzny jest bardzo praktycznym i przydatnym urządzeniem. Nie dość, że dzięki niewielkiej konstrukcji jest wygodny do przenoszenia, to jeszcze za pomocą portu USB można go bez problemu podłączyć zarówno do komputera stacjonarnego jak i do każdego laptopa, notebooka czy telewizora. Niektórzy producenci korzystają również z gniazd typu IEE 1394, eSATA czy COM, ale są one niszowym rozwiązaniem. Podstawowym zadaniem przenośnego dysku zewnętrznego jest przechowywanie dużych ilości danych. Podobną funkcję pełni dysk twardy każdego komputera, jednak ten musi być na stałe zamontowany, by móc działać prawidłowo.

Do czego służy, bądź do czego przyda się dysk zewnętrzny i przenośny? Otóż potrzebny jest wtedy, gdy na twardym dysku zaczyna brakować miejsca na kolejne dane. Można zapisywać i magazynować np. zdjęcia z wakacji na zewnętrznym dysku przenośnym, bez konieczności decydowania o tym, które zostawić a które usunąć na zawsze. Jeśli potrzebujesz zwolnić nieco miejsca na dysku twardym komputera, musisz zapisać kolejne projekty na zajęcia bądź do pracy lub chcesz podłączyć go do najnowszej konsoli, to poszukaj dysku zewnętrznego o odpowiedniej pojemności. W sklepie Hanzo oferujemy zewnętrzne dyski przenośne HDD i SSD o pojemności od 250 GB do 4 TB. Wśród producentów znajdziecie takie znane marki jak Seagate, Samsung, Toshiba oraz Western Digital.

Pamiętaj: przenośne dyski zewnętrzne HDD i SSD są doskonałe do tworzenia kopii zapasowych.

Co wybrać: przenośny dysk zewnętrzny HDD czy SSD?

Na rynku mamy dwa rodzaje przenośnych dysków zewnętrznych: HDD oraz nowoczesne SSD.

Dyski zewnętrzne HDD (z j. ang. hard disc drive) a więc klasyczne dyski talerzowe. Ze względu na ruchome części są to dyski na które trzeba bardzo uważać. Ich cechą charakterystyczną jest świetny stosunek pojemności do ceny.

Dyski zewnętrzne SSD (z język angielskiego solid-state drive) to nowoczesne i szybkie nośniki, które korzystają z pamięci flash. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim wysoka prędkość zapisu i odczytu danych. Poza tym, ze względu na brak ruchomych części są także zdecydowanie mniej awaryjne.

Wybierając rodzaj przenośnego dysku zewnętrznego warto przemyśleć swoje potrzeby. Głównymi kryteriami wyboru jest oczywiście pojemność, parametry i budżet, który mamy na ten cel. Jeśli ma to być dysk do przechowywania ogromnej ilości danych, warto postawić na dysk zewnętrzny HDD. To bardzo dobry wybór, który zagwarantuje sporą pojemność w atrakcyjnej cenie. Dyski zewnętrzne SSD to z kolei idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy przede wszystkim na wysokich parametrach przesyłu danych. Dla profesjonalistów warto szukać modelu wyposażonego w dodatkowe funkcje, takie jak hasło bezpieczeństwa bądź automatyczne tworzenie kopii zapasowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium