343:;354:;350:

Bestsellery
Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Czarny

436,00 zł

szt.
Apple AirPods 3
Apple AirPods 3

997,00 zł

szt.
Corsair Dark Core RGB Pro SE
Corsair Dark Core RGB Pro SE

552,00 zł

szt.
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP
IMOU Bullet 2 4MP IPC-F42FEP

230,00 zł

szt.
Kingston DataTraveler Max, 1 TB
Kingston DataTraveler Max, 1 TB

395,00 zł

szt.
LG 24MP60G-B
LG 24MP60G-B

463,00 zł

szt.
Microsoft Xbox Series S 1TB
Microsoft Xbox Series S 1TB

1 579,00 zł

szt.
DREAM MACHINES RG4050-17PL24
DREAM MACHINES RG4050-17PL24

5 499,00 zł

szt.
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android
TCL 55P635 LED 55'' 4K Ultra HD Android

1 881,00 zł

Blog kategorie
Blog chmura tagów
 

Czy warto kupić dysk SSD? - Jaki wybrać?

0
Czy warto kupić dysk SSD? - Jaki wybrać?

 

SSD to dyski półprzewodnikowe, które powodują, że komputer stacjonarny lub laptop działają szybko i cicho. Dyski SSD wypierają z rynku dyski twarde. Dzieje się to też za sprawą rozwoju technologicznego, który wpływa na spadek cen tych nowoczesnych urządzeń. Wiele osób decyduje się na zakup dysku SSD zamiast HDD, ponieważ zużywają one mniej energii. W praktyce oznacza to, że komputer będzie się mniej nagrzewał.

 

 

 

Jakie są rodzaje dysków SSD, jakie mają cechy i na co zwrócić uwagę wybierając dysk SSD? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Dyski SSD Samsung

Na zdjęciu: Dysk SSD Samsung 860EVO 2TB MZ-76E2T0B/EU

Co to jest dysk SSD?

Dysk SSD to z angielskiego solid state drive, czyli szybki dysk twardy. Dzięki temu, że nie posiada on żadnych ruchomych części tak jak to jest w przypadku dysków HDD, to może on pracować niezwykle cicho a wręcz bezgłośnie. Służy on zarówno do przechowywania danych jak i do instalowania na nim systemu operacyjnego, a w porównaniu do tradycyjnych dysków talerzowych jest przy tym znacznie szybszy. Zbudowane są w oparciu o pamięć flash, co oznacza bardzo krótki czas pracy zarówno w przypadku zapisywania danych jak i ich odczytywania. 

 

Zalety dysku SSD

Pisaliśmy już, że dysk SSD zużywa mniej energii, co wpływa na mniejsze nagrzewanie się naszego komputera stacjonarnego czy laptopa. To także przekłada się korzystnie na stan innych podzespołów oraz na bezpieczeństwo danych zapisanych na naszych urządzeniach. Dodatkowo mniejszy pobór energii dysku SSD w przypadku laptopów pozwala na dłuższą pracę na jednej baterii. Zdecydowanym atutem dysków półprzewodnikowych jest ich odporność na wstrząsy, co ma ogromne znaczenie w przypadku używania ich w urządzeniach mobilnych. Na rynku dostępne są dyski SSD, które można używać tylko do przeglądania stron w Internecie, a także modele zaawansowane, które idealnie nadadzą się dla profesjonalistów czy gamingowców.

Dyski SSD mogą być używane zarówno jako dyski wewnętrzne, jak i zewnętrzne według życzenia użytkownika.

 

Rodzaje połączeń dysków twardych

Jakie są rodzaje połączeń dysków SSD wykorzystywanych najczęściej do laptopów?

Otóż możemy wyróżnić 4 rodzaje takich dysków półprzewodnikowych:

  1. dysk SSD w standardowym rozmiarze 2,5” ze złączem SATA. Takie złącze ma przepustowość do 6 GB/s. Dyski, które korzystają z takiego interfejsu osiągają prędkości odczytu/zapisu w granicach 550 MB/s. Jest to dysk najczęściej wykorzystywany do laptopów i przez długi czas najbardziej popularny wśród użytkowników. Cechuje się lekką obudową. Można go podpinać zarówno do laptopów jak i do komputerów stacjonarnych. Dyski SSD 2,5", które mają pojemność 500 GB bardzo dobrze sprawdzają się przy uruchamianiu systemów operacyjnych bądź do przechowywania danych.
  2. dysk SSD PCI-Express. Są to najdroższe dyski półprzewodnikowe dostępne na rynku. Charakteryzują się największą wydajnością, która zależy od szybkości wbudowanego gniazda PCI-E w urządzeniu.
  3. dysk SSD ze złączem mSATA, który jest też nazywany Mini-SATA. Jak sama nazwa wskazuje jest to zminiaturyzowana wersja nośnika SSD z interfejsem SATA. Cechują się one taką samą przepustowością jak duże modele, więc są w stanie zapewnić podobne prędkości odczytu/zapisu. To malutkie dyski, które stosowane są w urządzeniach mobilnych (laptopy, notebooki). Producenci wybierają taki rodzaj nośnika ze względu na oszczędność miejsca.
  4. dysk SSD ze złączem M.2. Ze względu na swój kształt, wykorzystuje się je często w ultrabookach i tabletach, choć w komputerach stacjonarnych także można je spotkać. Te dyski w zależności od wyboru producenta, mogą korzystać z magistrali PCI-E oraz protokołu NVMe. Żeby je odróżnić mamy specjalne wcięcia znajdujące się na złączu dysku. Dyski SATA mają MB-Key, natomiast w nośnikach NVMe jest to M-Key. Warto zapamiętać, że dyski, które korzystają ze złącza M.2 mają różne rozmiary. Warto jeszcze przed zakupem sprawdzić, jaki typ będzie odpowiedni.

Polecamy artykuł o szybkich i wydajnych dyskach SSD firmy Patriot, gdzie znajdują się polecane przez nas modele od tego producenta. Czytaj>>

 

Hproduct=18530,4285,14695,17261,17271,4295

 

Na co zwrócić uwagę wybierając dysk SSD?

 

1. Prędkość odczytu/zapisu dysku SSD do laptopa

Pierwszorzędną cechą definiującą wydajność półprzewodnikowych nośników danych jest prędkość odczytu i zapisu. Im będą te wartości większe tym lepiej dla nas. Dobrze by było, by średnia prędkość zapisu i odczytu oscylowała w granicach 500 MB/s. Nie warto w tym wypadku kupować najtańszych urządzeń, ponieważ są one często pierwszej generacji i nie będą oferowały najlepszych wartości. W przypadku dysków SSD przeznaczonych do laptopa prędkość zależy od rodzaju złącza oraz od interfejsu. Na rynku dostępne są trzy generacje interfejsów SATA stosowanych w tych nośnikach. Różnią się one prędkością zapisu/odczytu danych:

  • dysk SSD SATA 1 - 150 MB/s
  • dysk SSD SATA 2 - 300 MB/s
  • dysk SSD SATA 3 - 600 MB/s
  • dysk SSD PCIe - ponad 1 GB/s

 

2. Pojemność i przepustowość dysków SSD przeznaczonych do laptopa

Wiadomo, że liczy się też pojemność dysku SSD. Na rynku znajdziemy urządzenia o pojemności 128 GB (obecnie jest to takie minimum), 256 GB, 512 GB a nawet 1 TB. Jeśli jednak taka pojemność nie będzie dla nas wystarczająca, to warto pamiętać, że bardzo dobrym pomysłem jest zakup dysku SSD zewnętrznego i przenośnego. 

 

3. Przepustowość to również ważny parametr. Najchętniej kupowane są dyski oferujące przepustowość w granicach 6 Gbit/s.

Dysk SSD Samsung 860 EVO 500GB 2.5'' SATA III

Na zdjęciu: Dysk SSD Samsung 860 EVO 1 TB 2.5'' SATA III MZ-76E1T0B/EU

4. Kości pamięci w dyskach SSD 

Jeśli chodzi o parametry dysków półprzewodnikowych ważnym elementem, który trzeba brać pod uwagę są kości pamięci a co za tym idzie, także gwarancja nośnika. W dyskach SSD mamy do wyboru cztery jej rodzaje:

  • QLC (quad level cell), są to najtańsze kości, cechujące się także najniższą jakością. Ich gwarancja to nie więcej niż 2-3 lata. 
  • TLC (triple level cell), na ten rodzaj kości często dawana jest 5-letnia gwarancja, co oznacza, że są one wyjątkowo trwałe.
  • MLC (muli level cell).
  • SLC (single level cell), kości te uważane są za najtrwalsze.  

Jak widać rodzaj zastosowanej kości ma istotny wpływ na jakość i trwałość dysków. Modele TLC i SLC są bardziej niezawodne a co za tym idzie, są popularne wśród kupujących. Pamięci określają ilość bitów informacji zawartych w komórce. Im mniej ich będzie, tym lepsza i wydajniejsza będzie pamięć.

 

Popularni producenci dysków SSD

Warto zwrócić uwagę także na to, jakiej firmy jest wybierany przez nas model SSD. Do popularnych i zapewniających wysoką jakość należy choćby:

 

Format dysku SSD

Dysk SSD Samsung 860 EVO 250 GB 2.5'' SATA III

Na zdjęciu: Dysk SSD Samsung 860 EVO 1 TB 2.5'' SATA III MZ-76E1T0B/EU

Ostatnią istotną sprawą jest format dysku SSD. Zazwyczaj wynosi on 2,5 cala, ale poszczególne modele mogą się od siebie różnić, więc żeby uniknąć wymiany, warto sprawdzić jeszcze przed zakupem, który dysk półprzewodnikowy będzie odpowiedni do naszego urządzenia.

 

Sprawdź dyski SSD >>

 

 

Komentarze do wpisu (0)

 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium