Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
 

Dyski twarde SSD (Solid State Drive)

Popularne jeszcze do niedawna dyski twarde magnetyczne HDD zaczynają odchodzić w zapomnienie. Coraz częściej wybierane są szybkie dyski półprzewodnikowe, czyli SSD. W momencie kiedy przestarzałe podzespoły w sprzęcie, do którego jesteśmy mocno przywiązani nie dają rady, to właśnie zakup wspomnianego nośnika jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwiązanie tej sytuacji.

Odpowiednio dobrany dysk SSD wyraźnie przyspieszy komputer, wpłynie na szybkość jego uruchamiania, płynniejsze działanie programów oraz spowoduje, że będzie ciszej pracował. Trzeba także pamiętać, że dyski twarde SSD do komputerów zużywają mniej energii niż tradycyjne dyski twarde. Oznacza to, że po zamontowaniu ich w pececie, zestaw nie będzie się nagrzewał w takim stopniu jak wcześniej. Ogromny wzrost wydajności zobaczy każdy, kto przesiądzie się z dysku talerzowego na nowoczesny dysk SSD. Postaw na nośnik, który zapewnia szybkie przesyłanie i odbieranie danych – sklep Hanzo ma dla ciebie zarówno budżetowe warianty jak i nośniki przeznaczone do profesjonalnych zadań.

 

ADATA ALEG-710-1TCS 1TB PCIe M.2 SSD ADATA ALEG-710-1TCS 1TB PCIe M.2 SSD
Producent: ADATA
Cena: 301,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA Legend 710 256GB PCIe 2280 ADATA Legend 710 256GB PCIe 2280
Producent: ADATA
Cena: 107,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA LEGEND 800 1TB M.2 PCIE NVME ADATA LEGEND 800 1TB M.2 PCIE NVME
Producent: ADATA
Cena: 273,00 zł
szt.
zobacz więcej

 

Szybkie dyski SSD – co to jest dysk twardy?

Dyski SSD to z angielskiego Solid State Drive, czyli szybkie dyski twarde. Dzięki temu, że zastosowano w nich technologię rezygnującą z mechanizmu talerzowego i głowicy a zastąpiono to pamięcią typu Flash NAND, gwarantują o wiele szybsze zapisy/odczyty danych od tradycyjnych dysków twardych. Lepsze parametry przesyłu informacji mają znaczący wpływ na przyspieszenie sprzętu. To swoista rewolucja technologiczna w zakresie skoku wydajności napędów stosowanych w komputerach.

Dyski twarde SSD do komputerów ogromną przewagę nad nośnikami HHD zdobyły też dzięki swojej niezwykłej odporności na mechaniczne uszkodzenia, skoki temperatury czy wstrząsy, na którą wpływ ma brak ruchomych części w ich konstrukcji. Dodatkową zaletą jest ich kompaktowa budowa oraz energooszczędność i dosłownie bezgłośna praca. Popularne wewnętrzne dyski SDD do laptopów pobierają nawet trzy razy mniej mocy przy odczycie danych niż HDD, więc po wymianie wyraźnie wydłużysz czas pracy na baterii.  

Dysk twardy to jeden z najistotniejszych podzespołów komputera. Na tym nośniku instalowany jest system operacyjny oraz aplikacje potrzebne do prawidłowego działania sprzętu. Przechowywane są na nim także dane, zdjęcia oraz filmy. Nośnik ten decyduje o tym czy komputer lub laptop będzie działał płynnie, co jest szczególnie widoczne podczas uruchamiania. Wszystko co robimy jest zapisywane na dysku twardym, dlatego też wybór właściwego jest bardzo ważny. Jeśli ulegnie on zniszczeniu, to stracimy wszystko co na nim się znajdowało. Zatem decydując o zakupie konkretnego modelu możemy przeglądać rankingi sprzedażowe, czytać opinie użytkowników ale nie powinniśmy patrzeć tylko na ceny - nie warto być oszczędnym w tej kwestii.

 

Wewnętrzne dyski SSD - żywotność i trwałość tych nośników

Przyjrzyjmy się żywotności dysków SSD. Kilka lat temu zupełnie niepotrzebnie obawiano się, że nie będą one na tyle trwałe, by wejść do codziennego użytku. Czas pokazał, że są nie tylko szybsze ale też i trwalsze.

W ich specyfikacji znajduje się parametr TBW z języka angielskiego Total Bytes Written. Określa on ile danych możemy zapisać na dysku, zanim utraci on swoją gwarancję. Warto więc wybierać modele od producentów, którzy zapewniają kilkuletnią gwarancję, a ograniczenie wskaźnikiem TBW jest tylko umowne, ponieważ zapewnia wysoki przedział.

 

Dlaczego warto wybrać dysk SSD? Czy warto wymienić dysk na SSD?

Najistotniejszą cechą przemawiającą za wyborem dysku SSD jest prędkość odczytywania i zapisywania danych. Dyski HDD osiągają średnią prędkość w granicy 150 MB na sekundę.

Dyski z interfejsem PCI-Express lub M.2 zapewniają szybkość zapisywania i odczytywania danych na poziomie 2500 MB/s. Przekłada się to na zwiększenie wydajności, szybsze uruchamianie programów oraz start systemu operacyjnego.

Jeśli chcemy przyspieszyć swój wiekowy komputer, to pierwszym krokiem powinna być właśnie wymiana starego dysku twardego na bardziej nowoczesny. Nośnik SSD zapewni mu dosłownie nowe życie. Dyski SSD gwarantują wydajność na wysokim poziomie zarówno w trakcie pierwszego zapisu danych, jak i po zapisaniu 150 terabajtów!

Wewnętrzne dyski SSD pozbawione ruchomych części, montowane w laptopie zapewniają większe bezpieczeństwo danych przechowywanych na nim.

Dyski twarde SSD mogą być używane zarówno jako dyski wewnętrzne jak i zewnętrzne według życzenia użytkownika.

 

Dyski twarde SSD do komputerów – które warto wybrać?

Jeśli korzystasz z kilkuletniego komputera stacjonarnego, który nie pracuje już tak szybko jak na początku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiększyć komfort pracy na nim dzięki wykorzystaniu nowoczesnego i ultraszybkiego dysku SSD.

Istotną sprawą jest format dysku SSD. Zazwyczaj wynosi on 2,5 cala, ale poszczególne modele mogą się od siebie różnić. Żeby uniknąć wymiany nie można skupiać się tylko na informacji dotyczącej ceny, ale warto sprawdzić przed zakupem profesjonalne opinie specjalistów, który dysk półprzewodnikowy będzie odpowiedni do naszego urządzenia.

Dyski twarde SSD do komputerów występują w następujących formatach:

3,5 cala, wykorzystywane w komputerach stacjonarnych

2,5 cala, których używa się zarówno w komputerach stacjonarnych jak i laptopach/notebookach. Dysk systemowy typu Interface 2, świetnie sprawdza się jako tak zwany „Dysk C”.

- 1,8 cala, dyski SSD, które przeznaczone są np. pod sprzęt Apple

M.2, przeznaczony do laptopów/notebooków z nowszymi płytami głównymi. Jest to najlepsza propozycja, jeśli poszukujemy szybkich i wydajnych dysków twardych. Wariant z czterema torami magistrali zapewni przepustowość na poziomie 4 GB/s.

 

Rodzaje połączeń dysków twardych

Jakie są rodzaje połączeń dysków SSD wykorzystywanych najczęściej do laptopów?

Otóż możemy wyróżnić 4 rodzaje takich dysków półprzewodnikowych:

  1. dysk SSD w standardowym rozmiarze 2,5” ze złączem SATA. Takie złącze ma przepustowość do 6 GB/s. Dyski, które korzystają z takiego interfejsu osiągają prędkości odczytu/zapisu w granicach 550 MB/s. Jest to dysk najczęściej wykorzystywany do laptopów i przez długi czas najbardziej popularny wśród użytkowników. Cechuje się lekką obudową. Można go podpinać zarówno do laptopów jak i do komputerów stacjonarnych. Dyski SSD 2,5", które mają pojemność 500 GB bardzo dobrze sprawdzają się przy uruchamianiu systemów operacyjnych bądź do przechowywania danych.
  2. dysk SSD PCI-Express. Są to najdroższe dyski półprzewodnikowe dostępne na rynku. Charakteryzują się największą wydajnością, która zależy od szybkości wbudowanego gniazda PCI-E w urządzeniu.
  3. dysk SSD ze złączem mSATA, który jest też nazywany Mini-SATA. Jak sama nazwa wskazuje jest to zminiaturyzowana wersja nośnika SSD z interfejsem SATA. Cechują się one taką samą przepustowością jak duże modele, więc są w stanie zapewnić podobne prędkości odczytu/zapisu. To malutkie dyski, które stosowane są w urządzeniach mobilnych (laptopy, notebooki). Producenci wybierają taki rodzaj nośnika ze względu na oszczędność miejsca.
  4. dysk SSD ze złączem M.2. Ze względu na swój kształt, wykorzystuje się je często w ultrabookach i tabletach, choć w komputerach stacjonarnych także można je spotkać. Te dyski w zależności od wyboru producenta, mogą korzystać z magistrali PCI-E oraz protokołu NVMe. Żeby je odróżnić mamy specjalne wcięcia znajdujące się na złączu dysku. Dyski SATA mają MB-Key, natomiast w nośnikach NVMe jest to M-Key. Warto zapamiętać, że dyski, które korzystają ze złącza M.2 mają różne rozmiary. Warto jeszcze przed zakupem poznać opinie specjalistów, który typ będzie najbardziej odpowiedni w konkretnym przypadku.

 

Zewnętrzne i wewnętrzne dyski SSD - na co zwrócić uwagę wybierając dysk półprzewodnikowy?

1. Prędkość odczytu/zapisu dysku SSD do laptopa

Pierwszorzędną cechą definiującą wydajność półprzewodnikowych nośników danych jest prędkość odczytu i zapisu. Im będą te wartości większe tym lepiej dla nas. Dobrze by było, by średnia prędkość zapisu i odczytu oscylowała w granicach 500 MB/s. W przypadku dysków SSD przeznaczonych do laptopa prędkość zależy od rodzaju złącza oraz od interfejsu. Na rynku dostępne są trzy generacje interfejsów SATA stosowanych w tych nośnikach. Różnią się one prędkością zapisu/odczytu danych: dysk SSD SATA 1 - 150 MB/s, dysk SSD SATA 2 - 300 MB/s, dysk SSD SATA 3 - 600 MB/s, dysk SSD PCIe- ponad 1 GB/s.


2. Pojemność i przepustowość dysków SSD przeznaczonych do laptopa

Współczesne dyski ze względu na stale powiększające się rozmiary systemów operacyjnych oraz coraz większe wymiary plików, muszą być bardzo pojemne. 120 GB lub 240 GB to minimum, które wystarczy do prostego, codziennego użytkowania. Dla gamingowych komputerów lepszym wyborem będą modele posiadające przynajmniej 500 GB miejsca a dla większych profesjonalistów nawet 1 TB, by zapewnić płynną pracę sprzętu.

Niestety im większa ilość miejsca na dysku SSD, tym wyższa będzie jego cena.

Wysoką efektywność zapewni także zewnętrzny dysk SSD. Warto o tym pomyśleć. 

Przepustowość to również ważny parametr. Najchętniej kupowane są dyski oferujące przepustowość w granicach 6 Gbit/s.

3. Kości pamięci w dyskach SSD 

Jeśli chodzi o parametry dysków półprzewodnikowych ważnym elementem, który trzeba brać pod uwagę są kości pamięci a co za tym idzie, także gwarancja nośnika. W dyskach SSD mamy do wyboru cztery jej rodzaje:

  • QLC (quad level cell), są to najtańsze kości, cechujące się także najniższą jakością. Ich gwarancja to nie więcej niż 2-3 lata. 
  • TLC (triple level cell), na ten rodzaj kości często dawana jest 5-letnia gwarancja, co oznacza, że są one wyjątkowo trwałe.
  • MLC (muli level cell).
  • SLC (single level cell), kości te uważane są za najtrwalsze.  

 

Jak widać rodzaj zastosowanej kości ma istotny wpływ na jakość i trwałość dysków. Modele TLC i SLC są bardziej niezawodne a co za tym idzie, są popularne wśród kupujących. Pamięci określają ilość bitów informacji zawartych w komórce. Im mniej ich będzie, tym lepsza i wydajniejsza będzie pamięć.

Okres gwarancji wyrażany jest TBW lub w latach. Związany jest on bezpośrednio z typem kości wykorzystanej do produkcji nośnika.

 

Dyski twarde SSD - znani i popularni producenci

Dla wielu użytkowników bardzo ważna jest także marka wybieranego dysku SSD. Sklep Hanzo.com.pl ma w swojej bazie dyski twarde SSD do komputerów od popularnych i zapewniających wysoką jakość producentów. Oto najbardziej popularne marki – według rankingów sprzedażowych naszego sklepu internetowego (kolejność nie ma znaczenia):

  • Samsung
  • Intel
  • ADATA
  • Kingston
  • Patriot
  • PNY
  • Seagate
  • Crucial
  • GOODRAM
  • APACER
  • Western Digital.

 

Dyski SSD – nowoczesne nośniki danych

Łatwy dostęp do nowoczesnych technologii i ciągły ich rozwój sprawia, że co jakiś czas otrzymujemy innowacyjny produkt przekraczający dotychczasowe osiągi. Dyski twarde SSD to wyjątkowe urządzenia mogące poszczycić się niesamowitą prędkością zapisu/odczytu danych. Nie jest ważne do jakich celów ci posłużą. Niezależnie od tego co będziesz na nich przechowywać, zawsze powinieneś wybierać wariant, który oferuje szybki transfer danych. Opinie użytkowników potwierdzają, że odpowiedni model dysku twardego będzie niezastąpiony w każdej dziedzinie życia – zarówno w zastosowaniach profesjonalnych jak i podczas nauki, pracy czy rozrywki.

Sklep Hanzo to dobre miejsce na zakup takiego podzespołu. Nasz doświadczony zespół chętnie odpowie na wszystkie pytania dotyczące dysków SSD oraz pozostałego asortymentu. Przez cały tydzień możesz korzystać z infolinii, poczty e-mail lub czatu. Zadzwoń lub napisz do działu obsługi klienta – uzyskasz tam odpowiedź na pytania dotyczące produktów zebranych w tej kategorii.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium