Poznaj ofertę dysków HDD i SSD

Asortyment naszego sklepu wciąż się poszerza. Oferujemy sprzęt komputerowy z najwyższej półki. Znajdziesz tutaj monitory, komputery, dyski twarde HDD i SSD. Wyselekcjonowane produkty oferują niesamowitą wydajność oraz niezawodność. Dzięki nim będziesz mógł bezproblemowo wykonywać nawet najbardziej skomplikowane zadania na swoim komputerze.

Szybki dostęp do danych i bezpieczne przechowywanie

Dyski twarde HDD i SDD, które znajdują się w naszej ofercie, będą idealne dla twojego komputera. Tradycyjne dyski magnetyczne będą odpowiednie dla osób, które przy niskiej cenie chcą przechowywać bardzo duże ilości danych, zdjęć, dokumentów czy gier. Dyski SSD cechują się bardzo szybkim działaniem, dzięki zastosowanym w nich technologiach masz pewność takiej samej szybkości dostępu do każdego z plików. Wszystkie produkty są wytrzymałe i gwarantują bezpieczeństwo przechowywanych danych przez wiele długich lat. Zadbaj o swoje cenne pliki i zdecyduj się na zakup nowego dysku w naszym sklepie.

Dyski twarde HDD i SSD 

ADATA AED600-U31-CBK SSD/HDD 2,5 ADATA AED600-U31-CBK SSD/HDD 2,5
Producent: ADATA
Cena: 56,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA AEX500U3-CRD HDD/SSD USB 3.1 ADATA AEX500U3-CRD HDD/SSD USB 3.1
Producent: ADATA
Cena: 54,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA AGAMMIXS70B-2T-CS 2TB M.2 PCIe SSD ADATA AGAMMIXS70B-2T-CS 2TB M.2 PCIe SSD
Producent: ADATA
Cena: 1 349,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA AHD330-1TU31-CBK 1TB HDD USB3.0 ADATA AHD330-1TU31-CBK 1TB HDD USB3.0
Producent: ADATA
Cena: 237,00 zł
szt.
zobacz więcej
ADATA AHD330-1TU31-CRD 1TB HDD USB3.1 ADATA AHD330-1TU31-CRD 1TB HDD USB3.1
Producent: ADATA
Cena: 235,00 zł
szt.
zobacz więcej

Dyski twarde HDD i SSD - Który wybrać?

Do najważniejszych i nieodłącznych elementów każdego komputera należą dyski twarde. Są istotne, ponieważ to na nich instalowany jest system operacyjny i wszystkie programy, które służą do obsługi komputera i pracy na nim. To na dyskach przechowywane są dane i dokumenty. Niemal każdy użytkownik komputerów mobilnych i stacjonarnych potrzebuje także przestrzeni na prywatne zdjęcia i ulubione filmy. Profesjonalistom do pracy potrzebne są natomiast potężne dyski, które będą w stanie magazynować TB informacji.

Warto mądrze wybierać dysk twardy. Oprócz tego, że potrzebny jest do zapisywania danych, to ma także wpływ na to, czy komputer, lub laptop będzie działał sprawnie. Bardzo dobrze widać to w momencie uruchamiania urządzenia.

Jeszcze niedawno najważniejszym kryterium w wyborze odpowiedniego dysku twardego była jego pojemność. Panowała zasada, że im więcej tym lepiej. Dziś nie jest to już takie proste. Na rynku mamy bogatą ofertę od wielu producentów, a urządzenia różnią się miedzy sobą rozmiarem, interfejsem, prędkością zapisu i odczytu danych, żywotnością i zastosowaniem.

Jaki dysk wybrać? Dysk SSD czy HDD?

Do najpopularniejszych dysków twardych należą dyski twarde HDD i SSD.

Dyski HHD – charakterystyka

Klasyczne dyski magnetyczne HDD, po angielsku Hard Disk Drive, nazywane są też talerzowymi. Stanowią one najliczniejszą grupę napędów i jakiś czas temu były stosowane niemal we wszystkich komputerach osobistych. Świetny stosunek pojemności do ceny sprawia, że do dziś są montowane w wielu komputerach stacjonarnych oraz laptopach/notebookach. Ten rodzaj nośników produkowany był w różnych rozmiarach. Obecnie na rynku dostępne są dwa główne modele:

3,5 cala, które wykorzystuje się w komputerach,

2,5 cala, stosowane w laptopach.

Prędkość w dyskach HDD zależy od liczby obrotów talerza, która oznaczana jest skrótem RPM (obroty na minutę).

Zalety i wady dysków HDD

Główną zaletą dysków magnetycznych jest ich duża pojemność. Idealnie nadają się do przechowywania danych, takich jak zdjęcia czy filmy oraz na zapisy rozgrywek z gier typu AAA. W naszym sklepie dostępne są modele dysków wewnętrznych HDD o pojemności: 500 GB, 1 TB, 2 TB,  4 TB, 5 TB, 6 TB, 8 TB, 10 TB, 12 TB, 14 TB i 16 TB. Tak duża pojemność oferowana w tych urządzeniach determinuje większość decyzji o ich zakupie. Nośniki HDD stosowane są zarówno jako dyski wewnętrzne do komputerów oraz jako dyski zewnętrzne, czego przykładem są serwery NAS.

Do zalet dysków tego typu trzeba także dodać ich cenę. W porównaniu do dysków półprzewodnikowych różnica jest znaczna.

Wadą tych nośników jest przede wszystkim to, że nie są na tyle szybkie i wydajne, by sprostać współczesnym potrzebom. Przez to, że są wolniejsze niż dyski SSD, polecane są obecnie przede wszystkim do magazynowania danych. Poza tym, ze względu na swoją konstrukcję nie są też szczególnie wytrzymałe na skoki temperatur i uszkodzenia mechaniczne.

Szybkie dyski SSD – podstawowe informacje

Nowoczesne dyski SSD nazywane są także dyskami półprzewodnikowymi. Dzięki temu, że zastosowano technologię rezygnującą z mechanizmu talerzowego i głowicy a zastąpiono to pamięcią typu Flash NAND, gwarantują o wiele szybsze zapisy/odczyty danych od tradycyjnych dysków twardych. Lepsze parametry przesyłania danych mają znaczący wpływ na przyspieszenie sprzętu. To swoista rewolucja technologiczna w zakresie skoku wydajności napędów stosowanych w sprzętach komputerowych.

Nośniki SSD (Solid State Drive) ogromną przewagę nad dyskami HHD zdobyły też dzięki swojej niezwykłej odporności na mechaniczne uszkodzenia. Wpływ na to ma oczywiście brak ruchomych części w ich konstrukcji. Dodatkową zaletą dysków SSD jest ich kompaktowa budowa oraz energooszczędność i dosłownie bezgłośna praca. Np. dyski półprzewodnikowe SDD do laptopów pobierają nawet trzy razy mniej mocy przy odczycie danych niż HDD, więc po wymianie dysku wyraźnie wydłużysz czas pracy na baterii.

Główną wadą dysków SSD jest ich wysoka cena.  

Co wybrać - dysk HDD czy SSD?

W naszym sklepie znajdziecie klasyczne talerzowe dyski HDD oraz modele półprzewodnikowe SSD. Budowa tych drugich nie jest oparta na ruchomych częściach – talerze i głowica są zastąpione przez pamięć flash, która charakteryzuje się szybszym działaniem oraz większym poziomem bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Wybierając odpowiedni dysk przede wszystkim należy upewnić się który z nich będzie mógł być zamontowany do komputera, który posiadamy. Dyski HDD 3,5 cala można instalować w komputerach stacjonarnych, natomiast 2,5 calowe modele możemy wykorzystać zarówno w PC jak i laptopach.

Dyski SSD występują w dwóch formatach: SATA III i M.2. Dysk półprzewodnikowy w standardowym rozmiarze 2,5 cala ze złączem SATA III  ma przepustowość do 6 GB/s. Osiągają prędkości odczytu/zapisu w granicach 550 MB/s. Są to dyski cechujące się lekka obudową i są najczęściej wykorzystywane do laptopów, ale można je podpinać też do komputerów stacjonarnych. Dyski SSD 2,5”, które mają pojemność 500 GB bardzo dobrze sprawdzają się przy uruchamianiu systemów operacyjnych i do przechowywania danych.

Dyski SSD ze złączem M.2 ze względu na swój kształt, który przypomina kość RAM, najczęściej wykorzystuje się je w ultrabookach i tabletach. Oczywiście w komputerach stacjonarnych także można je spotkać. Te dyski w zależności od wyboru producenta, mogą korzystać z magistrali PCI-e oraz protokołu NVMe. Do ich odróżnienia służą specjalne wcięcia znajdujące się na złączu dysku. Dyski SATA mają MB-Key, natomiast w nośnikach NVMe jest to M-Key. Trzeba pamiętać, że dyski, które korzystają ze złącza M.2 mają różne rozmiary. Warto jeszcze przed zakupem sprawdzić, jaki typ będzie odpowiedni.

 

Co więc warto wybrać - dysk SSD czy HDD? Wiele zależy od zastosowania komputera. Jeżeli komuś zależy na jak najszybszym działaniu systemu operacyjnego, a także błyskawicznym przesyłaniu plików, powinien celować w modele SSD. Warto jednak nadmienić, że są one znacznie droższe od urządzeń talerzowych. Dyski HDD okażą się więc dobrym wyborem wówczas, gdy najważniejsza jest spora pojemność, przy zachowaniu korzystnej ceny.

Oczywiście zawsze można wybrać dwa dyski do komputera. Model HDD o większej pojemności zapewni możliwość magazynowania sporej ilości plików, a także instalowania gier, natomiast dysk SSD posłuży do obsługi systemu operacyjnego. W ten sposób zyskać można zarówno sporą pojemność, jak i znacznie szybsze działanie, przekładające się między innymi na skrócenie czasu ładowania systemu czy też przenoszenia plików.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium