Blog kategorie

Zdalna nauka – jak pomóc dziecku w tym trudnym czasie?

0

Trudna rzeczywistość w której od kilku miesięcy przyszło nam żyć powoduje wiele problemów. W tym wypadku mowa o zdalnym nauczaniu. Nauczyciele i uczniowie muszą mierzyć się z nową codziennością, która nieustannie sprawia trudności. Rodzicom także nie jest łatwo, bo oprócz codziennych zajęć i często też pracy zawodowej, muszą jeszcze dodać kolejne obowiązki związane z pomocą przy nauce swoich dzieci. To trudna sytuacja dla każdej ze stron.  

Warto pamiętać, że nikt tak naprawdę nie miał czasu dobrze się przygotować do takiego systemu nauki. Oprócz dobrego sprzętu, takiego jak komputer, myszka czy klawiatura, który jest konieczny i niezbędny w tej sytuacji, warto mieć też odrobinę cierpliwości i zrozumienia.

 

Różnice między nauką zdalną a stacjonarną

W wielu domach stosuje się zasadę ograniczania dzieciom dostępu do laptopów, tabletów czy smartfonów. Jest to jak najbardziej prawidłowe. Nikomu nie trzeba chyba przypominać jak zły wpływ na rozwój emocjonalny małego dziecka ma nadużywanie sprzętów komputerowych. Mowa oczywiście o przeglądaniu bajek, filmów bądź nieustannym graniu w gry, często nieodpowiednio dobranych do wieku.

Sytuacja zmienia się na etapie szkoły podstawowej. W programie nauczania już od pierwszej klasy pojawia się informatyka. Komputer od tego momentu zaczyna nabierać innego znaczenia. Warto podkreślić, że w XXI wieku nauka pozwalająca dziecku korzystać z nowoczesnych technologii w prawidłowy sposób, wpłynie na efektywność i dynamizm jego nauki. Internet, oraz możliwości jakie posiadają nowe urządzenia pozwalają na szybszy niż jeszcze 10 lat temu, dostęp do wszechstronnej wiedzy.

W znanym nam od lat systemie nauczania rodzice na etapie podstawówki czy szkoły średniej mogli skutecznie blokować dostęp swoich dzieci do różnych sprzętów. Mieli także możliwość prostego kontrolowania ilość czasu spędzanego przed ekranem. Teraz, w dobie e-szkoły nie jest to już takie oczywiste.

 

Problemy, które pojawiają się wraz ze zdalną nauką

Dzieci przez system zostały zmuszone do wielogodzinnej pracy przed komputerem. Każdy, kto kiedykolwiek pracował zdalnie z domu, wie, że nie jest to łatwe. Zmienia się podejście do takiej formy aktywności. O ile wyjście do szkoły i pobyt w klasach w oczywisty sposób wymusza pewne zachowania, to nauka we własnym pokoju już niekoniecznie. Trzeba bardzo uważać, żeby zamiast czasu szkolnego, nie był to okres dodatkowych wakacji. W warunkach domowych może pojawić się problem z koncentracją i motywacją a także większa szansa na opuszczanie zajęć.

Należy szczególnie zadbać o dobry komfort do nauki w nowych warunkach. Rola rodziców polega zarówno na wyposażeniu pokoju dziecka w odpowiednie urządzenia jak i pilnowaniu, by wypełniało swoje obowiązki. I absolutnie nie chodzi o to by wyręczać dziecko podczas nauki, ponieważ w dłuższej perspektywie będzie to miało negatywny wydźwięk.

Jednym dzieciom łatwiej się odnaleźć w tej nowej sytuacji, innym trudniej. Rozmowy z dziećmi powinny być oparte na sporej dawce zrozumienia ze strony opiekunów.

 

Jaki sprzęt przyda się do zdalnej nauki?

Żeby zdalna nauka była w ogóle możliwa potrzebny jest dostęp do Internetu i optymalnie dobrany sprzęt. Na dłuższą metę nie da się uczestniczyć w lekcjach używając tylko smartfonu, ponieważ będzie to bardzo niewygodne. Jak odpowiednio wyposażyć pokój dziecka? Jakie sprzęty przydadzą się do nauki zdalnej? Oto nasze podpowiedzi:

Komputer All in One lub Laptop, to oczywiście najważniejszy element wyposażenia na biurku ucznia. Notebooki czy ultrabooki są lekkie, więc możemy bez przeszkód przenosić je do różnych pomieszczeń i używać przez kilka osób w zależności od potrzeb. W przypadku komputerów stacjonarnych jesteśmy ograniczeni konkretnym miejscem.

Jeśli w domu jest już sprzęt, to bardzo dobrze. Urządzenia, które mają lata świetności już za sobą, mogą odzyskać moc i wydajność dzięki wymianie podzespołów. Zajęcia online w szkołach średnich mogą być prowadzone na bardzo zaawansowanych programach. Wymiana procesora, pamięci RAM, dysku HDD na nowy dysk SSD, czy karty graficznej może być dobrą decyzją. Dzięki takiemu zabiegowi nasz stary komputer odzyska szybkość pracy.

Wybierając nowy laptop dla ucznia szkoły średniej warto zwrócić uwagę na jakość podzespołów jeszcze przed zakupem. Wybór dobrego i mocnego urządzenia gwarantuje nam jego wielofunkcyjność, która posłuży przez lata.

 

- Router, router mobilny lub router na kartę SIM, bądź wzmacniacz sygnału. Niestety nadal nie każde mieszkanie czy dom, może cieszyć się podłączeniem do szybkiej sieci. Problemy z brakiem dostępu do stabilnego Internetu wpływają na słabszą jakość nauczania w tych właśnie miejscach. Niezależnie od rodzaju problemu jest na to rozwiązanie. Przy słabym domowym zasięgu warto zainwestować w proste urządzenie, czyli wzmacniacz sygnału. Jeśli dom nie ma zupełnie połączenia z Internetem, to router na kartę SIM będzie w tym wypadku odpowiedni.

O tym jaki wybrać router pisaliśmy już wielokrotnie. Polecamy zapoznać się na początek z rankingiem najchętniej kupowanych routerów w naszym sklepie w 2020 roku. Tekst znajduje się tutaj.

- Klawiatura oraz Mysz, jest to standardowy i niezbędny zestaw, jeśli chcemy korzystać z komputera stacjonarnego. Warto kupić dobre i polecane modele, które posłużą nam dłuższy okres czasu.

- Słuchawki z mikrofonem, to element, który przyda się podczas rozmów internetowych. Dobre słuchawki z mikrofonem pozwolą odizolować się od hałasów otoczenia. W domach, w których kilkoro dzieci uczy się zdalnie może mieć to ogromne znaczenie. Szczególnie ważne będzie dla tych uczniów, którzy mają problemy z koncentracją oraz dla tych którzy łatwo się rozpraszają.

- Kamera internetowa, jest bardzo ważna. Jeśli nasz laptop lub komputer nie posiadają takiej w zestawie, to warto zainwestować w model, który zapewni wysoką jakość obrazu. Według nas warto sięgać po modele co najmniej Full HD.

 

O tym jakie urządzenia warto kupić uczniowi i co może przydać się do nauki z domu, można przeczytać także w tym poradniku.   

 

Wsparcie ze strony rodziców w zdalnej nauce

Dzieci są różne. Każde z nich potrzebuje czegoś innego do efektywnego nauczania. Rodzice choć znają swoje pociechy, to przecież nie przebywają z nimi w trakcie zajęć szkolnych, w klasach. Zatem czas nauki zdalnej może być pewnym wyzwaniem ale i możliwością poznawania naszych bliskich. E-nauka to okazja, by zobaczyć z bliska w jaki sposób uczeń radzi sobie z obowiązkami i stresem szkolnym.

Każdy ma inny sposób na uczenie i zapamiętywanie. Warto to szanować i nie naciskać na ich zmianę , nawet jeśli nie do końca się z nimi zgadzamy.

Nauka zdalna wymusza niestety na rodzicach poświęcenia większej ilości czasu na pomoc dzieciom w pracach domowych i tłumaczeniu zagadnień poruszanych w trakcie zajęć. Pomagać trzeba, ale nie wyręczać. To trzeba wyraźnie podkreślić. Po pierwsze zaszkodzi to tylko dziecku, po drugie, przecież nie chodzi o to, by to rodzic dostał piątkę z zadania, którego nie rozumie dziecko.

 

Odpowiednie miejsce do nauki zdalnej

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie w każdym domu są warunki, by stworzyć dziecku osobne miejsce przeznaczone tylko do nauki. Dlatego dobrym pomysłem jest zrobienie w pewnym sensie porządku w pokoju dziecka. Duża ilość zabawek, czy gadżetów na biurku, może mieć wpływ na rozpraszanie się dziecka w trakcie nauki. Może warto schować na ten czas wszystko to, czym dziecko się już długo nie bawi. Ograniczenie pewnych rzeczy przełoży się na lepszą produktywność. Oczywiście takie rozwiązanie dotyczy tylko dzieci w młodszych klasach szkoły podstawowej.

Wobec starszych trzeba zastosować inną metodę. Routery z funkcją kontroli rodzicielskiej świetnie się tutaj sprawdzą.

 

Dobre podejście do nauki zdalnej to podstawa sukcesu

Dobrym pomysłem, na przetrwanie okresu nauki zdalnej jest wypracowanie planu dnia. Pobudki o tej samej godzinie co zawsze pomagają w dobrej organizacji codziennych zajęć. Warto także jasno określić czas przeznaczony na naukę, na rozrywkę i odpoczynek. Okres w którym dzieci muszą uczyć się z domu, może być dobrym czasem na naukę samodzielności i odpowiedzialności za swoje czyny. Szczególnie dla tych, które za względu na pracę zawodową rodziców, muszą radzić sobie same.

 

Podpowiadamy jakie urządzenia warto wybrać do nauki zdalnej

Oto lista urządzeń na które warto zwrócić uwagę. Każde z nich jest dostępne w naszym sklepie. Wybierając sprzęty najlepszej jakości możemy mieć pewność, że będą nam długo służyły.

  1. Komputer

 HP AIO 24-df0028ny 23,8 FHD i5-1035G1 8 GB 512 SSD + 1 TB Win10

HP AIO 24-df0028ny 23,8 FHD i5-1035G1 8 GB 512 SSD + 1 TB Win10. Bardzo elegancki i stylowy komputer typu All in One. W zestawie znajduje się już klawiatura i myszka. Jest to idealna propozycja zarówno do nauki, pracy oraz rozrywki. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji na ten komputer nie potrzebujemy wiele miejsca. Szybki Procesor Intel Core i5 wraz z mocnymi podzespołami zapewnia niezwykle wysoką wydajność urządzenia.

 

     2. Laptop

Laptop HP 15-DB1100ny Ryzen 5 3500U 15,6 FHD 8GB 512SSD AMD Radeon Vega8 DVD-RW Win10H

Laptop HP 15-DB1100ny Ryzen 5 3500U 15,6 FHD 8GB 512SSD AMD Radeon Vega8 DVD-RW Win10H. Potężny laptop HP, który sprawdzi się w domu i w pracy. Jego wnętrze kryje AMD Ryzen 5 3500U, czterordzeniowy procesor 2,1 GHz oraz 4 GB pamięci DDR4 RAM. Komputer idealny dla wymagających użytkowników. Poradzi sobie z szerokim zakresem zadań. Procesor umożliwia uruchamianie wielu programów, otwieranie niezliczonych dokumentów i stron internetowych, pobieranie dużych plików oraz cieszenie się muzyką w tle jednocześnie.

 

  1. Router

 Router bezprzewodowy Tenda AC10

Router bezprzewodowy Tenda AC10. Jest to inteligentny, dwupasmowy i bezprzewodowy router. AC10 to urządzenie nowej generacji, które zapewnia dwuzakresowe, gigabitowe połączenia bezprzewodowe w standardzie 802.11ac. Procesor 1 GHz i 128 MB pamięci DDR3 gwarantują dużą wydajność w obu pasmach: 2,4 GHz (300 Mb/s) i 5 GHz (867 Mb/s). Jest to niedrogi router, który znacząco podniesie zasięg i jakość domowej sieci.

 

  1. Router na kartę

TP-LINK Archer MR600 Router 4G+ LTE  

TP-LINK Archer MR600 Router 4G+ LTE. Dzięki temu routerowi stworzysz sieć bezprzewodową tam, gdzie jej potrzebujesz. Archer MR600 oferuje niespotykaną wygodę użytkowania i wielofunkcyjność. Wieloletnie testy gwarantują szeroką kompatybilność, a dwie zaawansowane technologicznie anteny LTE pozwalają nawiązać płynne połączenia. Aby korzystać z szybkiej i stabilnej sieci, wystarczy włożyć kartę micro-Sim i włączyć urządzenie.

 

  1. Wzmacniacz sygnału

 Wzmacniacz sygnału TENDA A9 300 Mb/s

Wzmacniacz sygnału TENDA A9. Uniwersalny i bezprzewodowy ekspander sieci. A9 to wzmacniacz sieci N300 przystosowany do współpracy z już istniejącymi sieciami Wi-Fi. Skutecznie zwiększa pokrycie terenu oraz siłę sygnału. Urządzenie posiada tylko jeden przycisk, diodę LED sygnalizującą status. Adapter montowany jest do gniazdka. TENDA A9 jest uniwersalnie kompatybilny, dzięki czemu można w łatwy sposób zwiększyć możliwości sieci, która nie działa tak jakbyśmy sobie tego życzyli. A9 idealnie spisze się w eliminowaniu martwych punktów lub optymalizacji sieci bezprzewodowej. Jeśli dotychczas zasięg nie docierał do pokoju dziecka, a w trakcie nauki zdalnej jest to konieczne, to dobrym, tanim i prostym rozwiązaniem może okazać się zakup wzmacniacza sygnału.

 

  1. Kamera internetowa

Kamera internetowa Tracer FHD WEB007 1080P 

Kamera internetowa Tracer FHD WEB007 1080P. Kamera internetowa Tracer FHD WEB007 to nowoczesne urządzenie dla wymagających użytkowników. Dzięki niej wielogodzinne nauczanie nie będzie stanowiło problemu. Kamera przyda się także do rozmów ze znajomymi oraz do tworzenia interesujących nagrań video w jakości Full HD. Kamera Tracer to świetny wybór dla ucznia. Idealna także do pracy w której częste są konferencje online. Polecamy ją również dla nauczycieli. Druga strona nauczania zdalnego także musi mieć kamerę dobrej jakości.

 

  1. Klawiatura

 Klawiatura TRACER OFIS PRO USB

Klawiatura TRACER OFIS PRO USB. Bardzo elegancka i ergonomiczna klawiatura, która będzie odpowiednia dla uczniów i do pracy. Jest to model polecany do wielogodzinnych sesji gamingowych. To tylko potwierdza, że praca na tym sprzęcie będzie wyjątkowo komfortowa. Dobry wybór dla uczniów lubiących efektowne gadżety, ponieważ jest to model z podświetleniem LED.

 

  1. Mysz komputerowa

 Mysz dla graczy Trust GXT 105 Gaming 2400 DPI LED

Mysz dla graczy Trust GXT 105 Gaming 2400 DPI LED. Optyczna, przewodowa myszka, która pomoże w codziennych zajęciach, a w wolnym czasie doskonale sprawdzi się nawet w zaawansowanych grach.

 

  1. Słuchawki

 Słuchawki z mikrofonem Tracer

Słuchawki z mikrofonem Tracer. Do nauki zdalnej słusznym wyborem będą słuchawki z mikrofonem. Jako słuchawki uniwersalne można z nich korzystać także w trakcie codziennego słuchania muzyki, grania oraz pracy z ludźmi. W związku z tym korzystać z nich będą mogli wszyscy domownicy, nie tylko uczniowie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium