343:;354:;350:

Bestsellery
Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Czarny

436,00 zł

szt.
Apple AirPods 3
Apple AirPods 3

950,00 zł

szt.
Corsair Dark Core RGB Pro SE
Corsair Dark Core RGB Pro SE

552,00 zł

szt.
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP

230,00 zł

szt.
Kingston DataTraveler Max, 1 TB
Kingston DataTraveler Max, 1 TB

395,00 zł

szt.
LG 24MP60G-B
LG 24MP60G-B

463,00 zł

szt.
Microsoft Xbox Series S 1TB
Microsoft Xbox Series S 1TB

1 579,00 zł

szt.
DREAM MACHINES RG4050-17PL24
DREAM MACHINES RG4050-17PL24

5 499,00 zł

szt.
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android

1 881,00 zł

Blog kategorie
Blog chmura tagów
 

Monitor dla grafika

0
Monitor dla grafika

Monitor dla grafika jest kluczowym narzędziem pracy. Nawet najlepsze projekty – zrodzone z bujnej wyobraźni i szerokiego zakresu umiejętności – nie zaistniałyby gdyby nie to urządzenie. Każdy projekt nabiera pożądanych kształtów dopiero na odpowiednio dobranym i spełniającym wszystkie wymagania monitorze graficznym. Określenie swoich potrzeb jest szczególnie ważne, ponieważ jakość wykonanych prac, w ogromnej mierze będzie zależała właśnie od monitora. Niemal każdego miesiąca technologia zaskakuje użytkowników nowymi rozwiązaniami. Dotyczy to również monitorów do renderingu. Producenci dbają o to, by z roku na rok produkowano coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, zapewniające doskonały obraz w rewelacyjnej rozdzielczości – co ma niebagatelny wpływ na wyjątkowość powstających projektów. Każda z firm działających w branży podpowiada jaki monitor dla grafika będzie najlepszy, zakładając, że to właśnie ich urządzenie spisze się na medal w trakcie wykonywanej pracy. Jednak do zakupu nowego monitora warto się przygotować, by mieć pewność, że parametry jakie posiada będą dla nas wystarczające.

 

Jaki monitor dla grafika komputerowego

Grafik bez monitora jest jak pilot bez samolotu. Może posiadać szeroki zakres wiedzy i umiejętności, ale nie mając odpowiedniego narzędzia, podjęcie pracy jest niemożliwe. Pamiętajmy, że nie da się jednoznacznie określić jaki model sprawdzi się najlepiej przy projektach graficznych. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego użytkownika.

Zastanawiając się jaki monitor do grafiki wybrać, powinniśmy, przede wszystkim skupić się na konkretnym zakresie prac, które zamierzamy wykonywać. Nieco inny monitor sprawdzi się podczas projektowania grafik na witryny internetowe a inny do plakatów, ulotek i wszystkiego tego, co ma zostać oddane do druku. Podobnie sprawa wygląda w przypadku matrycy. Jej rozmiar również będzie uzależniony od wykonywanych czynności i tego jak dużo przestrzeni roboczej jest nam niezbędnej do komfortowej pracy. Kolejną istotną kwestią jest ergonomia. Monitor dla grafika powinien zapewniać wygodne użytkowanie. W końcu będziemy spędzać przed nim kilka, jak nie kilkanaście godzin dziennie.

Zatem, najważniejsze podczas wyboru monitora do renderingu będą jego parametry oraz ergonomia pracy. Dopiero na trzecim miejscu w hierarchii powinno pojawić się następne kryterium, jakim jest cena. Jeśli chcemy zainwestować w sprzęt na lata nigdy nie powinniśmy stawiać jej na pierwszej pozycji. W przypadku monitora graficznego lepiej wyłożyć większą ilość gotówki i mieć pewność, że jakość pracy będzie na topowym poziomie a nasze projekty zachwycą niejednego klienta.

 

LG UltraWide Ergo 34WN780-B monitor

Na zdjęciu: 34" LG UltraWide Ergo 34WN780-B monitor zapewniający szeroki obszar roboczy zwiększający efektywność wykonywanych czynności z możliwością regulacji podstawy dla maksymalnie zoptymalizowanej pozycji ekranu względem użytkownika

 

Jaki monitor dla grafika – paleta i głębia kolorów

Praca grafika to praca z wykorzystaniem kolorów. Idealne odzwierciedlenie palety barw sprzyja finalnemu efektowi pracy. Im dokładniej dany projekt oddaje rzeczywistość, tym lepiej. Monitor z dobrym odwzorowaniem kolorów pozwala na użycie szerokiej gamy odcieni. Intensywne barwy wykorzystane na plakacie, witrynie czy bilbordzie wzmacniają przekaz, przykuwają wzrok oraz przyczyniają się do osiągnięcia efektu realizmu. Monitor grafika to monitor z dobrym odwzorowaniem kolorów, dlatego niezwykle istotne jest, by wyróżniał się:

  • dużą głębią kolorów – w urządzeniach biurowych znajdują się matryce ośmiobitowe, oferujące 16,7 miliona kolorów. W przypadku monitora dla grafika konieczna jest paleta dziesięciobitowa pozwalająca na wyświetlenie – nie bagatela – 1,1 miliarda barw,
  • paletą sRGB – jaki monitor do grafiki? A no taki, który charakteryzuje się jak najszerszym wachlarzem barw. sRGB to absolutne minimum dla osoby zaczynającej swoją przygodę z projektami graficznymi. Niestety ta paleta nie pozwoli na uzyskanie pełnego gradientu oraz idealne oddanie gry między światłem a cieniem. Jednym słowem sRGB nie powinna znaleźć się w monitorze grafika, który tworzy projekty przeznaczone do druku,
  • paletą Adobe RGB – pozwala na zdecydowanie wyższy poziom odwzorowania kolorów. Szersza gama zieleni – którą oferuje – doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku projektów przeznaczonych do druku. W konceptach stricte internetowych nie do końca jest wymagana, ponieważ mało który monitor odbiorców danej treści będzie w stanie odwzorować tą ultra szeroką skalę barw. Monitor z dobrym odwzorowaniem kolorów z pewnością będzie wyróżniał się właśnie paletą Adobe RGB.

 

ASUS ProArt PA247CV monitor

Na zdjęciu: 24" ASUS ProArt PA247CV monitor zapewniający doskonała precyzję wyświetlania kolorów

 

Jaki monitor dla grafika komputerowego – kalibrowanie kolorów

Po pierwszym podłączeniu – nawet najlepszego – monitora obraz może nie wyglądać tak, jak byśmy to sobie wyobrażali. Na szczęście w dzisiejszych czasach można go dopasować do własnych preferencji. Współczesny monitor dla grafika powinien posiadać nowoczesne narzędzia kalibracyjne.

Kalibracja to – mówiąc w skrócie – dobór użytych barw na podstawie wzorcowych tabel. Kalibracja pozwala na wyświetlenie na ekranie obrazu o wskazanych parametrach, takich jak: jasność, gradacja cieni czy temperatura punktu bieli. Do czego kalibrowanie kolorów przydaje się w pracy grafika? Otóż dzięki niej mamy pewność, że projekt po wydrukowaniu będzie posiadał takie same kolory jak te, które widzimy na monitorze. Wyróżnia się kalibrację:

  • programową – kalibracja odbywa się dzięki dostarczonemu przez producenta oprogramowaniu,
  • sprzętową – kalibracja jest możliwa za sprawą urządzenia pomiarowego.

Obie metody powinny się sprawdzić, jednak praktyka mówi, że warto raczej postawić na kalibrację sprzętową – zachowującą zarówno wszystkie tony jak i płynną gradację i odcienie barw. Profesjonalny monitor graficzny wysokiej klasy powinien być wyposażony w fabryczną kalibrację.

Oprócz wymienionych wyżej sposobów na kalibrowanie kolorów, monitor do renderingu może być wyposażony również w inne, zaawansowane narzędzia kalibracyjne:

  • funkcja kontroli równomierności zarówno podświetlenia jak i koloru na powierzchni całej matrycy – pozwala na dokonywanie korekt wyświetlanego obrazu w czasie rzeczywistym,
  • predefiniowany tryb optymalnego wyświetlania obrazu – monitor jest w stanie pracować w kilku trybach, np. Paper lub Calibration. Użytkownik może również sam zdefiniować własny tryb. Monitory graficzne z wyższej półki pozwalają na przypisanie określonego trybu do programu – właściwy tryb będzie się aktywował w chwili włączenia danej aplikacji.

 

LG UltraWide 38WP85C-W monitor

Na zdjęciu: 37,5" LG UltraWide 38WP85C-W monitor dla profesjonalnych grafików, aranżerów, edytorów wideo i wszystkich, którzy potrzebują dużego obszaru pracy, doskonałej specyfikacji i szybkich metod łączenia monitora z innymi urządzeniami

 

Monitor graficzny – jaka matryca dla grafika będzie najlepsza

Monitor grafika musi jak najdokładniej odwzorowywać kolory, posiadać duży kontrast oraz wyróżniać się szerokimi kątami widzenia. Od tego, jaka matryca dla grafika zostanie wybrana będzie zależało to w jaki sposób będziemy odbierać obraz wyświetlany na ekranie monitora. Wyróżnia się trzy rodzaje matryc: VA, IPS i TN. Do celów graficznych będą nadawały się dwie pierwsze.

 Matryca IPS w monitorze

In Plane Switching  to technologia, która poprzez poruszające się równolegle w stosunku do ekranu ciekłe kryształy pozwala na świetny kąt widzenia oraz dobrą jakość obrazu. Celem stworzenia tej matrycy było usuniecie problemów napotykanych przez użytkowników w ekranach TN. Na ten moment jest to najbardziej popularny, wszechstronny i uniwersalny typ matrycy.

Matryca IPS w monitorze – zalety

  • najbardziej wielozadaniowa i uniwersalna matryca na rynku,
  • doskonała jakość obrazu,
  • idealne odwzorowanie kolorów,
  • szeroki kąt widzenia zarówno w pionie jak i poziomie,
  • dobry czas reakcji – w nowszych modelach porównywalny z tym występującym w matrycach VA.

Matryca IPS w monitorze – wady

  • wysoka cena,
  • przeciętne odwzorowanie czerni,
  • nierównomierne podświetlenie ekranu – może występować jedynie w tańszych modelach monitorów,
  • występowanie zjawiska niedużego smużenia podczas gry.

 

ASUS PA24AC monitor

Na zdjęciu: Monitor do projektów graficznych z matrycą IPS 24" ASUS PA24AC

 

 Matryca VA w monitorze

Vertical Alignment to połączenie budowy matryc TN i IPS. W VA ciekłe kryształy są poukładane – w odniesieniu do całej powierzchni panelu – wielokierunkowo, zarówno ukośnie jak i pionowo. Ten typ matrycy to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy dwoma poprzednimi. Dotyczy on nie tylko możliwości jakie VA daje ale również jej ceny. Warto wiedzieć, że matryce VA zostały zmodyfikowane i unowocześnione. Obecnie wyróżnia się:

  • matryce MVA – są droższe ale zapewniają dużo szerszy kąt widzenia dzięki nieregularnemu rozmieszczeniu kryształów i pochyleniu ich w dwie strony,
  • matryce PVA – pozwalają na większy kontrast i obniżenie kosztów produkcji dzięki użyciu nowego układu elektrod.

W przypadku monitora do renderingu lepsza jest matryca MVA, ponieważ wyświetlany na ekranie obraz będzie wyglądał tak samo, niezależnie od tego z jakiego kąta będziemy na niego patrzeć.

Matryca VA w monitorze – zalety:

  • dobre odwzorowanie barw,
  • świetne odtworzenie czerni,
  • wysoki kontrast kolorów,
  • dość szerokie kąty widzenia (nawet 178 stopni),
  • dobry stosunek jakości do ceny.

Matryca VA w monitorze – wady:

  • nieco większy czas reakcji,
  • widoczny efekt smużenia.

 

Samsung LC34J791WTRXEN monitor

Na zdjęciu: Ultraszeroki 34" Samsung LC34J791WTRXEN monitor z matrycą VA i zakrzywionym ekranem o proporcjach 21:9 zapewniający mnóstwo przestrzeni roboczej, pozwalając efektywnie i komfortowo realizować wiele zadań jednocześnie

 

Wiele osób – zadając sobie pytanie: jaka matryca dla grafika komputerowego będzie najlepsza – zapomina o tym, że producenci oferują nam trzy typy matryc, czyli matową, świecącą lub z antyrefleksem:

  • świecąca – pozwala na odbiór nasyconych i idealnie odwzorowanych kolorów, z drugiej strony bardzo mocno odbija światło, co może znacznie utrudnić pracę nad projektem – ten rodzaj matryc nie jest szczególnie polecany grafikom komputerowym, chyba że korzystają z bocznych osłon.
  • matowa – ma delikatniejszą strukturę i bezkonkurencyjnie odbija światło dzięki dodatkowej powłoce. Jest również zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu czystości.
  • antyrefleksyjna – pozwala na wyeliminowanie wszystkich refleksów oraz odbić na ekranie. To rozwiązanie w jakie monitor dla grafika powinien być wyposażony. Za sprawą cienkiej powłoki kolory zachowują swoją głębię, ale w dalszym ciągu promienie światła po dotarciu do ekranu załamują się, więc nie mają wpływu na komfort naszej pracy.

 

W Hanzo znajdziesz również inne profesjonalne, wysokojakościowe monitory

Hproduct=20319,10323,19821

 

Jaki monitor do grafiki – rozdzielczość, przekątna ekranu, proporcje obrazu

Rozdzielczość ekranu jest niezwykle istotną kwestią w monitorze grafika. To ona jest odpowiedzialna za możliwość odwzorowania każdego, najmniejszego szczegółu – a więc decyduje o jakości podjętego projektu. Monitor do renderingu powinien obsługiwać:

  • rozdzielczość FullHD – 1920 x 1080 px to absolutne minimum,
  • rozdzielczość QHD – 2560 x 1440 px to optymalna wartość,
  • rozdzielczość UHD czyli 4K – 4096 x 2160 px to dobre rozwiązanie podczas realizacji bardzo szczegółowych projektów,
  • rozdzielczość 5K – 5120 x 2880 px to wyjście dla grafików, którzy oczekują perfekcyjnego odwzorowania kolorów i posiadają duży budżet do wykorzystania. Przy takiej rozdzielczości żaden projekt nie będzie straszny, ponieważ ułożenie pikseli jest tak gęste, że pozwala dostrzec każdy, najmniejszy detal.

Warto pamiętać, że – szczególnie w przypadku dwóch ostatnich typów rozdzielczości – do wydajnej pracy niezbędny jest odpowiedni komputer posiadający wysokiej klasy kartę graficzną.

Monitor grafika powinien posiadać przekątną ekranu na poziomie około 27 cali. Jednak – tak jak wszystko – wielkość monitora powinna być dobrana do określonej pracy i wykonywanych przez grafika projektów. Zbyt mały ekran nie ma nic wspólnego z wygodą a praca na nim nie będzie należała do najbardziej komfortowych. Wspomniane 27 cali pozwoli na otwarcie dwóch okien jednocześnie. Monitor ultrapanoramiczny to jeszcze większa przestrzeń robocza, jednak nie dla wszystkich grafików będzie odpowiedni. Daje możliwość otworzenia kilku okien obok siebie, np. program do obróbki zdjęć, inspiracje i podgląd projektu.

 

Samsung LC49RG90SSRXEN monitor

Na zdjęciu: 49" Samsung LC49RG90SSRXEN monitor z podwójną rozdzielczością QHD, który dzięki współczynnik proporcji 32:9, umożliwia wyświetlanie większej ilości treści

 

Jaki monitor dla grafika komputerowego – dodatkowe opcje

Profesjonalny, wysokojakościowy sprzęt oprócz podstawowych parametrów często jest wyposażony przez producentów w dodatkowe udogodnienia, które z pewnością ułatwią życie niejednemu grafikowi.

  • Ochrona wzroku – godziny spędzone przed komputerem potrafią mocno nadwyrężyć narząd wzroku. Technologie jego ochrony to skuteczna pomoc w walce o zdrową kondycję naszych oczu. Redukcja światła niebieskiego – pozwalająca na zmniejszenie jasności oraz temperatury barwowej – oraz Flicker Free – eliminująca efekt migotania obrazu – to skuteczne rozwiązania dla osób borykających się z suchością oczu, wadą wzroku oraz kłopotami z zasypianiem.
  • Ergonomiczna stopka – niezwykle istotny element, jaki monitor dla grafika powinien posiadać. Długie godziny przed ekranem muszą być spędzone w jak najbardziej komfortowy sposób. Regulacja odchylenia – zarówno w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej – możliwość ustawienia wysokości – górna ramka monitora powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku – oraz dostępna opcja skorzystania z trybu portretowego to przysłowiowe „must have” dla każdego grafika.
  • Stabilizacja jasności – pozwala na automatyczną regulację jasności zaraz po włączeniu monitora, co zdecydowanie przyspiesza wznowienie pracy.
  • PIVOT – funkcja pozwalająca na odwrócenie monitora do pozycji pionowej. Razem z urządzeniem orientację pionową przyjmie również wyświetlany obraz. To świetne rozwiązanie gdy obrabiamy zdjęcie, posiadające większą wysokość.

 

LG UltraFine 32EP950-B monitor

Na zdjęciu: Wysokojakościowy 31,5" LG UltraFine 32EP950-B monitor

 

  • VESA – pewne wymogi systemu montażowego, jakie monitor do grafiki powinien spełniać. Dzięki temu, do naszego sprzętu bez problemu dopasujemy stelaż biurkowy lub ramię do zamocowania na ścianie.
  • Osłony boczne – panele zamocowane na krawędziach monitora. Kaptur osłaniający ekran ochroni go przed oświetleniem, które może wpłynąć na sposób odbierania przez nas wyświetlanych kolorów – zapewnia stałą jasność matrycy oraz niezmienną głębię barw.
  • USB – ułatwia podłączenie niezbędnych akcesoriów bez konieczności sięgania ręką do obudowy komputera.
  • DisplayPort – dzięki niemu monitor jest w stanie przetworzyć większą ilość kolorów niż przez HDMI.
  • Głośniki lub minijack – są niezbędne jeśli podczas pracy lubimy słuchać inspirującej muzyki.

 

Jaki monitor dla grafika komputerowego będzie najlepszy? Pamiętajmy, że zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę nasze osobiste preferencje i wybierać sprzęt dostosowany do zadań jakie będziemy na nim wykonywać. W przypadku profesjonalnego sprzętu na długie lata nie warto oszczędzać. Wysokojakościowy monitor to efektywnie zrealizowane projekty i zadowoleni klienci.

 

 

Polecane artykuły

Hlink=https://sklep156987.shoparena.pl/userdata/public/news/images/351.jpg,Typy matryc,https://sklep156987.shoparena.pl/jaka-matryca-do-monitora-najlepsza,Na jaki typ matrycy się zdecydować;https://sklep156987.shoparena.pl/userdata/public/news/images/303.jpg,Zakrzywione monitory,https://sklep156987.shoparena.pl/pl/n/Zakrzywiony-monitor-to-nie-tylko-efektowny-wyglad.-Poznaj-jego-zalety-i-wady/303,Wady i zalety zakrzywionych monitorów;https://hanzo.com.pl/userdata/public/news/images/350.jpg,Zdrowe oczy,https://hanzo.com.pl/jak-chronic-oczy-przed-monitorem,Jak skutecznie chronić oczy przed monitorem,

Komentarze do wpisu (0)

 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium